Pareri despre YAMAHA DXR

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde George.B » Lun Apr 01, 2013 10:08 pm

@DJ Da'Ju:
Sa le stapanesti sanatos si sa faci multi bani cu ele!
Te asigur ca ai facut o alegere foarte buna. Chiar daca Yamaha au si serii de boxe destul de slabe, cele din seria DXR si DSR sunt foarte reusite. Pacat ca nu au nimerit-o si cu subwooferii DXS. Dar daca ai muschii la tine, pe viitor poti sa-ti completezi sistemul cu un sub BR din seria DSR 118w. E cu totul altceva decat DXS.
DJ & Solista muzica live - nunti, botezuri Constanta
http://www.dj-solista-constanta.party
http://www.facebook.com/DJ.Solista.Constanta
Telefon: 0723241877 (George Badea)
Avatar utilizator
George.B
DJ Fondator
 
Mesaje: 227
Membru din: Joi Apr 15, 2010 9:42 pm
Localitate: Constanta

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Apr 01, 2013 11:06 pm

Sorinus scrie:
The_Mack scrie:eu ma retrag din discutie. sunt boxe super bune si fiabile, go ahead and buy them.


Eu nu am zis ca sunt fiabile,nu am de unde sa stiu asta...eu am zis ca le-am ascultat si ca imi plac cum suna,cum arata si ca pana la opinii contrare(bazate pe fapte nu pe episoade nefaste de acu 10 ani) sunt boxe bune!
Imi pare rau ca nu pot fi de acord cu toti colegii de pe forum si imi cer scuze pentru asta!


e na. nu la asta m-am referit - am si subliniat ca NU le-am auzit cum suna, doar m-am referit la fiabilitatea sau mai bine spus lipsa de fiabilitate a produselor yamaha. imi mentin parerea, iar eu personal de la ei nu mai cumpar nici un produs. voi evident alegeti ce vreti - consider ca pot sa imi exprim o parere bazata pe faptul ca am fost proprietar de produse yamaha - in perioada in care le-am folosit produsele am avut numai necazuri si probleme - daca stau bine sa ma gandesc nici unul dintre produsele sub aceasta marca nu a functionat cum trebuie - poate sunt eu mai ghinionist de fel, dar in comparatie produsele low cost de la behringer nu au creat atat de multe probleme precum cele yamaha. ma repet - eu imi exprim o parere generala fata de toate produsele yamaha si nu subiectiv fata de un model sau altul.

iar strict si la obiect, consider ca sa dai 3200 de ron pe un DXR15 este absolut enorm - la acesti bani exista variante mult mai bune. iar daca cineva de aici chiar crede treaba de marketing cu nexo, sa nu uitam cat de bine a iesit combinatia JBL and crown
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Apr 02, 2013 5:55 pm

Iti dai seama ce ar trebui sa zic eu despre fiabilitatea jbl,avand in vedere ca de 3 ani de cand le am,in fiecare an mi-a picat pe rand cate un bas si acum o boxa...si desi suna bine pot sa concluzionez ca nu sunt fiabile(insa aici ma pot referi doar la seria eon nu la toate produsele jbl,fiindca poate au si alte produse mai bune)!
Oricum fiecare parere e binevenita atata timp cat e obiectiva si cu asta am incheiat offtopicul :).
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde voxparty » Mar Apr 02, 2013 7:15 pm

stai linistit sorine ca nici seria prx de la jbl nu e mai breaza... prx 625 & 635 au probleme de supraincalzire si partea si mai ciudata e ca, desi sunt iesite pe piata de ceva vreme, cei de la jbl nu au luat absolut nici o masura pentru rezolvarea situatiei... subul ala ce il am eu 618s are probleme la partea de alimentare (din service mi s-a spus ca au mai avut modelul asta in reparatie din acelasi motiv).... ce sa zic... jbl-ul si-a dat cu firma in cap :)

asa ca... concluzia este ca mai toate brandurile au si serii mai putin reusite (aici includ si fbt cu seria EVO, daca nu ma insel si rcf a cam dat-o in bara cu seria art 5)... din pacate se face rabat la calitate pentru a tine reduse costurile de productie... eu unul as fi dispus sa dau ceva in plus da' macar sa stiu ca am baza in ele, ca nu pica cand ti lumea mai draga... si cu asta inchei si eu offtopicul

oricum despre seria dxr de la yamaha am auzit numai lucruri bune, se pare ca tare mai sunt laudate... din ce am inteles eu, pana acum singurul punct negativ al seriei respective ar fi finisajul, extrem de prost, boxele respective zgariindu-se extrem de usor... cat despre fiabilitate asta se poate vedea doar in timp...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde johnnydj » Joi Apr 04, 2013 8:44 pm

Ca idee eu am 2 mixere yamaha: un mixer il am din 2008 si cred ca are peste 250 de petreceri la activ...mixer care il folosesc si acum, al 2-lea mixer are 1 an si ceva , e folosit de celalat dj fara probleme...si al 3-lea ajunge in max 10 zile ( e un mixer spectaculos). ..deci yamaha isi face treaba...
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde djMitu » Vin Apr 05, 2013 9:03 am

nu uita sa ne faci si noua cunostinta cu "spectaculosu" dupa ce-ti faci tu o parere bineintes. (i-ti urez sa faci si cu asta cel putin 250 de sonorizari dar intr-un timp mai scurt). succes
Avatar utilizator
djMitu
DJ Fondator
 
Mesaje: 442
Membru din: Lun Mar 28, 2011 1:45 pm
Localitate: urziceni - ialomita

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde johnnydj » Vin Apr 05, 2013 10:53 pm

da in max o saptamana o sa il primesc...dupa ce butonez si testez o sa va imparasesc pareri bineinteles :)
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Apr 09, 2013 7:13 pm

Mie tocmai mi-a sosit mixerul yamaha 82 cx,multumesc inca odata lui Pepsi pentru ajutor si lui Johnny pentru informatii!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde johnnydj » Mar Apr 09, 2013 8:43 pm

Cu placere o sa vezi ca iti faci treaba foarte bine cu el :)
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde EvenimenteDj » Lun Mai 27, 2013 1:54 pm

buna ziua. nu am mai scris pe acest forum. desi sunt incantat sa vad discultiile foarte utile . tocmai am primit si eu o oferta sa cumpar 2 boxe DXR 115 si un mixer soundcraft Fx8 noi noute pt Dj si Solista de muzica populara ? credeti ca sunt ok? pretul pachetului este de 5700 ron . o sa fie legate la gama Pioneer CDJ400 DJM 400 cu Mac si traktor dj. Astept pareri
Avatar utilizator
EvenimenteDj
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Noi 19, 2012 10:50 am
Localitate: reghin

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde DJ Da'Ju » Lun Mai 27, 2013 2:25 pm

EvenimenteDj scrie:buna ziua. nu am mai scris pe acest forum. desi sunt incantat sa vad discultiile foarte utile . tocmai am primit si eu o oferta sa cumpar 2 boxe DXR 115 si un mixer soundcraft Fx8 noi noute pt Dj si Solista de muzica populara ? credeti ca sunt ok? pretul pachetului este de 5700 ron . o sa fie legate la gama Pioneer CDJ400 DJM 400 cu Mac si traktor dj. Astept pareri


Salut si bine ai venit.
Eu sunt posesor de Yamaha DXR15 , deocamdata le-am folosit doar la botezuri, salile nu au fost mari. Pot sa-ti spun ca suna placut si tare, bass-ul se simte bine , nu distorsioneaza si cu reglaje bune pe egalizator poti sa ridici volumul incat sa ramai surprins ca nu ti se aprinde led-ul de CLIP... In salile mai mari si cu multi invitati le imperechez cu un DXS15, urmeaza sa o fac curand si revin cu pareri.
Pana la urma sunt multumit de investitia facuta.
Eu am legat la ele un mixer Yamaha MG124CX , consola Pioneer DDJ Ergo V + Traktor licentiat si un laptop Dell i7/8gb ram .
DJ Da'Ju
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Mar 28, 2013 12:49 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde EvenimenteDj » Mar Mai 28, 2013 11:07 am

multumesc pentru informatie , ideea e daca pretul e cel corect..
Avatar utilizator
EvenimenteDj
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Noi 19, 2012 10:50 am
Localitate: reghin

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde DJ Da'Ju » Mar Mai 28, 2013 11:28 am

EvenimenteDj scrie:multumesc pentru informatie , ideea e daca pretul e cel corect..


daca sunt "noi-noute" cum spui tu merita pretul.. ;)
DJ Da'Ju
 
Mesaje: 30
Membru din: Joi Mar 28, 2013 12:49 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde EvenimenteDj » Joi Iun 06, 2013 12:06 pm

Pana la urma am cumparat cele 2 boxe Yamaha DXR 115 noi noute cu huse incluse ..si stative . La prima proba m-au incantat cu un sunet placut , un bas profund si claritate . Usoare la transport , cu putina grija in parte inferioar pentru evitare zgariere. vineri am un majorat si le fac testul final sa vad ce pot .
Vroiam sa va intreb ca recomandare .. preferati Subwoofer de 18 activ sau 2 bucati subwoofer de 15 activ? astept mesaje
Avatar utilizator
EvenimenteDj
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Noi 19, 2012 10:50 am
Localitate: reghin

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde George.B » Joi Iun 06, 2013 11:56 pm

Pt topuri de 15' ar fi bine sa folosesti subwooferi de 18'. Asta in situatia in care vrei un sistem gen doi subwooferi + doua topuri.

Daca ai de ales intre a folsi un singur bass de 18' sau doua de 15', cele doua de 15' vor suna mai bine decat unul singur pe 18'.
Acum ca tot ti-ai luat DXR, te asteptam si cu un review.
Sa le stapanesti sanatos si sa faci multi bani cu ele!
DJ & Solista muzica live - nunti, botezuri Constanta
http://www.dj-solista-constanta.party
http://www.facebook.com/DJ.Solista.Constanta
Telefon: 0723241877 (George Badea)
Avatar utilizator
George.B
DJ Fondator
 
Mesaje: 227
Membru din: Joi Apr 15, 2010 9:42 pm
Localitate: Constanta

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde Interpret&Dj » Dum Sep 01, 2013 11:22 pm

Ca tot e vorba de boxe....Ce parere aveti de RCF 312A Mk III (varianta noua)? mersi
Formatie sau Dj? Eu sunt alegerea potrivita
Interpret&Dj
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:39 pm
Localitate: Breaza

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Sep 17, 2013 9:34 pm

Stiu ca aici se vorbeste despre yamaha DXR, dar vreau sa vedeti si voi o boxa DSR care a avut un mic accident

Imagine

Imaginea este luata de pe un forum vecin si o postez pentru a vedea din ce material e facuta aceasta boxa.
Aceasta boxa costa 1000 E si este facuta din PAL (rumegus presat) huooo
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Sep 17, 2013 9:48 pm

Mie mii greu sa cred ca poza de mai jos e yamaha,si eu pot pune o poza pe forumuri in care sa zic ca basii mei jbl sunt facuti din scanduri,asta nu inseamna ca e si adevarat.
Iar intr-o alta ordine de idei si daca ar fi din orice material ieftin sau indiferent ce si se aud bine,nu sunt grele nu ma deranjeaza ca am dat 1000 euro pe o bucata de pal :)),mai e si amplificarea acolo,difuzorul...
Oricum pal-ul suna mai bine ca plasticul si totusi se fac si boxe din plastic ieftin,si in aceasta categorie sunt multe boxe cu preturi in jurul la 1000 euro...
Parerea mea! :)
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde remy » Mie Sep 18, 2013 9:13 am

confirm si eu ca in poza este yamaha, ce se vede acolo este deja boxa intarita la colturi,acea boxa a cazut de pe stativ!
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Pareri despre YAMAHA DXR

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Sep 18, 2013 10:42 am

ti se rupe sufletul cand vezi pe ce sau dus banii tai. dar nu e bai, Yamaha rullz!
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori