RCF ART 715-A MKII

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

RCF ART 715-A MKII

UNREAD_POSTde djcata » Vin Oct 04, 2013 6:30 pm

Salutare, a ascultat cineva aceste boxe? de 2 saptamani ma tot uit dupa 2 boxe bune, am fost ieri la la un tip care vindea 2 sateliti behringer b152 pro, 1 bas behringer b1800 pro , 1 statie behringer ep 4000, la un pret bun..3600 ron, din pacate am fost tare dezamagit de sunet si binenteles am refuzat categoric sa le iau. Azi cautand pe net alte modele mi-a atras atentia modelul de mai sus RCF art 715-a MKII,cunoaste cineva aceste boxe merita investitia? Le voi folosii la NBC...
Avatar utilizator
djcata
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: RCF ART 715-A MKII

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Oct 04, 2013 7:43 pm

Am vazut foarte multe de vanzare, lucru ce imi da de gandit.
Personal am ascultat RCF 725 si intradevar e o boxa adevarata, dar si pretul e pe masura.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: RCF ART 715-A MKII

UNREAD_POSTde djcata » Vin Oct 04, 2013 8:06 pm

I-ti da de gandit in bine? am facut comanda fiind in oferta,luni ma duc sa ascult boxele si eventual daca i-mi plac sa le si cumpar, 3200 buc, sper sa merite...
Avatar utilizator
djcata
 
Mesaje: 14
Membru din: Dum Sep 22, 2013 12:36 pm
Localitate: Bucuresti

Re: RCF ART 715-A MKII

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Oct 04, 2013 8:35 pm

Pai daca foarte multa lume le ia si le vinde, oare le vinde de bune?
Nu vreau sa te influentez, nu le-am ascultat.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: RCF ART 715-A MKII

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Oct 04, 2013 8:52 pm

va spun eu ce circula pe forumurile de profil din italia... se pare ca noua serie MKII dela RCF (ART 7) nu se ridica la performantele seriei originale, s-a renuntat la neodimiu in favoarea feritei pentru a reduce costul de productie... am observat in ultimul timp o scadere de pret pt aceasta serie ceea ce imida iar de gandit...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: RCF ART 715-A MKII

UNREAD_POSTde djcristian » Sâm Oct 12, 2013 9:36 pm

Zilele trecute zicea cineva pe youtube (vezi Brian S Redd) referitor la seria 7 RCF cum ca ar fi gandite cu o dispersie de asa natura incat sa arunce medii si inalte mult in fata, special pentru a fi folosite in spatii mari si nu in spatii mici spre medii cum avem noi de obicei in domeniul nostru de actvitate. Asa o fi, voi ce ziceti ?

Tot din spusele lui seria 4 ar fi extrem de folositoare pentru DJ mobili el insusi folosind un sistem compus din 2 x RCF 408 A si un subwoofer EV ZX1 activ (incinte asa mici din motive medicale, tipul suferind un accident cerebral acum aproape 2 ani si ramanad semi paralizat de mana dreapta si piciorul drept, putand functiona insa cu limitari de natura fizica).

Va recomand cu placere sa va abonati la canalul lui sa vedeti cum se face treaba asta prin state, nu ca ar fi diferente fenomenale intre noi si ei dar ca idee ;).
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: RCF ART 715-A MKII

UNREAD_POSTde voxparty » Dum Oct 13, 2013 12:58 pm

sunt si eu abonat la canalul lui brian de ceva timp.. oricum ideea e ca noua serie mkII nu e la nivelul celei precedente...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: RCF ART 715-A MKII

UNREAD_POSTde djcristian » Vin Noi 15, 2013 1:32 am

@djcata - ar fi bine venit un review detaliat al noilor tale incinte acuma dupa cel putin o luna de la achizitie ;) .
Nu intra si tu in randul celor care si-au satisfacut strict nevoia de informare de pe acest forum, nu tocmai cel mai tehnic din online-ul romanesc dar macar unul relativ destul de prietenesc ;)

Iti astept impresiile . Am fost si eu la muzicastore si mi-am facut o parere proprie si personala asupra lor in conditiile de testare de acolo si as vrea sa compar cu a altuia
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: RCF ART 715-A MKII

UNREAD_POSTde djcristian » Vin Dec 06, 2013 7:50 pm

Zilele acestea am reusit sa punem in aceiasi incapere una bucata RCF ART 715-A MKII si una bucata BEHRINGER B815NEO pentru mic test comparativ.

Concluziile sunt urmatoarele :

RCF ART 715-A sta bine pe medii si inalte asa cum era si de asteptat . Reproducerea basilor este insa una moderata chiar si cu bass boost activat . Daca la un volum de pana la 75% sta relativ binisor, dupa trecerea acestui prag intra DSP-ul si taie foarte mult din bass. De asemenea dupa trecerea pragului, inaltele devin foarte stridente, mediile deranjante si per total sunetul curat si clar de pana atunci se transforma in galagie.

Apropo, este foarte greu sa le bagi in clip pe RCF-uri, in sensul ca am avut mixerul la cu EQ flat, +2 db pe linie si +4 db pe master si ele nu clipuiau, ceea ce este foarte bine si le poti ataca cu incredere insa DSP-ul intern le va proteja dupa prag.

B815NEO domina ca de obicei pe partea de basi, insa inaltele ei oricat de puternice ar fi ele, nu pot concura cu cele de pe ART 715-A care sunt mult mai prezente.

Personal, as avea avea curaj sa ma duc la 100 de persoane cu 2 bucati RCF 715-A numai insotit de un subwoofer de minim 500W. Cu 2 bucati 815 NEO m-as duce fara sub, cu cea mai mare incredere :P .

Tinand cont de pretul de achizitie (~3000 de lei) RCF 715-A este o solutie relativ OK pentru un set-up de cumetrii . Achizitionezi o incita brand name care nu suna rau absolut deloc si care sta muuuuult mai bine pe medii si inalte decat Dynacord A115A. Bassul e reprodus cam la fel de ambele.

Astept si impresiile lui Catalin proaspatul proprietar al celor 2 ART715-A, in urma micului nostru test comparativ, care a avut ocazia sa-si auda achizitiile atacate ca la carte si redate cu mp3-uri si la cerere cu flac-uri :) .

Felicitari inca odata pentru achizitii !
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori