Un pic de ajutor !?

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Un pic de ajutor !?

UNREAD_POSTde Dlehy » Mie Mai 23, 2012 2:00 pm

Va salut cu respect , in urma cu 2 sapt am achizitionat acest sistem http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/PA/A ... art-PAH961 de pe musicstore , iar acum ma confrunt cu o situatie destul de suparatoare pt mine . In urma cu cateva zile ascultam muzica , la un volum foarte mic si la un momentdat am auzit un pocnit intr-unul din sateliti , la vreo 20 de sec a inceput sa scoata fum . Sunt capos de fel si nu m-am mai gandit ca am garantie , asa ca am luat hotararea tampita sa desfac boxa ,totodata sa pierd garantia .Am observat ca unul dintre condensatorii electrolitici din amplificator era prajit , un prieten care se pricepe cat de cat mi l-a schimbat , valorile condensatorilor fiind 4700uF 100 v si sunt 4.Problema cu care ma confrunt acum este una stranie , se aude un fosnet ciudat , cand dau volum se acopera insa daca dau inaltele un pic mai tare intra in limitare , se aude un pocnit in tweeter si il opreste definitiv , ramanand doar bassul.Va mentionez ca nu ma pricep la electronica aproape deloc .Pentru orice sfat sau parere v-as fi recunoscator , va multumesc anticipat !
Dlehy
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Mai 13, 2010 11:06 pm
Localitate: Slatina , Olt

Re: Un pic de ajutor !?

UNREAD_POSTde tony » Mie Mai 23, 2012 2:17 pm

Salut , posibil sa ti se dus finalii sau scurt in circuit , o solutie de backup este sa iei un amplificator separat pana il remediezi !

Revino cu poze detaliate!
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: Un pic de ajutor !?

UNREAD_POSTde Dlehy » Mie Mai 23, 2012 2:54 pm

Imi pare rau , dar nu pot pune poze , boxa nu mai e la mine acasa , ma gandeam ca poate din experienta voastra v-ati mai intalnit cu probleme de genul asta .
Dlehy
 
Mesaje: 32
Membru din: Joi Mai 13, 2010 11:06 pm
Localitate: Slatina , Olt

Re: Un pic de ajutor !?

UNREAD_POSTde marescosmin » Dum Iun 03, 2012 3:05 pm

Salut!
Nu am schema acum dar dupa simptomul descris,pare sa fie vorba de un scurt-circuit in etajul funal,indiferent daca este pe circuit integrat cu radiator sau pe tranzistori. Mai poate fi suspectat circuitul reactie al circuitului integrat.Repet,nu am schema in fata,nu stau acum sa caut pe net dar recomandarea mea pe viitor,este sa apelati la garantie sau un electronist care a lucrat mult pe amplificatoare si are experienta!
Eu sunt de meserie dar in situatii de garantie a echipamentului,apelez la aceasta.In garantie ai marele avantaj ca service-ul se face cu componente originale si se schimba chiar toata placa cu una noua identica!
Sunetul face muzica!
Muzica BUNA,s-a compus.Ce se asculta acum,sunt "experimente" nereusite,vezi muzica ultimilor ani.BUN,este cuprins intre anii '50-'60-'70-'80-'90 si pana prin 2006 aproximativ.
Avatar utilizator
marescosmin
Super Membru
 
Mesaje: 790
Membru din: Mie Sep 09, 2009 10:25 pm
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori