[SFAT] Dj incepator

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

[SFAT] Dj incepator

UNREAD_POSTde Moldo » Joi Ian 14, 2016 9:45 am

Salut baieti,
Citesc acest forum de ceva timp(2-3 saptamani).
As vrea si eu sa devin Dj pentru evenimente private, pot spune ca imi place asta de cand eram mic, inregistram melodiile de la TV pe Magnetofonu lu tata la inceput, apoi pe casete si de aici a inceput sa imi placa "sa lucrez cu muzica", mai tarziu prin scoala primara si liceu puneam muzica la chefuri cu sculele(lu tata la inceput) dupa care mi`am cumparat un sistem 5.1
Imagine
no name`uri(care aveau cam 25 de kg)+PC`ul dupa mine.
Acum pentru incepu as vrea sa cumpar niste scule si as vrea sa va cer si voua parerea.
As incepe prima data cu controller/mixer(majoritatea produselor sunt de pe un singur site sa nu se creada ca fac reclama la acest site , dar aici am gasit cam tot ce vreau sa cumpar pentru ca nu vreau sa cumpar de pe enspe mii de magazine online...):
Controller/mixer
Imagine
http://www.thomann.de/ro/pioneer_ddj_sb2.htm

Boxe: 2 bucati
Imagine
http://www.thomann.de/ro/alto_ts115a_v2.htm?ref=search_rslt_TS-115A_285605_0
Stative pentru boxe:
Imagine
http://www.thomann.de/ro/millenium_bs2211b_mkii_set.htm
Mixer:
Imagine
http://www.senia.ro/xenyx-x1204usb-mixer-audio-behringer-20579-3
Mixerul l`am gasit si pe thoman dar este B-Stock si nu stiu ce sa spun despre chestia asta, voi ce parere aveti?
Acum as vrea sa ma ajutati voi cu niste pareri si sfaturi, pentru alegerea unor cabluri de boxe si completare la echipament buget maxim 6000 RON.

Va multumesc anticipat!!!
Moldo
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 04, 2016 5:45 pm

Re: [SFAT] Dj incepator

UNREAD_POSTde cris » Joi Ian 14, 2016 12:57 pm

Cred ca incepi gresit.
1. Eu as incepe prin a lucra cu softuri. Nu iti trebuie neaparat un controller. Sunt multe programe de mixat (Serato, VDJ, MM, Tractor etc). Joaca-te cu ele inainte de a-ti cumpara o consola. Mai ales daca nu stai bine cu bugetul si n-ai mai folosit o consola. Poti folosi o placa de sunet externa cu 2 iesiri stereo pentru pfl. Nu toate consolele merg cu toate softurile! Intra intr-un magazin de profil si pune mana pe ele. Asculta-le si vezi ce pot. Consola sa fie ultimul lucru pe care il cumperi. Merge si cu mouseul, chiar daca nu prea da bine.

2. Incearca sa inchiriezi aparatura (boxe, mixere, amplifuri etc) pentru cateva evenimente si vezi cum te descurci. Nu toata lumea e facuta sa fie dj.
Dupa cca 1 an, vezi cam ce tip de evenimente sonorizezi (interior, exterior, interior+exterior, botezuri de 20-30 persoane sau de 200, manele sau nu) si abia dupa asta stabileste-ti un plan de investitii. Altfel vei baga o groaza de bani in niste aparatura pe care fie nu o vei folosi la capacitate maxima fie este inutilizabila pentru ce tip de eveniment ai in majoritea anului. Poti sa "inchiriezi" eventual, daca nu iti ajunge.
Stiu o multime de oameni, in orase micute, care au bagat bani grei in aparatura cu mii de wati rms si "imprumuta" 2 sateliti de 12' aproape tot anul pentru ca majoritatea evenimentelor sunt sub 100 persoane. Am un prieten care are 6 basi. Ii foloseste impreuna o data pe an.

3. Studiaza cu mare atentie piata. S-ar putea sa iti trebuiasca aparatura "de firma" sau "imagine".

4. Aparatura nu pleaca de pe piata. Intai invata, vezi ce poti si ce nu, vezi ce iti trebuie cu adevarat si ce nu.

5. Nu cumpara nimic fara sa vezi si, mai ales, sa asculti. Sunt boxe care suna f. bine (dar incet), care suna f. rau (dar tare) si unele (cele mai scumpe) care suna si bine si tare. Majoritatea suna prost si incet. B-stock inseamna "resigilate". Compromisul il faci in functie de ce tip de eveniment (si clienti) ai. Pentru majorate si botezuri fara mari pretentii poti sa iti faci niste boxe. S-ar putea sa sune mai bine ca majoritatea celor de pe piata si sa coste la jumate. Incearca si piata sh impreuna cu cineva care stie cu ce se mananca.

6. Ia in calcul si licentele (soft, muzica, pfa etc). Sa nu ai surprize.

7. Cand nu stii, intreaba! E regula de baza.

Eu am schimbat in 20 de ani 10-12 mixere, randuri de boxe, muulte amplificatoare, pana am ajuns la ceea ce imi trebuie acum. Structura evenimentelor se mai schimba. Chiar si pentru un dj.
Parerea mea.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [SFAT] Dj incepator

UNREAD_POSTde music4party » Joi Ian 14, 2016 5:38 pm

Salutare ... eu formulez mai simplu, prima mare alegere este să te hotărăști ce vrei să fii, punător sau Dj, ca punător n-ai nevoie de multe chestii, să pui muzică poți de pe orice și oricum, experiența o vei acumula în timp, dacă vrei să fii DJ începe cu o școală de DJ, învață să lucrezi corect și alege cu grijă școala (dacă nu ai bani pentru școală caută pe cineva să te învețe, un prieten eventual, cum se lucrează corect). Între timp ascultă muzică, multă muzică, foarte multă muzică ... faptul că ai o școală, sau că ai învățat gamele muzicale sau cum să legi 2 piese să sune bine, nu te face DJ, îți arată doar calea ... urmează să te hotărăști cărui segment vrei să te adresezi, CLUB sau petreceri private ... e mare diferența, după ce iei o decizie în acest sens (sfatul meu este, dacă ești indecis să încerci ambele) vei avea nevoie de îndrumare directă de la persoane cu multă experiență și care sunt dispuse să te ajute ... scoala te învață cum să pui muzică din punct de vedere tehnic, nu te învață ce să pui. Deocamdată nu îți cumpăra nimic, deciziile legate de apartură le vei lua mai târziu ... și încă ceva, uită ce ai învățat până acuma și nu pleca urechea la oricine ... Succes
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: [SFAT] Dj incepator

UNREAD_POSTde Moldo » Joi Ian 14, 2016 9:38 pm

Salut,

Va multumesc pentru raspunsuri.Si am uita sa mai precizez faptul ca "sculele" nu le voi folosii neaparat pentru evenimente ci si pentru mine in casa...
Si in legatura cu scoala de DJ`iala sincer decat sa dau 300-400E pe scoala cat ii in Timisoara, mai bine citesc 10 carti singur si cateva ore buuuuuuuune de YouTube cu consola in fata si asa se poate invata, iar cu legalitatea aici sunt de acord cu tine sa platesc taxele si daca va fi nevoi sa profesez voi plati si toate taxele.
Dar cum am am mai zis pentru mine acasa si cand am zis petreci private nu m`am referit la nunti botezuri........ci la petreceri ale pretenilor tinute la curte sau in casa lor la mn in casa si asa mai departe.!!
Si as vrea sa va rog sa completam lista cu ce ar mai trebuii cel putin ce tine de cabluri.
Va multumesc inca o data!!!
Moldo
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Ian 04, 2016 5:45 pm

Re: [SFAT] Dj incepator

UNREAD_POSTde cris » Vin Ian 15, 2016 2:40 pm

Intelege ca nu aparatura te face DJ. E simplu sa te duci in magazin cu cardul si sa iei una si alta.
Poti sa inveti "dupa ureche" (youtube, carti si ce o mai fi) insa pana nu vei fi live, singur, la muuulte evenimente si vei capata experienta, nu vei fi nici macar "punator de muzica". Eventual stai pe langa cineva care face asta constant si casca ochii la tot ce misca. Meseria se fura. Music4party ti-a dat un sfat foarte bun. Intai asculta multa muzica. Hotaraste-te ce vrei sa faci.
Aparatura nu pleaca din magazin.
Studiaza ce potentiali clienti ai si apoi iti iei aparatura. In functie de tipul de aparatura vezi conectica.
Toate echipamentele ia-le si in functie si de cat poti duce. Daca ai 1,50 m si 60 de kile, si ca masina, un Matiz priveste cu atentie ce cumperi. Nu te gandi ca doar le pui pe stative. Pana acolo e drum luuung.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: [SFAT] Dj incepator

UNREAD_POSTde djcristian » Sâm Ian 16, 2016 4:52 pm

Cablurile ti le cumperi sau mai bine ti le faci personal dupa nevoie si intotdeauna in numar dublu de cat ai de fapt nevoie, de rezerva. Cabluri audio sau de curent de calitate cu mufe asemenea pentru a evita neplaceri datorate contactelor imperfecte. De asemenea, sa ai mufe de tot felul in geanta, adaptoare, duble, triple, cate 2-4 din toate

Si nu uita, intodeauna cabluri negre, toate negre :P nu albe, rosii sau transparente :P

Succes !

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: [SFAT] Dj incepator

UNREAD_POSTde ubertracker » Joi Mar 03, 2016 1:05 am

Moldo, nu ii asculta! urmeaza-ti visul! nu ai nimic de pierdut. in cel mai rau caz o sa vezi ca nu merge si o sa iti vinzi sculele si o sa pierzi ceva milioane, dar nacar stii caai incercat si ca ti-ai facut damblaua.

Pentru a-ti ,,speria" prietenii, pentru petreceri de cateva zeci de persoane si evenimente de nivelul asta eu iti recomand urmatoarele in bugetul tau:

Boxe:
http://www.thomann.de/ro/rcf_art_310_a_mk_iii.htm sau http://www.thomann.de/ro/rcf_art_312_a_mk_iii.htm daca crezi ca mai pui un leu. primele le gasesti si second pana la 3000 lei perechea, iar a doua varianta pana prin 3500 lei. vezi numai sa nu baraie la volum mai mare. daca nu le prajesti, peste un an tot atata o sa iei pe ele daca le revinzi.

Mixer: nu da mai mult de 800 lei pe un mixer.
http://www.thomann.de/ro/soundcraft_epm_6.htm sau http://www.thomann.de/ro/allenheath_zed ... _stock.htm. astea sunt doua firme care fac mixere bune chiar si la nivel entry. sunt si alte firme cu mixere foarte bune, dar nu in banii astia.
desi poate ca ar fi o idee mai buna sa mergi pe un second si o sa ai un mixer chiar bun la 800 lei. verifici fiecare canal, fiecare buton... sa nu fasaie, sa nu scartaie... si daca e sa il revinzi pierderea e minima.

Cablurile o sa te coste cam 200-300 lei pentru inceput, dar o sa vezi ca dupa aia o sa tot cumperi. Incearca sa cumperi cabluri si mufe bune.
Stativele de boxe ar trebui sa fie undeva pe la 250 lei.

deci, dupa cum vezi, iti raman bani si de consola.
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron