Review echipamente DJ si P.A.

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde lush » Mar Dec 15, 2015 9:49 am

Aseara am avut placerea sa probez dupa o luna de la cumparare noile controllere de la Akai,AMX si AFX.Pot sa ma declar multumit si recomand cu incredere noile jucarii.Amx ul are un sunet foarte bun si cam tot ce ne trebuie pe parte de mixer.Afx ul ma cam depaseste pe mine la ceea ce fac deoarece are multe chestii care eu nu le folosesc,insa arata si este construit foarte bine.Mentionez ca le am "stricat " pe traktor insa se misca foarte bine si pe acesta.Nota 10 celor de la Akai.Incerc sa gasesc o solutie de case ptr ele insa imaginatia mea cam sta in loc deocamdata.Deci la final recomand cu caldura aceste minunatii:))
Un mic demo https://www.youtube.com/watch?v=KX0ml3kE230
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde lush » Mar Dec 15, 2015 10:19 am

Veste buna, Mos Craciun a venit la Djsuperstore,pachetul AMX,AFX e 1300 lei.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde cris » Mar Dec 15, 2015 11:22 am

djcristian scrie:In alta ordine de idei, am avut ocazia sambata sa aud un sistem audio full activ compus din 2 x DB SIGMA S115 ( http://www.senia.ro/sigma-s115-boxa-act ... es-33995-3 ) si 2 x DB SIGMA S118 ( http://www.senia.ro/sigma-s118-subwoofe ... es-33996-3 ) .

Am ramas stupefiat de claritatea si puterea acestei configuratii in conditii de live sound cat si mp3 playback !

RECOMAND CALDUROS ! :D

IMG_8019.JPG


Ii stiu pe baietii din Rosiori. Sistemul lor de sunet e format din 4 basi dB Sigma S118 si 4 topuri: 2 x S115 si 2 x Flexis F212 (sper sa nu ma insel). Flexisurile nu m-au dat pe spate insa Combinatia 118 cu 115 suna super. Unul din basi se bulise, si la eveniment au venit doar cu 3 basi si cele 4 topuri. Evenimentul a fost de cca 300 persoane. Canta de vreo 15 de ani impreuna si tot impreuna monteaza si demonteaza. Si sunt 5. Ca sa demonteze (aveau si 2x4 paruri cu lampa pe suporti) le-a luat vreo 3 ore (+soferul). De unul singur probabil iti ia o zi. Basii au roti, insa nu vreau sa stiu cum se pot urca si cobora din masina de unul singur.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Dec 15, 2015 12:04 pm

5 oameni 3 ore la un montaj de 8 boxe si 4 pari???
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde djpedros » Mar Dec 15, 2015 12:22 pm

Nu, 6 oameni
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde voxparty » Mar Dec 15, 2015 1:40 pm

baiu' la db-urile alea sunt amplificatoarele digipro g2 care nu sunt maximul fiabilitatii, o problema arhicunoscuta...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde cris » Mie Dec 16, 2015 12:00 pm

DJ Sun scrie:5 oameni 3 ore la un montaj de 8 boxe si 4 pari???


La un "demontaj".
Pe langa cele 7 boxe (3 basi si 4 topuri) si cele 8 paruri (pe lampa) mai sunt o multime de altele la o trupa: 3 clape (cu stative, pedale etc), tobe (stative si procesorul aferent), 2 chitari (cu un Boss GT10 pe care m-am jucat si eu putin), 3 microfoane, stative de microfon si de partituri, mixer (aveau un Soudcraft analogic), procesor de voci, cabluri o gramada, alimentatoare etc. Daca nu ma insel aveau si 2 monitoare. Toate astea se strang, se baga in case-uri, huse, cutii etc. Dupa cca 3 ore, inca mai aveau de carat la duba. Urmau sa monteze atunci, dimineata, la locatia unde aveau de cantat dupa-amiaza, la o alta nunta. Eu am plecat, pentru ca aveam drum lung pana la Bucuresti.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde Lucian » Lun Feb 29, 2016 8:40 pm

Salutare!
De ceva vreme am achizitionat o pereche de basi FBT Himaxx 100 Sa, la un pret acceptabil (SH), care au un sunet cald, placut si puternic. Dupa mine, cred ca sunt cea mai optima alegere pentru activitatea noastra, spun asta, dupa ce i-am folosit la cateva evenimente, pe diverse combinatii de sateliti activi si pasivi. S-au potrivit cu toate, si am avut confirmare si de la alte persoane, inclusiv de la lautari. Sunt acceptabili si ca greutate (42 kg), iar vopseaua este dintre cele mai rezistente, ofera si posibilitatea de-a monta roti pe o parte laterala. Se poate schimba polaritatea (faza), impamantarea, are protectie semnal si termica, iar frecventa de crosoverizare este de 120Hz. Pretul de nou este relativ mare, insa SH se gasesc si la jumatate.
La urmatorul eveniment am sa incerc sa fac un mini test, pe care o sa-l postez aici.

http://www.thomann.de/ro/fbt_himaxx100sa_subwoofer.htm
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DjZen » Vin Oct 21, 2016 11:28 pm

Buna seara colegi.Dupa indelungi cautari,ascultari si teste am ahizitionat in limit bugetului doua JBl eon 612 si un bass Behringer b1800hp.Se aud frumos zic eu fata de ceea ce am avut inainte,dar am sesizat un lucru pe care as vrea sa il lamuresc cu voi.Dupa ce au sosit Jbl-urile le-am test putin cu volumul la jumatate din putere si am observat un miros de lac sa zic asa din ambele incinte .Este normal acest miros deoarece nu am mai patit chestia asta.Inca odata precizez ca a fost un volum normal nefortate cu egalizatorul de signal si master volume la ora 12 fiind intr-o sufragerie de 4/4.Multumesc! :roll:
DjZen
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Aug 31, 2016 5:11 pm

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DjZen » Dum Oct 23, 2016 1:44 pm

Da se pare ca nu mai miros dupa ce au fost bagate un pic la treaba,probabil fiind noi au eliminat ceva miros de lac :)
DjZen
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Aug 31, 2016 5:11 pm

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Oct 24, 2016 11:30 pm

Mmmm ... that new speaker smell. :D . Felicitari pentru achizitie. Totusi sa nu le dai blana din prima. Ia-le incet.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DjZen » Vin Oct 28, 2016 12:24 pm

Multumesc Cristian pentru raspuns,am fost putin in ceata ca nu stiam ce se intampla dar apoi m-am linistit.Am oscilat mult intre Behringer 815 si Jbl si totusi am hotarat sa iau Jbl chiar daca buget nu am avut decat pentru cele de 12 inchi.Sunt ajutate destul de bine de greuuuul Behringer B1800Hp :D Le-am luat incet ca stiam cate ceva de rodajul lor,dar acum au treaba la doua majorate asa ca urca in sarcina.Multumesc inca odata pentru sfaturi! :)
DjZen
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Aug 31, 2016 5:11 pm

Anterior

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron