Pareri despre YAMAHA DXR

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde DJ Da'Ju » Vin Mar 29, 2013 2:53 pm

Salut,
Ce parere aveti despre boxele active de la Yamaha din gama DXR & DXS . Ma refer la cei care le-ati auzit cum suna , daca ati lucrat cu ele ... nu ma intereseaza ca x, y sau z suna mai bine .
Dar despre mixer-ul Yamaha MG124 ?
Multumesc
DJ Da'Ju
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Mar 28, 2013 12:49 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Mar 29, 2013 3:16 pm

din cate am inteles ambele serii suna bine, problema ar fi doar la subwoofere care nu prea sunt la inaltime... eu spun doar ce am citit din alte surse, astept si eu pareri de la userii care le-au ascultat live
Ultima oară modificat de voxparty pe Dum Mar 31, 2013 12:51 am, modificat 1 dată în total.
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde cris » Vin Mar 29, 2013 3:36 pm

Eu am MG124 CX si sunt foarte multumit de el. Am avut si modelul mai vechi mare de 24 de canale insa nu e decat pentru live.
Nu este vreun avion, dar este muuult peste berry (cel putin cel amplificat). Efectele nu sunt stralucite, dar te poti folosi de ele.
E usor, simplu de manevrat si faptul ca sunt canalele luminate te scot din multe impasuri. Iti recomand CX (cu efecte). Nu e mare diferenta de pret.
Nu are "aripi" pentru rack. Eu il am fixat intr-un case. Alimentarea este separata si destul de barosana. Eventual prevede un spatiu si pentru ea.
Din categoria asta de pret e de departe cel mai bun. Foarte fiabil si suna bine. Corectiile sunt OK. La fel si faderele. Ai si grupe si iesiri dublate.
Din aceeasi categorie mai e si Mackie Pro FX12. Eu folosesc CFX12 ptr live, care suna f. bine. Nu stiu cele noi cum sunt.
Pentru ceva mai multi bani mai sunt Soundcraft EFX 8 (am folosit Spirit Folio si nu mi-a placut) sau Allen&Heath ZED-12FX (mai bun dar mult mai scump).
Daca te mai pot lamuri cu ceva, da-mi de stire.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde patratzel » Vin Mar 29, 2013 3:49 pm

Nu am lucrat cu ele,dar le-am auzit si m-au impresionat ! Sunet cald,complet dar si putere ! Eu am cochetat cu ideea de a mi cumpara 2x DXR12 si 2xDSR 18. Dar am renuntat din diferite motive ! Nu as vrea sa le compar,pentru ca nu as fi obiectiv ! La ora actuala,mi se pare cea mai buna afacere,raport calitate,pret,versatilitate,greutate .
patratzel
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Ian 13, 2011 5:30 pm
Localitate: Focsani

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde johnnydj » Vin Mar 29, 2013 4:22 pm

am ascultat ambele serii si cele plastic si cele de lemn...foarte bune boxe
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde Sorinus » Vin Mar 29, 2013 6:28 pm

Eu le-am ascultat pe cele de 15...suna foarte bine!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Mar 29, 2013 7:38 pm

sorine dxr15 sau dsr115 ?
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde DJ Da'Ju » Vin Mar 29, 2013 8:14 pm

Wow ce rapizi ati fost ;) . Am vrut sa aud si parerile voastre despre aceste modele si va multumesc. Cred ca in Cluj sunt singurul care o sa folosesc Yamaha pentru sonorizari ...
Sculele au fost achizitionate : 2 x DXR15 + 1 x DXS15 + mixer Yamaha MG124CX. Pe langa ele mai vin cu un microfon wireless Shure PG58, o consola Pioneer DDJ Ergo si un laptop Dell XPS i7 8GB cu Traktor 2.6 .
DJ Da'Ju
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Mar 28, 2013 12:49 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde djgrecu » Sâm Mar 30, 2013 1:26 am

Salutare si bun venit pe forum. Si eu vreau sa achizitionez ceva boxe in lunile imediat urmatoare dar mi-e greu sa ma hotarasc ce. Astept un feedback dupa ce iti sosesc ale tale.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde viji » Sâm Mar 30, 2013 2:03 am

Nu am auzit seria DXR, dar am fost foarte interesat de ele pentru ca ofereau un raport pret/calitate excelent, plus ca sunt facute in colaborare cu Nexo si am citit multe review-uri, toate numai de foarte bine despre ele. M-am razgandit dupa ce am stat de vorba cu Sorin (The_Mack) - un om cu multa experienta, a carui parere conteaza mult pentru mine - care mi-a povestit despre tepele date de Yamaha in trecut, asadar raman la RCF pe care cred/sper ca le achizitionez in 2 luni.
Totusi, poate acum din colaborarea cu Nexo a iesit ceva fiabil si sa speram ca iti vei face treaba multa vreme cu ele.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde johnnydj » Sâm Mar 30, 2013 7:44 pm

sunt boxe bune...au si 7 ani garantie
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde DJ Sun » Sâm Mar 30, 2013 8:06 pm

La ce?
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde The_Mack » Sâm Mar 30, 2013 11:40 pm

la spart coji de seminte in parcare!

dupa parerea mea trebe sa produci extrem de usor bani ca sa dai cu asa nonsalanta 3200 ron pe un dxr15. in conditiile in care pana si cei mari dau gres cu seriile noi de boxe vezi cazul la JBL, trebe sa fi masochist sa oferi pe banii tai, sanse produselor yamaha. eu nu zic ca nu se aud bine (nu am avut ocazia sa le ascult), dar yamaha au fost si sunt mediocri in ce inseamna boxele, cam ce era si este gemini ptr sculele de dj - cine a folosit gemini stie despre ce vb. mereu scoteau, apareau, promiteau dar invariabil rezultatul era mereu acelasi: scule mediocre, fiabilitate 0, bani aruncati degeaba.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde Sorinus » Dum Mar 31, 2013 12:47 pm

voxparty scrie:sorine dxr15 sau dsr115 ?

Erau din seria dxr pe 15.
Desi unii colegi le compara cu gemini eu nu sunt de acord si zic ca sunt niste boxe bune!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde The_Mack » Dum Mar 31, 2013 4:54 pm

eu ma retrag din discutie. sunt boxe super bune si fiabile, go ahead and buy them.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde Lucian » Dum Mar 31, 2013 5:10 pm

le-am vazut si eu la Senia - DXR parea o jucarie pe langa DSR...si sa fim seriosi, chestia asta cu NEXO e praf in ochi...
Ultima oară modificat de Lucian pe Joi Iun 06, 2013 5:05 pm, modificat 1 dată în total.
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde DJ Da'Ju » Lun Apr 01, 2013 9:22 am

djgrecu scrie:Salutare si bun venit pe forum. Si eu vreau sa achizitionez ceva boxe in lunile imediat urmatoare dar mi-e greu sa ma hotarasc ce. Astept un feedback dupa ce iti sosesc ale tale.


Fiind in perioada postului, numai in luna mai isi vor face inaugurarea oficiala. O sa incerc cat de curand o proba si o sa revin cu feedback.
DJ Da'Ju
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Mar 28, 2013 12:49 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Apr 01, 2013 12:18 pm

Am gasit pe Youtube o prezentare foarte completa a acestei serii de incinte. Sper sa fie de folos celor interesati.
Link : http://www.youtube.com/watch?v=4yhKitzRSeU
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde cris » Lun Apr 01, 2013 4:59 pm

N-as fi asa convins de faptul ca sunt mediocri.
Daca ascultai Yamaha, Peavey, Roland acum 20-25 de ani, ti-ai fi schimbat opinia. Pe vremea aia, se faceau scule serioase, nu gluma. In special in zona monitoarelor de instrument. Din pacate i-a cam luat valul, ca pe toti.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Apr 01, 2013 6:25 pm

The_Mack scrie:eu ma retrag din discutie. sunt boxe super bune si fiabile, go ahead and buy them.


Eu nu am zis ca sunt fiabile,nu am de unde sa stiu asta...eu am zis ca le-am ascultat si ca imi plac cum suna,cum arata si ca pana la opinii contrare(bazate pe fapte nu pe episoade nefaste de acu 10 ani) sunt boxe bune!
Imi pare rau ca nu pot fi de acord cu toti colegii de pe forum si imi cer scuze pentru asta!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori