YAMAHA DXR 12 - Pareri si impresii

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

YAMAHA DXR 12 - Pareri si impresii

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Ian 29, 2018 8:45 pm

Salutari !

Recent am achizitionat doua boxe active YAMAHA DXR12 si as vrea sa-mi impartasesc impresiile asupra lor.

Imagine

Sunetul reprodus este de o inalta calitate, fiind destul de liniar cu medii pronuntate si inalte precise si nesuparatoare. Vocile sunt sunt superbe, instrumentele se aud fenomenal. Probabil ca este din cauza filtrului FIR-X cu care vine dotat DSP-ul intern. Pe partea de bass din pacate, lucrurile nu stau prea stralucit, wooferul din dotare nefiind capabil sa coboare foarte mult, avand un efect mai mult de mid bass sau kick. Este de inteles asta, Yamaha dorind sa-si vanda si subwooferele din seria DXS ;) .

Presiunea acustica este surprinzator de buna. Boxulita asta urla foarte bine si tare, sunetul pastrandu-si dinamica chiar la volum inalt si asta fara sa se aprinda limiterul. Ledul de stare alb de pe partea frontala a boxei lumineaza foarte puternic atunci cand intra limitarea, un fel de avertizare vizuala ca fortezi boxa. Ledul poate fi oprit de pe panoul din spate.

Are intrari multiple de semnal: o intrare XLR, a doua pentru jack-uri mari iar a treia cu RCA-uri.

Am utilizat intrarea 1 cea cu XLR si cu volumul setat la 0 a trebuit sau dau din mixer +3, +5 ca sa sune fortos. Dupa care am dat redus din mixer la 0db si am dat volumul boxei la +3, +6 pentru a auzi diferentele. Se pare ca ideal este intre cele doua indicatii de pe potentiometru.A doua intrare este mai sensibila si acolo trebuie setat la -3.

PRO:
- design simplu cu grila mare metalica
- intrari multiple de semnal audio
- FIR-X tunning filter
- manere verticale metalice
- reproducere liniara de medii si inalte
- intra foarte greu in LIMIT

CONTRA:
- greutatea de 19 kg
- manarele metalice care la sub 0 grade le manevrezi doar cu manusi :D
- carcasa mata gen "finger magnet"
- lipsa sub bassului
- driverul de 1,4 cu iesire de 1" (sunt curios cum ar fi sunat cu 2")

http://www.yamahaproaudio.com/europe/en_gb/products/speakers/dxr/photos.jsp

photolibrary_speaker_dxr_011.jpg
YAMAHA DXR12 FRONT

photolibrary_speaker_dxr_012.jpg
YAMAHA DXR12 BACK

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Pentru impresii foarte tehnice accesati http://en.soundlightup.com/news/yamaha-dxr-series.html
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: YAMAHA DXR 12 - Pareri si impresii

UNREAD_POSTde Lucian » Mar Mai 22, 2018 12:16 pm

Sa le stapanesti sanatos si sa recuperezi cat mai repede investitia!
Cu un bas, la cate persoane ar face fata?
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron