Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe prize

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe prize

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Sep 01, 2015 9:59 am

Desi am scris despre aceasta problema pe grup pe facebook, o fac si aici deoarece stiu ca nu toti userii de pe forum fac parte si din grup, deasemenea ce e scris pe forum, aici ramane mult timp de acum si poate altcineva dupa ce a citit nu va face aceeasi greseala ca si mine.
Deci sambata trecuta am reusit sa-mi "ard" 3 boxe active prin alimentarea din prize diferite.
Ce s-a intamplat de fapt? Localul unde am sonorizat avea cel mai probabil distribuit pe mai multe prize faze de curent diferite provenite de la o alimentare trifazica, practic mi-a intrat tensiune prin cablul de semnal si mi-a distrus ceva circuit+integrate pe partea de procesare a boxei.
Deci grija mare la instalatiile de curent elecric ale salilor, singuul mod in care puteti preveni sa vi se intample si voua aceasta chestie este sa alimentati totul dintr-o singura priza(partea de sunet - mixer-boxe), sau am inteles ca exista ceva echipamente pentru asa ceva, despre care eu nu va pot spune prea multe.
La final vreau sa va spun ca sunt foarte dezamagit ca dupa ce am postat eu pe grup ce am patit, au aparut ca ciupercile alti colegi de grup care au patit la fel, dar nu ar fi scris despre asta atunci cand au patit-o sa invete si altii...
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe p

UNREAD_POSTde djgrecu » Mar Sep 01, 2015 10:28 am

Sorinus scrie:La final vreau sa va spun ca sunt foarte dezamagit ca dupa ce am postat eu pe grup ce am patit, au aparut ca ciupercile alti colegi de grup care au patit la fel, dar nu ar fi scris despre asta atunci cand au patit-o sa invete si altii...


Eu din cate am vazut sunt doua grupuri pe facebook: djfotovideo si forum.djfotovideo. In opinia mea cel pe care ai postat tu ar trebui sa aiba ca membri doar membri activi de pe forum. Celalalt grup poate fi populat cu "di tati". Pe astia patitii care au tacut pana acum nu prea ii vezi pe forum.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe p

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Sep 01, 2015 11:38 am

Eu nu am patit niciodata asa ceva desi am alimentat de multe ori din prize diferite.
In schimb am auzit foarte multe cazuri cu luminile ambientale care la fel au fost alimentate din mai multe prize.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe p

UNREAD_POSTde adyy35 » Mar Sep 01, 2015 4:32 pm

eu am alimentat separat o boxa la un eveniment si chiar aceea a picat
e vorba despre behringer b912 neo
poate ca asta a fost cauza
electronistul mi-a zis ca a fost cauzat de o tensiunea prea mare
adyy35
 
Mesaje: 74
Membru din: Joi Dec 13, 2012 5:32 pm

Re: Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe p

UNREAD_POSTde Mcmiki » Mar Sep 01, 2015 6:59 pm

Salutare tuturor!
Nu am stiut unde sa scriu problema mea si acum am vazut topicul asta,ca e vorba de boxe.
Duminica am sonorizat un eveniment sportiv in aer liber, cu doua boxe active , nu am subwoofer, ca de obicei nu accept evenimente in aer liber, si nu am cumparat inca,m-am dus asa fara. a inceput pe la ora 12 si a tinut meciurile pana la 22, dupa aia am fost rugat sa fac un pic de discoteca in aer liber, cateva ore pentru jucatorii si suporterii, totul ok, cam la ora 2 si ceva a oprit difuzorul de jos la o boxa pentru cateva secunde si a revenit, a mers inca cateva minute si iara a oprit,dar de data asta nu a mai revenit nici pana acum, driverul merge normal,dar difuzorul de 12'' de jos nu scoate nici un sunet.
Va rog frumos sa-mi recomandati un electronist de treaba in jud. Bistrita sau Cluj care sa ma ajute.
Multumesc!
Ultima oară modificat de Mcmiki pe Joi Iun 23, 2016 3:08 pm, modificat 1 dată în total.
Mc
Avatar utilizator
Mcmiki
 
Mesaje: 85
Membru din: Joi Noi 28, 2013 1:51 pm
Localitate: Bistrita

Re: Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe p

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Sep 01, 2015 8:17 pm

Eu stiu pe cineva din Bucuresti :

https://www.facebook.com/djaudio.lab.1?fref=ts
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe p

UNREAD_POSTde Mcmiki » Mar Sep 01, 2015 9:55 pm

Multumesc, din pacate e prea departe de mine, pana la Cluj-Napoca asa gasi o masina sa il duc, deaceea as cauta acolo pe cineva. Sper sa reusesc.
Mc
Avatar utilizator
Mcmiki
 
Mesaje: 85
Membru din: Joi Noi 28, 2013 1:51 pm
Localitate: Bistrita

Re: Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe p

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Sep 01, 2015 9:56 pm

Eu zic sa cauti pe cineva foarte profi, nu conteaza unde trimiti...
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe p

UNREAD_POSTde Mcmiki » Mie Sep 02, 2015 10:38 am

E destul de greu treaba cu trimiterea,ca stau la un sat micut si aici nu umbla curierul, numai posta romana, si posta nu accepta colete asa mai mari, ca o boxa. din probleme de sanatate nici masina nu pot avea sa il duc la oras la fan courier, si nici cont bancar nu am sa pot rezolva plata. deaceea am vrut pe cineva mai aproape ca sa pot merge personal, dar nu stiu daca gasesc pe cineva. Chiar si Clujul e departe de mine,dar platesc o masina sa il ducem pana acolo daca ar fi cazul.
Mc
Avatar utilizator
Mcmiki
 
Mesaje: 85
Membru din: Joi Noi 28, 2013 1:51 pm
Localitate: Bistrita

Re: Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe p

UNREAD_POSTde viji » Lun Sep 07, 2015 2:47 am

Pai in loc sa o trimiti la Cluj o trimiti in cel mai apropiat oras care are Fan Courier ca sa ajunga la Bucuresti.
E o problema cu petrecerile in aer liber, iti trebuie spl, nu gluma. Daca ai 2 boxe esti tentat sa dai in ele si le tii in clip si tot parca nu-i suficient de tare si n-ai nici bas. Si clipul tine cateva ore, pana isi da duhul ceva.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe p

UNREAD_POSTde Mcmiki » Lun Sep 07, 2015 7:14 pm

Nu am dat asa tare sa intra in clip, deci nu asta a afectat boxa. Deobicei nu fac petrecere in aer liber, acum am acceptat si am patit,asta e. Sper sa reusesc sa rezolv reparatia, dar eu am terminat cu petrecerile in aer liber, daca nu am echipament destul, stau in sala si gata!
Mc
Avatar utilizator
Mcmiki
 
Mesaje: 85
Membru din: Joi Noi 28, 2013 1:51 pm
Localitate: Bistrita

Re: Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe p

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Joi Sep 17, 2015 9:09 pm

Salut Sorin,
imi pare rau ca ti-ai ars trei boxe, si uite ce cred eu ca s-a intamplat. Distributia fazelor pe trei prize diferite are urmatoarele urmari: daca nulul de lucru si protectia de pamant(pamantare) nu sunt legate impreuna in tabloul general inainte de diferential, si la una dintre prize nu ai contact bun pe nul vei avea o scuregere de curent parazitar din urmatoarea priza care alimenteaza o boxa dar cu stecherul bagat invers in priza, si pe cablul de semnal audio vei avea direct tensiune de alimentare sau nul, prin care se va alimenta boxa de dinainte, si asa apar scantei.
Singura protectie care poti sa o aplici este sa folosesti un ups de 5 kw care v-a acoperi toate nevoile unui dj, ma refer la boxe si consola, laptop chiar si luminile cu led.
Lucruri din astea sau intamplat si se mai intampla in blocurile cu distributie in casa scarii care foloseste un singur de lucru folosit si pentru protectie. Cand dispare nulul, ai automat 400 de volti in priza.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe p

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Sep 18, 2015 5:29 pm

si care e costul unui ups de 5kw? ceva modele? simpla curiozitate :)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe p

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Vin Sep 18, 2015 11:59 pm

Un ups bun la puterea asta costa de la 1000 de euro in sus,
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe p

UNREAD_POSTde remy » Sâm Sep 19, 2015 11:49 am

dannyinthemix scrie:Salut Sorin,
imi pare rau ca ti-ai ars trei boxe, si uite ce cred eu ca s-a intamplat. Distributia fazelor pe trei prize diferite are urmatoarele urmari: daca nulul de lucru si protectia de pamant(pamantare) nu sunt legate impreuna in tabloul general inainte de diferential, si la una dintre prize nu ai contact bun pe nul vei avea o scuregere de curent parazitar din urmatoarea priza care alimenteaza o boxa dar cu stecherul bagat invers in priza, si pe cablul de semnal audio vei avea direct tensiune de alimentare sau nul, prin care se va alimenta boxa de dinainte, si asa apar scantei.
Singura protectie care poti sa o aplici este sa folosesti un ups de 5 kw care v-a acoperi toate nevoile unui dj, ma refer la boxe si consola, laptop chiar si luminile cu led.
Lucruri din astea sau intamplat si se mai intampla in blocurile cu distributie in casa scarii care foloseste un singur de lucru folosit si pentru protectie. Cand dispare nulul, ai automat 400 de volti in priza.



absolut corect!
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe p

UNREAD_POSTde remy » Sâm Sep 19, 2015 11:55 am

am vazut la o formatie ceva interesant, dupa priza avea stabilizator de 1kw, dupa el boxele active, , si partea de consum mic mixer, clape, microfoane wireless erau alimentate dupa un ups !!! deci priza->stabilizator->ups->mixer, clape, etc, si priza-stabilizator->boxe active .Mixerul era un allen@heart QU 16 !!!

http://www.allen-heath.com/ahproducts/qu-16/
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe p

UNREAD_POSTde voxparty » Dum Sep 20, 2015 8:34 am

Depinde si de ce boxe au, pt unele sisteme un stabilizator de 1kw mi se pare insuficient...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe p

UNREAD_POSTde marti » Joi Oct 15, 2015 10:08 pm

Problema poate sa apara pe masa de la cablu de semnal, stabilizatorul nu te ajuta in acest caz. Solutia ar fi alimentarea de la o simgura priza, cel putin cu prelungitor cu protectie la supratensiune.
marti
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iul 05, 2011 11:50 am

Re: Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe p

UNREAD_POSTde adyy35 » Mie Dec 30, 2015 11:39 pm

salutare
azi m-am dus sa pregatesc sonorizarea la un restaurant care este mai mult lung decat lat...
pe ringul de dans am pus sitemul pasiv format din doi basi eminence si EV elx
in spate unde mai este un ring am dus 2 boxe active ..
acum vine cea mai tare chestie apropo de prize\
am intins cablu pe doua parti cum vine localul cam 20 , respectiv 30 metri , numai de date\
apoi am alimentat la prize care erau chiar langa boxe
surpriza ..in ambele boxe si pe o parte si pe alta bazait mare in boxe
schimba cablu de date etc..nimic..
cu greu mi-am dat seama ca ar putea fi de la prize mai ales ca am probat cablurile acasa
intr-adevar era de la prize , am luat curent de la alta priza situata in alta parte si totul era ok....
oare sa fie lipsa de impamantare , ca nu am stat sa desfac prizele ca nu e restaurantul meu

e prima data cand dau peste problema asta si am zis sa v-o impartasesc sa nu stati sa schimbati cablu de date asa cum am facut eu..de ma durea capul
si acum inteleg de ce boxele active sunt predispuse la a fi arse...
adyy35
 
Mesaje: 74
Membru din: Joi Dec 13, 2012 5:32 pm

Re: Grija mare cu alimentarea boxelor active din mai multe p

UNREAD_POSTde Sorinus » Joi Dec 31, 2015 12:17 am

Nu cred ca la tine problema a fost de la lipsa de impamantare, ci tocmai de la impatamnare se auzea zgomoul ala. Dar s-ar putea sa ma insel.
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 1 vizitator

cron