Traktor LE

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Traktor LE

UNREAD_POSTde demential » Joi Aug 02, 2012 8:44 pm

intrebare pentru cei care au folosit traktor le : in player imi afiseaza bpm, dar nu afiseaza in lista melodiilor bpm-ul. cum se face sa fie afisat ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Traktor LE

UNREAD_POSTde demential » Joi Aug 02, 2012 9:17 pm

si va mai intreb ceva (nu ma pricep, dar trebuie sa rezolv asta) : cum se activeaza/foloseste master tempo in traktor le ? (in combinatie cu Numark MixtrackPRO).
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Traktor LE

UNREAD_POSTde voxparty » Joi Aug 02, 2012 9:28 pm

in lista cu melodii acolo unde iti apare de exemplu eticheta "title" fa click dreapta si din lista poti selecta campurile care sa fie afisate (eu folosesc versiunea full, banuiesc ca e la fel si in versiunea LE)

tot in varianta full ai mai multe optiuni pentru master tempo
daca te uiti in deck-ul activ unde iti merge melodia ai cele 2 butoane in partea stanga sync si master... daca activezi butonul master... tempo-ul master ia valoarea din deck-ul respectiv... in cel de-al doilea deck poti ativa butonul sync iar in momentul in care ai facut tranzitia cel de-al doilea deck devine master

mai ai o alta optiune... in partea de sus stanga a ecranului unde e afisata unitatea de efecte sub butonul FX ai un alt buton cu o icoana care ilustesaza tempo-ul... daca apesi pe icoana respectiva unitatea de efecte se schimba in unitatea de control al tempoului unde poti introduce o valoare fixa a tempo-ului (sa zicem 128). daca acolo dezactivezi butonul AUTO si in cele 2 deck-uri activezi butoanele SYNC.. practic indiferent de tempo-ul original al pieselor, acestea vor fi la 128 bpm.

in teorie ar trebui sa fie similar si in varianta LE... la partea cu controller-ul nu prea am cum sa te ajut
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Traktor LE

UNREAD_POSTde demential » Vin Aug 03, 2012 9:01 am

coloana cu BPM era afisata, dar nu arata cat are fiecare piesa. arata 00000 la toate. am vazut ca daca dau click dreapta pe folder si selectez "analyse (async)" arata si valorile BPM.

alta intrebare : cum pot "importat" toate melodiile dintr-o partitie, asftel incat atunci cand caut in stanga deasupra folderelor o melodie sa o caute in toate folderele din partitia D (de exemplu) ?
am vazut ca daca sunt in cautare de o anumita piesa, imi cauta doar in folderul selectat ....
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Traktor LE

UNREAD_POSTde CreB0 » Vin Aug 03, 2012 9:11 am

Pai prima oara trebuie sa le bagi in colectie si apoi o sa iti caute...
Nu cauta direct pe partitie decat daca pui melodiile in colectie. O sa iti dau mai multe detalii peste 1 sau 2 ore cand revin.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Traktor LE

UNREAD_POSTde demential » Vin Aug 03, 2012 9:54 am

deci trebuie sa dau "import to collection"?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Traktor LE

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Aug 03, 2012 10:28 am

Din pacate traktor are o gestiune a bazei de date de toata jena. Vezi ca in optiuni poti sa setezi folderele unde traktor sa "sa se uite" dupa muzica. Eu am o partiție dedicata numai pt muzica si am setat partitia respectiva ca predefinita. Tot din optiuni am setat ca de fiecare data cand dau drumul la traktor acesta sa caute automat pe partitia respectiva si sa faca update la baza de date (track collection). Pe masura ce tastezi traktor iti afiseaza doar rezultatele din folderul selectat. Ca sa caute in toata colectia trebuie sa te pozitionezi pe Track Collection. Daca esti in alt folder trebuie sa tastezi cuvantul si apoi sa apesi Enter ca sa caute in toata baza de date. Atentie, nu lasa niciodată cuvinte in casuta de cautare pentru ca risti ca in momentul in care selectionezi un playlist sa te trezesti cu un playlist gol. Eu sunt patit

ca sa adaugi melodii la colectie trebuie sa folosesti import to collection sau sa utilizezi procedeul explicat mai sus
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Traktor LE

UNREAD_POSTde lush » Vin Aug 03, 2012 11:38 am

Bagi toata muzica in Track Collection dupa care dai sa analizeze tot de ce este in Track Collection.Faci playlisturile si raman salvate cu bpm,time,gain...etc.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: Traktor LE

UNREAD_POSTde demential » Vin Aug 03, 2012 11:44 am

sunt incepator, zero cunostiinte.
mai detaliat va rog :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Traktor LE

UNREAD_POSTde djcristian » Vin Aug 03, 2012 1:16 pm

OK ! Uite detaliat : treci ... pe ... Virtual ... DJ ... 7... :D . Este mult mai simplu de folosit, de cautat si de sortat decat Traktor. Foarte intuitiv, explicit cu waveform-uri clare si detaliate pentru usurinta in mix. Pana in prezent am avut 4-5 tentative de a utiliza Traktor ca soft de baza la evenimente insa dupa 2-3 ore maxim am revenit la "my precious" VDJ. Astept cu nerabdare versiunea 8 ;) care ar avea rescris in totalitate sound engine-ul software si ar suna mai bine decat Traktor.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Traktor LE

UNREAD_POSTde demential » Vin Aug 03, 2012 1:45 pm

vezi tu ... iti multumesc pentru recomandare, dar ai postat putin offtopic.
nu vreau comparatie traktor vs virtual sau sfaturi ce sa aleg.
am acest traktor, am numark mixtrackpro, trebuie sa invat sa lucrez pe ele :) simplu.
avantajul meu este ca sunt incepator si nu pot sa compar intre ele, cel putin nu acum.
nu vreau sa aflu cat de prost e traktor si cat de bun e virtual, ci doar cum se foloseste / seteaza :D
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Traktor LE

UNREAD_POSTde voxparty » Vin Aug 03, 2012 2:16 pm

fara sa merg prea mult offtopic... ambele softuri au avantaje si dezavantaje... virtual dj are gestiune f buna a baze de date dar scioapata mult la capitolul efecte (la multe din ele cand se termina melodia efectul se intrerupe brusc), traktor gestiune slaba a bazei de date dar efecte foarte bune care persista si dupa ce melodia s-a terminat. VDJ - ok pt nunti si botezuri, Traktor - recomandat pt cluburi.

end offtopic ;)

demential care e partea care iti e neclara la traktor?
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Traktor LE

UNREAD_POSTde demential » Vin Aug 03, 2012 2:23 pm

am fost peste 30 de minute cu colegu CREBO la telefon, si m-a lamurit cu mai multe aspecte :)
daca mai am intrebari , va tin la curent :)
multumesc tuturor pentru feedback
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Traktor LE

UNREAD_POSTde demential » Sâm Aug 04, 2012 4:19 pm

daca se pricepe cineva la console numark in combinatie cu traktor, am urmatoarea dilema :

tractor pe laptop, iese in consola numark mixtrackpro. muzica se aude pe iesirie RCA, din ambele deck-uri.
am bagat castile in consola si se aude muzica din program. ce iese pe boxe iese si pe casti din deck-ul activ.
daca bag in celalat deck o piesa, si nu ridic calea faderului, nu se aude melodia. stiu ca daca dau cue din consola (sau daca apas castile in tracktor), sus, am cue volum si pot asculta intre program si piesa din deck-ul inactiv. dar nu se aude...se aude doar daca ridic volumul si de la deck-ul inactiv.
stie cineva cum se rezolva treaba asta ?
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Traktor LE

UNREAD_POSTde voxparty » Sâm Aug 04, 2012 5:38 pm

Esti sigur ca ai setat din traktor external mixer? Nu ai de ce sa umbli la faderul pt casti din traktor, acesta este util doar daca folosesti mixerul intern al programului. In modalitate external mixer daca apesi butonul cue pt casti de pe consola iti trimite semnalul in casti si cu faderul pe volum jos.

nu cunosc consola dar e posibil sa mai fie si alta problema, ar trebui sa ai un buton pe consola care-ti controleaza ce auzi in casti: la minim auzi semnalul master adica ce-ti iese la boxe, la jumatate - semnalul master+ cue din casti, la maxim doar semnalul din cue casti
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Traktor LE

UNREAD_POSTde demential » Sâm Aug 04, 2012 9:06 pm

am rezolvat, m-a ajutat iar crebo :D
Imagine

aici era problema, cred ca setasem eu prost iesirile astea :)

ce idee, asa arata consola :)


Imagine
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Traktor LE

UNREAD_POSTde voxparty » Sâm Aug 04, 2012 10:12 pm

ma bucur ca ai rezolvat
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: Traktor LE

UNREAD_POSTde DJ Sun » Dum Aug 05, 2012 4:39 pm

sa moara gibilan se da demential pe consola
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Traktor LE

UNREAD_POSTde voxparty » Dum Aug 05, 2012 7:05 pm

lasa mai sa evolueze omul :)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori