Review echipamente DJ si P.A.

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Mar 22, 2013 9:49 pm

eu detin un mixdeck express, iar in portul USB am introdus si folosit un HDD extern de 500gb (am facut testul acesta chiar la intalnirea de la Durau), deci imi este greu sa cred ca (,) quadul nu vede stickuri mai mari de 2gb

eu nu il folosesc, colegul viji merge cu el la evenimente - el poate sa iti dea mai multe info, dar cat am umblat cu el mie unul mi-a placut cum merge si se aude (mai putin softul cu care a venit care este absolut jenant, este vorba despre serato adevarat versiunea entry - ce nu imi place este constructia de ”jucarie” comparatia o fac fata de celalalt controler pe care il detin, denon dn mc6000
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde viji » Sâm Mar 23, 2013 2:05 am

Referitor la Numark Mixdeck Express:
Am fost cu el la 3-4 evenimente, s-a comportat ireprosabil de fiecare data, nu a facut nicio figura de nici un fel, in ciuda butoanelor si aspectului intr-adevar de "jucarie", dar care nu da rau la client. N-am remarcat nicio incalzire dubioasa. L-am folosit doar pe pc si cd, nu stiu pe usb, dar nu cred ca are vreo problema. Microfonul pe el e ok, per total e usor de folosit, problema e ca vine cu serato intro care mi se pare o mizerie de soft (nu poti folosi concomitent alt soft de muzica, nu citeste flac-uri, nu mai stiu ce m-a mai enervat ca nu l-am mai folosit de mult), dar am inteles ca se poate pune traktor.
Per total la prima vedere e o scula ok, versatila, de incredere, dar trebuie sa vedem cum o fi peste 50 de evenimente sau 2 ani ca sa dam un verdict privind fiabilitatea.
Consider totusi ca merita sa mai pui un ban pana la Denon DN MC6000, o scula mult mai desteapta, chiar daca fara cd si usb.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde voxparty » Sâm Mar 23, 2013 7:59 am

Denon-ul merge ok pe traktor si scartaie pe vdj daca vrei sa-l pui in modalitate asio. (ma refer strict la modelul adus in discutie mc6000)
Ultima oară modificat de voxparty pe Lun Mar 25, 2013 3:27 pm, modificat 1 dată în total.
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde clubbinman » Lun Mar 25, 2013 2:39 pm

mai asteptam sa vedem ce mai apare pe piata, sunt total convins ca anul asta se vor mai scoate pe piata modele noi de la diferiti producatori(pioneer,numark,denon)...tehnologia avanseaza.. ;)
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Mar 29, 2013 5:06 pm

pai pe principiul asta, poti sa nu cumperi nimic niciodata - mereu o sa apara ceva mai nou, mai bun......adica vreau sa spun ca trebuie sa existe o limita la cat esti dispus sa astepti / cercetezi / prospectezi piata, asta daca chiar vrei sa cumperi ceva.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde Lucian » Dum Apr 07, 2013 2:24 pm

De curand, am facut o rocada in sistemul meu, adica am vandut RCF Art 725A si mi-am luat FBT Maxx 6a - De ce? Am auzit FBT-urile la cineva, dupa care am facut o comparatie cu RCF-urile si rezultatul m-a determinat sa iau decizia de mai sus. In primul rand e vorba de sunet, care este mult mai cald, adica basul este mai profund, apoi constructia mai robusta dintr-un plastic mult mai dur dar si mai greu, este adevarat insa in beneficiul sunetului. Desi este un model de boxa mai vechi, l-am preferat in primul rand pentru calitatea sunetului, apoi m-am gandit ca in caz de vre-o defectiune se poate repara foarte rapid, amplificatoarele fiind in clasa AB (usor si ieftin de reparat) iar pentru difuzoare se gaseste peste tot rekon kit-uri - asta asa, punand raul in fata. Ca o comparatie, la RCF nu gasesti nicaieri schema amplificatorului, amplificator care este plin de circuite integrate ( folosite pentru costuri mici de productie) si in caz de un scurcircuit ceva, numai reprezentanta te mai salveaza, iar difuzorul de joase fiind pe 4 ohm, practic nu se gaseste decat la reprezentanta, unde binenteles este foarte scump.
Revenind la FBT, asa cum am spus si mai sus, suna foarte bine insa trebuie sa recunosc ca desi boxa are 700W RMS pe joase si 200W RMS pe inalte, in total 900W RMS este totusi limitata de difuzorul de joase care are numai 350W RMS, insa acei 350w sunt reali si sunetul este foarte puternic si multumitor - daca totusi insisti si treci peste aceasta limita, deja difuzorul intra in distorsiuni, lucru pe care nu l-am intalnit la RCF-uri, trebuie sa recunosc, care probabil are partea de limitare electronica mai buna. Driverul de inalte suna foarte placut si ce m-a impresionat a fost ca desi boxa era in clip, nu te "intepa" la urechi asa cum fac multe boxe din ziua de azi, inclusiv RCF-urile pe care le-am avut. Deci, per total, ma declar multumit de aceste boxe mai ales ca au difuzoarele de joase noi, iar la amplificatoare a fost schimbata pasta de racire de la finali si verificate de catre un electronist de incredere.
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde George.B » Dum Apr 07, 2013 3:16 pm

@Lucian:
Sa le stapanesti sanatos si sa faci multi bani cu ele!
Sper ca la prima intalnire sa avem ocazia sa le si auzim ;)
DJ & Solista muzica live - nunti, botezuri Constanta
http://www.dj-solista-constanta.party
http://www.facebook.com/DJ.Solista.Constanta
Telefon: 0723241877 (George Badea)
Avatar utilizator
George.B
DJ Fondator
 
Mesaje: 227
Membru din: Joi Apr 15, 2010 9:42 pm
Localitate: Constanta

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde Sorinus » Dum Apr 07, 2013 3:23 pm

Luciane sa le folosesti sanatos fara probleme...apropo cam cate modele de boxe ai schimbat in ultimii ani:)?
Imi place ca nu esti dedicat unui anume brand,pana acum tot ce ai schimbat au cam fost din alt brand :)
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde Lucian » Dum Apr 07, 2013 4:25 pm

Multumesc baieti - o sa le aduc cu siguranta la intalnire sa le analizam ;)
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde johnnydj » Lun Apr 08, 2013 8:47 pm

suna bine 725 A dar nu se jutifica pretul exagerat de mare...chiar am vbit cu un reprezentant rcf in romania si mi-a recomandat hd 12 A in detrimentul 725 A...sa ai petreceri cat mai multe cu boxele noi :)
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Apr 15, 2013 12:29 pm

Vad ca sunt destul de multe 725A la vanzare pe diferite site. Motivele pentru care sunt vandute difera si putini sunt cei care recunosc ca au dat mult prea multi bani pe ceva ce nu s-a dovedit a fi chiar asa de wow si acum doresc sa le inlocuiasca. Lucian este o persoana sincera si intotdeauna am apreciat asta la el. Nu a ramas fixat ca " 725A is za best" doar pentru ca a platit atatia mii de lei pe o bucata. Felicitari pentru noile achizitii si spor la amortizat ;) !
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Apr 15, 2013 8:37 pm

Si mai e ceva, fiind niste echipamente brand name isi mentin destul de bine valoarea, ma uit la colegii cu scule PA sau alte firme mai putin cunoscute si observ ca desi au lasat considerabil la pret nu prea pot scapa de ele.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde tractor » Vin Mai 03, 2013 12:39 pm

Un pic de offtopic...Baietii cu active,ce cabluri folositi?A-ti cumparat cabluri gata facute,2in 1 curent si semnal,care din ce am vazut is cam scumpe,sau a-ti facut voi?Care lungimi is cele mai practice?
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde ubertracker » Vin Mai 03, 2013 1:44 pm

teoretic vorbind, cablurile alea 2in1 ar cam trebui sa aiba zgomot... acuma nu stui cat de buna poate fi ecranarea aia pe interior...
,,manualul" zice ca (,) cablul de semnal si cel de curent ar trebui sa se intretaie in X, nu sa mearga de-a lungu unu cu celalalt.
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde johnnydj » Vin Mai 03, 2013 11:46 pm

Eu am cabluri cu semnal si curent pe acelasi cablu au cate 10 m lungime si costa 50 euro bucata si sunt foarte multumit de ele
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde djgrecu » Lun Mai 06, 2013 11:42 pm

Johnny pui te rog un link cu cablurile de care zici? Sunt balansate cablurile de semnal? Am gasit pe thomann ceva dar nu precizeaza daca sunt sau nu balansate. La 10 m lungime ar cam trebui sa fie. Merci.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde clubbinman » Joi Mai 23, 2013 3:42 pm

dintre cele doua modele de mixere care cosiderati (stiti) ca este mai bun din punct de vedere al calitatii sunetului si a efectelor? eventual pareri pro si contra din partea celor care detin sau au detinut astfel de modele:
http://www.thomann.de/ro/allenheath_zed10fx.htm
http://www.thomann.de/ro/soundcraft_efx_8.htm?sid=bdec05a41058df8741f1df891989fa01
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde DJ Da'Ju » Vin Mai 24, 2013 9:46 am

clubbinman scrie:dintre cele doua modele de mixere care cosiderati (stiti) ca este mai bun din punct de vedere al calitatii sunetului si a efectelor? eventual pareri pro si contra din partea celor care detin sau au detinut astfel de modele:
http://www.thomann.de/ro/allenheath_zed10fx.htm
http://www.thomann.de/ro/soundcraft_efx_8.htm?sid=bdec05a41058df8741f1df891989fa01



Luci, eu am http://www.thomann.de/ro/yamaha_mg_124_cx.htm si pana acum sunt multumit de el . Daca ajungi prin CJ, la o bere ;) facem si un test... daca nu ti-l trimit eu in proba cand nu am eveniment.
DJ Da'Ju
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Mar 28, 2013 12:49 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde clubbinman » Vin Mai 24, 2013 10:35 am

am sa iau in calcul si varianta cu YAMAHA, mersi dan.
clubbinman
Membru activ
 
Mesaje: 194
Membru din: Lun Aug 31, 2009 10:47 am
Localitate: Tirgu Mures

Re: Review echipamente DJ si P.A.

UNREAD_POSTde ubertracker » Vin Mai 24, 2013 1:44 pm

A&h se prezinta cam asa:
avantaje fata de soundcraft:
compact, construit solid, preampuri foarte bune pentru pretul si clasa lui, USB configurabil I/O, stereo pe USB,jack mare si rca, posibilitate inregistrare pe usb cu selectare de canale de inregistrat, filtru High Pass, switch cu 2 setari de impedanta pe 2 din canalele mono
dezavantaje:
4 canale mono pot fi putine in unele situatii, unii prefera fadere in locul knoburilor, nu are buton de mute, efectul e slabut, nu are control L/R pe master, nu are led de clip pe fiecare canal

soundcraft
avantaje fata de A&h:
mai multe canale, buton de mute (dar nu e luminat), efect mai multe si mai bune decat pe A&h, dar tot nu suficient de bune, potentiometre liniare (unii le prefera), control L/R pe master, leduri de Peak pe fiecare canal ca sa vezi de unde intra in clip, posibilitate de montare pe rack, .
dezavantaje:
nu are usb, stereo numai pe jack mare, mai voluminos, nu este la fel de solid construit si se simte mai ales la fadere, faderele nu au protectie de praf si aduna o gramada, intrarea de alimentare este asezata cam stupid acolo dedesupt, lipsa filtru High pass. chiar daca are 8 canale, tot nu poti sonoriza corespunzator o formatie pentru ca are doar 1 aux si nu se pot monitoriza doar cu un monitor

altfel ambele sunt firme bune, au corectii bune, medie semiparametrica, preampuri bune, fiabilitate buna, phantom, sursa interna...
dupa cum am mai spus, am detinut un soundcraft EPM (adica emx fara efect) si l-am schimbat cu un A&H zed10fx, dar folosesc un efect extern de tip pedala.

merita sa dai 1000 lei pe oricare din ele, SH, daca e in stare buna.
Ultima oară modificat de ubertracker pe Vin Mai 24, 2013 2:06 pm, modificat 1 dată în total.
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori