M-Audio Torq Xponent sau Numark Mixtrack Pro ?

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

M-Audio Torq Xponent sau Numark Mixtrack Pro ?

UNREAD_POSTde greierele » Mar Sep 25, 2012 12:25 am

Salutare tuturor !
Am si eu o dilema si poate ma ajuta cineva cu detalii despre cele doua console, merita vreuna ? ; pot fi comparate cele doua ? Detin o consola BCD 3000 si as vrea sa o schimb, insa nu sunt hotarat. Recunosc ca de ceva timp ma uit dupa Mix track Pro, insa am ocazia sa iau cam la aceeasi bani Torq Xponent, care dupa preturi si cum arata pare a fi peste Mixtrack Pro. Asta vad eu, necunoscator, de aceea va rog daca puteti da ceva detalii despre cele doua, sau poate alta alternativa, insa nu peste 1000 ron. Nu cred ca am nevoie de mai mult sau de CDJ, nu mixez, pun muzica, deci nu ma pot numi dj, insa am nevoie la petreceri pe langa instrument. Recunosc dealtfel ca nu sunt incantat de softuri ( am testat VDJ si Tracktor ) insa am avut cateva intreruperi, posibil placa BCD-ului ?
Acuma poate spune cineva ca imi e de ajuns si BCD-ul la ce fac eu, insa nu strica si ceva joaca daca ai cu ce, si cum spunea cineva in alt topic, problema cu softul e ca ramane acelasi, te plictisesti, asa mai ai ceva functii in plus si e altceva, da si mai bine" in poza " ;)

Va multumesc si astept raspunsuri poate reusesc sa iau o decizie.
Toate cele bune !
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: M-Audio Torq Xponent sau Numark Mixtrack Pro ?

UNREAD_POSTde greierele » Mar Sep 25, 2012 7:54 pm

Pfff... Chiar nu cunoaste nimeni produsele ?
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: M-Audio Torq Xponent sau Numark Mixtrack Pro ?

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Sep 25, 2012 10:14 pm

nu iti recomand torq,nu am avut insa stiu cativa dj care spuneau ca e slabuta si stiu ca toti au renuntat la ea...uni au trecut pe american audio,unii pe pioneert
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: M-Audio Torq Xponent sau Numark Mixtrack Pro ?

UNREAD_POSTde voxparty » Mie Sep 26, 2012 1:06 am

nu cunosc torq dar in ceea ce priveste numark-ul m-am uitat si eu la poze sa vad care e treaba cu ea. Daca folosesti traktor o sa fie cam problematica partea de control a efectelor. In plus e cam saracacioasa in iesiri, lipsesc iesirile XLR si jack, are doar iesiri nebalansate... dar nah' la 200 de euro nu se poate cere luna de pe cer...

Ma tot intrebam oare de ce nu are potentiometre pentru gain cand am realizat ca defapt nu are nici o intrare analogica si nu poate functiona stand alone ca si mixer. In plus am tot cautat in specificatii si se pare ca nu are nici macar placa audio integrata (sper sa ma insel) ... dupa mine m-as orienta spre alte solutii, nu face nimic fata de ceea ce ai putea face tu cu scurtaturi din tastatura
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: M-Audio Torq Xponent sau Numark Mixtrack Pro ?

UNREAD_POSTde greierele » Mie Sep 26, 2012 8:14 am

Va multumesc baieti pentru raspunsuri, fulgerik, din cate stiu numark pro are placa integrata insa poate a lucrat cineva cu ea, ma gandesc ca o fi mai stabila decat BCD-ul meu, si imi placeau sincer platanele ( daca le pot numi asa ), eu am un player de la ei, NDX 400, si nu se compara cu rotitele BCD-ului, in rest nu cred ca sunt diferente mari.
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: M-Audio Torq Xponent sau Numark Mixtrack Pro ?

UNREAD_POSTde DJCOSTY » Mie Sep 26, 2012 8:21 am

Salut. Am testat ambele console si daca ar fi sa-ti recomand ar fi sa-ti recomand ar fi M-audio Torq. Este dintr-o clasa superioara cu sunet mai buna decat la Numark Mixtrack Pro. Pana aum ceva vreme Torq costa in jur de 400 euro si acum se pare ca este mult mai ieftina.
DJCOSTY
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Sep 17, 2012 10:32 pm

Re: M-Audio Torq Xponent sau Numark Mixtrack Pro ?

UNREAD_POSTde greierele » Mie Sep 26, 2012 9:08 am

DJCOSTY iti multumesc pentru raspuns, asta era dilema, desi pare din alta clasa, torq e acum in promotie iar pretul am vazut ca ducea inspre Numark S2, pe care sincer nu mi-o permit .Ce aveam nevoie era un raspuns de la cineva care le-a testat sau a avut ocazia sa le auda pe amandoua. Despre Maudio stiu ca fac placi de sunet, insa parerea cuiva care à vazut-o, conteaza mai mult. Mercic.
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: M-Audio Torq Xponent sau Numark Mixtrack Pro ?

UNREAD_POSTde voxparty » Mie Sep 26, 2012 9:34 am

Daca iei torq-ul sa ne zici si noua cum se comporta dupa ce o testezi
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: M-Audio Torq Xponent sau Numark Mixtrack Pro ?

UNREAD_POSTde demential » Mie Sep 26, 2012 9:38 am

sunt tare curios cum a masurat djcosty diferentele intre "cum suna" cele 2 console ...
eu ti-as recomanda sa NU te lasi influentat de parerea unei singure pareri.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: M-Audio Torq Xponent sau Numark Mixtrack Pro ?

UNREAD_POSTde greierele » Mie Sep 26, 2012 10:02 am

Inca nu m-am decis, mai astept pareri, poate mai cunoaste cineva amanunte. Merci all.
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: M-Audio Torq Xponent sau Numark Mixtrack Pro ?

UNREAD_POSTde demential » Mie Sep 26, 2012 10:27 am

eu nu stiu torq. dar am lucrat cateva ore ca sa nu zic zile pe numark. mi se pare ok :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: M-Audio Torq Xponent sau Numark Mixtrack Pro ?

UNREAD_POSTde greierele » Mie Sep 26, 2012 3:57 pm

Mai astept sa vad daca mai stie cineva de m-audio, asa din descrieri pare ok, parca are " mai multe butoane ".
Stiu si eu...mie imi place si cum arata dar si pretul, ideea e daca isi merita banii.
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: M-Audio Torq Xponent sau Numark Mixtrack Pro ?

UNREAD_POSTde CreB0 » Mie Sep 26, 2012 4:27 pm

Faptul ca "are mai multe butoane" nu inseamna ca e mai buna sau e mai fiabila. Din cate stiu eu TORQ Xponent nu se mai fabrica pentru ca au avut probleme atat hardware cat si software.
Iti recomand sa iei ceva mai profesional si iti recomand sa alegi intre:
Native Instruments Kontrol S2
Novation Twitch
Denon MC 3000
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: M-Audio Torq Xponent sau Numark Mixtrack Pro ?

UNREAD_POSTde greierele » Mie Sep 26, 2012 11:16 pm

Da CreBO, sincer si mie imi place S2-ul, asa cum am spus mai sus, insa nu cred ca imi permit sa-l iau si nu doar financiar, s-ar putea sa nu am la ce sa-l folosesc.
Eu cant muzica, muzica de petrecere, hai si cateva piese foarte cunoscute de usoara sau cafe concert, insa nu voi folosi consola aia la capacitatile ei, pentru ca targetul meu de ce sa nu fiu sincer, nu sunt mixurile pentru club, de aceea nu cred ca vreau sa investesc banii in console de aprox 2000 ron sau cum am vazut celelalte 2 modele ajung chiar spre 3000 ron.
Torq xponent, l-am vazut la pret de aprox 1700 - 1800 ron si acum il pot lua la jumatate si nu cred ca doar s-a vrut un market din acela agresiv, ci probabil asa cum ai spus si tu, poate ca l-au scos din fabricatie datorita problemelor, de aia scriu aici, poate mai aflu cate ceva de la unul , de la altul, si tin sa va multumesc pentru asta, sau poate vor sa promoveze o noua gama si trebuie sa "scape" de cea veche, de aici si reducerea de pret, daca tine la alte electronice gen TV LCD-LED, de ce nu ar merge si aici.
Ce ma intereseaza, este daca a lucrat cineva pe ea si considera ca cel putin la aprox 1000 ron merita ca bani pentru ce stie sa faca. Daca are o placa de sunet stabila, nu sa se intrerupa cand ti-e lumea mai draga, stii, clapa saraca merge toata noaptea, desi nu e cap de serie dar ma bazez pe ea, cat stiu eu, asta e, problema mea, insa acelasi lucru vreau si de la o consola. Ok e mai ieftina acum, dar sunt dispus sa iau totusi Mixtrack Pro daca se dovedeste mai de incredere, mai stabila. Ma incanta M-audio ca are cate ceva in plus, insa sa-si faca si treaba.
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: M-Audio Torq Xponent sau Numark Mixtrack Pro ?

UNREAD_POSTde greierele » Joi Sep 27, 2012 3:12 pm

Aveti idee, Torq poate fi folosit sau probat pe laptop fara a fi nevoie sa simta Xponent Hardware, cum de pilda m-am jucat cu Traktor sau Virtual DJ fara a avea conectata la laptop vreo consola ceva.
Intreb ca eu am incercat sa instalez Torq, fara a avea inca consola, sa vad daca ma acomodez cu softul, si imi da mesajul acesta, "please attach M-audio hardware and launch Torq again, sper ca am scris corect. Pana primesc vreun raspuns, mai incerc variante, daca imi iese va anunt.

Toate bune !
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: M-Audio Torq Xponent sau Numark Mixtrack Pro ?

UNREAD_POSTde greierele » Joi Sep 27, 2012 7:24 pm

Ok, m-am cam lamurit, am stat de vorba cu un domn foarte amabil, asistent tehnic la o firma nu dau nume sau site, mixeaza si in cluburi si mi-a explicat de unde si diferenta de pret de la m-audio, vine cu un soft trial, trebuie cumparata licenta, nu e mult cd-ul, parca 80 ron, insa marketing-ul lor, torq-ul ca soft, ar fi mai bun decat traktor sau vdj, se pupa bine pe consola aia, insa cu ce nu e de acorda la consola, jogg-urile nu sunt cu mult mai mari decat la bcd-ul meu, butoane de cauciuc, el prefera ca probabil majoritatea dj-ilor buton de plastic, sa faca "acel mic tzac la apasare", si ca desi are mai multe butoane, el ca dj nu are nevoie de toate acele functii, traktorul e mai mult decat suficient cu pluginuri si samplere adaugate ( probabil si o consola sau cdj-uri ) pentru el ca dj, el merge acum pe pioneer, insa daca ar fi sa faca un pas inapoi, clar ar merge pe mixtrack.

Sper sa fie utile si altora explicatiile, si tin sa spun ca sunt doar pareri si nu antireclama.
Decizia fiecaruia in final.

Toate cele bune !
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: M-Audio Torq Xponent sau Numark Mixtrack Pro ?

UNREAD_POSTde voxparty » Joi Sep 27, 2012 7:30 pm

greierele scrie: traktorul e mai mult decat suficient cu pluginuri si samplere adaugate


probabil ca te refereai la virtual dj, eu unul nu stiu sa existe plugins-uri pentru traktor
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: M-Audio Torq Xponent sau Numark Mixtrack Pro ?

UNREAD_POSTde greierele » Joi Sep 27, 2012 8:06 pm

Probabil, sincer eu am spus ce am inteles, ma pot insela fiindca nu sunt avansat, insa cine stie, cunoaste, drept dovada.
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: M-Audio Torq Xponent sau Numark Mixtrack Pro ?

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Dec 10, 2012 12:03 am

Se gaseste o versiune de soft Torq DJ, "gadilata" si menita sa functioneze fara consola.
Am testat acum vreo 2 ani consola si softul cand incercam sa gasesc o "solutie optima" de pus muzica si nu am ales-o drept solutie din cauza pretului foarte ridicat la acea vreme, costand aproximativ 2400 de lei.

Odata cu incarcarea fiecarei piese softul isi creaza in folder un fisier cu extensie proprie cu exact aceiasi denumire a piesei, probabil pt a tine minte CUE pointurile setate de DJ. Consola per total este foarte interesanta si deosebita fata de multe alte controllere de gen. Butoane de cauciuc, jogwheels mari, un mouse dedicat in partea de sus pt control mai usor al softului si per total o excelenta reprezentare in oglinda a controllerului in software. Mi-a placut ideea pozitionarii in partea de sus a jogwhell-urilot pentru a nu le apasa din greseala in timpul butonarii, lucru la concurenta nu s-a gandit. Are un sunet clar si puternic redat de placa audio interna marca M-Audio. O diferenta notabila fata de VDJ sau Traktor se regaseste pe partea de efecte native unde isi depaseste competitorii.

Imagine

Modelul acesta de consola nu se mai fabrica in ziua de astazi, insa nu inseamna ca nu a fost unul reusit, inovator si exceptional. Erori si probleme sunt si la case mai mari ;). Pur si simplu piata de software pt DJ s-a impartit in 3 tabere mari pe nume SERATO-TRAKTOR-VDJ si vor ramane astfel impartite o perioada buna de timp.

Inca un exemplu de brand ale carui idei excelente de echipamente pt. DJ inca nu au prins la mase, ar fi Stanton.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori