Comparatii de boxe

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Re: Comparatii de boxe

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Ian 06, 2015 7:38 pm

@iulian rugina
Totusi nu am uitat de RCF si am in vedere modelul 745
http://www.rcf.it/products/pro-speaker- ... /art-745-a
sau ceva din seria NX
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Comparatii de boxe

UNREAD_POSTde iulianrugina » Mar Ian 06, 2015 8:40 pm

DJ Sun scrie:@iulian rugina
Totusi nu am uitat de RCF si am in vedere modelul 745
http://www.rcf.it/products/pro-speaker- ... /art-745-a
sau ceva din seria NX

cauta 725 de la RCF. e o diferenta mare intre ele.
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Comparatii de boxe

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Ian 06, 2015 9:17 pm

Ce inseamna diferenta mare?
A doua varianta de la RCF ar fi NX M15-A MK II
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Comparatii de boxe

UNREAD_POSTde iulianrugina » Mar Ian 06, 2015 10:52 pm

745 au mult prea pronuntate mediile ( sunt pentru formatii ), pe cand 725 sunt pentru noi mai bune ( au inalte si bass ). am facut comparative intre ele. e la fel ca intre HD 32A SI HD 12A
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Comparatii de boxe

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Ian 06, 2015 11:00 pm

Si cum nici art 725 a nu se mai fabrica ...
Dar dinastea probabil inca se mai gasesc prin stocuri
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Comparatii de boxe

UNREAD_POSTde djcristian » Sâm Ian 17, 2015 3:34 pm

Foarte fain sistemul asta. Este unul din preferatele mele. Cand am sa ma fac mai mare ... clar imi iau XA3 ;) dar ca idee si HK Linear 5 este o varianta draguta foc.

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Comparatii de boxe

UNREAD_POSTde DanKo » Sâm Ian 17, 2015 8:01 pm

Avatar utilizator
DanKo
Membru activ
 
Mesaje: 245
Membru din: Sâm Feb 04, 2012 8:51 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Comparatii de boxe

UNREAD_POSTde CreB0 » Sâm Ian 17, 2015 9:39 pm

Parerea mea este ca sistemul asta este doar o jucarie mai sofisticata. La 500 W si 121 dB (peak) cand ai 100 de persoane care canta ai terminat cu sunetul la petrecerea aia.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Comparatii de boxe

UNREAD_POSTde djgrecu » Sâm Ian 17, 2015 10:07 pm

La evenimente gen pensionări ar fi perfecte. Anul trecut am avut o nunta si la respectivul local aveau sistem bose (ceva 5.1 mai coios) si mi-au spus ca nu ma lasa sa-mi duc boxele. Dupa ce m-am instalat surpriza: s-a oprit sistemul profi. Initial am crezut ca fac ospatarii misto. Dar dupa o vreme iar s-a oprit. Avea ceva setare si se inchidea automat la cam la 20 min. A stat seful de sala in telefon cu astia ce l-au montat si gata, s-a rezolvat. Pentru inca 20 min :)). Asa ca am adus de la masina una bucata berila 815 neo. Pentru acel local, acel sistem o fi fost ok ca sa-ti bei cafeaua in liniste. Dar pentru a sonoriza o nunta (fie ea si de 50 de persoane) solutia bose este o gluma proasta in opinia mea.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Comparatii de boxe

UNREAD_POSTde djcristian » Sâm Ian 17, 2015 10:57 pm

Am lucrat cu Bose L1 varianta de baza si am avut parte de un sunet delicios :P . Ideal sunt doua coloane cu doi basi la 100 de persoane. Pretul insa este SF.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Comparatii de boxe

UNREAD_POSTde david alin » Sâm Ian 31, 2015 3:17 am

Salut.
Ma numesc Constantin,insa sunt membru mai putin activ pe site-uri.
Daca mai doriti o parere despre Behringer B815Neo ,pot lasa si eu cateva impresii.
Pentru o boxa de plastic pe 15" de dimensiuni nu prea mari de doar 22 kg ,se poate spune ca DA ,chiar stie bas si sub-bas !Asta pana la un anumit volum!,dupa care limitatorul isi face prezenta negresit si iti taie bas-ul cu tot cu macaroana..si asta pt ca coboara foarte bine in frecventa,s-ar duce pe pajiste difuzorul daca nu ar interveni protectia(lucru util si "destept").Inaltele?.daa,are sa stiti,insa nu asa stralucite ,(fine,nisipoase sau cum vreti dvs) ,ca si la FBT sau alte marci mai "de brand".Asta era pt varianta (sus pe stative,la 1,80m,IN SPATII INCHISE,sali,etc..). ;) In aer liber,curti,stadioane,deci (outdoor),bas-ul ai sa-l cauti pe langa boxa si nu ai sa-l gasesti,eu unul nu l-am gasit!m-am tot invartit pe langa boxe,prin curte,degeaba..hmm :roll: ,insa am plecat la un vecin care statea la vreo 30m langa mine si ce credeti?mi-am gasit basul in curtea lui !era sa ma cert cu el,sa-i fac reclamatie ca mi-a furat bas-ul .. :lol:.Aici se pupa si sa demonstrat foarte bine teoria in practica = diful de bas din 815neo este dif de subwoofer...Iar driver-ul este clar taiat mai jos putin ca sa suplineasca cat de cat lipsa mediilor,care si dvs a-ti sesizat-o..Per total,mi-a placut modelul b815neo,usoare,frumoase rau,fortoase,suna bine la distanta,suna foarte bine in sali,sunet plin,complet,daca imi permiteti-carnos. :oops: .
Acum am FBT MAXX 4a..voi reveni daca va intereseaza.
david alin
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Iun 23, 2012 3:25 pm

Re: Comparatii de boxe

UNREAD_POSTde music4party » Lun Feb 02, 2015 2:02 pm

... mulțumim pentru review, pe mine m-ai convins
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: Comparatii de boxe

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Joi Feb 05, 2015 10:15 am

Salut baieti,
un mic test cu JBL 515 XT ( de la Sorinus) la 155 bpm in forta.Distorsiunile din filmare sunt din cauza presiunii sonore si camera pusa prea aproape. Scuze de decor, dar acasa nu poti sa testezi boxele la nivel mare.

https://www.youtube.com/watch?v=eV8Vp5y ... e=youtu.be

Enjoy!
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: Comparatii de boxe

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Feb 23, 2015 8:59 pm

In ultima vreme am inceput sa cochetez cu un sistem 2.2 RCF si anume:
2X RCF HD12-A
http://www.rcf.it/en_US/professional-sp ... ne/hd-12-a
2X RCF ART 905 AS
http://www.rcf.it/en_US/products/pro-sp ... art-905-as

Ce parere aveti de aceasta configuratie?
Ma pot duce la evenimente de 180 de persoane sau voi avea nevoie de ceva pe langa?
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Comparatii de boxe

UNREAD_POSTde iulianrugina » Lun Feb 23, 2015 9:21 pm

te poti duce fara probleme si la 200....905 e foarte puternic. eu am unul singur si mai mult de ora 11 nu am putut da volumul....
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Comparatii de boxe

UNREAD_POSTde music4party » Lun Feb 23, 2015 9:25 pm

... teoretic DA, oricum la private festive ataci ringul, pe de alta parte, cei de la RCF, zic gurile rele de pe forumuri, au recunoscut ca nu sunt boxe de front ... dar ca să citez din "înțelepți" nu trebuie să la rupi urechile
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: Comparatii de boxe

UNREAD_POSTde music4party » Lun Feb 23, 2015 9:28 pm

Iulian sa nu exageram cu 905-u ... eu aș zice mai degrabă ca e "util" deși la 1399 mi se pare exagerat de scump raportat la alte soluții
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: Comparatii de boxe

UNREAD_POSTde iulianrugina » Lun Feb 23, 2015 11:03 pm

music4party scrie:Iulian sa nu exageram cu 905-u ... eu aș zice mai degrabă ca e "util" deși la 1399 mi se pare exagerat de scump raportat la alte soluții

De ce crezi ca as exagera? Eu spun doar ceea ce fac eu cu ceea ce am....hd12a cu 905.....
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Comparatii de boxe

UNREAD_POSTde djcristian » Mar Feb 24, 2015 10:06 pm

DJ Sun scrie:In ultima vreme am inceput sa cochetez cu un sistem 2.2 RCF si anume:
2X RCF HD12-A + 2X RCF ART 905 AS. Ce parere aveti de aceasta configuratie?
Ma pot duce la evenimente de 180 de persoane sau voi avea nevoie de ceva pe langa?


Sunt de parere ca o astfel de configuratie este WOW si face fata cu cu brio la 200 de oameni dintre care 100 - 150 simultan pe ringul de dans cu conditia urcarii satelitilor cat mai sus cu putinta iar mai departe basii aia vor imprastia oricum competent omnidirectional "magia" prin sala si va fi bine :D
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Comparatii de boxe

UNREAD_POSTde david alin » Mar Noi 15, 2016 3:49 pm

Am o completare pt un user(mi-e mila de D-lui ca venereaza modelul Rcf 725a)...nu as vrea sa arunce si el banii cum i-am aruncat eu sau alti naivi..Eu am avut ,ascultat destul Rcf725a..Vreau sa va spun ca exista un model mai vechi si mai greu de la Rcf,net superior la calitatea sunetului si la cantitate fata de acest model foarte scump 725a care suna strident,medii galagioase,nenaturale,bas taiat pe la 80 hz(se simte si la ureche si sa si masurat de catre altii pe osciloscop),inalte mult mai putine fata de modelul surpriza..Ghiceste cineva despre ce model ar putea fi vorba?(Modelul cu pricina il numesc etalon in materie de boxe active,nu dau detalii constructive sa nu va prindeti ci va spun ca suna mult mai tare afara,in incaperi efectiv faci disco in regim dubstep,cad farfuriile de pe mese la nuntasi..medii adevarate,inalte asemenea cu SPL cu adevarat mai mare)calitate si SPL peste 725a..
david alin
 
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Iun 23, 2012 3:25 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron