RCF Art 712-A sau RCF Art 315-A?

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

RCF Art 712-A sau RCF Art 315-A?

UNREAD_POSTde viji » Vin Dec 13, 2013 7:49 pm

Ati vazut subiectul, ce ati alege intre cele doua boxe.
Pretul e cam acelasi, in jur de 2800 de lei bucata.
Ambele au specificatii asemanatoare:
http://www.thomann.de/ro/search.html?gk=palpaf&bn=RCF&kf=on&oa=ala&wgfid1=8004&wgf8004=&wgfid2=8005&wgf8005=&wgfid3=8007&wgf8007=&wgfid4=10780&wgf10780=&wgfid5=10781&wgf10781=&pc=show&chk181916=on&chk180625=on
Diferentele se pot observa usor: una pe 12 cu 700W, cealalta pe 15 cu 400W, 315 pleaca de la 45 Hz, 712 de la 50 Hz, max SPL identic (129).
Le-a ascultat cineva? As putea merge cu 2 boxe 712 fara sub la evenimente relativ mici? Oricum intentionez sa iau si un sub la anul, dar pana atunci...

Din mai multe motive am renuntat in aceasta toamna la proiectul despre care am povestit in alta parte a forumului, dar nu am renuntat la ideea achizitiei de echipamente.

Multam pentru pareri.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: RCF Art 712-A sau RCF Art 315-A?

UNREAD_POSTde prologic » Vin Dec 13, 2013 11:36 pm

Cu art 315-a fara bas nu prea merge , le-am folosit de cateva ori fara sub si se simtea din plin nevoia de joase insa mediile si inaltele sunt relativ ok mai ales la prestatii live.
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: RCF Art 712-A sau RCF Art 315-A?

UNREAD_POSTde viji » Mie Dec 18, 2013 11:05 pm

Am fost azi in Bucuresti la Senia si la esound.
La Senia ma interesau 3 boxe: JBL EON515 XT, Turbosound MILAN M15 si Electro Voice ZLX-15P.
Primele 2 nu erau pe stoc (desi Turbosound apare pe stoc la ei pe site), deci mi-a mai ramas EV-ul.
Oamenii super de treaba, n-am ce sa le reprosez, au bagat la auzit 2 buc EV ZLX-15P.
Am fost extrem de dezamagit, sper sa nu supar fanii EV, o firma de la care am auzit boxe excelente. N-am mai auzit asemenea petarde de muulta vreme. Nu au nimic, nu suna clar, inalte si medii deranjante, joasele praf, nu credeam sa aud asa ceva de la EV. Chiar ma miram la pretul de 2230 ron bucata, dar nu merita nici 1500 daca ma intrebati pe mine. Am uitat sa zic, nici puternice nu sunt, cineva de acolo zicea ca ar avea undeva la 250W RMS, altul ca ar avea 400W. SPL - puteti uita, vorba aluia.
Am plecat la esound, unde n-am avut ce sa ascult, cica le au la depozit. Au pe stoc RCF Art 315-A MKIII, ma gandesc serios sa le iau. Ma enerveaza ca nu le-am auzit niciodata, am auzit niste 312-A MKI, care sunau excelent. Mai vedem.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: RCF Art 712-A sau RCF Art 315-A?

UNREAD_POSTde Lucian » Joi Dec 19, 2013 8:53 pm

Nu te grabii, asculta inaite de a cumpara ;)
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: RCF Art 712-A sau RCF Art 315-A?

UNREAD_POSTde george » Sâm Dec 21, 2013 8:26 pm

Pot sa confirm si eu cele spuse de Viji legat de ZLX. Am avut ocazia sa le ascult. EV si-a cam dat cu firma in cap cu seria asta.
Si pe forumurile de afara sunt super laudate :)
george
 
Mesaje: 23
Membru din: Dum Apr 01, 2012 3:16 pm
Localitate: Suceava

Re: RCF Art 712-A sau RCF Art 315-A?

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Dec 21, 2013 9:01 pm

Si eu am avut de optat intre EV ZLX si Alto TS 115A.
Alto all the way.
Sunet bun, cu frecvente joase pregnante si inalte clare si taioase, iar mediile se aud chiar ok.
Au 400W RMS continuu si sunt muuult peste ZLX, ca putere si calitate a sunetului.
http://www.youtube.com/watch?v=Iz-GnQ7PyhQ
RCF sunt poate un pic mai bune, insa sunt de parere ca platesti prea mult pentru o sigla...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: RCF Art 712-A sau RCF Art 315-A?

UNREAD_POSTde viji » Mie Dec 25, 2013 12:41 am

Ok, a venit mosul si la mine :)
In cele din urma am luat doua RCF Art 312-A MKIII. Am mai citit review-uri, multi spun ca 312 ar fi la fel sau eventual mai bune decat 315, in plus, sunt mai ieftine, iar diferenta nu se justifica (aprox. 2150 ron/buc., spre deosebire de 315, aprox. 2500 ron/buc.). Am vorbit cu cei de la esound, le-am spus ca intentionez sa cumpar 2 buc. 312-A, dar ca vreau sa le ascult inainte. Mi le-au adus, le-am ascultat, mi s-au parut la fel ca 312-A MKI, pe care le auzisem si care imi ramasesera in cap, cu un sunet clar si suficient de puternic.
Am mai luat stativele, dar din pacate nu au avut niciun mixer care sa-mi fie pe plac, as fi vrut un Mackie, dar o sa gasesc eu ceva, ma mai uit la unele Soundcraft. Nu mi-au convenit nici cablurile pe care le aveau, asa ca nu am luat deocamdata.
Pentru evenimentele mici si unele medii consider ca aceste boxe sunt foarte bune, chiar si fara subwoofer, pe care intentionez sa-l iau la anul.
Dupa prima petrecere la care le voi folosi voi face un review.
Pana atunci, sarbatori fericite si un an nou mai bun ca anul care se termina!
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: RCF Art 712-A sau RCF Art 315-A?

UNREAD_POSTde DanKo » Mie Dec 25, 2013 12:45 am

viji scrie:Ok, a venit mosul si la mine :)
In cele din urma am luat doua RCF Art 312-A MKIII. Am mai citit review-uri, multi spun ca 312 ar fi la fel sau eventual mai bune decat 315, in plus, sunt mai ieftine, iar diferenta nu se justifica (aprox. 2150 ron/buc., spre deosebire de 315, aprox. 2500 ron/buc.). Am vorbit cu cei de la esound, le-am spus ca intentionez sa cumpar 2 buc. 312-A, dar ca vreau sa le ascult inainte. Mi le-au adus, le-am ascultat, mi s-au parut la fel ca 312-A MKI, pe care le auzisem si care imi ramasesera in cap, cu un sunet clar si suficient de puternic.
Am mai luat stativele, dar din pacate nu au avut niciun mixer care sa-mi fie pe plac, as fi vrut un Mackie, dar o sa gasesc eu ceva, ma mai uit la unele Soundcraft. Nu mi-au convenit nici cablurile pe care le aveau, asa ca nu am luat deocamdata.
Pentru evenimentele mici si unele medii consider ca aceste boxe sunt foarte bune, chiar si fara subwoofer, pe care intentionez sa-l iau la anul.
Dupa prima petrecere la care le voi folosi voi face un review.
Pana atunci, sarbatori fericite si un an nou mai bun ca anul care se termina!

Sa le stapanesti sanatos si la cat mai multe evenimente !
Avatar utilizator
DanKo
Membru activ
 
Mesaje: 245
Membru din: Sâm Feb 04, 2012 8:51 pm
Localitate: Ploiesti

Re: RCF Art 712-A sau RCF Art 315-A?

UNREAD_POSTde viji » Mie Dec 25, 2013 2:37 am

Multam fain, Danko :)
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: RCF Art 712-A sau RCF Art 315-A?

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Dec 25, 2013 12:41 pm

Sa le stapanesti sanatos si sa le amortizezi cat mai repede.
Cu proiectu tau ce s-a mai intamplat?Ca erai departe cu el.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: RCF Art 712-A sau RCF Art 315-A?

UNREAD_POSTde viji » Mie Dec 25, 2013 4:08 pm

Multumesc, Sun.
Cu proiectul, long story short:
Nu aveam cei aprox. 7500 de euro, deci trebuia sa ii imprumut de undeva pana imi rambursau cei 70% (aprox. 5000 de euro). Cofinantarea as fi avut-o, adica 2500 de euro, dar mai mult nu - si acei 2500 de euro ar fi fost un efort. Gasisem niste solutii, dar m-am temut de prostia celor de la serviciul de plati, care ar fi putut sa nu-mi aprobe cererea de plata din motive stupide (nu stau acum sa le enumar). Am auzit ca aia de la plata erau chiar mai cretini decat cei de la finantare si achizitii, cu care am avut multe batai de cap. In acest caz as fi avut solutia de a-i da in judecata, unde sunt sigur ca as fi castigat, dar procesul ar fi durat si nu as fi putut sa aman datoria de 5000 de euro atat de mult. Evident, exista si posibilitatea de a-mi fi aprobata cererea de plata, probabil cu ceva amanunte picante, amenintari, etc.
Nu am vrut asadar sa risc si am reziliat contractul in aceasta toamna. Daca as fi avut eu toti banii mi-as fi permis sa-l termin, chiar daca faceau figuri. Stiam ca ii dau in judecata si castig. Neavand toti banii... am considerat ca nu pot risca sa blochez banii altuia.
In concluzie, am alergat ca un tampit si am cheltuit aprox. 3000 de ron fara sa-mi iau macar un cablu. Asta e Romania, unde prostia si incompetenta sunt la putere.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori