Dynacord vs Behringer

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde demential » Joi Feb 28, 2013 1:59 pm

asta zic si eu. exagerat dynacord la nunti cu dj :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde johnnydj » Joi Feb 28, 2013 3:57 pm

cine isi perimite de ce nu...daca respectivul crede ca se merita foarte bine
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde DjShaguna » Mie Sep 11, 2013 1:35 pm

Lucian scrie:
DJ Sun scrie:Cat despre calitatea si pretul echipamentelor cred ca asta tine in primul si in primul rand de noi, pentru ca noi suntem cei ce avem o doaga lipsa si vrem sa se auda clar, cald, tare si nedistorsionat.Deci in proportie foarte foarte mare echipamentele scumpe le cumparam pentru noi, pentru placerea si increderea noastra

Felicitari, pentru ce ai scris mai sus!

Sal all afirm si eu acest lucru , voi nu faceti nimic din pasiune. Muzica cel putin pentru mine este un hobby in primul rand cum au alti pescuitul , o satisfactie apoi afacere. Muzica nu poti face ca pe un job care il ai zilnic 8 ore si vi sictirit de la el. Acum 11 ani cand ma chinuiam sa-mi fac singur boxe cu bani de alocatie ma uitam lung daca vreodata o sa ajung sa imi i-au ceva profi. Acum am reusit sa am dynacord 1000-3 si rcf 725 pasive.
Dynacord vs behringer .... e diferenta mare acum dupa ce am auzit toate chinezariile , calitatea intreadevar costa , cand am un eveniment la care pot da volum dau pana la limita reglajului si credeti-ma pe cuvand ca mi se face pielea gaina cand vand cum se aude tot cristal clear. Dar sunt deacord cu faptul ca raportul calitate pret putea fi totusi unpic mai mic si era echitabil , dar...... de platim si brandul 15-17% , dar cum cerere este...
Totusi cu o ureche buna si reglaj dupa fiecare melodie al EQ mi-am facut multi ani treaba cu firme no brand si nici un client nu mi-a reprosat ca s-a auzit prost sau cam prost.
Asa cum a zis si Dj Sun echipamentul mai scump e pt noi. :D
DjShaguna
 
Mesaje: 50
Membru din: Lun Apr 11, 2011 12:15 pm
Localitate: Bucuresti

Dynacord A115A vs Behringer B815 NEO

UNREAD_POSTde djcristian » Vin Noi 15, 2013 12:39 am

Am comparat noua incinta DYNACORD A115A cu BEHRINGER B815 NEO :

Imagine

SURSA AUDIO : CDJ 200
MIXER AUDIO : DYNACORD 1000-3
EQ pe mixer : 0 peste tot

Concluzii : degeaba A115A este marketata ca avand DSP wow si filtre FIR pentru ca in realitate nu scoate in nici un fel vocea in fata sau te uimeste cu precizia inaltelor. Sincer, EV ELX115 se aude mai clar decat incinta asta, iar diferenta de 600 de lei dintre cele doua nu este justificata absolut deloc. Zgomot de fundal mare ( hiss) la mersul in gol si intra in LIMIT cam repede ca si ELX-ul.

Ca si concluzie, daca vrei sa devii posesor de Dynacord, modelul acesta nu va face decat sa-ti scoata peri albi. Mai bine pui banuti suplimentari de-o parte si iei Corus 15.2 sau 15.3 si stii o treaba ;), pentru ca alea suna cu adevarat de miile alea de lei, pe cand A115A nu.

Imagine
Imagine

Observati ca nu am zis inca nimic de B815 NEO, despre care nu spun decat ca s-a comportat asa cum se comporta ea de obicei, adica fabulos ;). Lipsa nativa a mediilor nu era resimtita pentru ca rivala e si ea infundata din pacate.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dynacord A115A vs Behringer B815 NEO

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Noi 15, 2013 11:12 am

djcristian scrie:Zgomot de fundal mare ( hiss) la mersul in gol si intra in LIMIT cam repede ca si ELX-ulolut deloc. .

ELX 115P nu mi se pare ca intra repede in clip.Bass-ul intra foarte repede dar topul tragi bine de el pana la clip.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde iulianrugina » Mar Ian 06, 2015 7:16 pm

Azi Behringer a mai pierdut un client....Mi-am luat azi un mixer pe care mi l-am dorit demult.... Dynacord CMS 1000-3. Si deci am trecut de la Behringer pe Dynacord. Dar se spune ca Behringer-urile sunt bune !...sa faci bani de Dynacord cu ele.... :lol: :lol:
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde music4party » Mie Ian 07, 2015 8:43 am

... îmi place topicul ăsta, cu condiția să am tot timpul pregătit popcorn și Coca-Cola ... :) :) :)
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde music4party » Mie Ian 07, 2015 8:45 am

iulianrugina scrie:Azi Behringer a mai pierdut un client....Mi-am luat azi un mixer pe care mi l-am dorit demult.... Dynacord CMS 1000-3. Si deci am trecut de la Behringer pe Dynacord. Dar se spune ca Behringer-urile sunt bune !...sa faci bani de Dynacord cu ele.... :lol: :lol:


... acu după ce ți-ai luat un obiect ce poți să-l numești ”mixer” să nu te aud și pe tine că de banii ăia îți luai o basculantă de mixere Behringer ....
Ultima oară modificat de music4party pe Mie Ian 07, 2015 10:35 am, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Ian 07, 2015 9:54 am

Felicitari Iulian, sa ne faci si un review dupa ce il folosesti.
Apropo, nu voiai sa-ti iei cms 600?
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde iulianrugina » Mie Ian 07, 2015 9:56 am

@zoli - imi pare rau si imi cer scuze in acelasi timp, dar o sa te dezamagesc....nu o sa spun...
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde iulianrugina » Mie Ian 07, 2015 9:58 am

Sorinus scrie:Felicitari Iulian, sa ne faci si un review dupa ce il folosesti.
Apropo, nu voiai sa-ti iei cms 600?

am vrut...dar tipul de la care am vrut sa-l iau nu a fost serios...am sunat vreo 2 saptamani la el si avea telefonul inchis....asa ca m-am reorientatsi l-am gasit pe asta intr-un pret bun.
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde remy » Mie Ian 07, 2015 10:05 am

Sorinus scrie:Felicitari Iulian, sa ne faci si un review dupa ce il folosesti.
Apropo, nu voiai sa-ti iei cms 600?


review o sa fie azi cred, dar facut de mine, asa, ca tot sant INCA fan berry !!! ;)

P.S sper sa avem timp azi sa facem un test berry versus dyna !!! Nu o sa compar calitatea efecteleor pe voce, doar calitatea sunetului, sant curios sa vad daca suna la fel cele doua mixere cu toate reglajele pe 0 !
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde music4party » Mie Ian 07, 2015 10:36 am

iulianrugina scrie:@zoli - imi pare rau si imi cer scuze in acelasi timp, dar o sa te dezamagesc....nu o sa spun...



.... acu să-mi spui că nu ai basculantă ... :) :) :)
Avatar utilizator
music4party
Membru activ
 
Mesaje: 307
Membru din: Mie Aug 20, 2014 11:07 am
Localitate: ARAD

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde djcristian » Mie Ian 07, 2015 3:22 pm

Eu l-am gasit p-asta sub brad :)

IMG_0810.JPG


Primul asta este Dragos iar al doilea asta este un Behringer UB1832FX gasit intamplator prin internet cu tot cu valiza, suspicios de impecabil si fara miros de tutun prin el :lol: .
Ultima oară modificat de djcristian pe Mie Ian 07, 2015 3:31 pm, modificat 1 dată în total.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde djcristian » Mie Ian 07, 2015 3:27 pm

Felicitari Iulian pentru achizitie ! Sa-l stapanesti sanatos si sa-l folosesti cu placere !

Bonus din partea utilizatorilor de Behringer ramasi pe forum, iti oferim numarul de telefon 0726 110 620, al domnului Nelu Birau de la Service Dynacord Romania.

Preventiv, desigur ! :P
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde remy » Mie Ian 07, 2015 4:25 pm

Am revenit cu un mic review, ala mare il face Iulian. Deci, calitatea dyna se vede , ma refer estetic ! As vrea sa punctez faptul ca pe canalele de microfon este un buton VOICE FILTER, care activat imbogateste cu armonici vocea, este superb ! In al doilea rand set-ul deviceului e super meserias si in acelasi timp foarte usor folosind procesorul de voce care e si un device manager ca sa-i zic asa. Ce nu imi place este ca laptopul nu vede placa de sunet usb a mixerului, trebuie sa instalezi driverele de cd-ul mixerului, sper sa nu fie ASIO :( . La testul audio am ramas nedumeriti amandoi.... behringer suna mai pe inalte, mai deschis,dyna era mai plat, mai sters.. de asta behringer face microfonie mai usor !?. Pana azi,credeam eu, electronic vorbind, toate mixerele cu reglajele pe 0 trebuiau sa sune la fel, liniar, dar producatorii au alta viziune ! Ramane de vazut de ce multi au renuntat la seria 3, fata de seria 2 este mult superior ! In rest, salivez si eu dupa dyna de acum :lol: Sant tare curios cat rezista faderele de pe canalele stereo in regim dj.Ma bucur pt prietenul meu ca a reusit sa il cumpere, stiu cat si-a dorit, sa dea domnul sa il tina o viata !

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde remy » Mie Ian 07, 2015 4:43 pm

djcristian scrie:Eu l-am gasit p-asta sub brad :)

IMG_0810.JPG


Primul asta este Dragos iar al doilea asta este un Behringer UB1832FX gasit intamplator prin internet cu tot cu valiza, suspicios de impecabil si fara miros de tutun prin el :lol: .


bravos, inca un pas inainte ! ai grija la reglajele de ton de pe canale, e un pic diferenta fata de ce ai folosit pana acum !

P.S. AI STRANS TOATE SURUBELNITELE DIN CALEA PICIULUI !? :lol: :lol:
Ultima oară modificat de remy pe Mie Ian 07, 2015 4:54 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde remy » Mie Ian 07, 2015 4:50 pm

sper sa fie ultimul pas spre Dyna, multumesc Iulian Rugina

Imagine
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde djcristian » Mie Ian 07, 2015 5:16 pm

La mine cu siguranta este pasul de dinaintea unui Behringer X32 Compact ;).

X32-COMPACT_P0AAP_Front_XL.png
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dynacord vs Behringer

UNREAD_POSTde djgrecu » Mie Ian 07, 2015 5:25 pm

Cristi, cate canale folosesti de obicei la sonorizari ? Eventual un numar maxim de canale de care ai avut nevoie la vreo sonorizare cu instrumentisti ?
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori