Review echipamente DJ si P.A.

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde ubertracker » Vin Mai 24, 2013 2:00 pm

clubbinman scrie:am sa iau in calcul si varianta cu YAMAHA, mersi dan.


singurul avantaj pe care il are acel yamaha asupra celor doua de mai sus e butonul de mute luminat. in rest nimic! compresia aia e de jucarie.
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde clubbinman » Lun Mai 27, 2013 10:36 am

ubertracker scrie:A&h se prezinta cam asa:
avantaje fata de soundcraft:
compact, construit solid, preampuri foarte bune pentru pretul si clasa lui, USB configurabil I/O, stereo pe USB,jack mare si rca, posibilitate inregistrare pe usb cu selectare de canale de inregistrat, filtru High Pass, switch cu 2 setari de impedanta pe 2 din canalele mono
dezavantaje:
4 canale mono pot fi putine in unele situatii, unii prefera fadere in locul knoburilor, nu are buton de mute, efectul e slabut, nu are control L/R pe master, nu are led de clip pe fiecare canal

soundcraft
avantaje fata de A&h:
mai multe canale, buton de mute (dar nu e luminat), efect mai multe si mai bune decat pe A&h, dar tot nu suficient de bune, potentiometre liniare (unii le prefera), control L/R pe master, leduri de Peak pe fiecare canal ca sa vezi de unde intra in clip, posibilitate de montare pe rack, .
dezavantaje:
nu are usb, stereo numai pe jack mare, mai voluminos, nu este la fel de solid construit si se simte mai ales la fadere, faderele nu au protectie de praf si aduna o gramada, intrarea de alimentare este asezata cam stupid acolo dedesupt, lipsa filtru High pass. chiar daca are 8 canale, tot nu poti sonoriza corespunzator o formatie pentru ca are doar 1 aux si nu se pot monitoriza doar cu un monitor

altfel ambele sunt firme bune, au corectii bune, medie semiparametrica, preampuri bune, fiabilitate buna, phantom, sursa interna...
dupa cum am mai spus, am detinut un soundcraft EPM (adica emx fara efect) si l-am schimbat cu un A&H zed10fx, dar folosesc un efect extern de tip pedala.

merita sa dai 1000 lei pe oricare din ele, SH, daca e in stare buna.

mersi de review ubertracker, foarte util ;)
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde remy » Lun Iun 10, 2013 4:24 pm

Deoarece vechiul mixer berry 1622fx, voia schimbat, era si vechi, l-am luat acum 4 ani de nou, am cautat ceva ieftin si eficient! Am gasit un x1222fx, bineinteles de la behringer, un mixer aproape nou, si la pret super bun. vineri, pe 7 iun, am avut ocazia sa il pun la treaba, si am ramas surprins, placut! Cea mai mare surpriza a fost ca placa de sunet incorporata scoate sunetul prin fader spre iesirea main, ceea ce la alte mixere nu se gaseste! Cu toate ca daca ne uitam la specificatiile placii de sunet, 16bit/44khz, o sa spunem ca e slaba, in realitate, nu este asa, sunetul este deosebit de clar ! Pe de alta parte, preamplificatoarele de microfon, mi-au lasat impresia ca nu mai sant din categoria entry, par mult mai clare si mai dinamice! Cert este ca intra mult mai greu in microfonie, si se aud mult mai bine, chiar si compresoarele se simt ca lucreaza. Si functia voice-canceler este mai rafinata, ok, nu face minuni, nici nu are cum, dar totusi pe unele piese, vocea devine imperceptibila, fara sa afecteze prea mult partea instrumentala.Dar, cel mai important, cu toate controalele de sunet la maxim, volumele la maxim, zgomotul de fond este foarte mic, daca e sa compar cu un dinacord 600... behringer are zgomot zero!Despre partea de efecte... nu ma pot pronunta deoarece au un stil mai ciudat de setare, nu l-am descoperit inca, asa ca ma abtin deocamdata, La modul general, daca cei de la behringer ar aduna toate functiile si facilitatile prezente in toata gama 1222-1832, ar iesi un super mixer...Fiecare mixer din gama asta are cv in plus si ceva in minus...
Din punctul meu de vedere, am ramas cu o impresie deosebita. de bine...
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde lush » Vin Iun 21, 2013 9:29 am

http://www.djsuperstore.ro/kontrol-s4-bomb
Ghini di tat pretul!!Daca mai stateam 3 luni si nu luam Reloop ma bagam si eu sa cumpar una.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Iun 21, 2013 1:50 pm

Acum cateva zile mi-au sosit si mie noile boxe montarbo fire 12a cu incinta in lemn. La o prima proba as putea spune ca am fost cam dezamagit de ele. Astazi am refacut proba intr-o incapere ceva mai mare.

Am renuntat la consola denon si am atasat placa de sunet de la native instruments (traktor audio 2) direct la mixerul mackie profx 12, am reglat atat gainul din canal cat si masterul din iesirea din mixer la 0db cu varfuri de 3db ocazional. Am pus fain frumos o boxa jbl eon 515xt langa una montarbo fire 12a si am pus cateva piese: welcome to saint tropez, ceva hituri de la roxette, gimme hope joana, hotel california etc.

Impresiile ar fi cam astea: boxele jbl sunt ceva mai puternice fata de montarbo fire 12a, dar nu cu foarte mult. Pe welcome to saint tropez jbl-ul se aude mai bine (fiind de 15 inch e si normal) insa surpriza vine de la piesele proponderent acustice sau oldies: pe montarbo se aud frecvente care pe jbl lipsesc. De exemplu la gimme hope joana, pe montarbo sunetul e plin si cald, pe jbl se aude spart si infundat. Montarbo are procesor de sunet incorporat si evident ca si calitatea sunetului e diferita. Are si filtru hi-pass, daca se activeaza, se poate ridica mai mult volumul fara sa intre in clip. Are si buton de bass boost dar e inutilizabil la volum mare pt ca intra usor in clip.

Concluzia ar fi cam urmatoarea: boxele jbl au 600w, montarbo au pe specificatii 900w EIAJ (in practica acei watti eiaj sunt undeva la 500w rms). Montarbo au bass decent (sunt de 12 inch) dar evident ca nu se compara cu jbl, cu siguranta au fost gandite sa fie folosite cu un subwoofer. Ca si calitate a sunetului, montarbo se aude f bine si nu distorsioneaza la volum ridicat. Singurul avantaj al jbl-ului ar fi puterea ceva mai mare.

Initial am vrut sa trimit inapoi boxele montarbo dar m-am razgandit. O sa iau un subwoofer.

PS: Diferenta de inaltime intre montarbo si jbl e de circa 10cm, pare mai mare din cauza unghiului din care a fost facuta poza

PS2: trebuie sa vad ce e cu consola denon. Folosesc o mapare personalizata modificata la greu, consola fiind setata pe mixerul intern din traktor. E posibil sa-mi afiseze incorect decibelii in master

Imagine

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Iun 21, 2013 2:03 pm

Proba in casa nu e prea relevanta...
Felicitari pentru achizitie.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Iun 21, 2013 2:10 pm

stiu manu... e o incapere de circa 9m x 5,5m... tot e ceva decat nimic ;) .... oricum cu un bass separat cu siguranta se poate obtine un sunet f ok... ramane de testat live la evenimente si apoi o sa revin cu o noua recenzie... la proba am folosit o singura boxa din fiecare model :)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde djcristian » Sâm Iun 22, 2013 4:52 pm

Mai scriam eu mai demult ca procentual diferenta dintre o un satelit de 12 si unul de 15 ca si profunzime per total a sunetului, este de vreo 40%. Montarbo FIRE 12A nu avea cum sa fie prea pe bass, avand un woofer de 12" dedicat de obicei aplicatiilor vocal instrumentale. Magia unei incinte de 12" trebuie sa constea in redarea cat mai perfecta a frecventelor medii si inalte. Ca ai sau nu nevoie de bass depinde de tipul si natura evenimentului pe care il sonorizezi dar eu personal nu m-as duce cu boxe de 12" la evenimente unde va predomina muzica "mecanica".
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde voxparty » Sâm Iun 22, 2013 6:31 pm

cristi, le-am luat cu intentia de a le adauga cat de curand un subwoofer... tot montarbo... in rest iti dau dreptate 100%...

sunt in plin proces de upgrade a sistemului audio: intentia mea e sa am totul monobrand, in teorie in final ar trebui sa am 2 boxe pe 15, 2 pe 12 si 2 suburi... ca sa pot acoperi o paleta larga de evenimente :)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde Sorinus » Sâm Iun 22, 2013 6:57 pm

Nu vreau sa ma intelegi gresit insa prin prisma primelor teste facute de tine si postate mai sus mi se pare ca nu e chiar un upgrade ci mai degraba un downgrade...sper sa ma insel eu insa,putere mai mica,bas mai slab la evenimente cu muzica mecanica nu prea sunt avantaje in afara de claritatea specifica boxelor pe 12 care sunt recomandate pentru live nu vad prea multe avantaje...
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde clubbinman » Lun Iul 01, 2013 11:19 am

ce parere aveti de noua consola all-in-one de la PIONEER, XDJ-R1? eu zic ca e un produs bun care pune la dispozitie cam tot ce are nevoie un dj mobil: CD; USB; MIDI...

http://pioneerdj.com/english/products/djsystem/xdj-r1.html
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Iul 01, 2013 11:49 am

Da, pare sa fie ok. Numark facea produse similare cu asta inca de acu' doi-trei ani...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde lush » Mar Iul 02, 2013 10:40 am

http://traktortips.com/s4-controller-tr ... ontrol-t4/
Dupa fiecare ieftinire de pret a controllerelor cei de la NI pregatesc ceva nou.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

PIONEER DDJ-ERGO-K Limited

UNREAD_POSTde djcristian » Joi Aug 15, 2013 12:00 pm

De curand absolut intamplator am prins o ocazie si am adaugat la setul meu de echipamente un controller PIONEER DDJ-ERGO-K editie limitata. Stiam produsul din poze de pe net insa nu avusesem efectiv ocazia de a pune mana sa vad exact ce si cum, pana zilele trecute cand am testat unul cum am vrut eu si la final incantat fiind, am plecat cu el acasa. Varianta aceasta LIMITED este mult mai draguta din punct de vedere estetic fata de cea originala care parea doar o jucarie simpatica. Per total acest controller este in fapt o jucarie dar varianta aceasta arata mult mai profi, in genul playerelor CDJ400 iar show-ul de luminite LED din timpul functionarii este incantator .

Ca pachetul sa fie complet am achizitionat un hardcase de transport MAGMA cu tavita, am montat controller-ul in el si acum este pregatit de scos la produs ;) .

Imagine

Controller-ul ofera un control total asupra sofware-ului fie ca e vorba de Virtual DJ, Traktor sau Serato DJ Intro.
Eu folosesc exclusiv VDJ strict din motive de obisnuita si cu maparea din versiunea 7.4 totul merge struna. Controllerul raspunde exact asa cum trebuie la toate comenzile, nu sunt nici un fel de intarzieri in executarea comenzilor. Exista un skin special conceput pentru VDJ care este absolut necesar sa-l ai pentru a putea avea parte de imaginea in "oglinda" a controllerului pe ecranului computerului.

ASPECTE POZITIVE :
- design placut si intuitiv
- lumini LED multe si marunte
- 4 puncte de CUE
- control 4 deck-uri
- control excelent asupra efectelor
- functionare excelenta cu Virtual DJ si TRAKTOR
- placa de sunet integrata PIONEER ASIO
- PFL
- intrare microfon sau AUX

ASPECTE NEGATIVE :
- intrare de microfon sau AUX conditionata de software
- lipsa VU-metru pe canal sau master
- lipsa indicator CLIP
- in SERATO nu se aprind ledurile de la platane
- in SERATO cautarea pe platan este aproape imposibila


GALERIE FOTO :
Imagine

Diferenta fata de versiunea initiala :
diferencias-pioneer-ddj-ergo-limited-negro-blanco.jpg
PIONEER DDJ-ERGO-V vs. PIONEER DDJ-ERGO-K
diferencias-pioneer-ddj-ergo-limited-negro-blanco.jpg (56.92 KiB) Vizualizat de 12616 ori
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Diferente intre SHURE PG58 / SM58 / BETA58A

UNREAD_POSTde djcristian » Joi Aug 15, 2013 3:05 pm

Foarte tare comparatia :
http://www.youtube.com/watch?v=u5VuADSPDk8
Enjoy !
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde iulianrugina » Joi Aug 15, 2013 11:06 pm

Deja am facut comanda de noul model de mixer Behringer XENYX QX1832USB. Luni ajunge in Romania si probabil marti sau miercuri o sa-l am.... :roll: :roll:
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: PIONEER DDJ-ERGO-K Limited

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Aug 16, 2013 8:46 am

djcristian scrie:ASPECTE NEGATIVE :
- intrare de microfon sau AUX conditionata de software
- lipsa VU-metru pe canal sau master
- lipsa indicator CLIP

Destul de nasoala treaba asta, eu pot spune ca sunt dependent de vumetrele de pe canal si master deoarece in 90% din situatii sunt pozitionat in spatele boxelor iar sunetul perceput de mine e destul de diferit fata de cel din fata boxelor.Dar cu ajutorul vumetrelor stiu macar ca nu trimit sunet distorsionat la boxe.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde djgrecu » Vin Aug 16, 2013 12:48 pm

Sun, tu ai mixer extern. Consola lui Cristian se foloseste de mixerul intern al vdj-ului, are auto gain, limiter plus setarea de volume header pentru siguranta suplimentara. Ma gandesc ca oricum din consola va intra intr-un main mixer si acolo va avea indicator de nivel. Dar inteleg ce vrei sa zici...si eu folosesc mixer extern si daca ar fi sa utilizez mixerul intern cel putin la inceput mi-ar parea spookey :))
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde djcristian » Dum Aug 18, 2013 10:25 pm

Dupa un prim eveniment in care am utilizat strict noua achizitie fara mixer extern ( dar totusi avandu-l in geanta langa mine :) in case sh*t happend ), ma declar extrem de multumit de comportamentul acestui controller. Vorbitul la microfon este un pic aiurea gratie delay-ul de un sfert de secunda si am simtit lipsa butonului de blocare a BPM-ului pe ambele deck-uri incurcandu-ma un pic la primele treceri si calarind piesele :lol: si volumul prea mic al preascultarii insa in rest, toate bune ;) ! Recomand calduros acest model de controller !

2013-08-17 19 09 25.JPG
PIONEER DDJ-ERGO IN ACTION
2013-08-17 19 09 25.JPG (82.72 KiB) Vizualizat de 12562 ori
Ultima oară modificat de djcristian pe Lun Aug 19, 2013 10:42 am, modificat 1 dată în total.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde djcristian » Dum Aug 18, 2013 10:50 pm

In cadrul evenimentului de ieri am avut ocazia sa aud gratie ursitoarelor venite la treaba, un set de microfoane pe care l-am intalnit acum ceva timp pe site-ul asta : http://www.karaokestar.ro/products.php? ... reless-UHF si de care eram chiar curios.

Imagine

Am desfacut repede un microfon de mana sa vad capsula, era ea de duzina insa tin sa va spun ca sunau foarte decent, inteligibil, fara pierderi de semnal si strict pentru o astfel de activitate sau de prezentari sunt mai mult decat ok. In sfarsit niste ursitoare bine dotate tehnic :) !

Si pentru cine vrea mai mult :D :

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori