Review echipamente DJ si P.A.

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Dum Dec 06, 2009 5:49 am

M-am gandit sa creez topicul asta pentru cei care vor sa faca vreun review (comment), din punctul de vedere al utilizatorului, vreunui device din echipamentul pe care il detine.
Puncte tari, puncte slabe, si in general parerea lui despre acel device.
Sper ca acest topic sa fie util celor care vor sa achizitioneze echipament, si inca nu cunosc toate datele despre el.
---------------------------------------------------------------------------------
In sectiunea asta vom vorbi doar despre echipamente de DJ-iala (playere, mixere, laptop, placi de sunet, casti, etc) si P.A.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Joi Feb 18, 2010 4:04 pm, modificat de 4 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Denon DN-S 3500

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Dum Dec 06, 2009 6:26 am

Hai sa incep eu.
Denon DN-S 3500, player CD si mp3.
Imagine
Este un player de marime medie 12"/10", cu motor direct drive, adica se invarte platanul tot timpul - in modul scratch.
Cei de la Denon l-au gandit ca pe un player pentru scratch-eri, insa este bun si pentru club si DJ-ii mobili. Are o facilitate care se numeste next track reserve, care te ajuta sa mixezi o piesa de pe acelasi CD cu un cross fade setat de ei la 3 secunde. Adica. daca nu ai avut timp sa pui un CD in celelalt player, ca sa poti mixa, atunci activezi next track si poti alege o piesa de pe CD-ul care tocmai canta.
Are 7 efecte on board, echo, echo loop, flanger, filtre, break, dump, reverse.
Totodata are 2 hot cue points cu loop si loop adjust, si buton TAP pentru corectarea beat-ului, si beat lock.
Mai are un sampler de 15 secunde, care iti permite sa mixezi sau sa faci scratch cu un singur player, in timp de canta de pe CD, tu samplezi sau scracth-uiesti din memoria playerului. Aceasta tehnica se foloseste mai mult in cluburi.
-------------------------------------------------
Puncte bune:
- Next track reserve,
- Sampler (15 sec).
- direct drive motor.
- look profi,
--------------------------------------------------
Puncte slabe:
- Doar 2 hot cue (Pioneer la playere similare are 4)
- Se incalzeste cam tare.
- Timp de load a CD-ului cam lungut (~8sec)
- CUE slip, adica daca vreau sa fac sample drop (stutter) apasand pe CUE repetat, la un moment dat nu mai raspunde.
-----------------------------------------------------------------------------
Una peste alta, este un player bun situat imediat dupa Pioneer ca si calitate si ca prestanta.
Nu m-as muta de la Denon, poate doar daca gasesc cumva pe strada niste bani, as lua CDJ 2000 de la Pioneer.
Demo Denon DN-S 3500:
http://www.youtube.com/watch?v=GZwVHYpQAAA
http://www.youtube.com/watch?v=k6HN-oQt ... re=related
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Mie Ian 27, 2010 7:43 am, modificat de 12 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Dum Dec 06, 2009 11:28 am

Doresc sa prezint gama CDJ 200/400, ma refer la aceste 2 tipuri de playere, ele fiind cele mai accesibile.
Aceste doua playere se deosebesc intre ele doar ca cdj 400 are intrare usb si citeva efecte in plus.
Amindoua redau fisiere mp 3 , dar recomandare folosire format audio ptr calitate, timp f bun la schimbare discuri. Cdj 400 lucreaza f bine pe stick.
O diferenta pe care am simntit-o la amindoua , este aceea ca cdj 100 tragea mult mai bine....
Dar pret calitate este cred cea mai buna alegere,in combinatie cu djm 400 sau cine nu are fonduri cu un berry 2-3 canale.
Eu posed (ale mele) 2 cdj 400 de vreo 2 ani si nu am avut nici cea mai mica problema cu ele, nu s-au blocat niciodata, n-au "sarit" niciodata.
Ergonomie f buna la functia loop si beat, odata ce ai pus mina pe unul nu mai scapi de fobia lor.
Am ceva poze la sec ecchipamente, nu mai pun si aici, ca il stiti cum arata.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Dec 07, 2009 12:10 am

Mixer Numark 5000FX. Imagine
Este un mixer de DJ situat in clasa medie (ca pret, facilitati si calitate), cu marimea de 12", Are 4 +1 canale cu vumeter PFL cu LED, pe fiecare canal. Totodata mai are inca 4 canale selectabile - 2 phono, si 2 line, si inca un canal de micr. pe jack mare.
Fiind un mixer de DJ, are si crossfade, cu crossfader-start, precum si fader start, compatibil cu multe branduri de playere de pe piata..
Pe partea de FX are un panou cu butoane de selectare a fx-ului, si un jog wheel pentru scratch si pentru modificarea parametrilor.
Totodata are si un fader pt FX wet-dry, precum si facilitatea de sincronizare a fx-ului cu beat-ul.
Are o memorie de sampling de 30 de secunde, adica memoreaza 30 secunde de muzica sau sample.
Poate scratch-ui sample-ul din memorie, sau chiar muzica live care este pe un canal sau chiar pe master (real live scratch).
Are tehnologie beatkeeper, cu un display liniar, cu LED-uri care devin verzi atunci cand esti in beat sincron (asa se face si fiola cand sufli in ea si esti cam beat). Doua mici displayuri cu 3 cifre, pentru citirea bpm-ului sau a diferitilor parametri.
Are si buton TAP pentru corectarea manuala a beat-ului.
Pro:
- mixer de calitate buna.
- control EFX, relativ usor de folosit.
- Sample de 30 sec.
- Beatkeeper technology.
- jog wheel.
- Eq pe 3 canale cu kill.
- iesire master pe XLR, balansat
- Zone si booth control.
------------------------------------------------
Contra:
- Up-faderele sunt prea "loose", adica gliseaza prea usor la fel ca si crossfaderul.
- nu are display complex ca fratii lui mai mari (DJM 800, sau Denon X-1500)
- unele efecte sunt prea distorsionate (digital disort sound)
- sursa de alimentare externa, (un traf extern)
------------------------------------------------------
Concluzie:
Avand in vedere ca este un mixer destul de ieftinache, este fully loaded pentru nivelul lui de pret.
Eu sunt multumit de mixerul asta.
Demo:
http://www.youtube.com/watch?v=pEfngFm- ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=a_NdFCrQdwA
http://www.youtube.com/watch?v=CMAw35Ss ... re=related
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Mie Feb 24, 2010 5:12 pm, modificat de 10 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Vin Dec 11, 2009 1:46 am

Samson db500a.
Imagine
Boxa activa FR biamplificata de 15", de productie SUA (asamblata totusi in China), 500 Watt RMS - 400 Watt amplif. clasa G, pentru difuzorul de joase-medii , si 100 Watt amplif.clasa AB, pentru driverul de inalte, cu diafragma din titanium, de 1,75".
Are trei porturi bass reflex, si 3 manere din plastic cauciucat.
Are un circuit activ de protectie numit Optimax, care limiteaza spike-urile de semnal fara sa taie puterea difuzorului de joase. Este o boxa din ABS, de culoare gri, dar care se zgarie un pic prea usor dupa parerea mea.
Nu prea sunt multumit de faptul ca nu e in stare sa coboare sub 60Hz, ceea ce face necesara folosirea unui subwoofer pentru un pic de bang mai profund.
Are greutatea de ~28 de Kg, si este un pic mai maricica (cativa cm) decat alte boxe din clasa ei.
Are intrare de microfon si de linie separat (intrarea de linie este combo -XLR si Jack mare)
Are potentiometru de volum si si EQ cu doua canale pt. inalte si joase.
Le folosesc de un an si pana acum s-au comportat multumitor, cu sunet puternic si clar, chiar daca tragi destul de tare de ele...
----------------------------------------------------------------------
Pro:
- Putere 500 Watt RMS.
- Look interesant.
- Sunet clar, chiar la puteri mari.
- Optimax limiter (iti cam ia grija de a te uita dupa clip)
- Buton Low cut, pentru situatiile cand le folosesti ca sateliti
- Pretul destul de bun pentru ceea ce primesti
-----------------------------------------------------------------------
Contra:
- Se zgarie prea usor.
- Sunt un pic cam grele.
- Bass nu tocmai profund (pleaca de la 60Hz)
- SPL inca nepublicat de producator.
- Butoanele de control sunt montate prea la suprafata (exista riscul lovirii lor la transport)
------------------------------------------------------------------------
Concluzie:
In final sunt niste boxe destul de bune, se aud tare si articulat, si le folosesc cu brio pe la sonorizari.
Nu le-as schimba decat cu JBL EON 515, sau RCF ART 525A, dar cum e criza, astea sunt foarte bune deocamdata.

http://www.samsontech.com/products/prod ... &brandID=2
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Mar Ian 12, 2010 2:15 am, modificat de 14 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde The_Mack » Dum Dec 13, 2009 2:25 pm

hai ca sar si eu, cu ce folosesc:

mixer berry VMX 300

Imagine


considerat varf de top in gama VMX, VMX 300 este echipat cu 3 intrari stereo duale care practic se pot transforma in 6 intrari intrari stereo; intrare microfon cu preamplificare si functie de talkover automata; EQ pe 3 benzi, gain, pentru fiecare canal; BPM counter, functie PFL; XPQ 3D stereo surround effect; fadere ultraglide si vumetru; crossfader; curve control pentru toate fadere-le; THD 0.05 %.

Pro:
- un mixer cu multe functii, calitatea sa zicem overall ca este ok
- pret foarte bun ptr. ce ofera
- EQ pe 3 canale
- zone si booth control (functie pe care chiar am folosit-o la un eveniment)
- fara fragilitate pe spate (ma refer la mufe/conectica - in 3 ani de utilizare nu am avut nici un fel de problema)

Contra:
- din primul an de folosinta am avut probleme cu butonul de PFL de pe fiecare canal (practic sa ascult in casti trebe sa ii dau un bobarnac, altfel aud in casti si piesa de pe monitor si piesa de pe fata :lol: ) - nu este o mare problema, dar cred ca trebuie mentionata.

Concluzie:

In bunul spirit al celor de la berry, un produs ok, care face treaba ptr. care a fost conceput foarte bine, probabil daca cei de la berry acordau mai multa atentie la anumite detalii de constructie, mixerul depasea clar categoria de low cost product in care se situeaza. All and all un super mixer, cu un pret deosebit de bun, fully loaded (in gama in care se situeaza), eu personal il folosesc fara probleme deosebite de peste 4 ani, iar ptr. activitatea de nbc consider personal ca la banii astia este un best buy.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Dum Dec 13, 2009 2:39 pm

@Snake...Nu le-as schimba decat cu JBL EON 515, sau RCF ART 525A, dar cum e criza, astea sunt foarte bune deocamdata.
Nu am nimic rau cu nimeni sau alte motive...dar yo le vad ca cele mai urate boxe posibile astea de la jbl seria EON :)))
Nu stiu cum suna dar ca si aspect nu imi plac DELOC
Inca odata spun ca nu am nici un gand rau fata de nimeni sau alte motive neintemeiate :)
P.S si "dulapurile" mele the box le urasc din tot sufletul :)) ca sunt pre mari si grele si numa nervi imi fac cand tre sa le car
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Dum Dec 13, 2009 2:43 pm

JBL-urile le-as lua pentru ca sunt usoare, desi am inteles ca nu prea suna tare, si chiar imi place designul lor mai neconventional, insa sigur m-as muta pe RCF sau pe ZXA-uri de la EV.

P.S.
Ma bucur ca mai vad review-uri.
La mai multe!
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Vin Ian 01, 2010 1:12 pm, modificat de 3 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde The_Mack » Dum Dec 13, 2009 2:44 pm

mixer berry DX 626

Imagine

mixerul pe 3 canale stereo duale, ca si la VMX 300 astfel se ofera posibilitatea de 6 intrari stereo; EQ pe 3 benzi, gain, pentru fiecare canal, si un canal aditional comutabil cu intrare de microfon ULN si takeover-ul manual; functia PFL cu optine master/PFL mix; BPM counter; THD 0.05 %; crossfader.

Pro:

- pretul incredibil de mic ptr. un mixer cu care chiar poti lucra la un nivel "rezonabil"
- constructie foarte buna (mixerul pare si este foarte solid)
- zone si booth control
- fara fragilitate pe spate (ma refer la mufe/conectica)

Contra:

- pana in acest moment (personal eu l-am folosit foarte putin, este mixerul ptr. al 2-lea rand de scule) nu prea avem ce sa comentam negativ referitor la acest mixer.

Concluzie: raport pret/calitate imbatabil, perfect ptr. activitatea de nbc (aici va face treaba cu brio, fara nici un fel de problema) desi pretul este modic, un produs foarte bun (ramane de vazut cum sta cu fiabilitatea in timp)
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde The_Mack » Dum Dec 13, 2009 3:20 pm

putere berry, europower EP4000

Imagine

Amplificator de putere, tehnologie ATR, conectori de intrare XLR si TRS 1/4", conectori pe iesire Speakon si/sau borne filtre pentru frecventele joase, limitoare independente pe fiecare canal pentru protectie impotriva suprasarcinii si distorsiuni, trasformator toroidal, tranzistori Toshiba/Fairchild, protectie independenta ptr. suprasarcina pe fiecare canal, putere la 2 ohmi 2*2000W, la 4 ohmi 2*1400W, la 8 ohmi 2*750W, putere in bridge la 4 ohmi 4000W, la 8 ohmi 2800W, THD 0.02 %.

Pro:

- raport calitate/pret incredibil de bun;
- putere foarte mare
- fara distorsiuni sau zgomote de fond amplificate chiar si la puteri foarte mari
- transformator toroidal

Contra:

- nimic

Concluzie:

Pe departe cel mai bun produs pe care am avut ocazia sa-l testez si sa-l detin de la berry - o putere foarte buna, solida si de incredere, cu o rezerva de putere incredibila, unde alte puteri incep sa sa gatuiasca, EP-ul intra in actiune, nivel THD extrem de scazut. Va recomand produsul asta cu toata increderea, merita fiecare banut.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Dum Dec 13, 2009 3:47 pm

Vezi ca am micsorat un pic pozele, ca stricau aspectul paginii...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde The_Mack » Dum Dec 13, 2009 4:00 pm

notebook MSI EX 623X

Imagine

specificatii tehnice: Display 16" WXGA, rezolutie monitor 1366 x 768, procesor T3400, FSB 667 mhz, frecventa 2160 mhz, cache L2 1024 kb, tehnologie 65 nm, memorie DDR2 4096 mb / 667 mhz, HDD sata 250 gb / 5400 rpm; placa video dedicata nvidia 9500M GS cu 512Mb DDR2, DVD-RW, audio HD 5.1, 2 difuzoare si woofer, wireless 802.11 b/g/n, bluetooth, 3* USB 2,0, 1*e-sata, 1*HDMI, 1*vga, camera 2mp, baterie Li-I pe 6 celule.

Pro:

- raport pret/dotari/calitate foarte bun,
- configuratie foarte buna
- display-ul se vede foarte bine
- porturi
- tastatura cu numpad

Contra:

- cooler procesor care face ca o rajnita din momentul achizitiei
- lipsa suport XP
- baterie destul de slaba (6 celule)
- hdd-ul poate cam mic tinand cont de configuratia in sine
- tastatura care este destul de sensibila

Concluzie:

un notebook cu un raport pret/calitate incredibil, eu am dat pe el la oferta 2200 roni, banuiesc ca acum a mai scazut pretul, cu placa video dedicata de 512mb, constructie foarte solida, cu un aspect foarte business, porturi multe si utile. Recomand acest produs.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde The_Mack » Dum Dec 13, 2009 4:02 pm

SnakeBiteTWO scrie:Vezi ca am micsorat un pic pozele, ca stricau aspectul paginii...


thx snake. am vazut si eu ca erau putin cam mari desi le-am facut resize in tinypic pe rezolutie de 800*600
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Dum Dec 13, 2009 8:01 pm

Mack, am avut si eu aceasi problema la VMX, dar am rezolvat-o desfacind mixerul, si refacind lipiturile 8)
Bunisor mixerul,fata de un DJM 400 care de nou nu mergea un canal, l-am dat inapoi, si acum astept altul.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde The_Mack » Dum Dec 13, 2009 8:24 pm

dannyinthemix scrie:Mack, am avut si eu aceasi problema la VMX, dar am rezolvat-o desfacind mixerul, si refacind lipiturile 8)
Bunisor mixerul,fata de un DJM 400 care de nou nu mergea un canal, l-am dat inapoi, si acum astept altul.


da, cred ca asta urmeaza. nu m-a deranjat foarte tare (in principiu stiu toate piesele pe care urmeaza sa le pun si nu prea am nevoie sa ascult in casti) si dasta nu m-am ocupat de chestia asta pana acum
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Ian 12, 2010 2:17 am

Mai vrem review-uri.
Haideti colegilor de forum, chiar nu aveti nimic de spus despre echipamentele voastre de DJ si audio?????
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde misu_misu66 » Mar Ian 12, 2010 10:58 am

Si eu am tot mixer berry DX 626 si-l folosesc de aprox. 3 ani fara nici o problema. Totusi as vrea sa-mi iau un mixer care sa aiba si efecte pentru microfon.
Avatar utilizator
misu_misu66
DJ Fondator
 
Mesaje: 154
Membru din: Vin Apr 17, 2009 2:18 pm
Localitate: Glalati

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Joi Feb 18, 2010 4:48 pm

Denon DN-HD 2500, mp3/wav, twin-media player, Hard Disk&USB & midi controller, poate fi montat pe un rack de 19''

Imagine

Este un dublu deck player HD, foarte portabil, excelent pentru un DJ mobil, capabil sa "cante" de pe hard diskul incorporat care are capacitatea de 40GB, sau de pe un stick USB, ori chiar un HD extern, si poate controla un software de mixat pe PC prin intermediul unei placi audio incorporate ASIO cu latenta mica.
Daca iubesti modalitatea clasica de DJ-iala, mixand cu 2 playere si mixer, fara laptop, atunci acest device este ceea ce trebuie pentru tine...
Avantajul mare ar fi ca nu mai esti nevoit sa cari o mapa grea de CD-uri, si/sau sa pierzi o gramada de timp cautand vreo piesa in mapa ta, care poate contine vreo 400 de CD-uri.
Daca totusi, vrei (si iti place) sa mixezi de pe CD-uri, atunci poti atasa un CD DECK de la DENON - BU 4500 - pe care DN-HD 2500 in poate controla perfect.
Are cam toate facilitatile pe care le au si "platanele" de la Denon, ceea ce face extrem de usoara folosirea lui, fara sa petreci prea mult timp pentru a te acomoda cu el.
Are posibilitatea de a primi un hub USB cu 4 porturi, pe care poti pune stickuri USB, ori HD extern, sau o tastatura USB, eventual si un iPOD.
Cu tastaura poti cauta titluri de piese, dupa artist name, sau BPM, sau genre.
Ca si software controller, pot spune ca lucreaza bine, fara intarzieri ale comenzilor.
Nu o sa-l folosesc ca software controller, pentru ca nu-mi place sa stau cu laptopul in fata...
Cam atat as avea de spus despre acest device, intentionez sa-l tunez cu un HD de capacitate mai mare (160-250GB) pentru a nu ma lovi de limitari de spatiu de stocare.
---------------------------------------------------------
Pro:
- Portabilitate mare.
- HDD intern.
- Facilitatile pe care le au si playerele CDJ. (instant start, seamless looping, scratching etc)
- Next track, C-fade, si relay play.
- Ecran central cu toate informatiile necesare.
-------------------------------------------------------------
Contra:
- Pozitia neinspirata a butonului de pornire si a portului USB.
- Ecranul monocrom are multe informatii dar cam aglomerate, facand dificila citirea lor.
- Trebuie sa astepti ceva pana sa vezi numele unei piese, ca e mic spatiul pe ecran si textul face crawl cu viteza mica.
- Jogurile un pic prea mici.
- Citeste doar mp3 si WAV.
--------------------------------------------------------------
Concluzie:
Este un player excelent pentru ceea ce fac eu - DJ mobil - mic si usor, si in care am mare incredere ca poate functiona toata noaptea fara surprize neplacute...

Demo:
http://www.youtube.com/watch?v=zjnBcJw36b4
http://www.youtube.com/watch?v=DZ_ZgYgb3Us
http://www.youtube.com/watch?v=B1TQNOz6 ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=HLlu0tMngtM&NR=1

----------------------------------------------------------------

P.S.
Am renuntat la consola aia mare si grea, formata din 2x Denon DN-S 3500 si Numark 5000FX, in favoarea acestei bijuterii de player.
Ultima oară modificat de SnakeBiteTWO pe Joi Mar 04, 2010 9:45 pm, modificat de 6 ori în total.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Dum Feb 21, 2010 10:35 am

The_Mack scrie:hai ca sar si eu, cu ce folosesc:

mixer berry VMX 300

Imagine


considerat varf de top in gama VMX, VMX 300 este echipat cu 3 intrari stereo duale care practic se pot transforma in 6 intrari intrari stereo; intrare microfon cu preamplificare si functie de talkover automata; EQ pe 3 benzi, gain, pentru fiecare canal; BPM counter, functie PFL; XPQ 3D stereo surround effect; fadere ultraglide si vumetru; crossfader; curve control pentru toate fadere-le; THD 0.05 %.

Pro:
- un mixer cu multe functii, calitatea sa zicem overall ca este ok
- pret foarte bun ptr. ce ofera
- EQ pe 3 canale
- zone si booth control (functie pe care chiar am folosit-o la un eveniment)
- fara fragilitate pe spate (ma refer la mufe/conectica - in 4 ani de utilizare nu am avut nici un fel de problema)

Contra:
- din primul an am avut probleme cu butonul de PFL de pe fiecare canal (practic sa ascult in casti trebe sa ii dau un bobarnac, altfel aud in casti si piesa de pe monitor si piesa de pe fata :lol: )

Concluzie:

In bunul spirit al celor de la berry, un produs ok, care face treaba ptr. care a fost conceput foarte bine, probabil daca cei de la berry acordau mai multa atentie la anumite detalii de constructie, mixerul depasea clar categoria de low cost product in care se situeaza. All and all un super mixer, cu un pret deosebit de bun, fully loaded (in gama in care se situeaza), eu personal il folosesc fara probleme deosebite de peste 4 ani, iar ptr. activitatea de nbc consider personal ca la banii astia este un best buy.



Dupa o noapte de forja mi-a cedat c............tul de VMX, s-a dus partea de alimentare, am stiut cind l-am desfacut sa curat niste butoane de la PFL
si am vazut ca 3 regulatoare de pe sursa nu au radiator si ca se incalzeau tare de tot, asa ca aviz amatorilor care folosesc Beringher si il au intr-un case, cred ca asta l-a omorit, pina acum l-am folosit in aer liber, daca nu reusesc sa il repar , cine are nevoie de fadere sau potentiometre de pe corectii,gain, sa imi de-a un semn si fac o donatie (nu stiu ce mixer sa mai folosesc, astai al treilea din gama chinezarii, am folosit si Pioneer si ala de nou nu mergea un canal, acum am luat un Gemini de la Nicks astept sa ajunga sa vedem cum se comporta.
Deci concluzie cei ce au si cei ce vor sa cumpere Beringher VMX sa faca modificarea si sa puna radiator pe cele 3 regulatoare.
Bafta!
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde scarface » Dum Feb 21, 2010 6:29 pm

Snake, Dn hd 2500 trebuie folosit neaparat cu un mixer extern de dj pt a putea face fading-ul de pe un canal pe altul?

Danny, si avioanele mai cad. De ce te miri de un mixer china, low cost? Presupun ca si-a scos banii cat timp a functionat.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Următorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron