Pareri despre YAMAHA DXR

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde alin_djmax » Sâm Ian 11, 2014 9:25 pm

Salutare, si La Multi Ani !
Pentru inceput vreau sa zic ca sunt fericitul posesor Yamaha DXR 15, vad ca sunt multi fani Dyna, Ev etc. marci care s-au impus pe piata in ultimi ani. Intrebare a mea pentru cei care sunt fani marcilor enumerate mai sus: De ce credeti voi ca unii colegi aleg sa dea la fel de multi bani pe Yamaha in detrimentul EV-urilor sa zicem ? Credeti ca cineva da atatia bani fara sa stie pe ce ? Pai aici e smecheria tocmai ca noile boxe Yamaha suna foarte bine, asa ca cei care nu au ascultat aceste boxe va sugerez sa o faceti. Comparatie pot face numai cu electro-voice elx 115p cu care am sonorizat si pot sa zic ca DXR-urile suna mai bine.
Avatar utilizator
alin_djmax
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Oct 02, 2012 10:56 am
Localitate: Cluj - Napoca

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde DJ Sun » Sâm Ian 11, 2014 11:51 pm

alin_djmax scrie:Salutare, si La Multi Ani !
vad ca sunt multi fani Dyna, Ev etc.


Daca tu ii vezi poate ni-i enumeri si noua.

Intrebare a mea pentru cei care sunt fani marcilor enumerate mai sus: De ce credeti voi ca unii colegi aleg sa dea la fel de multi bani pe Yamaha in detrimentul EV-urilor sa zicem ? Credeti ca cineva da atatia bani fara sa stie pe ce ?


Da de exemplu tu care ai comparat doar 2 modele de boxe si apoi ai plecat la cumparaturi.

Comparatie pot face numai cu electro-voice elx 115p cu care am sonorizat si pot sa zic ca DXR-urile suna mai bine.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde alin_djmax » Mar Ian 14, 2014 4:38 pm

DJ Sun scrie:Daca tu ii vezi poate ni-i enumeri si noua.


Eu vorbeam de '' fani '' la modul general ... si sigur sunt si pe acest forum.

DJ Sun scrie:Da de exemplu tu care ai comparat doar 2 modele de boxe si apoi ai plecat la cumparaturi.


Ehe fii tu linistit ca am ascultat destule modele de boxe active pana sa raman la Yamaha ... spuneam de modelul de la EV pentru ca mi se pare oarecum aceeasi clasa.
Avatar utilizator
alin_djmax
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Oct 02, 2012 10:56 am
Localitate: Cluj - Napoca

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde experimental » Mie Iun 10, 2015 12:29 pm

Salutare tovarasi. Sunt si eu proprietarul unor DXR 15 de cam 1 an si jumatate. Pot sa spun ca dintre toate "top-urile" ce le-am avut, de astea sunt cel mai multumit.
Sunt deacord cu evenimentele in care sunetul e decent, ca putere, dar au fost si cazuri ( majorate, party-uri private) unde boxele au mers pe clip fara absolut nici o problema. Pentru oricine are dubii in legatura in seriile DXR sau DSR, ii sfatuiesc sa le asculte in comparatie directa cu alte modele si nu vor fi dezamagiti.
Chestia cu bass-ul, e putin tricky, in ideea in care un woofer face diferenta, oricat de puternic se aud topurile. Sunetul e mai puternic si mai profund.
Set up-ul meu momentan e format dintr-o pereche de DXR 15 si un PSUB 18 L ( Stage Line ). Mixerul e tot Yamaha, modelul MG 10. Sistemul trecut prin placa audio a consolei, face o treaba minunata si chiar am primit multe feedback-uri pozitive referitor la calitate/putere.
Si toate acestea fiind spuse, luna viitoare voi achizitiona o pereche de DSR 215 alaturi de un PSUB 18 L. Voi reveni cu pareri. O zi frumoasa tuturor !
experimental
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iun 10, 2015 12:10 pm

Anterior

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori