Microfoane wireless

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Microfoane wireless

UNREAD_POSTde Cristina » Mar Aug 22, 2017 10:03 pm

Buna seara!
Nu sunt DJ si nici nu am cunostinte in acest domeniu, dar detin o firma de organizari evenimente si vreau sa imi cumpar un set de 4 microfoane wireless + receiver, sau lavaliere, desi nu stiu care ar fi cea mai buna idee, pentru trupa de ursitoare. Avand in vedere ca nu am habar cu ce se mananca specificatiile lor de pe site-uri, ba chiar imi prind urechile cand citesc detaliile produsului, am decis sa scriu un topic despre acest lucru, poate gasesc cativa binevoitori ce lucreaza in bransa sa imi dea si mie cateva sfaturi.
Mentionez ca bugetul meu este 1000 lei.

Va multumesc!

http://www.electronic-star.ro/Malone-Du ... 208442.htm
https://microfon-fara-fir.compari.ro/at ... 371610473/
Cristina
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Aug 22, 2017 8:49 pm

Re: Microfoane wireless

UNREAD_POSTde ubertracker » Mie Aug 23, 2017 11:26 pm

bugetul tau e foarte mic pentru ce iti trebuie.
de aparatele alea de mai sus nu a mai auzit nimeni de pe aici. alea nu sunt facute in china, sunt facute undeva prin marea chinei, pe ceva vas de pirati! DAR S-AR PUTEA SA FUNCTIONEZE! :) dar la fel de bine s-ar putea sa functioneze numai 3 din 4, sa nu aiba volum suficient, sa sune ca dintr-o tzeava, sa faca microfonie, sa intre in clip daca se vorbeste in toate 4 deodata...

1000 lei e buget pentru un (1) microfon wireless decent.
mai este ceva set de la AKG cu 2 microfoane pe la 700 de lei, dar nu stiu cum se comporta doua seturi in acelasi spatiu si daca nu interfereaza.
https://www.thomann.de/ro/akg_wms_40_mi ... arch_prv_5
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: Microfoane wireless

UNREAD_POSTde Cristina » Lun Aug 28, 2017 4:04 pm

Multumesc mult pentru ca ti-ai facut timp pentru a-mi da un sfat, Ubertracker.

Saptamana trecuta mi-am dat comanda de doua seturi a cate doua microfoane wireless, Shure beta 87, 699 lei setul de la ShopU, un furnizor pentru Emag.
Am fost putin „impresionata” de pret, pentru ca am auzit ca cei de la Shure fabrica cele mai bune microfoane si stiam ca cel mai ieftin microfon Shure este undeva la 1500 lei.
In fine, le-am cumparat. Am avut parte de cea mai mare surpriza din viata mea. Capul microfoanelor era deformat de zici ca am pus microfoanele pe jos si le-am calcat in picioare, unul din ele era zgariat, ce sa mai aratau ingrozitor. Dar urmatorul gand a fost ”macar sa merga, sa imi pot face treaba cu ele”.
Le-am probat la 4 statii diferite si din 4 microfoane doar unul mergea, de microfonie nu mai spun si toate lucrurile pe care mi le-ai enumerat si tu. Le-am dat retur. Si sfatul pe care mi l-ai dat tu mi l-a mai dat cineva si exact acelasi link mi-a trimis.
Cred ca voi alege varianta asta sau poate dau o tura pe la Senia.
Multumesc mult inca o data!
Cristina
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Aug 22, 2017 8:49 pm

Re: Microfoane wireless

UNREAD_POSTde ubertracker » Mar Aug 29, 2017 12:58 am

Cristina, partenerii aia emag de la care ai cumparat microfoanele ti-au dat tzeapa! alea nu erau Shure, ci niste falsuri penale (la propriu). comercializarea de falsuri e infractiune. Trebuie sa stii ca Shure sunt cele mai falsificate microfoane din lume, mai ales modelele SM58, beta 58 si se pare ca si Beta 87.

Shure beta 87 (A sau C) sunt niste microfoane foarte performante. Pana acum, cel mai bun microfon pe care am pus mana a fost tocmai Shure beta 87a. Varianta cu fir costa 1300 lei, varianta wireless costa mult mai mult.

Incearca varianta AKG mini, dar intreaba vanzatorul daca pot functiona doua seturi in aceiasi incapare! Am avut ocazia sa tin in mana asa ceva. sunt ok pt vorbit. nu prea merg la cantat. (eventual la karaoke)
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: Microfoane wireless

UNREAD_POSTde Cristina » Mar Aug 29, 2017 7:43 pm

Iti multumesc din suflet, inca o data!
Asa voi proceda.
Cristina
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Aug 22, 2017 8:49 pm

Re: Microfoane wireless

UNREAD_POSTde CZRS » Joi Sep 07, 2017 11:22 am

salutare
vin si eu cu aceeasi problema.
Sunt DJ , fac asta destul de rar, dar in vara asta am avut o serie de team buildinguri, si se pare ca vor urma si altele.
de petrecere ma ocup eu , cu un set-up simplu. DJM 800, 2 cdj 1000 mk3, desigur macbook, timecode cu traktor, si mai pun 2 laptopuri prin mixer, pentru karaoke si unul pentru back-up daca lipseste vreo piesa- un amp si doua boxe ( e suficient peentru petreceri de 40 - 120 persoane ) .
Momentan folosesc o replica wireless Shure SM58; am legat prin DJM ..... suna...binisor pentru cei 150 de lei platiti pentru microfon ( nici nu e al meu, dar l-am cumparat cadou pentru cineva iar acum il tin cu imprumut )
am avut surpriza ca intr-o sala mai mare, cred ca din cauza ecoului din sala, sa nu se inteleaga prea bine ce vorbeam in microfon - pana la urma am reusit sa-l fac sa sune binisor.

acum, vreau sa-mi achizitionez ceva mai ok ... pentru ca vad ca lumea se agita si la reprize de karaoke, si am nevoie de un set cu 2 mic-uri wireless.
Bugetul este de 1000 de lei, dar nu as plati atatia bani, decat daca intr-adevar, e best deal si gasesc ceva aproape profi .
acum oscilez intre:

http://www.music-all.ro/site/product/13 ... AZUSA-LS87

am folosit un astfel de set la o petrecere - nu eram cu sculele mele, era o boxa activa, cu intrare xlr pentru microfoane....si uite-asa s-a intamplat sa iasa ceva frumos. mi-au placut cum se aud microfoanele....sunau destul de bine pe boxa aia micuta...ma gandesc ca pe set-up-ul meu ar suna si mai bine pt ca pot regla bass si inalte din DJM.

http://www.music-all.ro/site/product/68 ... LABILE-BST

si

http://www.music-all.ro/site/product/10 ... 00m%2C-LCD

nu am gasit nimic despre mic-urile astea Azusa....inteleg ca sunt ceva poloneze.... par a fi facute dupa design Shure...

nu ma pricep prea bine la specificatii dar, ma intereseaza sa nu intre foarte usor in microfonie, pentru ca de multe ori, ma miscu cu el si ajung pe ring in fata boxelor.
sa preia un sunet clar, sa se inteleaga bine.
sa tina bateria cat de cat ( o noapte )
si daca gasesc niste microfoane care sa mearga si pe alte receivere este perfect, la fel si un set pe care sa mearga si alte microfoane.

Multumesc,
CZRS
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Sep 07, 2017 11:03 am

Re: Microfoane wireless

UNREAD_POSTde Cristina » Mar Sep 12, 2017 11:53 pm

Eu personal, nu te pot ajuta cu sfaturi in privinta asta, CZRS, imi pare rau.

Ubertraker, vin cu noutati.
Mi-am cumparat setul de AKG-uri. Se comporta fantastic pentru ceea ce am eu nevoie. Totusi, eu am nevoie de 4 microfoane si 2 seturi AKG nu pot cumpara pentru ca intrefereaza avand in vedere ca au frecventa unica. Daca as mai cumpara 2 seturi https://www.thomann.de/ro/the_tbone_tws16ht_863mhz.htm, ar merge sa le folosesc pe toate 4 in aceeasi incapere fara sa interfereze, sa faca microfonie, etc?

Mersi mult!
Cristina
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Aug 22, 2017 8:49 pm

Re: Microfoane wireless

UNREAD_POSTde CZRS » Joi Sep 14, 2017 8:48 am

eu cred ca la banii astia, iti cumperi un set cu 2 microfoane, cu frecvente care sa-ti permita sa folosesti mai multe sisteme in acelasi timp.
t-bone-ul acela are un singur mic.

eu am gasit jucariile astea https://www.amazon.com/GTD-Audio-G-622H ... B004443DZ2 despre care am citit review-uri foarte bune.
problema e ca nu le expediaza in RO.....si nu le gasesc pe nicaieri.
CZRS
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Sep 07, 2017 11:03 am

Re: Microfoane wireless

UNREAD_POSTde ubertracker » Vin Sep 15, 2017 12:34 pm

Cristina scrie:Eu personal, nu te pot ajuta cu sfaturi in privinta asta, CZRS, imi pare rau.

Ubertraker, vin cu noutati.
Mi-am cumparat setul de AKG-uri. Se comporta fantastic pentru ceea ce am eu nevoie. Totusi, eu am nevoie de 4 microfoane si 2 seturi AKG nu pot cumpara pentru ca intrefereaza avand in vedere ca au frecventa unica. Daca as mai cumpara 2 seturi https://www.thomann.de/ro/the_tbone_tws16ht_863mhz.htm, ar merge sa le folosesc pe toate 4 in aceeasi incapere fara sa interfereze, sa faca microfonie, etc?

Mersi mult!


da, T-bone vor merge. scrie acolo ca merg 3 sisteme T-bone simultan si ca poti schimba frecventele.
Informatii aditionale

thomann
Frequency Band UHF
Diversity Yes
Switchable Frequencies Yes
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: Microfoane wireless

UNREAD_POSTde Cristina » Mar Sep 19, 2017 1:06 pm

Am citit si eu specificatiile acelea, dar avand in vedere ca am patit ce am patit, am zis sa fiu sigura de urmatoarele lucruri pe care dau banii. Pana sa iti scriu tie, le trimit un mail celor de la thomann si uite ce raspuns primesc.



~Thomann <romania@thomann.de>
Către cristina.dutulescu92@yahoo.com sept 12 la 10:43 AM
Acest mesaj conţine imagini blocate.Afişare imagini Modificați această setare

Bună ziua,

Nu puteti folosi microfoane wireless pe aceeasi frecventa in acelasi timp.
Verificati va rog frecventele la AKG mini vocal. Doua „t.bone TWS 16 HT 863 MHz” nu pot fi folosite in acelasi timp. Luati unul pe alta frecventa, de ex : TWS 16 HT 821 MHz, asta bineinteles daca microfoanele AKG nu sunt pe acea frecventa.

Set-ul include : aceesoriile de montat in rack, alimentator, microfon, receiver si un cablu TRS de 1m.


Cu stimã

Alexandru Rotaru, Romanian Sales
Tel: +49 9546 9223-530 | Fax: +49 9546 9223-24 | E-Mail: romania@thomann.de
Web: thomann.de/ro Orar Relaţii cu Clienţii~
Cristina
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Aug 22, 2017 8:49 pm

Re: Microfoane wireless

UNREAD_POSTde CZRS » Dum Oct 01, 2017 4:03 pm

salutare din nou,

ma uit si eu la aceste T-Bone, dar din pacate nu gasesc review-uri .

as vrea sa achizitionez doua, ma gandesc ca sunt mai ok decat orice alta marca no name in bugetul meu de 1000 ron

sunt oare mai ok decat akg mini duo alea ?
CZRS
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Sep 07, 2017 11:03 am

Re: Microfoane wireless

UNREAD_POSTde ubertracker » Lun Oct 02, 2017 1:45 pm

CZRS scrie:salutare din nou,

ma uit si eu la aceste T-Bone, dar din pacate nu gasesc review-uri .

as vrea sa achizitionez doua, ma gandesc ca sunt mai ok decat orice alta marca no name in bugetul meu de 1000 ron

sunt oare mai ok decat akg mini duo alea ?


eu cred ca mai bine AKG. t-bone sunt marca proprie thomann, dar toate produsele astea sunt din gama low -cost si calitatea e pe masura.
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: Microfoane wireless

UNREAD_POSTde nykysor » Vin Oct 06, 2017 10:20 pm

Line 6 xd V35 , digital ,cel mai bun ... se pot folosi 6 sisteme simultan!
nykysor
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Feb 03, 2017 9:41 pm

Re: Microfoane wireless

UNREAD_POSTde CZRS » Mie Oct 11, 2017 4:18 pm

multumesc pentru raspuns.
intr-adevar, m-am uitat si eu la microfoanele din seria Line 6, si am vazut ca se apropie destul de mult de Shure si Sennheiser.
cred ca voi merge pe Line6, cu toate ca imi curg ochii dupa un Senheizer G3, pe care nu este exclus sa il cumpar doar din ambitie personala.

dar, line 6 ramane o alegere buna pentru ce am eu nevoie.
CZRS
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Sep 07, 2017 11:03 am

Re: Microfoane wireless

UNREAD_POSTde ubertracker » Mie Oct 11, 2017 9:07 pm

CZRS scrie:multumesc pentru raspuns.
intr-adevar, m-am uitat si eu la microfoanele din seria Line 6, si am vazut ca se apropie destul de mult de Shure si Sennheiser.
cred ca voi merge pe Line6, cu toate ca imi curg ochii dupa un Senheizer G3, pe care nu este exclus sa il cumpar doar din ambitie personala.

dar, line 6 ramane o alegere buna pentru ce am eu nevoie.


te asigur de un lucru: de la line6 la shure si senheiser e o diferenta ca de la cer la pamant!
Line6 e o firma care incearca sa faca cam de toate in domeniul audio, dar nimic nu pare sa exceleze. au ei un releu de semnal wireless si ceva procesor de chitara... dar in rest e mult marketing si gargara... nu sunt produse proaste, dar nu se compara cu firmele cu traditie.

un prieten s-a ars cu niste boxe Line6 pe care le-a cumparat de noi cu o gramada de bani dar sunau ca paretele! a avut ce vinde pe ele!
https://www.thomann.de/ro/line6_stagesource_l3t.htm.
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron