Review echipamente DJ si P.A.

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde johnnydj » Joi Ian 09, 2014 2:04 am

revin si eu cu noi achizitii pe langa cele 2 rcf hd 12 a care le-ati vazut la intalnire si 4 the box ta 12 am mai achizitionat 2 montarbo w440 a ...pareri deocamda nu prea am, le-am achizitionat pentru ca le-am auzit la un prieten si la o formatie buna din Bacau...le-am prins si la o promotie sper sa fiu incantat de ele...un an cat mai bun va doresc
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... tif_t=like
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde Revo B » Joi Ian 09, 2014 4:18 pm

Imagine
Am achizitionat de curand o consola Numark Mixtrack PRO 2. Pot spune ca sunt multumit de ea, avand in vedere pretul si dimesiunile. Pentru un dj incepator e perfecta. In cutie primesti cablul usb pentru conectare pc/laptop si o foaie cu o adresa si un cod de unde se poate download-a Serato Intro. Am incercat si Traktor si Vdj pe ea si amandoua functioneaza. La Vdj e destul de bun mapping-ul oferit la ei pe site si consola raspunde la comenzi destul de bine. Intradevar, apar unele latente la fadder, dar nu sunt sesizabile, cel putin nu prea cei din sala ;) . Cu Traktor e mai complicat deoarece mapping-ul nu e unul foarte bun. Am observat ca cei de la Native Instruments prefera sa te lase pe tine sa iti faci mapping-ul dar pentru asta s-a scris o carte, deci e prea complicat si nu merita. Din punctul meu de vedere cel mai bun soft e Serato, dar versiune free e cam slabuta asa ca am gasit Serato Dj 1.1 ( versiune full ). Nu e cel mai nou de la ei, dar isi face treaba perfect. Consola raspunde bine la comenzi si nu exista latente si alte cele. Serato Dj cumparat de pe site-ul lor e 129 USD, dar din pacate la o viitoare aparitie a unei noi versiuni, trebuie din nou cumparat. Dar cu toate astea consola isi merita din plin banii, mai ales pentru cei care sunt incepatori in domeniu.

Pro - placa audio integrata
- jogg-uri mari, sensibile la atingere
- butoane gumate fine la atingere, antislip
- dimensiuni reduse, subtire, plastic rezistent
- posibilitatea setarii a 8 Cue points
- pad-uri dedicate pentru efecte si sample-uri
- iesire dedicata pentru casti si mic + Eq pe 3 benzi

Contra - pretul crescut pentru Serato, soft-ul pe care functioneaza cel mai ok
- mapping-ul prost facut pentru Traktor
- latentele pentru Vdj
Revo B
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Aug 10, 2013 1:31 am

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DJ Sun » Joi Ian 09, 2014 8:09 pm

Pai ai incercat sa modifici latenta din vdj?sau din driverul de la placa de sunet din calculator?
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde viji » Joi Ian 09, 2014 10:49 pm

Numark-ul asta mi se pare ok, mai ales cu VirtualDJ (eu unul nu suport Serato), un plus pentru egalizarea pe 3 benzi, un minus ca nu are iesire balansata, dar la banii astia n-ai cum sa-i ceri mai mult decat are.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde Revo B » Joi Ian 09, 2014 11:58 pm

Da Sun, am incercat. Ideea e ca aceasta consola a fost gandita pentru Serato la fel si mapping-ul. Dupa cum ziceam functioneaza si pe celelalte 2, dar putin mai slabut. Eu sunt multumit de ea...next up Traktor Kontrol S4 sau Pioneer DDJ SX
Revo B
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Aug 10, 2013 1:31 am

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde Interpret&Dj » Dum Ian 12, 2014 11:02 pm

DJ Sun scrie:Eu as folosi acel bass booster tot timpul indiferent de sala si marimea evenimentului.
Cu siguranta va suna mai cald si placut.

Gresit!!! Scrie clar in manualul de utilizare ca bass boost se foloseste doar cand muzica canta in surdina,in rest trebuie comutat pe flat boost.
Formatie sau Dj? Eu sunt alegerea potrivita
Interpret&Dj
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:39 pm
Localitate: Breaza

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde ubertracker » Lun Ian 13, 2014 12:22 am

nu am citit manualul, nici nu am auzit boxa, dar ce zice intrepretu ,,makes sense".
adica daca boxa nu poate, nu e deloc ok sa o fortezi. e clar ca boostul ala nu va face bine nici difuzorului, nici calitatii sunetului.

pentru orice satelit (nu conteaza firma) cel mai mare efort este sa redea frecventele joase. necesita o putere mult mai mare sa redea joasele alea decat restul spectrului.
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DJ Sun » Dum Ian 19, 2014 12:59 pm

Din punct de vedere teoretic aveti amandoi dreptate, eu vorbeam strict din punct de vedere fizic, despre cum suna o boxa nu dupa cum spune manualul.
Voi cantati live dar colegu pune muzica electronica diferenta este foarte mare.
Daca am vorbi dupa manual atunci nu am mai folosi nici procesoare de sunet pentru ca ne forteaza boxele sa redea anumite frecvente ???
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Ian 20, 2014 7:16 pm

La un moment dat colegul Snake isi exprima succint parerea despre ALTO TS115A :
Sunet bun, cu frecvente joase pregnante si inalte clare si taioase, iar mediile se aud chiar ok.
Au 400W RMS continuu si sunt muuult peste ZLX, ca putere si calitate a sunetului.


A mai achizitionat si altcineva recent acest model de incinta activa si ar vrea sa impartaseasca aici pe forum impresiile sale asupra ei ?
Cum se comporta in utilizare normala ? Dar in forja ?
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Ian 20, 2014 7:37 pm

din cate stiu eu si pepsi are modelul asta de la ALTO
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde p3psitwist » Lun Ian 20, 2014 8:35 pm

da eu le am. daca vrei ne intalnim intr-o zi sa le asculti :)
ce sa zic se aud ok. eu am avut doar 3 evenimente in localuri micute si s-au auzit ok ...nu a fost nevoie sa dau prea tare.
nu sunt impresionat pana la lacrimi de ele, dar nici dezamagit, sunt usoare si ieftine si imi fac treaba cu ele.
si pana nu le pun langa alta boxe ca sa le compar nu pot sa zic mai mult...daca suna mai tare sau mai bine . eu inainte sa le comand am fost pe la magiun pe acasa si am ascultat una
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Ian 20, 2014 8:47 pm

Majiun le-a forjat un pic, il asteptam pe el cu pareri...
Eu am mai ascultat un set de 4 boxe ALTO TS 115w (varianta wireless) si doi subwooferi de la Alto pe 18" insa nu erau ale mele si erau intr-o sala mare cu vreo 250 de persoane. Sunau bine, ceea ce m-a determinat si pe mine sa le achizitionez...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde djcristian » Mar Ian 21, 2014 12:15 am

p3psitwist scrie:da eu le am. daca vrei ne intalnim intr-o zi sa le asculti :)


Mersi de propunere pepsi !
Ne vedem la mijloc pe autostrada sau ti-ai schimbat domiciliul pana la urma si esti prin "Bucale" ? Vad ca ai momentan ai Constanta trecuta la locatie :P .
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mar Ian 21, 2014 12:44 am

M-am mutat la bucuresti cand ne-am intors de la intalnire ...asa ca putem sa facem testari oricand. si stau la curte daca prindem o zi frumoasa vii si tu cu o boxa sa comparam :D
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde lush » Mie Ian 22, 2014 11:16 am

Traktor Kontrol S2 MK2.
In nebunia mea,am facut pasul care l fac anual si am schimbat controllerul.Traktor Kontrol S2 MK2,un controller special facut pentru softul care l folosec de cand a aparut pe piata.Un controller compact,cu o placa de sunet foarte buna,foarte usor de folosit.Prima mea impresie la vederea lui cand am desfacut cutia a fost ca e cam mic ca dimensiune fata de Reloop Terminalul care l am insa este foarte aerisit si asta e un lucru bun.Pentru mobile dj cred ca este exact ceea ce trebuie.Plusuri ar fi ca se poate conecta la multe device uri cum ar fi ipad,iphone,mac si windows,vine cu soft mapat perfect pe traktor,sunet bun.Minusuri din pct meu de vedere ar fi dimensiunile,mi ar fi placut sa fie un pic mai mare,plasticul-mi ar fi placut sa fie metal,in rest nota 10.Pret 1600 lei.
Fişiere ataşate
native_instruments_traktor_kontrol_s2_mk2.jpg
native_instruments_traktor_kontrol_s2_mk2.jpg (195.5 KiB) Vizualizat de 13074 ori
Ultima oară modificat de lush pe Mie Ian 22, 2014 12:09 pm, modificat de 2 ori în total.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde djpedros » Mie Ian 22, 2014 11:46 am

Pret?
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde lush » Mie Ian 22, 2014 12:11 pm

1600 lei luat sh de la cineva din Arad.Controllerul este nou nout.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

DB OPERA 605D vs ELECTROVOICE ELX115P vs BEHRINGER B815NEO

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Feb 17, 2014 11:17 pm

DB OPERA 605D vs ELECTROVOICE ELX115P vs BEHRINGER B815NEO

Un mic test comparativ empiric, facut doar de dragul de a-l face :) fara a cauta sa demonstram nimic :P .

Am mai pus mana pe microfoanele camerei, am mai zgaltait imaginea ... ce sa mai, a iesit cel mai profi test :lol: ... conteaza ca ne-am facut damblaua si in curand vrem sa refacem testarea si chiar sa alaturam si alte branduri de pe la colegi ... sa fie ceva frumos, zic :) .

Imagine

Imagine

Video :
1 . 815NEO vs ELX115P - http://www.youtube.com/watch?v=GSPkJ9CDsZs | http://www.youtube.com/watch?v=8CnVm_9L7oY ( review-ul si concluziile sotiei ;) )
2 . 815NEO vs 605D - http://www.youtube.com/watch?v=x3B50DoQc-k
3 . 605D vs ELX115P - http://www.youtube.com/watch?v=26yk3A8-it8

Concluziile sunt ca DB 605D este de departe cea mai usoara si potenta incinta. La doar 14 kg suna absolut fenomenal ajutata fiind DSP -ul intern cat si de driverul de inalte RCF din dotare. Sta foarte bine la forja si nu se pierde usor cu firea. Mediile ies in fata puternic la fortare.
EV ELX115P suna clar, complet, articulat . Ceva bass daca avea in plus era binevenit. Mediile de asemenea ies in fata la fortare.
B815 NEO suna puternic, inaltele suna cristalin, poate chiar incinta are sunetul cel mai cristalin dintre cele 3 insa pana la maxim 75%-80% se comporta bine. Dupa acest prag apar auto oscilatiile si taierea de bass datorata DSP-ului intern.

Toate 3 incintele intra greu in limitare si sunt ideale pentru reprize de forja prelungite. Fiecare incinta in parte se comporta in mod diferit la redare de genuri diferite.

Un test comparativ complet va trebui sa includa zece genuri diferite de muzica, insa asta in viitorul apropiat ;) .
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde johnnydj » Joi Mar 13, 2014 11:20 pm

eram dator cu ceva impresii despre montarbo w 440 a...in combinatie cu un bass pe masura gen RCF 905 AS ...suna foarte bine(medii si inatle foarte bune)...cu un bass mai slabut sunt sterse(pe partea de bass sunt modeste)...in concluzie pentru cei care merg si cu solist/ solista sunt boxe care suna foarte bine dar impreuna cu un bass puternic. Va salut
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Apr 11, 2014 6:40 pm

Daca tot bate vantul pe topicul asta de ceva vreme am zis sa va zic cate ceva despre ultima mea achizitie... cum anul trecut cumparasem 2 sateliti de montarbo (este vorba de fire 12a) am decis sa adaug un sub ca sa completez sistemul. M-am tot invartit, am comparat, am calculat si pana la urma am decis sa iau un sub montarbo earth 212. Este vorba de un sub activ cu 2 diffuri de 12 inch cu o putere de 1500w eiaj (circa 1000w RMS). Momentan l-am testat intr-o camera de 8x9m si suna bine, ca si timbrica e undeva intre un sub de 15 si unul de 18. Am ales subul acesta din cauza greutatii (circa 33kg), modelul cu un difuzor de 18 inch cantarind cam 39 kg. Se alimenteaza prin mufe powercon (are si iesire powercon astfel ca se poate alimenta si un eventual satelit), iesire link si crossover. Frecventa de taiere a frecventelor este setata la 100Hz.

Sub-ul se poate folosi atat in picioare cat si pe pozitia culcat avand pe suprafata niste adancituri circulare pentru a putea pune 2 sub-uri unul peste altul.

Astept sa-l testez cum se cuvine pe 3 mai odata cu deschiderea noului sezon de nunti si de botezuri. Satelitii montarbo fire 12a odata ce nu mai au treaba cu frecventele joase urla de mama focului si intra mult mai greu in clip. Defapt de curand am vorbit la telefon cu unul dintre tehnicienii de la montarbo ce mi-a spus ca aceste boxe au fost proiectate special ca sa fie folosite cu suburi. Si fara suburi au un bass bun pt niste boxe de 12 inch insa intra mai repede in clip.

Unicul punct negativ pt subul montarbo ar fi absenta limitatorului insa dat fiind ca il folosesc doar eu, e suficient sa am grija la mixer sa nu trec de 0db. In rest ce sa mai spun, ca si design arata al naibii de bine si din ce am putut sa testez pe fuga, pare sa fie ceea ce cautam. Intentionez sa iau si perechea pana in toamna.

ImagineImagine

montarbo fire 12a si sub-ul montarbo earth 212
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori