o parere avizata se poate?

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde djpedros » Mie Feb 08, 2012 1:29 am

ubertracker scrie:acu 2 luni am luat un Dell de 12,1 cu procesot core2duo de la intel, 2Gb ddram2, la 550 lei. mai avea auntci 4 luni de garantie.
djpedros, tu cum procedezi? ce playere/?laptop folosesti si ce licente si taxe platesti?


eu o sa imi platesc anul asta licenta la upfr si la ce organisme mai e nevoie. ca playere am 2 pioneer cdj 200 dar nu le folosesc, folosesc un fujitsu-siemens cu procesor intel core2duo, traktor si audio8dj

unde ai gasit laptopul ala? vreau si eu unul!
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde ubertracker » Mie Feb 08, 2012 9:45 am

djpedros scrie:
ubertracker scrie:acu 2 luni am luat un Dell de 12,1 cu procesot core2duo de la intel, 2Gb ddram2, la 550 lei. mai avea auntci 4 luni de garantie.
djpedros, tu cum procedezi? ce playere/?laptop folosesti si ce licente si taxe platesti?


eu o sa imi platesc anul asta licenta la upfr si la ce organisme mai e nevoie. ca playere am 2 pioneer cdj 200 dar nu le folosesc, folosesc un fujitsu-siemens cu procesor intel core2duo, traktor si audio8dj

unde ai gasit laptopul ala? vreau si eu unul!

laptopul l-am luat dintr-un ziar online local cu anunturi de mica publicitate. daca ai rabdare sa cauti, gasesti lucruri bune la preturi decente. important e sa il iei de la persoane fizice care sa fi fost unic proprietar, eventual sa iti arate si o factura, chiar daca a iesit din garantie. daca iei de la baieti ce se ocupa cu asamblari si alte chestii iesi de obicei mai scump.
multumesc de raspuns, djpedros
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde demential » Mie Feb 08, 2012 10:22 am

ba, ai reusit sa ma enervezi. se intampla foarte rar. calm sau o sa ne faci sa ne fie dor de tine.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde ubertracker » Mar Mar 20, 2012 7:14 pm

well...
au audiat o pereche de boxe active yamaha dsr112. atat pe muzica de club cat si pe muzica preponderent vocala.
piesele au mers de pe cd-uri originale si prin cdplayer pioneer

am verificat ca egalizatorul boxelor sa fie pe ,,flat" si prima impresie este ca are inaltele FOARTE stridente. asta la 10% din volum. erau efectiv deranjante. lucru resimtit vizibil de toti cei prezenti in acea sala. sigur ca un reglaj din mixer ar mai fi remediat din problema, dar prima impresie conteaza si nu ar mai fi nici o sansa sa cumpar boxele alea. nici macar la jumate din pret.
e adevarat ca nu am audiat boxele de 15 tzoli, dar imi zicea cel de la magazin ca a dus odata o pereche de 15'' la o nunta si s-au auzit groaznic si ca mai repede imi recomanda o pereche de beringer sau alphaaudio la jumate de pret. probabil exagera putin, dar oricum mi-am luat gandul de la yamaha.

ma gandesc acum la EV-urile de 15" sau ceva varianta FBT sau RCF dar in aproximativ aceiasi bani. ca m-ati convins si cu subwooferul
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde johnnydj » Mie Mar 21, 2012 8:22 am

cred ca este o parere exagerata a ta...in primul rand sunt boxe pe 12 deci dedicate pt live, la faza cu inaltele puternice este normala de aia le si cumperi sa se auda calumea vocea, oricum ele trebuie mereu combinate cu basi pentru ca sunt boxe de medii-inalte.
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde ubertracker » Mie Mar 21, 2012 7:34 pm

boxele pe 12 sunt dedicate pentru live? intotdeauna?
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Mar 21, 2012 8:31 pm

ubertracker scrie:boxele pe 12 sunt dedicate pentru live? intotdeauna?


Boxele pe 12 sunt recomandate pentru cei ce cauta medii si inalte,mai putin bas si de aici faptul ca le folosesc solistii mai mult decat noi,deci prin urmare da poti spune si asa ca sunt recomandate mai mult pentru solisti si din cate stiu eu tu esti solist nu?...sau dj?
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde ubertracker » Lun Apr 02, 2012 7:21 pm

dupa indelungi documentari pe diverse forumuri, am ajuns la concluzia ca si ev elx a iesit din cursa la pretul de magazin.

m-am hotarat sa merg pe boxe second si variantele ar fi:

FBT maxx4a http://www.fbtusa.net/4acs.html (asta e pe 12'')
FBT maxx6a http://www.fbtusa.net/6acs.html
RCF 325A http://www.rcf.it/products/pro-speaker- ... /art-325-a

intre boxe va veni si un subwoofer

care ziceti ca s-ar auzi mai bine pe live? dar sa aiba si SPL suficient pentru o sonorizare.

diferenta de pret intre ele e destul de mica. care model vi se pare mai bun?

cat despre playere... m-am hotarat ca merg pe playere de rack.
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde voxparty » Mie Apr 04, 2012 12:15 pm

din cate am vazut rcf-urile alea au doar 50W pe inalte... esti sigur ca iti este suficient?
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde ubertracker » Mie Apr 04, 2012 12:46 pm

fulgerik scrie:din cate am vazut rcf-urile alea au doar 50W pe inalte... esti sigur ca iti este suficient?


nu stiu, de aia intreb :?
desi am vazut ca multi folosesc acel model de boxe.

poate ca fbt sa fie o alegere mai buna. am citit numai lucruri bune despre fbt. oricum, graba mare nu e. pfa-ul imi iese numai prin iunie, dar daca gasesc ceva interesant si la pret bun, as cumpara pe loc.
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: o parere avizata se poate?

UNREAD_POSTde voxparty » Mie Apr 04, 2012 2:01 pm

pai da dar ei nu canta pe modelul ala :) daca esti si solist trebuie sa-ti iasa in evidenta vocea :)
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Anterior

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron