Clone VL212 cu SN12MB II + BMD750 II + PH942

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Clone VL212 cu SN12MB II + BMD750 II + PH942

UNREAD_POSTde pufuletz » Vin Iul 24, 2015 9:55 am

Salut !

Postez mai jos niste masuratori la niste clone VL212 cu cu SN12MB II + BMD750 II + PH942.
Masuratorile sunt facute cu Holm si cu microfon DBX ( calibrat cu fisierul de pe situl prodcatorului )

Imagine

Asta este o simulare pe baza masuratorilor de impedanta si raspuns in frecventa .
Imagine

Si schema:
Imagine

Initial bobina pe midbasi era de 1.2mH, insa dadea o tenta de nazalitate midbasilor , iar inaltele alea multe le-as da mai incet insa momentan le las asa sa vad cum suna in aer liber la volum .


Si o poza cu incinta :
Imagine

Schema noua, am scos rezistenta de 8 ohmi cu condensatorul de 4.5uF si am mai umblat la bobina si condensator. Am schimbat putin si notch-ul pt ca era prea tare la 9-10 khz. La bas am crescut condensatorul la 33uF.


Schema:

Imagine


Grafic simular:

Imagine


O sa postez si masuratori cand apuc sa le fac.
[URL=https://datesnow.life]Relationships without boundaries or limitations[/URL]
Avatar utilizator
pufuletz
 
Mesaje: 86
Membru din: Mie Sep 30, 2009 12:29 am
Localitate: Bucuresti

Re: Clone VL212 cu SN12MB II + BMD750 II + PH942

UNREAD_POSTde pufuletz » Lun Aug 24, 2015 11:25 am

Am facut masuratori la schema 2 (cea de mai sus ) si in grafic semana foarte mult cu prima, la fel si sunetul. Deci nu mai are rost sa pun si masuratoarea.

Dupa mai multe auditii am constatat ca e multa medie pe driver si suna agresiv, asa ca am ajuns la schema de mai jos:

Imagine


Grafic simulat
Imagine

Grafic masurat
Imagine

Acum sunetul este mai domol , mai relaxant, suna mai placut , vocea este mai bine definita si cu ajutorul acelui notch nu mai sasaie . Am facut probe la 200w intr-o camera de apartament de 17 mp si suna bine , spl-ul este foarte mare dar totusi nu deranjeaza , iti dai seama ca suna foarte tare prin faptul ca trebuie sa tipi sa te inteleaga persoana de langa tine. Urmeaza sa fac o proba la 1000w in aer liber pt ca in camera spl era foarte mare si usor incepea sa cante si camera.

Pareri ?
[URL=https://datesnow.life]Relationships without boundaries or limitations[/URL]
Avatar utilizator
pufuletz
 
Mesaje: 86
Membru din: Mie Sep 30, 2009 12:29 am
Localitate: Bucuresti

Re: Clone VL212 cu SN12MB II + BMD750 II + PH942

UNREAD_POSTde pufuletz » Vin Aug 28, 2015 10:15 am

Am facut niste probe la putere mai mare si am constatat ca driverul este dat putin cam tare . Chestia asta se vede mai bine cand dai smoothing de 1/4 :

Imagine

Ca urmare am refacut putin partea de atenuare :

Imagine


Masuratoarea cu smooting de 1/4 varianta noua:

Imagine


Masuratoare cu smooting 1/12 varianta noua:

Imagine


Masuratoare cu smooting 1/12 varianta noua vs varianta veche:

Imagine

Dupa cum se vede versiunea noua a si umplut putin gaura de la 2 khz.

Mai multe impresii dupa ce fac cateva probe.
[URL=https://datesnow.life]Relationships without boundaries or limitations[/URL]
Avatar utilizator
pufuletz
 
Mesaje: 86
Membru din: Mie Sep 30, 2009 12:29 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori