Review echipamente DJ si P.A.

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Dum Feb 21, 2010 7:54 pm

Da ai dreptate , dar puteam sa evit treaba asta, daca nu imi era lene sa ii pun radiatore la regulatoare , acuma mai mergea.
Oricum am gasit schema la el, am vazut ca s-au ars 4 circuite de pe partea de vumetre si metronom, dar is neimportante, partea de audio merge perfect dupa ce i-am schimbat regulatoarele, urmeaza sa l-e pun niste radiatoare sanatoase.
Cum am zis mai sus, atentie cei care au mixer de dj dela Beringher, sa il desfaca si sa le puna radiatoare ca altfel se ard alea cind ii lumea mai draga.
Mixerul asta cred ca o sa urmeze ca donatie la cineva, daca sunt doritori pe forum, care nu au inca un mixer de dj, sa spuna acum, deci mixerul merge f bine , are toate facilitatile, doar ca nu mai are vumetetre si nu mai merge metronomul.
Hai, bafta la toti.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Dum Feb 21, 2010 8:35 pm

Scarface a scris:
Snake, Dn hd 2500 trebuie folosit neaparat cu un mixer extern de dj pt a putea face fading-ul de pe un canal pe altul?


Sigur ca trebuie un mixer... Asta e doar twin-player, nu e all in one...
Imi caut un mixer pe 19" acum...
Intentionez sa-l cumpar pe asta - http://audiomall.ro/numark-c3fx-club-mixer-p-1093.html
http://www.youtube.com/watch?v=b97u_S1FUxc
Deocamdata il folosesc cu un mixer de 12" de 4 canale, adica Numarkul 5000FX, pe care nu l-am vandut inca...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Mar 11, 2010 3:59 pm

asteptam si alte review-uri. am vazut ca sunt destul de multi membri noi cu echipamente ok, si chiar membri vechi care au facut achizitii noi. asa ca va rugam sa postati aici, ptr. a afla si noi cum se comporta echipamentele voastre.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Ian 07, 2011 12:17 am

daca in ultimul timp ati achizitionat produse noi, si aveti timp si rabdare, asteptam sa veniti cu un review aici ;)
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Ian 07, 2011 2:18 am

Bag si eu un review cu pioneer cdj 200,desi a mai facut un review cineva.Nu mai lucrez acum pe el dar am lucrat si am fost foarte multumit.
Imagine
Avantaje
- viteza mare a citirii cd-urilor (5 sec) si de cautare a melodiilor atat pe foldere cat si pe melodii
- butoane solide (de ex. mie nu imi place la denon butonul CUE e siliconic si nu il simt cum trebuie cand bat pentru a intra pe un beat)
- daca vreodata am bagat un cd zgariat sau exfoliat a dat eroare din prima nu am patit niciodata sa "imi sara"o melodie
- afisaj bpm
- master tempo
- o rezistenta foarte buna, calitatea finisajelor buna
- cel mai mare avantaj fata de cdj 100 este citirea mp3-urilor
Dezavantaje
- nu are usb (daca de ex miri iti cere o mel si nu o ai trebuie sa arzi un cd special pt acea piesa)
- nu iti afiseaza timpul si denumirea piesei simultan (nu este un neaparat un dezavantaj)
Cam astea am avut de punctat restul mai descoperiti in video de mai jos
http://www.youtube.com/watch?v=Jb5lJi60WeY
Eu unu nu stiu daca ma voi desparti vreodata de cdj-uri si tind catre seria inlocuitoare a lu' cdj 400 pe care prestez acum adica cdj350 :D
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde Lucian » Dum Ian 16, 2011 8:53 pm

Mixer digital DENON DN-X600

Imagine

Daca ar fi sa enumar toate functiile acestui mixer ar trebui sa umplu vreo 3 pagini, functii care se pot gasi printr-o simpla cautare pe google sau youtube; asadar as vrea sa subliniez doar cateva impresii ca si user.
Avantaje:
-"offers superb sound quality" - cand o firma, care tocmai a implinit 100 ani spune asta - mie unul, cel putin, mi-a dat de gandit si intradevar am ajuns sa le dau dreptate, acesta fiind dupa mine cel mai mare avantaj
- placa audio integrata - hi-gain output levels (providing up to 10 dBu) - elimina multe intrebari de genul - ce placa audio sa-mi cumpar, care o fi mai buna?
- constructie robusta (metal) cu butoane anti-patina si placute la atingere - se simte calitatea constructiei
- functia DUCKING (selectabila) care in momentul cand vorbesti la microfon diminueaza volumul muzicii pentru a se auzii vocea, dupa care revine la normal
- optiunea Midi - adica posibilitatea folosirii ca si controler
- toate efectele disponibile si pe microfon
- Made in Japan

Dezavantaje:
- poate singurul minus ar fi fantele de racire a mixerului care sunt dispuse pe lateral si care nu trebuie obturate total de CDJ-uri

Concluzie:
Un mixer robust, practic si de calitate care se preteaza perfect cu conceptia de Dj Mobil si care ofera satisfactii profesionale.
Ultima oară modificat de Lucian pe Mar Iun 28, 2011 5:28 pm, modificat de 3 ori în total.
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde tractor » Dum Ian 16, 2011 9:15 pm

Cat va ma dura sa isi puna si denon niste butoane OK,tot cauciuri dealea baga...DUCKING=cu functia Talk Over de pe Pioneer si behri parca au.
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde CreB0 » Dum Ian 16, 2011 9:27 pm

Si DDM4000 are talkover.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde Lucian » Dum Ian 16, 2011 9:30 pm

DN-X600 nu are NICI-UN buton de cauciuc ;)
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Ian 17, 2011 1:25 pm

multumim ptr. review Lucian. mixerul cu siguranta este unul premium daca se poate spune asa in segmentul asta de mijloc.

poate faci un review si la art-uri ca le ai de ceva vreme. cum ti se par fata de dynacordurile pe care le aveai? esti multumit de sunet acum?

thx
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Pioneer CDJ 350

UNREAD_POSTde DanceDj » Mie Ian 19, 2011 12:41 am

Imagine

Este unul dintre cele mai noi playere scoase de pioneer. Face parte din familia cdj 2000, fiind fratiorul cel mai mic. Pioneer il declara ca fiind un player entry level (asta comparativ cu cdj 2000). Ca si pozitionare in clasamentul player-elor de la Pioneer, personal il situez intre cdj 400 si noul cdj 850.

Am sa prezint cateva din avantajele player-ului din punctul de vedere al unui dj mobil:
- este un player multimedia care acopera majoritatea formatelor audio si suporturilor. Citeste Cd Audio, Mp3, Wav, Usb stick. Citeste foarte bine dupa stick, mai ales daca in prealabil ai trecut muzica prin rekordbox (soft-ul este livrat odata cu player-ele). Consider ca stick-ul este foarte folositor in domeniul nostru; decat sa ard un cd cu 10 piese preferate de clienti, mai bine le pun pe un stick (aici sunt exclusi cei care folosesc numai laptop-ul)

-are si o functie de search pentru cd-urile mp3 si usb stick (cam greu de folosit dar mrg)

-Este midi controler (mrg k cu traktor-ul, se gaseste mapping pe site-ul pioneer. Cu virtual dj 7 insa mrg excelent, player-ul afiseaza informatii cum ar fi bpm, numele piesei, timp etc, se aprind toate beculetele exact ca si cum ar citi de pe un cd. Am inteles ca aceasta functie o sa fie disponibila si cu Traktor-ul in versiuniile viitoare)

-Player-ele se pot folosi si ca interfata audio. Calitatea sunetului este buna.

-Ofera cateva functii care ajuta la mixat: clasicul bpm, afiseaza grafic cele 4 beat-uri dintr-o masura, bpm lock (se seteaza un master bpm, ex:128, dupa care orice piesa poate fi adusa si mentinuta automat la acest bpm), loop automat si manual

Minusuri:
- Nu are efecte
-Jog-ul destul de mic (comparativ cu mk2 sau mk3)
-Loopul automat este doar pe o masura dupa care se poate micsora

Momentan eu sunt foarte multumit de ele si cred ca ofera tot ce ne trebuie in domeniul nbc.
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Ian 19, 2011 12:59 pm

Da multumim de review chiar il asteptam,sunt f interesat de acest player si gasesc niste imbunatatiri foarte benefice cel putin pentru mine, cum ar fi:
- afisarea f exacta a bpm-ului (daca la cdj 400 aveai afisarea din bataie in bataie aici ai din zecime in zecime)
- posibilitatea de blocare a bpm-ului (f benefica cel putin pentru incepatori ca mine)
- afisarea unui mic counter al batailor (la fel te ajuta la invatarea mixarii pe "bataie")
- pasul inainte facut de pioneer in folosirea playerelor ca si controler (chiar daca si cu cdj 400 merge,acum avem asistenta, mapare a butoanelor si alte chestii pentru o folosire cat mai simpla a acestor playere ca si controlere)
- imbogatirea mediilor de redare
pentru mixerul DJM 350
- posibilitatea de inregistrare a propriilor mixuri (la fel o gasesc f benefica si usor de folosit)
- ca un dezavantaj - are doar o intrare pentru microfon
Se pare ca si la calitatea materialelor s-a mai lucrat.
Mersi pentru review dancedj si scuze ca am adus completari sau am repetat ce ai spus tu, fac asta pentru ca imi plac f mult.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Allen & Heat Xone 42

UNREAD_POSTde DanceDj » Joi Ian 20, 2011 6:39 pm

Imagine

Primul meu mixer Pro. Pot sa spun ca sunt foarte incantat de el. Nu este un mixer cu foarte multe functii, insa face foarte bine ceea ce stie.

Plusuri:
-calitatea sunetului este exceptionala (pentru asta sunt si renumiti cei de la allen & heat)
-constructie robusta
-finisaje de calitate
-filtru vcf - super (un fel de flanger)
-Eq cu posibilitatea taierii frecventelor
-Usb pentru conectarea la un laptop (intrare sau iesire)
-crossfader reglabil cu posibilitatea de anulare
-iesire separata ptr monitoare cu posibilitatea de reglaj a volumului

Minusuri:
-canalul usb este impartit cu microfonul. Nu se pot folosii simultan.
-doar o intrare de mic.
-nu are efecte (exceptand filtrul vcf)
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

FBT Promaxx 14A

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Apr 01, 2011 6:36 pm

Imagine

primele boxe (cel putin de care stiu eu) cu dif de joase de 14". ma declar extrem de multumit de ele, si merita toti banii dati.

Plusuri:

- fidelitate deosebita a sunetului
- putere mare 900W (biamplificate clasa D - 600W pe joase + 300W pe medii si inalte)
- SPL naucitor, probabil cel mai mare SPL in clasa lor de pret, din cate am vazut nici macar ART 725 nu ajung la SPL-ul ProMaxx-urilor
- extrem de usoare 17 kg bucata
- foarte versatile putand fi pozitionate practic in 3 moduri: 12 / 40 / 55
- manerul de agatat din "capul" boxei - o chestie fantastic de folositoare
- raspuns in frecventa intre 45Hz to 20 kHz, teoretic ofera practic toata gama de frecvente, desi pot sa spun ca frecventele joase nu sunt atat de puternice precum la JBL seria EON (nu au acel punch specific JBL), dar la acelasi nivel, daca nu chiar mai bine ca ART-urile.
- pretul. dupa mintea mea unul extrem, extrem de bun ptr. ce iti ofera aceasta boxa (la pretu de ProMaxx 14 A, daca te incadrezi la ART 425A, dupa mine niste boxe mult mai slabe fata de ProMaxx)
- cablurile de alimentare oferite standard extrem de lungi cred ca au 5 metri, daca nu chiar 7 (nu radeti ca alti producatori dau un cablu de 1,5 metri, de nici nu ajunge la baza stativului)
- constructia de foarte buna calitate
- made in Italy
- pretul

Minusuri:

- in primul rand cel mai mare minus, inca il consider ca fiind presetarile / procesarea digitala pe EQ, cu cele 8 setari (as fi preferat sa fie doar simplu procesate, fara a mai baga efecte automat pe semnal) - desi am gasit 2 presetari care merg ok atat ptr. aplicatii live, cat si pentru muzica mecanica, consider ca asta este singura buba a boxelor. toate corectiile facute din mixer sunt la randul lor corectate de aceste presetari, si parca uneori creaza impresia de foarte mult artificial in sunet, nu stiu daca ma pot exprima foarte bine
- plasticul care sa zgarie foarte usor (acum nu stiu daca este doar valabil ptr. FBT sau toate boxele de plastic sufera de treaba asta, eu unul nu am mai avut boxe de plastic pana acum)
- un minus subiectiv, forma destul de urata :D

ca si concluzii personale, boxele sunt fantastice atat ca putere proiectata (si rezerva de putere) cat si pe calitatea si claritatea sunetului. au fost folosite extensiv timp de 3-4 saptamani de tata in aplicatii live seara de seara, si a fost extrem de multumit de ele, ba mai mult momentan canta tot pe ele (asta in conditia in care a fost extrem de reticient cand a auzit de boxa de plastic, el cantand pe RCF acustica CW5215, boxe cu incinta de lemn). consider ca pentru ce facem noi, DJ-iala NBC, aceste boxe sunt ideale (usor de carat, putere mare si fidelitate extrem de buna).

ca si nota pentru acest produs, dau 9, si asta din cauza EQ-ului, in rest o boxa pe care sincer o recomand cu caldura. dupa parerea mea la acest pret, cu aceste specificatii, nu exista concurenta reala ptr. ProMaxx14A.

o sa revin, sper eu curand (daca imi ajunge si mie odata) cu review si ptr. mixer / controller Denon DN MC 6000.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Apr 01, 2011 9:04 pm

Multumim, asteptam de ceva vreme acest review, iata ca a sosit si asa cum m-am asteptat FBT- urile nu au dezamagit, daca vreodata va fi sa imi iau boxe cu siguranta acest model va fi o referinta pt mine.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Apr 01, 2011 9:20 pm

nu ai de ce. imi pare rau ca a trecut atata vreme pana am avut ceva timp sa fac treaba asta, si cum azi am stat degeaba toata ziua la hotel, zic hai sa rezolv si problema asta.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde Lucian » Vin Apr 01, 2011 9:48 pm

Multumim bro! Frumos rewiew si folositor! Am si eu o restanta cu RCF Art 725A - nu am uitat, dar am vrut sa le fac si un filmulet si nu am mai apucat :)
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Apr 05, 2011 9:43 pm

da asteptam. se pare ca e posibil sa imi ridice si mie mixerul vineri, asta evident daca intra in stoc :evil:
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

RCF Art 725A

UNREAD_POSTde Lucian » Joi Apr 07, 2011 1:12 am

Imagine
O boxa de referinta in domeniul Dj NBC, care s-a impus prin calitate si fiabilitate.Specificatiile tehnice le cunoasteti cu totii, asa ca o sa ma rezum doar la cateva impresii.

Plusuri:

- fidelitate, sunet curat si detaliat (toate astea conditionate de un sistem profesional)
- rezerva de putere - sunt momente in timpul evenimentelor cand, desi se aude tare, trebuie sa dai si mai tare - lucru care se poate realiza fara clip excesiv si fara
nici-o distorsiune ceea ce surprinde de fiecare data in mod placut.
- portabilitatea - desi au volum mare sunt surprinzator de usoare(19.4 Kg), iar impreuna cu cel de-al 3-lea maner din partea superioara a boxei fac posibile manevrele dificile de incarcat/descarcat fara ajutorul nimanui.As mai mentiona materialul adeziv al manerului, care-ti da senzatia unei prize de siguranta.
- faptul ca poate cobora pana la 45 Hz, m-a determinat sa vand cei 2 subwooferi de 18", care si asa erau prea puternici pentru evenimentele pe care le sonorizez.
- protectii scurt-circuit, termice si rms - iti da o oarecare senzatie de liniste.
- un singur buton de volum, lasand loc corectiilor (hi,mid,lo) din mixer, si astfel evitarea unei supra sarcini pe driver sau pe dif de bas.
- buretele din spatele grilajului metalic de protectie, care mie mi-a dovedit utilitatea intr-o seara cand boxa a facut "o baie" de sampanie, iar pe difuzor nu a patruns
nici-un strop.
- aspect placut, agresiv - made in Italy.


Minusuri:

- plasticul care se zgarie relativ usor, si odata zgariat e dificil de retusat.
- boxele vin din fabrica cu niste flanse de stativ mai mari decat dimensiunea standard a unui stativ, ceea ce duce la o pozitie "inclinata" a boxei pe stativ - de aici
si necesitatea schimbarii acestora.
- pretul - relativ mare.



In concluzie, as evidentia faptul ca sunt niste boxe de incredere, care iti da senzatia de siguranta si satisfactia unui sunet placut, apreciat si de ceilalti
auditori, plus ca ofera ceva foarte important pentru noi - mobilitatea.
Asa cum am promis, am facut si un mini-filmulet: http://www.youtube.com/watch?v=R39ZArWRSPs
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde djpedros » Joi Apr 07, 2011 8:53 am

satelitii mei coboara pana la 40 Hz (conform specificatiilor) si totusi nici nu concep sa merg la o sonorizare fara basi. tu cum te descurci?
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori