Review Jbl Prx 712

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Review Jbl Prx 712

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Mar 16, 2015 11:09 pm

Dupa cum bine stiti am achizitionat recent 2 prx 712 si 2 prx 715, urmeaza 2 basi prx 715xlf.
Am avut deja al doilea eveniment cu prx 712(cele pe 15 nu am apucat sa le probez - abia mi-au venit) si cred ca as putea sa le fac un review.
Primul lucru care mi-a sarit in ochi e ca sunt foarte compacte si destul de aratoase, desi imi displace faptul ca au pus doar un led albastru in fata in detrimentul siglei jbl iluminate alb din interior.
Tot referitor la design e faptul ca au doar un singur maner pe o parte, ceea ce mi se pare un pic incomod, insa avand in vedere ca boxa are aproximativ 19 kile totusi merge.
Referitor la sunet sunt foarte puternice si au un bas acceptabil, inclusiv la volum mai mare iar faptul ca sunt construite din lemn se simte si in calitatea sunetului mai ales pe live, unde combinat cu un microfon bun(shure nu stiu de care are una dintre solistele mele) suna mai bine decat ma asteptam.
Sunt fericit ca au amplasat un cooler din fabrica(la seria prx 612 se incalzeau iar unii colegi au facut improvizatii cu ventilatoare daca mai retin) partea din spate e destul de simplista, practic nu ai nici un reglaj pe bas/medii/inalte, ce poti seta e doar volumul pe cele 2 canale de intrare si modul monitor/full range, inaca nu stiu daca asta e un avantaj sau dezavantaj, la prima vedere e mai ok asa, imi fac reglajele doar din mixer.
Deasemenea o chestie foarte interesanta este ca poti intra cu cele 2 intrari din mixer intr-o singura boxa( sa zicem ca sala e prea mica pentru 2 boxe) si iti reda sunet stereo( nu stiu daca stereo e corect spus, mai degraba un mixaj intre cele 2 canale)
Ledul de clip rosu a disparut si a aparut un led galben de limitare/procesare dsp care se aprindere la volumuri foarte mari, care cred ca e cam aceeasi chestie.
O chestie nasoala e ca au introdus modul de stand-by al boxei iar daca semnalul ce intra in boxa este mic de tot(insesizabil pe ledul de semnal), intra in stand by si taie practic sunetul pana urci din nou volumul...acuma asta se intampla la un volum mic de tot, aproape insesizabil, nu am patit sa se opreasca pe volumul de la muzica ambientala sper sa nu am astfel de surprize.
Pozitionarea pe trepiezi e destul de practica, sunt 2 gauri unde pot pozitiona trepiedul, o pozitie cu boxa dreapta si o pozitie cu boxa in unghi spre fata in jos.

Una peste alta cred ca am facut o alegere buna, pentru o boxa pe 12 suna foarte bine...sper in timp sa se dovedeasca cat mai fiabile, voi reveni cu un review la prx 715 care la prima vedere mi s-au parut cam mari in comparatie cu prx 712 si mult mai grele(au vreo 22 kilograme - binenteles tot cu un singur maner :))

Poze prx 712 de pe site-ul producatorului:

Imagine

Imagine

Imagine

Daca veti nelamuriri/intrebari ma puteti intreba!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori