Review echipamente DJ si P.A.

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde Lucian » Lun Aug 19, 2013 4:34 pm

Sa o stapanesti sanatos si sa recuperezi cat mai repede investitia!
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde djcristian » Mar Aug 20, 2013 12:55 pm

Lucian scrie:Sa o stapanesti sanatos si sa recuperezi cat mai repede investitia!

Multumesc frumos pentru urari ! :)
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DjShaguna » Mie Sep 04, 2013 10:37 am

Sal All. Nu prea am fost activ pe forum din lipsa timpului .
Pun si eu o poza cu achizitiile din februarie rcf 725 pasive.
Se aud demential atat pot sa spun am prieteni cu fbt (dj) si lautari care au cantat pe ele si au ramas surprinsi.
In combinatia asta cu 1000-3 este super, cu toate ca mereu imi lasa impresia ca mai duc boxele si cand ajung cu el pe limita.
Bass din abundenta chiar si fara basi in saloane de capacitate mare nu as avea nevoie de sub.
Nu stiu cum se aud cele active am citit pe forum ca ar fi si mai si.
manerul de sus ajuta enorm la carat . A meritat fiecare leu si ma tenteaza inca 2 dar.... iar fac munca benevol..
Fişiere ataşate
DSC_08251.jpg
DSC_08251.jpg (337.03 KiB) Vizualizat de 14312 ori
DjShaguna
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Apr 11, 2011 12:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde djcristian » Mie Sep 04, 2013 12:21 pm

Frumos set-up-ul !
Stativul e cumva asta ( http://esound.ro/dj/stative/athletic-dj-6t.html ) ?
Arata foarte bine asa plin cu efecte de lumina :).
Felicitari si spor la amortizare !
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde iulianrugina » Mie Sep 04, 2013 9:04 pm

azi am achizitionat un subwoofer RCF SUB 905-AS !!! inca nu stiu cum suna o sa fac un rewiew la prima sonorizare ( sambata ).
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Sep 04, 2013 9:37 pm

@DjShaguna
Foarte frumos si ordonat set-up, felicitari
@iulianrugina
Bravo maestre, ce sa zic cat mai multe evenimente fara probleme cu el.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DjShaguna » Joi Sep 05, 2013 7:51 am

Da este athletic dj de la esound. Singurul incovenient a fost ca a fost mai mare si a trebuit sa ii mai tai din aripi..a si ar mai fi ca e voluminos in masina trb sa ai lungime 2 m, de montat nu dureaza chiar asa mult dar dureaza alimentari cabluri dmx. si prinse cu soricei.
DjShaguna
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Apr 11, 2011 12:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DJ Sun » Joi Sep 05, 2013 9:00 am

Din cate stiu eu este si un model mai scurt.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde iulianrugina » Sâm Sep 07, 2013 3:31 am

am promis un review la 905 fata de 718. 905 are un bas mai placut, mai pufos fata de 718 care avea un bass mai agresiv, mai ``din topor``. chiar nu-mi pare rau deloc ca l-am schimbat. l-am avut in seara asta la majorat pe dj praslea ( cine nu a auzit de el sa caute pe youtube ) care a pus numai techno minimal !!! s-a comportat exemplar subwoofer-ul.
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde djcristian » Vin Noi 15, 2013 1:07 am

Am avut ocazia astazi sa ascult in premiera, un model pe 12" de la Behringer si anume B812 NEO, despre care nu stiam decat din relatarile lui colegului Ciprian.

Am fost placut impresionat de ce poate sa redea micuta incinta si asa de amorul artei am pus-o pe langa un model de 12" de la Turbosound si anume MILAN M12, noua seria produsa tot de MUSIC GRUP ( aka Behringer Corp. ).

Am sperat ca M12 se va auzi mai bine macar pe voce, fiind vorba despre difuzor de 12", insa s-a auzit la fel de infundat ca si sora mai mare M15. In schimb la B812NEO prezenta vocala este un pic mai sesizabila decat la B815 NEO si este uimitor cat de mult bass poate sa redea difuzorul ala.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

JBL VRX 932 LAP

UNREAD_POSTde djcristian » Vin Noi 15, 2013 1:57 am

De curand am auzit in doua ocazii diferite ( un botez si o prezentare intr-un mall ) modelul VRX 932LAP de la JBL, despre care nu pot spune decat : WOW !!! :D . Un sunet superb, ultra clar, bine definit din toate punctele de vedere si destul bass. Deosebite, dar si cu un pret pe masura de cel putin 10000 de lei bucata ;)

Imagine

Oricat de fain s-or auzi ele si oricat de 875 de watti RMS (program) / 1750 watti peak or avea , personal la banii aia as prefera sa achizitonez : http://hkaudio.ro/index.php?product=HK- ... Power-Pack sau http://hkaudio.ro/index.php?product=HK- ... -Rock-Pack .
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Vin Noi 15, 2013 10:27 am

Hmm, eu am un amic care a dat HK pe VRX pe fata si PRX monitoare..
Si merge sa sonorizeze o trupa de Bossa Nova si Brazil-Electro, dar si cu ceva DJ-i.
Se aude excelent cu VRX, sunt 4 buc VRX 932 si doua buc VRX918SP, pe fata si 6 buc PRX415M.
Astea sunt (din marginile pozei si PRX-urile pe buza scenei):


Imagine
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde viji » Joi Ian 02, 2014 11:57 am

Am zis ca revin cu un review dupa prima sonorizare facuta cu boxele RCF Art 312-A. S-a intamplat de Revelion, am refuzat cateva oferte, dar am luat pana la urma un revelion dupa ce am luat boxele, sincer, mai mult ca sa vad cum se comporta :lol: . Evident, n-au prins rau si niste bani. Revelionul a fost la un hotel in Sinaia, 60 de persoane.
Dupa cum ma asteptam, s-au comportat foarte bine, chiar peste asteptari. Spun peste asteptari pentru ca am fost surprins de faptul ca nu s-au incalzit deloc dupa 12 ore.
Pe langa cele 2 boxe, echipamentul folosit a fost: laptop cu Virtual DJ si foobar2000 si noile achizitii: mixer Berry Xenyx Q1204USB, placa audio Berry UCA222, microfoane Berry Ultravoice XM1800s (am luat un set de-ala de 3), cabluri Cordial cu mufe Rean - toate de la Senia. M-am tot sucit cu mixerul, dar ce as fi vrut eu ajungea la cel putin 2000 de ron, asa ca m-am multumit cu Berry, cel putin pentru o vreme.
Despre boxe, numai cuvinte de lauda. Am avut pana pe la ora 2 o boxa in restaurant si alta pe hol, dupa care ambele in restaurant, dupa ce au inceput sa plece la culcare din invitati. Amplificarea a stat la jumatate (ora 12), pe flat (nu pe bass boost), sunet clar la volum mare, bas suficient (se auzea din toaleta ditai bubuiala, nu gluma). Nici vorba de clip, m-am uitat cand le-am testat la un volum mai mare (la care nu le-am tinut pentru ca ar fi fost prea tare pentru salonul respectiv), nici vorba de distorsiuni. De pe la ora 3 la ora 7 (cand s-a terminat treaba) s-a facut karaoke, mai precis au zbierat unii beti in microfoane cat au putut :) Per total, un sentiment de siguranta si de rezerva de putere, daca pot spune asa.
Concluzia mea e ca ma pot duce linistit la evenimente mici si medii doar cu aceste boxe.
Nu stiu ce altceva sa mai spun, raspund la intrebari daca are cineva.
Poze:

Acasa:
Imagine

La restaurant:
Imagine

Imagine
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DJ Sun » Joi Ian 02, 2014 3:48 pm

Felicitari viji, sa le stapanesti sanatos si sa scoti investitia cat mai repede.

Mai vin si eu cu ceva zvonuri:
http://www.digitaldjtips.com/2013/08/ex ... tual-dj-8/
http://www.digitaldjtips.com/2012/03/wo ... -revealed/
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde Lucian » Joi Ian 02, 2014 7:04 pm

Sa le stapanesti sanatos si spor la amortizare!
Asteptam si un filmulet cu teste de sunet, dar nu filmat cu telefonul...
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde viji » Joi Ian 02, 2014 7:15 pm

Multam fain baieti, despre filme nu stiu ce sa zic, nu prea fac eu poze si filme pe la evenimente, dar cand o sa fac o sa urc si aici.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DJ Sun » Sâm Ian 04, 2014 11:28 am

viji scrie:Amplificarea a stat la jumatate (ora 12), pe flat (nu pe bass boost), sunet clar la volum mare, bas suficient (se auzea din toaleta ditai bubuiala, nu gluma). Nici vorba de clip, m-am uitat cand le-am testat la un volum mai mare (la care nu le-am tinut pentru ca ar fi fost prea tare pentru salonul respectiv), nici vorba de distorsiuni.
Concluzia mea e ca ma pot duce linistit la evenimente mici si medii doar cu aceste boxe.
Nu stiu ce altceva sa mai spun, raspund la intrebari daca are cineva.

Totusi cred ca 12 inch e cam putin pentru muzica electronica (desi cand am avut mackie srm 450 V2 am fost foarte multumit de ele), sa faci evenimente medii peste 100 de persoane e mai greu fara bass, avand in vedera ca nu vei rula doar populara tot evenimentul.
Cat despre setarea flat/bass boost, setarea flat se foloseste pentru live pe tine te va ajuta foarte mult acel bass boost avand in vedere ca redai doar muzica electronica.
Oricum felicitari pentru pasul facut.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde viji » Sâm Ian 04, 2014 2:21 pm

Am folosit si eu Mackie SRM 450 V2 la 2 evenimente si la fel, am fost foarte multumit de ele. M-am gandit si la ele cand m-am hotarat sa iau boxe. Sunt foarte apropiate de RCF 312-A si ca pret si ca specificatii si ca greutate. Parerea mea e ca ambele au un sunet placut si sunt niste boxe foarte bune, mai ales in raportul pret/calitate. E vorba aia ca fiecare isi lauda marfa lui, totusi incerc sa fiu obiectiv. Ambele au 400W (300+100), in rest RCF un pic peste: 128 SPL maxim fata de 127 Mackie, Mackie 55Hz-18kHz, RCF 45Hz - 20 KHz, Mackie 18 kg, RCF 17,4 kg, Mackie 2450 ron, RCF 2200 ron.
Referitor la flat/bass boost, cu siguranta la anumite evenimente voi merge pe bass boost, totul e in functie de marimea salii si de acustica ei.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DJ Sun » Sâm Ian 04, 2014 2:39 pm

Eu as folosi acel bass booster tot timpul indiferent de sala si marimea evenimentului.
Cu siguranta va suna mai cald si placut.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde viji » Sâm Ian 04, 2014 3:09 pm

E vorba aia ca oricat ai avea intotdeauna mai incape niste bas :)
La anumite evenimente va trebui sa inchiriez subwoofer(i), dar cred ca si noi exageram cateodata cu basi din greu, mii de watti si spl-uri naucitoare. Da, suna (si mai) plin cu bass boostul activ, dar cel putin la revelionul asta am considerat ca e suficient si ca ar fi deranjant mai mult bas in acea incapere. Poate gresesc, nu sustin ca sunt detinatorul adevarului absolut.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori