Review echipamente DJ si P.A.

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Apr 11, 2014 8:01 pm

Bravo fulgerica, pare o alegere buna.
Sunt foarte curios de cum suna acest set-up, este peste sistemul jbl pe care il detii?
Sunt un pic sceptic in privinta coborarii topurilor pana la 100 HZ.
Si eu sunt in cautarea unei noi configuratii, pentru inceput unor noi subwoofere dar inca nu am gasit o configuratie care sa ma multumeasca si sa se plieze pe tipul nostru de evenimente.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Apr 11, 2014 8:09 pm

dj sun la intrebarea asta o sa-ti pot raspunde dupa nunta de pe 3 mai.. acolo o sa am atat linia montarbo cat si jbl-urile... din pacate acasa dat fiind spatiul destul de mic e dificil sa pricepi care, cine, ce si cum... sunt convins ca cei 2 sateliti (din lemn) + subul sunt cu mult peste 2 boxe jbl din plastic... oricum jbl-urile le tin de rezerva si pt evenimente mai mici... acum de ce sa mint, datorita jbl-urilor am reusit sa adun bani si sa imi imbunatatesc setup-ul audio si de lumini...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: DB OPERA 605D vs ELECTROVOICE ELX115P vs BEHRINGER B815N

UNREAD_POSTde cris » Mar Apr 15, 2014 4:19 pm

djcristian scrie:DB OPERA 605D vs ELECTROVOICE ELX115P vs BEHRINGER B815NEO

Un mic test comparativ empiric, facut doar de dragul de a-l face :) fara a cauta sa demonstram nimic :P .

Am mai pus mana pe microfoanele camerei, am mai zgaltait imaginea ... ce sa mai, a iesit cel mai profi test :lol: ... conteaza ca ne-am facut damblaua si in curand vrem sa refacem testarea si chiar sa alaturam si alte branduri de pe la colegi ... sa fie ceva frumos, zic :) .

Imagine

Imagine

Video :
1 . 815NEO vs ELX115P - http://www.youtube.com/watch?v=GSPkJ9CDsZs | http://www.youtube.com/watch?v=8CnVm_9L7oY ( review-ul si concluziile sotiei ;) )
2 . 815NEO vs 605D - http://www.youtube.com/watch?v=x3B50DoQc-k
3 . 605D vs ELX115P - http://www.youtube.com/watch?v=26yk3A8-it8

Concluziile sunt ca DB 605D este de departe cea mai usoara si potenta incinta. La doar 14 kg suna absolut fenomenal ajutata fiind DSP -ul intern cat si de driverul de inalte RCF din dotare. Sta foarte bine la forja si nu se pierde usor cu firea. Mediile ies in fata puternic la fortare.
EV ELX115P suna clar, complet, articulat . Ceva bass daca avea in plus era binevenit. Mediile de asemenea ies in fata la fortare.
B815 NEO suna puternic, inaltele suna cristalin, poate chiar incinta are sunetul cel mai cristalin dintre cele 3 insa pana la maxim 75%-80% se comporta bine. Dupa acest prag apar auto oscilatiile si taierea de bass datorata DSP-ului intern.

Toate 3 incintele intra greu in limitare si sunt ideale pentru reprize de forja prelungite. Fiecare incinta in parte se comporta in mod diferit la redare de genuri diferite.

Un test comparativ complet va trebui sa includa zece genuri diferite de muzica, insa asta in viitorul apropiat ;) .


Daca mai faceti ceva teste, pot pune si eu la "bataie" 2 active Yamaha DSR112, eventual si pasive de 15 cu DCX2496, aplifuri, 2 Tham 15, bas de 18 etc. Ca sa ne putem juca in voie...
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde djcristian » Mie Apr 16, 2014 1:45 pm

Mai mult ca sigur ne vom mai juca cand se va mai incalzi vremea. Pastram legatura ;)
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde cris » Joi Apr 17, 2014 11:51 am

K. abia astept.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

ELECTROVOICE ETX SERIES

UNREAD_POSTde djcristian » Sâm Iun 07, 2014 9:06 pm

Noua serie ETX a venit in sfarsit in Romania. Am avut ocazia sa testez pe fuga una bucata boxa activa Electro-Voice ETX-15P ( http://www.senia.ro/etx-15p-boxa-activa ... ce-37787-3 ) versus una bucata YAMAHA DXR15 ( http://www.senia.ro/dxr15-boxa-activa-yamaha-32476-3 ).

20140603_163254.jpg
20140603_163254.jpg (131.69 KiB) Vizualizat de 8376 ori


Impresii :

ETX15P suna bine pe bass, reproducerea inaltelor si mediilor fiind cam "muddy" fata de DXR15 suna extrem de clar si bine definit avans insa o lipsa notabila de bass.
Ma asteptam ca sa fiu dat pe spate de ETX la cum a fost marketata in state si la cat costa efectiv oricare incinta din seria asta. Pentru o boxa de 6000 de lei ETX 15P nu suna prea stralucit.

Carcasele sunt mult mai bine vopsite fata de ELX si cred ca au si un strat cauciucat, oricum mult mai ok ca la ELX care se ciobeste extrem de usor.

Repet insa, testul a fost facut pe fuga. Voi reveni cu detalii suplimentare in curand, dupa ce voi fi efectuat niste comparatii mai in detaliu.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde remy » Mie Iun 11, 2014 4:33 pm

sa va prezint o teapa marca PROEL : aveam nevoie de un headset wireless, doar pt prezentari, pt ospatar cand inchina gaina nasilor, etc, nimic pretentios doar sa functioneze intr-o sala de 30m lungime. Asa ca am cumparat ceea ce vedeti in foto ! Deci, nu are semnal microfonul decat de la 10-13m maxim, cu sala goala, daca sant oameni in sala nici la 8m distanta nu se mai aude !!!! Am niste chinezarii de cativa ani, un set cu 2 microfoane wireles, nici cea mai mica problema cu ele, 50m minim semnal, si se aud rezonabil, dar asa porcarie nu am crezut ca mai poate exista....

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde voxparty » Mie Iun 11, 2014 6:38 pm

cand am intrat pe topic si mi-a sarit in ochi "PROEL" deja mi s-a sculat parul in cap (ala care nu-l mai am). Proel e o marca italiana low-low-low cost care e defapt made in china. La nivel audio behringer e lux fata de ce produce proel. Daca aveti bani de aruncat pe geam va recomand calduros aparatura proel :D
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde remy » Joi Iun 12, 2014 9:14 am

da, cred ca mai low de atat ar insemna cutii goale...
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde cris » Joi Iun 12, 2014 12:43 pm

Referitor la testul comparativ cu boxe.

Inainte sa iau DSR-uri, am ascultat comparativ DXR-urile de la Yamaha si ELX -urile de 12, ambele active, preturi comparabile.
ELX suna mai complet, mai corect, mai echilibrat. DXR - destul de murdar pe toata plaja, dupa gustul meu.
Am facut si un test fata in fata: DSR112 - ELX 12 - active: ELX suna bine pana pe la 50%. DSR -urile suna cam la fel si daca dai putina talpa si sunt cu mult mai puternice. Acelasi semnal pus pe ambele boxe, volumul la 12, fara alte corectii, ELX-urile nu se mai vedeau. Puteam sa le opresc, ca nu se schimba mare lucru. DSR-urile au insa niste medii usor cam stridente, dar care pot fi temperate din corectii.
Am avut si ocazia sa ascult ZLX (tot pe 12). ELX suna cu muult mai curat si mai bine.
Parerea mea.

Cu vreo 2-3 saptamani in urma am ascultat si DSR-urile active de 15: prezenta, inalte curate, medii bune, mai ales pentru voci.
Nu m-a impresionat basul. Insa greutatea, da.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde stress » Mar Iun 17, 2014 9:22 pm

acum am intrat si eu pe forum...bine v-am gasit!
vad ca lumea e destul de activa.
vreau sa imi iau un sistem de sonorizare pt evenimente...nunti, botezuri, conferinte ...etc
inainte de asta ca sa nu arunc banii pe geam m-am documentat si am citit zeci de review-uri facute afara si nu numai ... cand ma hotaram la ceva, gaseam neregului...ba ca se incing si din senin se stig si iti strica evenimentu( ev elx 115p), ba ca nu e ok pt voce...etc
As vrea daca puteti sa ma ajutati cu alegerea sistemului ..pt inceput as vrea 2 topuri si 1-2 basi.

pretu pe top sa nu depaseasca 2000 lei / bucata iar la bas 3500 max 4000 lei

Pana acum am mai lucrat cu Mackie srm 450 prima versiune si cu dB Technologies Flexsys F12.
stress
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Iun 17, 2014 8:52 pm

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde voxparty » Mar Iun 17, 2014 9:28 pm

stress bun venit pe forum... ar trebui si sa specifici daca boxele sunt pt dj mobile sau pt live.

PS: poate era mai bine sa deschizi un topic nou in sectiune BURSA > SFATURI
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde stress » Mar Iun 17, 2014 10:46 pm

am zis...nbc, dj mobil...sa imi raspunzi si la mesaju privat voxparty...mersi!!!
stress
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Iun 17, 2014 8:52 pm

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde djpedros » Mie Iun 18, 2014 8:26 am

eu am folosit ev elx 115p si nu mi-au stricat niciodata evenimentele
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Iun 18, 2014 9:17 am

Si eu am tot ELX active si de 3 ani au vazut cateva zeci de evenimente fara absolut nici o problema.
Probabil depinde si modul in care lucrezi cu ele, la mine volumul pe boxa nu a trecut niciodata de ora 2 pentru ca ce e peste distorsioneaza.
Cu incalzirea nu am avut niciodata probleme sa intre in protectie sau ceva de genu desi au vazut si soarele cateva ore bune
viewtopic.php?f=180&t=3299
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde djcristian » Mie Iun 18, 2014 2:12 pm

Referitor la ELX115P, saptamana trecuta le-am comparat versus ETX15P si concluzia este ca vorbind strict de sunetul redat, nu se justifica diferenta de 2900 de lei la bucata absolut deloc.

Da, ETX coboara mai bine pe joase insa nu este la fel de prezente ca ELX care are mediile mult mai in fata. Comparatia a fost facuta cu totul pe 0db din meniul ETX-ului.
Da, sunt niste incite mai bine facute, mai bine vopsite, cu un control full digital asupra sunetului insa in final ceea ce reproduce efectiv conteaza. Procentual ETX ofera cu vreo 25% mai multa intensitate sunetului insa doar atat. Nu este nimic WOW !

Intelegeam si eram de acord cu o diferente de 1000-1500 de lei maxim la bucata insa 2900 de lei este deja muuuuuuuuuuuult prea mult in conditiile in care nu se comporta de doua ori mai bine decat varianta mai ieftina. De diferenta de bani iti poti lua un subwoofer mai mult decat decent si iti ultra completezi sunetul.

_____________________________________________

ELECTRO-VOICE ELX115P boxa activa in 2 cai. Echipata cu un difuzor de 15" si un driver de 1.5". Putere: 1000 W. Banda de frecvente: 44 Hz - 20 kHz. SPL maxim: 134 dB. Unghi de dispersie (O x V): 90 x 50 grade. Frecventa crossover: 1700 Hz. Dimensiuni (I x L x A): 708 x 432 x 382 mm. Greutate: 24.3 kg - 3305 LEI - http://www.senia.ro/elx115p-boxa-activa ... ce-25757-3

ELECTRO-VOICE ETX-15P boxa activa, in 2 cai. Echipata cu un difuzor de 15" si driver 1.25". Putere: 2000 W. Banda de frecvente: 40 Hz - 20 kHz. SPL maxim: 135 dB. Dispersie (O x V): 90 x 60 grade. DSP incorporat cu ecran LCD si un buton pentru setare precisa si rapida si optimizarea EQ-ului. Dimensiuni (I x L x A): 691 X 431 X 447 mm. Greutate: 27.7 kg - 6162 LEI - http://www.senia.ro/etx-15p-boxa-activa ... ce-37787-3
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde djcristian » Mie Iun 18, 2014 2:27 pm

DJ Sun scrie:Si eu am tot ELX active si de 3 ani au vazut cateva zeci de evenimente fara absolut nici o problema.
Probabil depinde si modul in care lucrezi cu ele, la mine volumul pe boxa nu a trecut niciodata de ora 2 pentru ca ce e peste distorsioneaza.
Cu incalzirea nu am avut niciodata probleme sa intre in protectie sau ceva de genu desi au vazut si soarele cateva ore bune


Eu tin volumele la ora 3, atat masterul cat si linia de semnal. Peste nivelul asta incepe sa dea in limit la volume mai strong :) . De incalzit se incalzesc cum trebuie, nici exagerat, dar nici reci nu stau pentru ca singurul mod de racire este efectiv placa aia din spate pe care sunt butoanele de volum care este din aluminiu si pe care sunt lipiti direct finalii cu pasta termoconductoare. Poate i-ar fi trebui niste aripioare insa asta e, caldura nu este excesiva ca in cazul PRX-urilor.

Imagine

Alte poze aici : viewtopic.php?f=26&t=1438&p=51526#p51526
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde stress » Mie Iun 18, 2014 3:26 pm

mersi baieti..superi tari commenturile...mai astept pareri despre ce boxe sa aleg :) ... Ev elx le-am trecut pe lista ca imi plac cum suna....basul de la ele EV ELX 118P e ok? il foloseste careva?

eu ma uitam dupa jbl eon 515 xt + subul 518s .. ies mai ieftin
sau mackie srm 450 v 2 + basu 1801

are cineva pareri despre ele? ce basi folositi?
stress
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Iun 17, 2014 8:52 pm

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde djcristian » Mie Iun 18, 2014 3:35 pm

voxparty scrie:cand am intrat pe topic si mi-a sarit in ochi "PROEL" deja mi s-a sculat parul in cap (ala care nu-l mai am). Proel e o marca italiana low-low-low cost care e defapt made in china. La nivel audio behringer e lux fata de ce produce proel. Daca aveti bani de aruncat pe geam va recomand calduros aparatura proel :D


Eu detin microfoane wireless UHF marca PROEL seria RM300M de 5 ani, perioada in care m-am declarat permanent extrem de multumit de performante, insa ale mele arata asa in interior :

proel-rm300.jpg
proel-rm300.jpg (217.32 KiB) Vizualizat de 8262 ori


Sunt profund dezamagit sa citesc ca noile serii sunt mai proaste ... :(
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde stress » Mie Iun 18, 2014 4:45 pm

a aparut mackie srm 450 v3...nu stiam! uite aici un review...cica putere dubla https://www.youtube.com/watch?v=MCLHUjb7NfY
stress
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Iun 17, 2014 8:52 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron