Mackie vs JLB vs EV

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Re: Mackie vs JLB vs EV

UNREAD_POSTde music4party » Mie Sep 24, 2014 8:12 pm

... PRX 715 are specificatii de speriat, mi-ar place un test unu la unu cu un TT25A sa vad daca e cam asa, asa ca cine are il astept cu drag la intalnire
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: Mackie vs JLB vs EV

UNREAD_POSTde George.B » Mie Sep 24, 2014 8:25 pm

LA fel de surprins sunt si eu de noua serie PRX. JBL in general stau foarte bine la capitolul bass. Dar boxa pe care eu am ascultat-o era foarte slaba din acest punct de vedere. Discutand si cu un baiat de la Senia despre acest aspect, a spus ca ar fi fost gandite mai mult pt live si asa se explica lipsa joaselor. Ideea ar fi sa sune bine vocea pe ele, iar pt joase sa se achizitioneze subwoofer. Deci pt un dj mobil.... ar fi bine sa se orienteze catre altceva din punctul meu de vedere. Mai ales ca noi nu caram subwooferii la toate evenimentele. In gama asta de pret sunt suficiente oferte.

Yamaha DSR115 de mult vreau sa o testez "umar la umar" cu QSC kw152. Din punctul meu de vedere modelul de la QSC este full-range-ul suprem. Pt cine vrea un sunet de calitate si isi permite sa dea 53 mil pe o boxa, mi se pare cea mai buna alegere. Din pacate la Senia nu am prins niciodata ambele modele pe stoc. Poate colegii din Bucuresti care au posibilitatea sa ajunga mai des pe la Senia vor avea ocazia sa faca acest test si eventual sa ne spuna concluziile.

In alta ordine de idei din categoria "ieftin si bun" mi-ar placea sa aud subwooferul Alto TS SUB18 (http://www.altoproaudio.com/products/tssub18). Lumea zice ca e de toata isprava. Poate dintre baietii care vin la intalnire are cineva posibilitatea sa aduca un exemplar, sa vedem ce-i poate carcasa.
Ultima oară modificat de George.B pe Mie Sep 24, 2014 10:06 pm, modificat 1 dată în total.
DJ & Solista muzica live - nunti, botezuri Constanta
http://www.dj-solista-constanta.party
http://www.facebook.com/DJ.Solista.Constanta
Telefon: 0723241877 (George Badea)
Avatar utilizator
George.B
DJ Fondator
 
Mesaje: 227
Membru din: Joi Apr 15, 2010 9:42 pm
Localitate: Constanta

Re: Mackie vs JLB vs EV

UNREAD_POSTde music4party » Mie Sep 24, 2014 8:55 pm

... ai atins un punct sensibil, de cateva zile sunt inebunit dupa "cercetare", ghici ce?! ... ALTO, e plin netul de ele, nu au specificatii rele, intrebarea e daca cineva le-a auzit si cam pe unde se situeaza

PS: ideea mi-a venit de la un coleg de pe forum
Ultima oară modificat de music4party pe Mie Sep 24, 2014 9:00 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: Mackie vs JLB vs EV

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Sep 24, 2014 8:59 pm

Eu cochetez de la o vreme cu o varianta de genul 2XDynacord D15.3 cu 1000-3 (pentru ca 1000-2 nu mai gasesc pe nicaiere deoarece nu se mai fabrica de 4 ani).
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Mackie vs JLB vs EV

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mie Sep 24, 2014 11:19 pm

music4party scrie:... ai atins un punct sensibil, de cateva zile sunt inebunit dupa "cercetare", ghici ce?! ... ALTO, e plin netul de ele, nu au specificatii rele, intrebarea e daca cineva le-a auzit si cam pe unde se situeaza

PS: ideea mi-a venit de la un coleg de pe forum


Duminica le poti vedea in actiune daca vrei, ALTO TS115A. Detalii pe PM.
Alto sunt suficient de bune pentru petreceri de 50-70 de persoane. Cu un subwoofer (pe care il avem, ALTO TSSUB18) sunt chiar ok la party-uri pana la 100-120 de persoane.
Daca se fac petreceri cu mai mult de 100 de persoane, ma mai gandesc la inca o pereche de topuri ALTO TS112A
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Mackie vs JLB vs EV

UNREAD_POSTde cris » Joi Sep 25, 2014 5:37 pm

Eu am DSR112, insa am avut ocazia sa aud la cineva si 115.
Suna bine, cu bas suficient si medii clare. Insa e pentru cine are muschi, ptr ca sunt grele in draci. Nu le-am ascultat comparativ cu alt model.
Si DSR112 pun probleme la urcat pe standere (ptr ca nu au maner lateral), insa la 12' suna bestial, mai ales pe live.
Ptr DJ, orice 12' merita un sub. Fie si de 15, pentru coloratura.
Cam tot sezonul asta am mers pe DSR112 si sub, chiar si la 150 persoane.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mackie vs JLB vs EV

UNREAD_POSTde alexu20 » Mar Sep 30, 2014 12:53 am

musik4party si george.b .. am auzit eu Alto TS 18 sub in Timisoara la Magazinul Muzikia, intr-un cuvant pot sa spun ca, rupeee :))) calitate-pret super ... Si totodata l-am comandat, urmeaza sa-mi ajunga undeva prin 1-2 octombrie impreuna cu doua RCF ART 312 Mk III + cabluri si stative ( mi-au facut reducere aproape 700 lei la toate astea)
alexu20
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:57 am

Re: Mackie vs JLB vs EV

UNREAD_POSTde voxparty » Mar Sep 30, 2014 10:20 am

alexule depinde ce inseamna pt tine ca "rupe", totusi 126db peak e cam putin ca si volum... probabil ca in sali mici rupe, dar cand dai de ambiente ceva mai generoase cred ca-si cam arata limitele...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Mackie vs JLB vs EV

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Sep 30, 2014 11:17 am

In sali mari te duci cu boxe mari/multe. Simplu.
Ideea e ca oamenii la nunti si botezuri vor sa mai si vorbeasca, lucru aproape imposibil daca tu dai sunetul la blana. O nunta nu e club house sau concert rock unde sunetul trebuie sa fie masiv...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Mackie vs JLB vs EV

UNREAD_POSTde music4party » Mar Sep 30, 2014 12:46 pm

... subscriu la ideea lui @voxparty, este extrem de "subtire" acel ALTO TSSUB18 la 2 x ART 312 MK III, si 2 cu 2 ar fi putin, in sali mici 50-100 pers o sa-ti incalzeasca putin sunetul ... in sali medii 100-200 pers cand se umple ringul de dans "ai avut bass" ... faptul ca in showroom a sunat bine este pentru ca banuiesc ca e o incapere relativ mica ... si aici nu contest ca ALTO nu ar suna bine, dar stiu cum suna ART 312 ... dar sigur ca fiecare dintre noi percepem altfel sunetul, este doar parerea mea
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: Mackie vs JLB vs EV

UNREAD_POSTde voxparty » Mar Sep 30, 2014 6:22 pm

testele din showroom-uri nu sunt edificatoare... in primul rand deobicei spatiul e mic, bine izolat, putina lume... intr-o sala de evenimente intra in joc mai multe variabile: dimensiunea salii, acustica salii, pozitionarea boxelor, numarul de invitati...

aici la roma, cei de la showroom-uri au prostul obicei sa-ti faca testul cu boxele puse pe rafturi astfel incat tu nu vezi cand intra in clip... baga mare din mixer si opresc testul inainte ca boxele sa se dezmembreze :) si tu zici, woooow ce boxe bengoase si puternice... : :D :D :D
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Mackie vs JLB vs EV

UNREAD_POSTde George.B » Vin Oct 03, 2014 12:41 am

Raman la parerea ca daca la intalnire am avea la dispozitie un exemplar de la Alto, ne-am lamuri destul de repede in privinta performantelor. :) Pacat ca nu are nimeni asa ceva deocamdata (din cei care vin).
DJ & Solista muzica live - nunti, botezuri Constanta
http://www.dj-solista-constanta.party
http://www.facebook.com/DJ.Solista.Constanta
Telefon: 0723241877 (George Badea)
Avatar utilizator
George.B
DJ Fondator
 
Mesaje: 227
Membru din: Joi Apr 15, 2010 9:42 pm
Localitate: Constanta

Re: Mackie vs JLB vs EV

UNREAD_POSTde alexu20 » Vin Oct 03, 2014 3:31 pm

inca nu mi-au ajuns boxele, ceva probleme cu intarzierea transportului... inca pot schimba sub-ul alto ts 18, nu e batut in cuie ! ce subwoofer a-ti putea sa-mi recomandati
pt cele 2 Rcf art 312 mk3 ? p.s. nu am posibilitatea sa mai dau acum 1000 de euro pe un sub de la rcf ! ms mult de sfaturi
alexu20
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:57 am

Re: Mackie vs JLB vs EV

UNREAD_POSTde CreB0 » Vin Oct 03, 2014 4:24 pm

Mai bine aduni bani si cand ai destui atunci cumperi un bas de la RCF care sa faca pereche cu topurile ce le ai.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Anterior

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori