Sfat achizitie consola dj

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Sfat achizitie consola dj

UNREAD_POSTde sorake » Dum Dec 07, 2014 3:07 am

Salutare,

Vreau sa-mi cumpar o consola pe care sa invat sa mixez si, ulterior, sa o folosesc la evenimente.
Bineinteles ceva cat de cat mai usor de utilizat pt un incepator si sa nu ma rupa la bani...

Ceva sugestii? :D
Multumesc!
Avatar utilizator
sorake
 
Mesaje: 104
Membru din: Joi Sep 10, 2009 8:12 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie consola dj

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Dum Dec 07, 2014 3:39 am

Uite aici o lista in ordinea crescatoare a calitatii si a pretului:
Numark N4.
Pioneer DDJ SR
Traktor Kontrol S4 MK2
Numark NV
Pioneer DDJ SX2
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Sfat achizitie consola dj

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Dec 07, 2014 10:45 am

Cu ce soft intentionezi sa folosesti consola ? Ai mixer ? Sistemul este pasiv sau activ ?
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Sfat achizitie consola dj

UNREAD_POSTde sorake » Dum Dec 07, 2014 3:21 pm

djgrecu scrie:Cu ce soft intentionezi sa folosesti consola ? Ai mixer ? Sistemul este pasiv sau activ ?

Mixer Allen&Heath ZED12FX + B815NEO.
Ce soft mi-ai recomanda impreuna cu ce consola? :)

In prezent folosesc cu succes laptop-ul... programul AIMP cu functia de crossfade activata. Dar, pentru ca imagine, presiune sociala, etc... m-am hotarat sa-mi iau consola si chiar sa invat s-o folosesc :D
Avatar utilizator
sorake
 
Mesaje: 104
Membru din: Joi Sep 10, 2009 8:12 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie consola dj

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Dum Dec 07, 2014 4:14 pm

Numark N4 plus VDJ - foarte usor de invatat...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Sfat achizitie consola dj

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Dec 07, 2014 6:07 pm

Eu sunt obisnuit sa lucrez cu virtualdj in modul external mixer. Din aceasta cauza elimin din start orice cosola care foloseste mixerul intern al softului. Daca ar fi sa cumpar acum o consola as opta pentru denon mc6000 mk1. Mixer standalone 4 canale, iesire balansata, 2 intrari de microfon, efect si corectii de ton pe microfoane, iesire de booth si un lucru foarte important in opinia mea : buton de mono pe main out (s-a intamplat de multe ori sa am nevoie de acesta functie). Constructie din metal, sunetul presupun ca e ok. Cu aceasta consola poti merge direct in boxe iar mixerul celalalt sa-l duci cu tine asa, de backup sau unde ai solisti. Consola este compacta (prea compacta dupa parerea unora) dar daca nu ai mana foarte mare eu cred ca o sa te descurci cu ea. Din pacate aceasta consola o s-o gasesti doar second iar mk2 mie nu-mi place, e un fel de low budget al mk1-lui. Nu stiu in ce masura ai studiat consolele dar iti pot spune ca pana la urma fac acelasi lucru: transmit un cod pe care softul il interpreteaza conform unor mapari si actioneaza o comanda (play. stop, cue, loop etc.). Prin urmare la capitolul controller toate-s la fel. Unde se simte diferenta, in opinia mea, este la materialul din care sunt construite, la butoane (cele mai faine butoane imi par cele de la pioneer ) si nu in ultimul rand la interfata audio (daca exista). Si la pret, normal :). Vezi ca sunt pe forum useri care au manuit mai multe modele si iti pot impartasi din experienta lor.
Legat de soft...cel mai bine ar fi sa le incerci pe toate ca nu e greu. Toate au variante demo sau gasesti crackuri. Eu am incercat BPM, atomixmp3, virtualdj, traktor, serato, pcdj si inca vreo doua la care nu le retin numele. Dintre toate mi-a placut vdj datorita flexibilitatii si totodata simplitatii lui, a felului cum se pune problema la ei (update-uri gratuite, suport tehnic exemplar, forum foarte activ). Toate le ai la indemana, poti face o multime de chestii (foldere virtuale, foldere filtrate si multe alte avioane, doar rabdare sa ai). Cred ca e important sa alegi prima data softul apoi sa iti iei consola. S-ar putea sa nu fie compatibile... Si mai este important sa vezi neajunsurile softului pentru a nu fi luat prin surprindere. De exemplu la intalnirea de la Sibiel eu am aflat ca serato nu suport.FLAC si asta pentru mine este un MARE neajuns deoarece am multe piese in acest format.
Cam atat imi vine acum in minte...mai intreaba tu daca vrei.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Sfat achizitie consola dj

UNREAD_POSTde music4party » Dum Dec 07, 2014 8:22 pm

... 2 x CDJ200 + MIXER ca să înțelegi conceptul ... după ce te știi cu alea poate să vină consola ... altfel sari peste etape și nu o să înțelegi esența ... asta dacă vrei să mixezi
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: Sfat achizitie consola dj

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Dec 07, 2014 8:29 pm

Nuuuu nici vorba, nu-l asculta pe Zoli :)) Acuma serios Zoli, omu' vrea consola, de ce sa-l zapacim ?
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Sfat achizitie consola dj

UNREAD_POSTde music4party » Dum Dec 07, 2014 8:43 pm

Citez

”Vreau sa-mi cumpar o consola pe care sa invat sa mixez si ....”

nu am auzit pe nimeni să recomande consola pentru a desluși tainele mixatului
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: Sfat achizitie consola dj

UNREAD_POSTde music4party » Dum Dec 07, 2014 8:45 pm

... dacă nu îți ”educi” urechea nu o să știi să mixezi în veci ... amin
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: Sfat achizitie consola dj

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Dec 07, 2014 8:53 pm

Poti mixa si de pe consola. Nu toti folosesc sync (ca mine) :)
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Sfat achizitie consola dj

UNREAD_POSTde music4party » Dum Dec 07, 2014 9:03 pm

... iară ajungem la SYNC, pe mine m-ați pierdut dacă discuția continuă cu subiectul SYNC PRO sau CONTRA ...
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: Sfat achizitie consola dj

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Dec 07, 2014 10:11 pm

Pai in momentul in care ai sustinut ca daca vrei sa inveti sa mixezi e musai s-o arzi pe aia cu playere si lins mapa cu cd-uri la ce te-ai referit ? Nu poti mixa de pe consola ? Mixezi mai cu vână de pe playere decat cu soft+controller ? Mai lipsea sa zici ca ala care nu a mixat pe playere nu e dj :D
Sorake, drumul pe care ai apucat e ok (digital djing) iar daca o sa iti iei si o consola buna o sa poti invata sa mixezi (daca asta iti doresti) si stai linistit ca majoritatea din bransa noastra folosim cue play loop si eventual un efect doua. Nu sta nici draq sa se joace cu sample-uri la nunta sau la botez.
Iar daca totusi vrei sa urmezi sfatul colegului Zoli macar ia-ti niste playere care sa stie si midi sau hid. Astfel, dupa ce o sa-ti dai seama ca treaba cu mixatul de pe cd-uri e "obsolete" macar nu va mai trebui sa dai banii pe altceva. Dar insist, casca ochii la ce se intampla in industrie (pana si pioneer tocmai au scos playere fara suport pt cd) inainte sa faci greseala de a cumpara playere. Sa iti iei acum playere e ca si cum ti-ai lua dacie ca sa inveti sa conduci. Iar sa iti iei consola bengoasa si sa nu folosesti sync (sa freci faderu' pana potrivesti bpmu' ) e ca si cum ti-ai aduce o bunaciune si ti-ai face laba langa ea :)) Bah da am obosit sa port discutii de astea din 2006(de cand am consola). Cred ca o sa sfarsesc prin a-mi lua playere (dupa cum mi-am vandut 815neo si mi-am luat vl-uri) :) sorake daca ai nelamuriri suna-ma ca ma dor degetele :))_
Ultima oară modificat de djgrecu pe Dum Dec 07, 2014 10:50 pm, modificat 1 dată în total.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Sfat achizitie consola dj

UNREAD_POSTde voxparty » Dum Dec 07, 2014 10:45 pm

djgrecu scrie:Pai in momentul in care ai sustinut ca daca vrei sa inveti sa mixezi e musai s-o arzi pe aia cu playere si lins mapa cu cd-uri la ce te-ai referit ? Nu poti mixa de pe consola ? Mixezi mai cu vână de pe playere decat cu soft+controller ? Mai lipsea sa zici ca ala care nu a mixat pe playere nu e dj :D
Sorake, drumul pe care ai apucat e ok (digital djing) iar daca o sa iti iei si o consola buna o sa poti invata sa mixezi (daca asta iti doresti) si stai linistit ca majoritatea din bransa noastra folosim cue play loop si eventual un efect doua. Nu sta nici draq sa se joace cu sample-uri la nunta sau la botez.
Iar daca totusi vrei sa urmezi sfatul colegului Zoli macar ia-ti niste playere care sa stie si midi sau hid. Astfel, dupa ce o sa-ti dai seama ca treaba cu mixatul de pe cd-uri e "obsolete" macar nu va mai trebui sa dai banii pe altceva. Dar insist, casca ochii la ce se intampla in industrie (pana si piooneer tocmai au scos playere fara suport pt cd) inainte sa faci greseala de a cumpara playere. Sa iti iei acum playere e ca si cum ti-ai lua dacie ca sa inveti sa conduci. Iar sa iti iei consola bengoasa si sa nu folosesti sync (sa freci faderu' pana potrivesti bpmu' ) e ca si cum ti-ai aduce o bunaciune si ti-ai face laba langa ea :)) Bah da am obosit sa port discutii de astea din 2006(de cand am consola). Cred ca o sa sfarsesc prin a-mi lua playere (dupa cum mi-am vandut 815neo si mi-am luat vl-uri) :) sorake daca ai nelamuriri suna-ma ca ma dor degetele :))_



esti tare, am ras cu pofta :D
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Sfat achizitie consola dj

UNREAD_POSTde music4party » Dum Dec 07, 2014 10:51 pm

... multumesc Marius pentru scolire, cum zici tu, doar stii mai bine ca mine, noi țăranii de aici de sat Arad nu prea știm, la noi nu s-a auzit de mixat ... scuze ca am intervenit ... e bine pe orice ...

PS: SZ-ul e pentru intimidare, habar n-am cum se folosește
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: Sfat achizitie consola dj

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Dec 07, 2014 11:01 pm

Bine mai Zoli dar la faza asta ai fost ca popa...ai zis sa-si ia cd-uri da' tu ai consola :) Si nu de oricare... Nu ai de ce sa iti ceri scuze (poate ar trebui sa imi cer eu pentru exprimarea plastica ...m-am gandit ca daca am baut impreuna pot sa folosesc cuvantul l*ba) :)). Ne-am dat fiecare cu parerea, fiecare a argumentat cum a crezut de cuviinta si nu cred ca e cazul sa ne suparam. Si ca sa vezi ca vorbesc serios promit sa frec pitchu' o luna (noaptea de rev nu se pune) :P
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Sfat achizitie consola dj

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Dec 07, 2014 11:02 pm

Daca vrea vreun admin sa-l mute pe sorake de aici ca noi avem de povestit :))
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Sfat achizitie consola dj

UNREAD_POSTde music4party » Dum Dec 07, 2014 11:07 pm

... nu ați înțeles ideea sau nu ați vrut .... nu poti sa spui ca mixezi cand 90% suta face softu si tu dai play si tragi de roata putin in fata ta avand graficul ... sory nu este o optiiune pentru mine ... nu asa se invata, PUNCT .... cand esti in stare sa pui piesele STRICT dupa ureche si ai simtul ritmic format, atunci poate ... stii sa mixezi, pentru ca vedeti voi mixatul nu se rezuma doar la beatmatching ... si daca nu ai simt ritmic nu ai de unde sa stii unde, cand si cum sa intri sau sa iesi din piesa ... da despre ce dracu vorbesc eu aici .. la nunta e bine oricum, ce dracu conteaza

PS: de la tine am pretentii Marius
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: Sfat achizitie consola dj

UNREAD_POSTde music4party » Dum Dec 07, 2014 11:13 pm

... clar ca merge mult mai repede si mai usor pe consola ... da daca nu-ti pune bine ”gridu” ... de unde naiba stii unde sa-l pui singur ... pe mine ma doare la baston unde il pune softu, oricum de cele mai multe ori nu tin cont de el si pun piesa cum o aud eu ... dar ca incepator sa te bazezi exclusiv pe soft si sa nu intelegi principiul ... nu mi se pare in regula ... stiu persoane care cu SX in fata lor lucreaza jalnic ... si ce folos ca a dat 40 mil pe ea ... ca tot ca dracu suna
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: Sfat achizitie consola dj

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Dec 07, 2014 11:24 pm

Apoi principiul e acelasi. Diferenta este: cu o consola + soft poti face ce faci cu playerele pe cand invers nu. Eu nu stau sa aranjez gridul. Dar prefer sa potrivesc bpmul la o apasare de buton. Bine, pot sa folosesc si pitchul dar as pierde vremea..pot face altceva in timpul ala. Tu cand aduci la acelasi bpm nu folosesti afisajul din serato? Il aduci dupa ureche? Bataie de cap in plus :) no in fine la urmatoarea intalnire o sa iti arat ca stiu mixa pe consola fara sync :) sau daca nu ai rabdare maine imi aduc racku si trag un mix. Chiar si armonic , sa nu te dezamagesc :)
Ultima oară modificat de djgrecu pe Dum Dec 07, 2014 11:27 pm, modificat 1 dată în total.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Următorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori