Echipament DJ Cristian Nick

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Hercules e2 a plecat !

UNREAD_POSTde djcristian » Mar Noi 30, 2010 2:11 pm

Ieri m-am despartit de consola mea DJ HERCULES e2 . Ca intotdeauna cand mi-am vandut ceva drag mi-a parut rau, insa macar sunt cu inima pe jumatate impacata ca va fi folosita de un baiat care o va pretui si se va purta frumos cu ea, intamplator si el membru aici pe forum, pe numele lui Ciprian Alexandru . O voi inlocui in curand, sper, cu un alt brand, Numark :) . Inainte de vanzare am facut ceva ce nu am mai facut niciodata, o prezentare video a functiilor pe care HERCULES e2 le are . Sper ca a iesit bine si va fi de ajutor pentru cei care doresc sa-si achizitioneze acest model de consola pe viitor .

Link prezentare :
http://www.youtube.com/watch?v=SaZKjx8bVU8
Enjoy !
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Echipament DJ Cristian Nick

UNREAD_POSTde Lucian » Mar Noi 30, 2010 7:21 pm

Frumoasa prezentare si folositoare! ;)
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

A venit Mos Craciun ...

UNREAD_POSTde djcristian » Joi Dec 09, 2010 10:46 pm

Imagine
Ultima scula achizitionata o reprezinta consola DJ NUMARK STEALTH CONTROL . A ajuns astazi din Germania (Thomann.de) via Satu-Mare ( Musicdepo.ro) direct la mine in Rahova City prin Fancourier . Consola se prezinta exceptional, calitatea materialelor folosite este peste medie. Raspunsul comenzilor este de asemenea foarte bun si se comporta superb insa toate astea in Traktor !!! Traktor stiu ca este peste Virtual DJ din multe puncte de vedere insa, nu stiu de ce, dar imi displace enorm motivatia principala fiind playlisturile alea infecte si collection-urile lui peste prajit ! Virtual DJ este mai simplist din punctul asta de vedere si de aceea il ador si il folosesc de 5 ani exclusiv .
Am incercat consola pe VDJ si pot spune ca mi-au venit toate spumele in primele 5 minute din cauza maparii de rahat care a fost facuta pentru ea si integrata in versiunea 6 si 7 . Nu stiu la ce ii statea gandul aluia de a fost pus sa mapeze consola asta insa clar nu la munca . In loc sa se foloseasca de fiecare buton in parte si sa-l faca sa execute exact ceea ce scrie acolo pe carcasa in dreptul lui s-au gandit sa faca ei un rahat praf si sa combine functii .

Am incercat sa fac mici ajustari la maparea existenta insa m-a exasperat . Acum schimbam o functie, intram in program si era la loc ca mai inainte . Acu vrea mai incolo nu mai vrea . In Traktor se comporta insa fenomenal . Chiar si in pachet vine cu Traktor LE care stie de toate butoanele ce sa faca cu ele . Pana la urma cred ca ma bag si folosesc numai traktorul oricat de infect si stufos mi se pare mie de multa vreme . Asta e !

La cat de entuziasmat am fost cu gandul la venirea consolei, pe atat de debusolat sunt acum vazand ca nu pot sub nici o forma sa o fac sa functioneze corect in VDJ si ma gandesc ca mai bine ramaneam la Hercules e2 care am avut-o inainte . Aia era simpla si eficienta, facea exact ce trebuia .

Are cineva acest tip de consola si a reusit sa faca o alta mapare, mai corecta si care sa foloseasca toate functiile VDJ ?

Ca fapt divers consola este de vanzare la pretul de 750 lei fata de 1000 de lei pretul din romania si are factura si garantie 2 ani la importator !
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Echipament DJ Cristian Nick

UNREAD_POSTde The_Mack » Sâm Dec 11, 2010 7:02 pm

stai asa sa inteleg. doar ce ai luat consola si vrei sa o si vinzi? mie mi se pare aiurea. mai bine mai incearca cu VDJ-ul poate te obisnuiesti cu consola, sau poate apare o versiune mai noua de VDJ, care sa puna mai bine in "miscare" consola.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: A venit Mos Craciun ...

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Dec 12, 2010 2:37 pm

djcristian scrie:Am incercat consola pe VDJ si pot spune ca mi-au venit toate spumele in primele 5 minute din cauza maparii de rahat care a fost facuta pentru ea si integrata in versiunea 6 si 7 . Nu stiu la ce ii statea gandul aluia de a fost pus sa mapeze consola asta insa clar nu la munca . In loc sa se foloseasca de fiecare buton in parte si sa-l faca sa execute exact ceea ce scrie acolo pe carcasa in dreptul lui s-au gandit sa faca ei un rahat praf si sa combine functii .

Am incercat sa fac mici ajustari la maparea existenta insa m-a exasperat . Acum schimbam o functie, intram in program si era la loc ca mai inainte . Acu vrea mai incolo nu mai vrea . In Traktor se comporta insa fenomenal . Chiar si in pachet vine cu Traktor LE care stie de toate butoanele ce sa faca cu ele . Pana la urma cred ca ma bag si folosesc numai traktorul oricat de infect si stufos mi se pare mie de multa vreme . Asta e !


Salut. Imi pare rau pt dezamagirea pe care o ai in legatura cu acest controller. Daca e vorba de mapper poate te ajut eu sa rezolvi problema. Nu am avut consola asta si nu stiu exact ce functii ar trebui sa aiba, INSA am in fata mapperul din vdj7 si nu vad nicaieri combinatiile de care zici...uite aici un copy paste:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<mapper device="STEALTHCONTROL" author="Atomix Productions" description="Numark StealthControl" version="701" date="12/12/2010">
<map value="PFL" action="select" />
<map value="KEY" action="key_lock" />
<map value="SYNC" action="sync" />
<map value="PITCHBEND-" action="pitch_bend -2% 500ms" />
<map value="PITCHBEND+" action="pitch_bend +2% 500ms" />
<map value="LOOP" action="loop_button" />
<map value="CUE_PLAY" action="hot_cue" />
<map value="CUE_PAUSE" action="pause_stop" />
<map value="SET_CUE" action="set_cue" />
<map value="PLAY" action="play_stutter" />
<map value="KILLLOW" action="eq_kill_low" />
<map value="KILLMID" action="eq_kill_mid" />
<map value="KILLHIGH" action="eq_kill_high" />
<map value="LOAD" action="load" />
<map value="TRACK" action="browser_folder" />
<map value="PAGE" action="browser_window &apos;folders,songs&apos;" />
<map value="ENC_TRACK" action="browser_scroll" />
<map value="L_SCRATCH" action="vinyl_mode" />
<map value="R_SCRATCH" action="vinyl_mode" />
<map value="DELAY_TAP" action="beat_tap" />
<map value="FX_SELECT" action="effect select +1" />
<map value="FX_ONOFF" action="effect active" />
<map value="ENC_FX1" action="effect slider 1" />
<map value="ENC_FX2" action="effect slider 2" />
<map value="END_FX_GAIN" action="effect select" />
<map value="PREVIEW" action="preview" />
<map value="RELOOP" action="reloop" />
<map value="BEATLOCK" action="beatlock" />
<map value="ENC_SEARCH_PLAY" action="goto" />
<map value="ENC_SEARCH" action="param_multiply 16 &amp; goto" />
<map value="ENC_FINE_PITCH" action="param_multiply 0.1 &amp; pitch" />
<map value="JOG" action="jogwheel" />
<map value="L_ENC_PAN" action="key_move" />
<map value="R_ENC_PAN" action="key_move" />
<map value="GAIN" action="gain" />
<map value="HIGH" action="eq_high" />
<map value="MID" action="eq_mid" />
<map value="LOW" action="eq_low" />
<map value="PITCH" action="pitch_slider" />
<map value="LEVEL" action="level" />
<map value="CROSSFADER" action="crossfader" />
<map value="MASTER" action="master_volume" />
<map value="PHVOL" action="headphone_volume" />
<map value="PHMIX" action="headphone_mix" />
<map value="LED_ZPITCH" action="pitch_slider" />
<map value="LED_PAGE" action="browser_window &apos;folders&apos;" />
</mapper>

De fapt imi pare un mapper facut cu bun simt, ca si alte mappere pe care le-am studiat. Maparea implicita in vdj e facuta simplu si la obiect, fiecare buton sa faca ce scrie pe el, DAR exista posibilitatea de a modifica mapperul dupa nevoile tale. Desigur asta implica un pic de studiu al scriptului vdj da' crede-ma ca merita... Dupa cum scriam mai sus te ajut eu daca doresti. Pana una-alta ai aici ceva linkuri folositoare (zic eu):

http://www.virtualdj.com/wiki/index.html
http://www.virtualdj.com/wiki/VDJscript.html
http://www.virtualdj.com/wiki/VDJscript_verbs.html

Poti da o geana si pe forumul vdj (unul dintre cele mai active forumuri pe care le-am vazut eu)...merita.

http://www.virtualdj.com/forums/

Sper ca adevaratul motiv al vanzarii nu este calitatea consolei in sine, ci a maparii...altfel tocmai am pierdut 15 minute....:)
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Echipament DJ Cristian Nick

UNREAD_POSTde djcristian » Joi Ian 06, 2011 3:00 pm

Consola s-a vandut pe 27 decembrie . Motivul vanzarii nu a fost reprezentat in nici un fel calitatea acesteia ci de modalitatea in care era mapata in VDJ . Am incercat in nenumarate randuri sa schimb una alta in mapper si am reusit de cele mai multe ori insa tot de cele mai multe ori revenea la setarile anterioare sau strica alte comenzi . In Traktor mergea impecabil fiind mapata corespunzator insa personal nu suport Traktorul . Probabil ca sutele de ore petrecute cu VDJ in fata primeaza in subconstientul meu . Traktor il consider a fi un software bun, stabil insa prea incarcat ca interfata si fara posibilitatea a schimba ceva in aspectul estetic nici macar prin intermediul vreunei teme . Am preferat sa nu mai imi fac nervi inutili si sa o vand . Intamplator cumparatorul a fost un tip care era innebunit dupa Traktor si care avea si un MAC alb frumusel foc si mare pe care a probat consola inainte de achizitie placandu-i cum raspunde in comenzi .
Acum sa vedem cu ce experimentez mai departe :) ... un M-audio Torq Exponent poate ? :D Nu costa decat 1800 de lei la noi dar pe asta macar am avut ocazia sa-l testez la un amic si am putut vedea ce si cum . Softul propriu Torq este fenomenal :) . Vi-l recomand asa de test ;) . Sunt niste variante pe net care merg si fara consola conectata ;) pentru ca in mod normal consola este in acelasi timp si un dongle hardware.

PS: Un lucru ma enerveaza foarte tare :evil: . In Romania nu ai posibilitatea de a merge la un magazin de profil unde sa te poti juca cu diverse modele de console pe diverse aplicatii software si ajungi sa faci ca mine . Iti cumperi ceva bazandu-te numai pe diverse informatii din internet si constati cu stupoare ca cateva ore dupa achizitie ca nu te intelegi cu device-ul respectiv . Nici nu mai aduc in discutie ca in Romania nu exista posibilitatea de returnare a vreunui produs pe motiv de incompatibilitate cu dorintele cumparatorului . Ajungi sa vinzi in pierdere ca ai desfacut cutia si ai invartit de 10 ori de niste butoane dupa care ai bagat aparatul inapoi in cutie . Am pierdut 100 de lei la vanzare . Ar trebui sa fie si la noi, asa ceva, ca in rest sunt de toate, inclusiv preturi mai mari decat in vest . Vi se pare normal ca in Germania pe http://www.thomann.de, Numark Stealth Control sa coste 650 de lei in si in Romania sa se ceara intre 850 si 1050 lei ? In aia 650 de lei neamtul iti mai da si un suport de lalptop metalic super practic. Pai noi avem veniturile nemtilor ? Ceva nu este in regula si uite asa am devenit "vaci de muls" pentru importatori si distribuitori . Cel putin asta este parerea mea .
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Echipament DJ Cristian Nick

UNREAD_POSTde djpedros » Joi Ian 06, 2011 3:42 pm

gresesti putin. legea romaneasca prevede faptul ca orice produs cumparat online (pe internet sau telefonic) poate fi returnat in 10 zile lucratoare. nu trebuie sa dai nici o explicatie privind motivul returnarii
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Anterior

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori