Dynacord vs Behringer

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde demential » Lun Feb 25, 2013 12:22 pm

cred ca este primul VS de pe forum.

am avut posibilitatea sa lucrez din nou pe VL 152 http://www.soundstudio.ro/product/3271_ ... rd_vl_152/.
ce sa zic, se aud foarte bine si tare, amplificate de un power mixer tot dynacord.

problema este daca renteaza.
pai cu banii de 1 VL cumperi 3 x 815neo, si daca le reglezi corespunzator nu numai ca o sa sune la fel, dar o sa sune si mult mai tare ca volum.
si daca ai de facut botezuri de 30-70 persoane, chiar nu vad rostul sa tii blocati 15.000 RON in 2 boxe dynacord, cand poti cumpara 4 x 815 neo la jumatate de pret.
ca sa nu mai zic de statie sau powermixer sau greutate ...
ai formatie ? ai evenimente de 300 invitati ? ai pretentii la tine in oras ? atunci da, ia dynacord.
daca nu, atunci ... behringer este 101% ok :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde djMitu » Lun Feb 25, 2013 1:15 pm

+1
Avatar utilizator
djMitu
DJ Fondator
 
Mesaje: 442
Membru din: Lun Mar 28, 2011 1:45 pm
Localitate: urziceni - ialomita

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Feb 25, 2013 3:48 pm

demential scrie:ai formatie ? ai evenimente de 300 invitati ? ai pretentii la tine in oras ? atunci da, ia dynacord.
daca nu, atunci ... behringer este 101% ok :)


Iti sustin total punctul de vedere ;). Asta pana imi iau XA2 :D , dupa care, orice imi vei spune si-mi vei argumenta, voi considera ca fiind gresit si neavizat :lol: .
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti


Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Feb 25, 2013 7:58 pm

demential scrie:http://www.senia.ro/xa-2-dynacord-20533-3 ?

Da, astea :) .
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Feb 25, 2013 8:04 pm

cam ieftine dynacoardele alea... imi cumpar si eu doua randuri ca nu se stie niciodata :D :D :lol:
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde cris » Lun Feb 25, 2013 8:22 pm

Cele 2 "sisteme" sunt pentru aplicatii cu totul diferite: compari loganul cu camionul. Fiecare e bun, dar in anumite conditii.
Cu 4-6-8 berry nu o sa faci niciodata ce faci cu XA2 (daca vorbesti de tot ansamblul !). Aici nu e vorba numai de suma puterilor ci de multi alti factori. Poti pune 4 sateliti unul peste/langa altul si nu vei obtine niciodata basul unui sub adevarat.
Pe de alta parte, abia poti misca din loc un bas. Deci musai 2-3 persoane la montaj/carat. Nu mai vorbim de spatiul de depozitare si de transport.
Cele 4-6-8 berry-uri (sau orice altceva) pot fi bune cand ai nevoie de putere distribuita (mai multe spatii de sonorizat, la putere mai mica). Astea se pot cara/monta si de o persoana fara "muschi".
Comparatia mi se pare usor nepotrivita.
Daca vorbesti numai de sateliti, pe mine nu m-au impresionat.
Sunt buni pentru live, ptr ca au mediile si inaltele in fata. Iar pretul reflecta mai mult sigla decat performanta. Sunt alte fr-uri mai bune, si la mai putini bani.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Feb 25, 2013 8:42 pm

@cris - Am facut o remarca total sarcastica la comentariul anterior al lui demential.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde DJ BOGDAN » Lun Feb 25, 2013 9:59 pm

Curiozitate ?
Loganul costa 10.000euro full ! Passatul 40.000 euro apropae full . De ce ? Ambele au 4 roti , ambele merg unde vrei tu ...si exemplele pot continua. Din 1999 m-am angajat la o firma care se ocupa cu sonorizari evenimente . Curios ...niciodata nu am avut Behringer. Ba , mint . Avem de vreo 10 ani doua DI box. Bune, ne-am facut treaba cu ele. Alta curiozitate....pe toate rider-ele tehnice ale formatiilor bune scrie la sfarsit cu litere mari EXCLUS BEHRINGER .....oare de ce ?
Sunt ferm convins ca cei care poseda Behringer sunt ft multumiti de ele. Bravo si felicitri pt achizitiile voastre. Insa nu veti putea compara niciodata mere galbene cu mere rosii. Eu consider ca pentru acest gen de evenimente NBC aceste boxe sunt grozave . Dar Atat pentru lautarii ! Si mai e ceva....eu nu stiu ce fel de clienti aveti voi dar ai mei nu vor TARE ai mei vor muzica frumoasa si sa se simta bine. Nu cred ca exista nunta la care sa nu se trezeasca vreunul ca e prea tare....
O alta problema este legata de investitia pe care esti dispus sa o faci in sculele cu care lucrezi. Cati dintre voi sunteti dispusi sa lucrati un sezon degeaba pentru a va putea cumpara scule ca lumea ? Cred ca sunt cativa care o sa se simta jigniti de intrebarea mea ! SCUZE ANTICIPATE ! Am vazut pe unele siteuri care promoveaza NBC , scule , efectiv de tot rahatul , microfoane cumparate din Dragon cu 30 ron promovate ca si echipamente profesionale , am vazut statii profesioniste...si alte chestii care ma lasa masca. .....da am cam deviat de la subiect inca o data SCUZE.
on topic : nu cred ca se poate face aceasta comparatie DYNACORD vs BEHRINGER ;)
DJ BOGDAN
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Oct 29, 2011 1:20 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde remy » Lun Feb 25, 2013 10:50 pm

Ma bag si eu in discutia asta, mie personal, da, imi plac dynacoardele, suna bine, ok, dar din pacate, raportul pret, performanta, profit, inclina clar spre behringer, sau scule mai ieftine.... pe de alta parte, cei mai vechi de pe forum au citit despre experienta mea cu crown si jbl..un gust al naibii de amar..si experienta mea cu shure si akg, versus behringer la microfoane, sau experienta de la minus 27 de grade, cu cd player omnitronic, versus pioneer...Si, da, daca tinem neaparat la imAgine, bagam bani in avioane, dar daca tinem si la familie...ne restrangem cu investitiile.Deci, din punctul meu de vedere, nu bag bani in scule neaparat de firma.... un exemplu, am boxe de lemn, niste petarde de reloop, au ramas numai cutiile, am pus dif Selenium, si drivere p=audio, filtre china.... investitie de 5 mil de boxa, am amortizat investitia in cateva evenimente, amplif ep 4000, eq berry, si procesor feedbackdestroier berry, mixer 1622fx.. care vrea, sa bage bani in avioane, eu nu am sa o fac niciodata, mai ales cum au scazut preturile pt sonorizari!!! Sau cum ar spune carcotasii, cand vulpea nu ajunge la struguri, zice ca sant acri, dar mananca friptura.... fiecare alege dupa gust, eu categoric nu dau bani doar ca sa ma laud....Apropo, stiti vorba mea, nu!? Multi asculta, dar putini aud, asa ca.....
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde johnnydj » Mar Feb 26, 2013 11:55 am

Eu unu zic ca nu isi are rost comparatia...este exagerata :)) si referitor la ce a spus remy, conteaza mult ce clienti ai, lumea a evoluat, invitatii chiar au urechi si isi dau seama de o scula de calitate. Scula buna si calitatea serviciului oferit iti creste pretul automat...acum depinde de fiecare ce tinta de clienti are.
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde demential » Mar Feb 26, 2013 12:23 pm

am senzatia ca sustinatorii firmei Dynacord au evenimente de 3000-5000 euro cu 300-500-1000 invitati ... si au vreo 60 de evenimente pe an, de isi permit sa le cumpere ...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde johnnydj » Mar Feb 26, 2013 12:47 pm

sincer eu nu imi permit sa imi iau vl-uri dar asta nu inseamna ca nu mi-as dori...mai intrebati pe utilizatorul dj nicks de la Sibiu sa vedeti ce scule are, si nu ia 3000 euro per eveniment, cu sculte top ne respectam pe noi si respectam si clientii. Si scule ne luam fiecare ce ne permitem si credem ca sunt ok pt evenimentele care le facem
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde demential » Mar Feb 26, 2013 12:51 pm

pai gratis si eu as vrea vl-uri. si nicks are tarif oricum dublu poate triplu ca oricare dintre noi, si concurenta mare in orasul lui ...
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde remy » Mar Feb 26, 2013 4:03 pm

johhny, in conditiile in care in Roman, abia am reusit sa iau 200 lei pt un majorat, in conditiile in care au vrut si lumini, si laser, si fum, etc...ma abtin de la alte comentarii....
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Feb 26, 2013 5:35 pm

Cred ca in primul rand e gresit titlul topicului, din cate observ eu aici se discuta despre VL vs 815 Neo.
Nu poti face comparatie intre aceste 2 branduri la mod general, asta cred ca este clar pentru toata lumea.
Banuiesc ca te referi la varianta activa de VL.
Nu am ascultat boxele de la dynacord iar parerea mea despre 815 Neo o stiti de pe un alt topic si raman la aceasi idee mult prea multe inalte.
Cat despre calitatea si pretul echipamentelor cred ca asta tine in primul si in primul rand de noi, pentru ca noi suntem cei ce avem o doaga lipsa si vrem sa se auda clar, cald, tare si nedistorsionat.Deci in proportie foarte foarte mare echipamentele scumpe le cumparam pentru noi, pentru placerea si increderea noastra.Eu va spun sincer in 5 ani de activitate nu cred ca am avut 5 clienti care sa ma intrebe inainte de eveniment ce tip de boxe am si daca le-am spus ca am Mackie credeti ca au inteles ceva?
Din pacate in ultima vreme marketing-ul mai tuturor producatorilor de scule profesionale tin loc de calitatea si fiabilitatea echipamentelor ce iau consacrat.
Bineinteles acum nu cred ca este cazul nici sa exageram cu echipamentele, adica sa imi iau cdj 2000 pentru ce doar de satisfactia mea ???NU
Nu consider un brand de incredere cum este de exemplu "behringer" cand tu ca producator nu oferi garantie produselor tale (din cate stiu garantia e oferita de senia la noi in romania, si consta in descompletarea altor boxe si repararea problemei clientului) iar in cazul mixerelor neoferirea unor potentiometre despre care stim ca sunt piese de uzura si trebuie inlocuite uneori.
Eu zic ca ar trebui sa ne fie rusine ca noi ca dj-ei tindem spre un sunet tare in dauna calitatii, de clienti ce sa mai spunem!!!

PS.remy:5 milioane ai bagat intr-o boxa 2 milioane iei pe un majorat, mi se pare un pret corect, nu departe de tine e colegu rugina care uite ca el se respecta, isi respecta clientii si investeste multi bani in echipamente dar si rezultatele sunt pe masura zic eu, deci problema unde sa fie???
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde DJ G » Mar Feb 26, 2013 7:04 pm

Seara buna dragilor, ca sa parafrazez un coleg cu "petarde reloop" sunt sunt printre altele si detinatorul unui Reloop PA 1600 , care cred ca satisface si urechi mai antrenate cat si mai putn , si a unor behringer pe care le foloseam intr-o locatie permanenta (pub rock - vineri muzica de pe laptop , duminica seara folk -sonorizare chitari semiacustice , microfoane etc) si care dupa 2 luni au inceput cu decedat drivere...etc , de vreo 2 luni am dus acolo PA-ul reloop care inca nu prezinta nici o defectiune (doamne fereste) , ideea este ca cea mai scula este cea care nu te lasa si care iti inghite si cei mai putini banuti. Daca as avea lovele , mi-as lua line array si as termina cu frica de cliping , de vreun idiot ce-si scoate cablul de chitara cu masterul sus ... cred ca (inca odata ma repet )cea mai buna scula este aia ce iti aduce banuti nu tii papa. Respect all
DJ G
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Feb 11, 2013 2:44 pm
Localitate: Pitesti

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde remy » Mar Feb 26, 2013 9:27 pm

dj sun, pacat ca nu am avut ocazia sa discutam face to face .... problema este ca la acel majorat nu a intrebat nimeni cu ce scule ma duc, au intrebat doar de pret, si atat, si de regula cam asta e adevarul...putin off-topic, mai ales pt.tine, si pt cei care si-au facut cont pe acest forum in ultimii doi ani, eu si cu demential santem fondatorii principali ai acestui site si forum, cei mai vechi stiu ca am avut marele ghinion sa fiu rezident acum 6 ani la un restaurant din Roman, si din aceasta cauza nu am prea iesit la alte restaurante, si cand am facut asta, am avut reject din partea acelor patroni, datorita concurentei intre patroni, iar mai apoi, in ultimii 2 ani, nu am prea avut evenimente datorita serviciului, am fost nevoit sa lucrez sofer pe tir....si de aceea nu am putut investi mai mult....am fost nevoit sa streg postarile cu evenimentele mele din anii 2009=2012....dar revin pe piata...
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde Lucian » Mar Feb 26, 2013 10:57 pm

DJ Sun scrie:Cat despre calitatea si pretul echipamentelor cred ca asta tine in primul si in primul rand de noi, pentru ca noi suntem cei ce avem o doaga lipsa si vrem sa se auda clar, cald, tare si nedistorsionat.Deci in proportie foarte foarte mare echipamentele scumpe le cumparam pentru noi, pentru placerea si increderea noastra

Felicitari, pentru ce ai scris mai sus!
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde johnnydj » Joi Feb 28, 2013 1:56 pm

si eu spun ca, sunetul cald si clar este important pentru noi, nu cel tare gen "bubuiala" ...noi facem nunti, botezuri, petreceri private...nu club.
Mai repet odata este exagerata comparatia din toate punctele de vedere...
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Următorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori