Sfat sonorizare eveniment mare

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Sfat sonorizare eveniment mare

UNREAD_POSTde bercy » Mar Sep 11, 2012 3:40 pm

Salutare!
Am nevoie de un sfat in legatura cu o sonorizare ceva mai mare.
Este vorba de o sala de spectacole cam de 600 de persoane, in stil amfiteatru.
Cam ce putere credeti ca as avea nevoie (punand cazul ca va fi plina 600 persoane).
Nu este concert, mai mult gen conferinta la care se vor canta si imnuri religioase.
Eu dispun de:
2 JBL PRX 625 (doua dif de 15'' si unul twit de 1,5) din manual (Maximum SPL Output: 139 dB peak la amplificator ei zic Power Rating: 1500 W (3x500))
sa zicem ca au 600W bucata

http://www.zzounds.com/item--JBLPRX625

2 Mackie SRM Mackie 450 (pe 12'') undeva pe la 300 / 350W bucata.

Pe scena am 2 microfoane si o clapa. Dar probabil la imnuri o sa cante toata sala?
Ce credeti ca fac fata?
Astept sfaturi inclusiv de amplasament al boxelor.
Evenimentul este joi, asa ca dupa se poate inchide topicul.
Avatar utilizator
bercy
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 16, 2010 11:34 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat sonorizare eveniment mare

UNREAD_POSTde bercy » Mar Sep 11, 2012 4:18 pm

Imi cer scuze cred ca l-am postat gresit, trebuia in "Dj nunta , dj botez , dj cununie".
Rog moderatorii sa il mute acolo.
Multumesc!
Avatar utilizator
bercy
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 16, 2010 11:34 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat sonorizare eveniment mare

UNREAD_POSTde djgrecu » Mar Sep 11, 2012 5:15 pm

Manoka scrie:cu conditia ... ca cei care vor vorbi la microfon (!!!) sa vorbeasca la microfon (!!!) ... si nu sa tina microfonul pe post de floare sau lumanare de biserica!


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Sfat sonorizare eveniment mare

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Sep 11, 2012 8:00 pm

Eu zic ca nu sunt suficiente fiindca pariez ca si sala e destul de inalta,si la atatea persoane va fi si o oarecare galagie.Eu zic ca daca mai faci rost de 2 boxe e suficient.Parerea mea!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfat sonorizare eveniment mare

UNREAD_POSTde Sorinus » Mar Sep 11, 2012 10:54 pm

Manoka scrie:Eu nu am venit cu parere ... eu am zis din experienta

:) Adica ai avut eveniment de 600 persoane :) atunci imi retrag ceea ce am zis, eu am avut doar de 350 :) deci se poate considera o parere!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfat sonorizare eveniment mare

UNREAD_POSTde bercy » Mie Sep 12, 2012 9:00 am

Intradevar sala este destul de mare este casa de cultura din Targoviste. Sala de spectacole, stiti voi mochetata, insonorizata etc.
Cei din sala fac parte dintr-o religie Matorii lui Yehova (cred). Stiu ca este intradevar liniste atunci cand se discuta si se tin predici, mie imi este teama de perioada cand se vor canta psalmii pentru ca daca va canta si sala sigur imi vor acoperii boxele. Am vazut pe youtube secvente din cadrul festivalului crizantema de aur care se tine in acea sala si a venit Loredana Groza cu un Line Aray imens.
Multumesc pentru sfaturi, sper sa fie ok.
JBL PRX625 le am doar de 1 luna si nu mi-au facut o impresie prea buna, inca, adica nu mi-au castigat increderea si de asta stau putin in dubii.
Avatar utilizator
bercy
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 16, 2010 11:34 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat sonorizare eveniment mare

UNREAD_POSTde tony » Mie Sep 12, 2012 11:03 am

Pentru voce e ok si cele 2 Mackie , stiu ca pot , acum depinde de aia sa nu vorbeasca pitigaiat ,totusi ca rezerva e ok sa iei si Jbl-urile , de curiozitate , sala respectiva nu are sistem de sonorizare?
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: Sfat sonorizare eveniment mare

UNREAD_POSTde bercy » Mie Sep 12, 2012 1:25 pm

tony scrie:Pentru voce e ok si cele 2 Mackie , stiu ca pot , acum depinde de aia sa nu vorbeasca pitigaiat ,totusi ca rezerva e ok sa iei si Jbl-urile , de curiozitate , sala respectiva nu are sistem de sonorizare?

Nu stiu ce sa zic poate avem in comunitatea noastra pe cineva din Targoviste si ne poate spune cate ceva despre sala.
Avatar utilizator
bercy
 
Mesaje: 62
Membru din: Vin Iul 16, 2010 11:34 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat sonorizare eveniment mare

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Sep 12, 2012 1:31 pm

Colegu pentru astfel de eveniment faci fata cu brio cu echpamentul pe care il detii.
Uite ca idee o festivitate sonorizata de mine anu asta cu 2 topuri EV ELX 115P (celelalte boxe apartineau salii si nu le-am folosit)
viewtopic.php?f=167&t=2497
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Sfat sonorizare eveniment mare

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Sep 12, 2012 5:35 pm

[quote="Manoka"]Ca sa mai pun un pic de sare pe rana/quote]
Haha buna asta :) eu am incercat sa dau un sfat din experienta mea,tu din a ta...poate eu gresesc,poate tu, ramane sa ne spuna bercy cum a fost asa ca sarea pe rana ustura doar cand exista o rana ;)
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sfat sonorizare eveniment mare

UNREAD_POSTde demential » Mie Sep 12, 2012 5:44 pm

parerea mea este ca te descurci cu echipamentele pe care le ai. o sa fie liniste cand se vorbeste. si trebuie sa discuti si sa subliniezi inaintea evenimentului cu cei care vor vorbi la microfon sa il tina foarte aproape de gura, altfel o sa faci microfonie pentru ca o sa urci pragul foarte sus.
toti trebuie sa va ganditi ca este sonorizare tip "conferinta", nu sonorizare tip nunta/botez/majorat/discoteca.
o sa vezi ca nu o sa urci volumul mai mult de jumatate daca se vorbeste corespunzator. ca sa nu mai zic ca o casa de cultura, amfiteatru, ar trebui sa aiba o acustica decenta.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori