dubii in ceea ce priveste anumite subwoofere active

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

dubii in ceea ce priveste anumite subwoofere active

UNREAD_POSTde voxparty » Dum Apr 07, 2013 11:22 pm

zilele astea m-am tot uitat pe net la mai multe modele de subwoofere si am observat ca o parte din acestea nu au acel led care sa indice faptul ca respectivul sub e in clip sau ca a intrat in actiune limiter-ul. Am un dubiu, in cazul asta cum pricepi cand subul e in clip ca sa poti sa iei masuri sa reduci semnalul de intrare sau eventual si volumul sub-ului?

lipsa acestui led am observat-o la SR TECHNOLOGY ROAD SUB 18A si la MONTARBO EARTH 118 (asta ca sa dau doar doua exemple)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: dubii in ceea ce priveste anumite subwoofere active

UNREAD_POSTde patratzel » Lun Apr 08, 2013 10:15 am

Colegu,earth 188 nu are nevoie de led pentru clip. Si eu m-am mirat si am cerut explicatii. Ideea este in felul urmator,amplificarea are un DSP care nu lasa difuzorul sa distorsioneze .Poti da in el la +4 main-ul din mixer,el stie exact cat si cum sa se miste. La sistemul DTRIX 15(MONTARBO) am led de clip,dar dupa ce se aprinde o data nu se mai aprinde ,iar daca vreau sa dau mai tare din mixer sau consola nu ma lasa ! Adica ma lasa,dar nu se simte ca ar creste volumul. La W17As (montarbo) nu am led de clip si acestea au in dotare acest DSP !
Sper ca am fost destul de explicit!
patratzel
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Ian 13, 2011 5:30 pm
Localitate: Focsani

Re: dubii in ceea ce priveste anumite subwoofere active

UNREAD_POSTde cris » Lun Apr 08, 2013 10:29 am

Unele active (basi sau sateliti) nu au decat un led, a carui culoare se schimba din galben intermitent (semnal) in rosu (peak).
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: dubii in ceea ce priveste anumite subwoofere active

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Apr 08, 2013 10:43 am

Mulţam fain de explicaţie :)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: dubii in ceea ce priveste anumite subwoofere active

UNREAD_POSTde misu_misu66 » Vin Apr 19, 2013 3:17 pm

Daca are cineva mixerul behringher ddm4000 as vrea sa stiu si eu la ce frecventa seteaza subwoofer-ul? In sectiunea crossover la cati mhz se seteaza. mentionez ca am un sub de 15 / 800rms http://www.senia.ro/sub-15d-subwoofer-a ... es-26913-3. Nu stiu daca am fost destul de explicit dar eu pana acum mergeam la mixerul vechi cu iesire pentru sub dintr-o boxa si la asta nou am iesire separata pentru sub. dar nu se aude nimic pe el decat daca-i setez o frecventa din setari. Dar nu stiu ce valoare :D .
Aha si daca e cineva interesat il dau la schimb pentru 2 behringher 815 neo + o mica diferenta :D din partea mea.
www.djromania.ro
Miandro Sound - Mihai Andronic
Sonorizari evenimente Galati - 0722436832
Avatar utilizator
misu_misu66
DJ Fondator
 
Mesaje: 154
Membru din: Vin Apr 17, 2009 2:18 pm
Localitate: Glalati

Re: dubii in ceea ce priveste anumite subwoofere active

UNREAD_POSTde CreB0 » Vin Apr 19, 2013 3:50 pm

Pai cam trebuie sa setezi frecventa din mixer de fiecare data. Undeva la 90 - 120 mhz ar fi ok. Fa niste experimente si vezi cum suna mai bine.
Acum am vazut ca ai un Sub 15D de la dB. Vezi ca ai in manualul de utilizare frecventele la care se seteaza basul in functie de topuri. Ai 2 setari pe bas (de fapt e un switch) care schimba intre 90 si 120 hZ in functie de topurile folosite. Seteaza frecventa din mixer in functie de manualul de utilizare a basului.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori