low-cost speakers....

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

low-cost speakers....

UNREAD_POSTde MajNooN » Sâm Oct 31, 2009 12:17 am

salutare tuturor! :D
am promis ca am sa vin cu poze cu sculele mele si uite ca am putin timp sa le postez.
la capitolul amplificare am un reciver DENON dra 365RD(cred ca e de 2x 50W, un amplificator MINGSOUND AV-2511 ( e in 5 canale, putere totala 300W rms... :D)
boxele, construite de mine din brad ales de 2 cm:
-2 boxe fullrange cu ydd250lpp si ydd250lpb +tweeter piezo :)
-2 subwoofere pe unul am un dif de subwoofer auto 300W de 10 inchi, si un difuzor fullrange de 12 inch.
-saptamana viitoare o sa ma apuc de 3 sateliti(pentru centru si surround)
Mai am un set de microfoane Behringer xm1800s (le-am luat datorita lui Dj AdriaNo caruia ii multumesc :D)
POZE:

un satelit & subwoofer
Imagine
satelit:
Imagine
subwoofer:
Imagine
tot sistemul:
Imagine
Imagine
microfoanele :
Imagine :lol:

incintele sunt inca nefinisate, cand am timp am sa ma ocup de ele,
intentionez sa vand statia de 300W cu basii si cei 3 sateliti care ii voi face.
astept pareri, opinii, critici, laude, orice :D
Ultima oară modificat de MajNooN pe Lun Noi 16, 2009 8:19 pm, modificat de 2 ori în total.
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Oct 31, 2009 12:47 am

Ar trebui mutat acest topic la echipamente, daca se poate. :wink:
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

UNREAD_POSTde MajNooN » Sâm Oct 31, 2009 10:58 am

SnakeBiteTWO scrie:Ar trebui mutat acest topic la echipamente, daca se poate. :wink:

imi cer scuze ca nu am postat unde trebuie :roll:
Rog domnii administratori sa mute acest topic la locul lui :)
multumesc :D
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde MajNooN » Lun Noi 02, 2009 10:19 pm

nimeni? nimic? :roll:
nicio parere?
incurajati un incepator :P
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Noi 02, 2009 10:28 pm

incintele par putin subdimensionate ptr. diametrul difuzoarelor, si nu vad rostul la fanta de bass reflex ptr. sateliti, ca doar nu este woofer (paradoxal satelitii au fanta de bass reflex mai mare decat wooferul). banuiesc ca incintele le-ai conceput singur, si nu ai folosit ceva soft ptr. calculul litrajului. nu prea vad sa faci treaba cu boxele astea la mai mult de 30 de pers. in rest ce sa zic, ptr. inceput (perioada de ucenicie) este bine, spor la treaba, sa te tii de treaba si cat mai multe evenimente.

bafta multa si bine ai venit pe forum :wink:
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

UNREAD_POSTde demential » Lun Noi 02, 2009 10:49 pm

salut si bine ai venit printre noi :)
ce sa zic, momentan "in casa" arata foarte bine :) asteptam si finisajul;)
vad ca ai 2 statii .. presupun ca una pentru sateliti una pentru basi ? cum dai semnal in boxe ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde MajNooN » Mar Noi 03, 2009 12:29 pm

demential scrie:salut si bine ai venit printre noi :)
ce sa zic, momentan "in casa" arata foarte bine :) asteptam si finisajul;)
vad ca ai 2 statii .. presupun ca una pentru sateliti una pentru basi ? cum dai semnal in boxe ?

da, prima statie o folosesc pt sateliti(2x 50w)
iar a doua o folosesc petru basi(front 2x80W rms)
sambata am sa modific incintele pt bass(pe una pun un difuzor de 12" si la cealalta ii schmb porturile BR pentru ca sunt cam mici.)
mai am un proiect cu un subwoofer auto si 3 sateliti(centru si surround pt statia pe care am basii).
am sa postez poze dupa ce le modific si el finisez :D
semnal in statii dau direct din PC prin mufe rca si adaptoare, inca nu am mixer( intentionez sa vand statia cu basii+satelitii de centru si surround si subwooferul auto ca sa trec mai departe la profesional :lol: )
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde MajNooN » Mar Noi 03, 2009 12:36 pm

The_Mack scrie: banuiesc ca incintele le-ai conceput singur, si nu ai folosit ceva soft ptr. calculul litrajului. nu prea vad sa faci treaba cu boxele astea la mai mult de 30 de pers. in rest ce sa zic, ptr. inceput (perioada de ucenicie) este bine, spor la treaba, sa te tii de treaba si cat mai multe evenimente.

bafta multa si bine ai venit pe forum :wink:

astea sunt printre primele mele boxe(m-am bazat pe conceptul "cu cat mai mare cu atat mai bun" :lol:)
acum sper sa schimb difuzoarele si sa pun ceva de 12" si un driver 1".
:D
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde pufuletz » Mar Noi 03, 2009 11:43 pm

Mai bine incepi un nou proiect de la zero !
Avatar utilizator
pufuletz
 
Mesaje: 86
Membru din: Mie Sep 30, 2009 12:29 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde MajNooN » Mie Noi 04, 2009 2:32 pm

pufuletz scrie:Mai bine incepi un nou proiect de la zero !

vand tot si o iau de la capat! :D
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Dum Noi 08, 2009 7:38 pm

Chiar daca nu-s facute dupa un proiect gandit,testat,etc sa zic,incintele is lucrate foarte bine,curat,ingrijit :)
De sunat nush cum suna muzica pe ele,da poti face cu ele mici petreceri,chefuri,majorate unde nu sunt pretentii mari,ptr ca daca stam sa ne gandim mai bine multi isi fac majorate si nush ce petreceri cu sisteme 5.1 si alte minuni improvizate.
Daca vrei sa te apuci de facut altele sunt pe net o gramada de forumuri cu schite,proiecte si tot ce vrei dupa care sa iti faci boxe profesionale,echipate cu difuzoare profesionale si cu care poti face sonorizari la nivel inalt :)
Spor la treaba ;)
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde MajNooN » Dum Noi 08, 2009 7:54 pm

Adrian Jidveian scrie:Chiar daca nu-s facute dupa un proiect gandit,testat,etc sa zic,incintele is lucrate foarte bine,curat,ingrijit :)
De sunat nush cum suna muzica pe ele,da poti face cu ele mici petreceri,chefuri,majorate unde nu sunt pretentii mari,ptr ca daca stam sa ne gandim mai bine multi isi fac majorate si nush ce petreceri cu sisteme 5.1 si alte minuni improvizate.
Daca vrei sa te apuci de facut altele sunt pe net o gramada de forumuri cu schite,proiecte si tot ce vrei dupa care sa iti faci boxe profesionale,echipate cu difuzoare profesionale si cu care poti face sonorizari la nivel inalt :)
Spor la treaba ;)

sincer, mie chiar imi place cum se aud boxele,
si...decat sa dau bani pe unele gata facute, nu-mi convine. unde e mandria ca e facut cu mana ta? :lol:
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Dum Noi 08, 2009 8:10 pm

Sa stii ca poti face boxe dupa anumite proiecte si etc mult mai capabile decat unele boxe ce le gasesti prin magazine.O sa fie mai scumpe ca cele din magazin dupa ce termini si faci calculele dar ai incinte de lemn,difuzoare mai bune in ele si alte beneficii,si sa nu uitam ca esti mandru ca le-ai facut tu :))
Acum fiecare face cum crede ca e mai bine ptr el construieste/cumpara...:)
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde MajNooN » Dum Noi 08, 2009 8:55 pm

Adrian Jidveian scrie:Sa stii ca poti face boxe dupa anumite proiecte si etc mult mai capabile decat unele boxe ce le gasesti prin magazine.O sa fie mai scumpe ca cele din magazin dupa ce termini si faci calculele dar ai incinte de lemn,difuzoare mai bune in ele si alte beneficii,si sa nu uitam ca esti mandru ca le-ai facut tu :))
Acum fiecare face cum crede ca e mai bine ptr el construieste/cumpara...:)



eu sunt de parere ca nu te costa mai mult decat niste boxe cumparate din magazin(de nush ce brand); ba dimpotriva, cred ca iesi mai ieftin(nepunand la socoteala munca). si mai ales, la boxele cumparate din magazin, platesti peste 25% brandul(era un exemplu de boxe Dynacord de 15" cu tweetere piezo)
:lol:
si...ca la reclama cu Mastercard: "mandria ta este nepretuita" :wink:
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Dum Noi 08, 2009 10:01 pm

Pai da,oricum exceptand boxele de 1000 de euro bucata(din magazin).
Dar de ex o boxa behringer(sau alta firma mai "slabutza" ca dynacord..bla bla) din magazin poate fi mai ieftina ca o boxa din cele prezentate de coco la bursa(cu 3000lei amandoua),insa nush daca are difuzoare asa bune ca boxele lui coco si nici nush daca suna la fel de bine si etc...
Discutia e lunga si poate continua la nesfarsit,despre firme,performanta,preturi... :). Cum am mai zis,fiecare face cum doreste si cum poate (normal). :))
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde tractor » Mar Noi 10, 2009 9:24 pm

Ioi nu compara boxele lui COCO cu niste boxe behringer,nu am niciun motiv sa ii fac reclama,dar credema ca is boxe serioase.Se pot compara cu niste dynacorduri oricand,poate le si bate.... :roll:
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

UNREAD_POSTde Adrian Jidveian » Joi Noi 12, 2009 1:45 pm

tractor scrie:Ioi nu compara boxele lui COCO cu niste boxe behringer,nu am niciun motiv sa ii fac reclama,dar credema ca is boxe serioase.Se pot compara cu niste dynacorduri oricand,poate le si bate.... :roll:

Pai deaia zic ca boxele la comanda pot fi si sunt mai scumpe ca cele din magazin de anumite firme(nu toate) si performantele sunt mai mari ptr ca dupa cum am spus pui "piese" bune din toate pct de vedere in incinta=>o boxa foarte buna...
Nu compar boxele lui coco cu behringer de 200euro din magazin,ptr ca daca citim pe net niste detalii despre difuzoarele folosite si etc o sa vedem diferente clare :)
Avatar utilizator
Adrian Jidveian
DJ Fondator
 
Mesaje: 402
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:57 pm
Localitate: Blaj,jud.Alba

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Sâm Noi 28, 2009 7:13 pm

Adrian Jidveian scrie:
tractor scrie:Ioi nu compara boxele lui COCO cu niste boxe behringer,nu am niciun motiv sa ii fac reclama,dar credema ca is boxe serioase.Se pot compara cu niste dynacorduri oricand,poate le si bate.... :roll:

Pai deaia zic ca boxele la comanda pot fi si sunt mai scumpe ca cele din magazin de anumite firme(nu toate) si performantele sunt mai mari ptr ca dupa cum am spus pui "piese" bune din toate pct de vedere in incinta=>o boxa foarte buna...
Nu compar boxele lui coco cu behringer de 200euro din magazin,ptr ca daca citim pe net niste detalii despre difuzoarele folosite si etc o sa vedem diferente clare :)


Eu construiesc boxe de cind eram prin clasa a 7 a, si pina acum 3 ani l-e faceam asa dupa ureche, pina cind m-a invatat un electronist batrin cum trebuie acordate boxele in functie de difuzorul folosit, aici trebuie sa ai toate datele tehnice ale difuzorului, ca sa stii cit de lung vafi tuburile alea de bass reflex, ca dupa gaurile alea s-e acordeaza boxa si asa va suna ok.
S-e gasesc pe net programe freeware pentru calcul incinte, la practiker iti taie gratis PAL ul, scheme sunt destule.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

UNREAD_POSTde tractor » Dum Noi 29, 2009 12:10 pm

Nu ai zis nimic nou....ii clar ca nu poti pune niste difuzoare fie ele si....cele mai scumpe :lol: intr-un cotet de gaini.... :roll: Pt cei interesati se gasesc proiecte la greu...Sa vedeti ce boxe are acuma COCO...il urasc :evil: :evil:
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

UNREAD_POSTde tractor » Dum Noi 29, 2009 9:02 pm

Macar taci..... :cry: .Lasa ca nu ma las eu la tine :lol: .Urmeaza si la mne 2FR cu wn dar cu bmd-450|| ... :twisted: .



PS:Care vreti sa auziti 2 boxe BUNE dati o fuga la COCO,dar nu intrebati cat au costat :lol:
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Următorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori