Sistem complet audio.Buget 2500 E

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Sistem complet audio.Buget 2500 E

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Dec 02, 2011 10:35 pm

M-am hotarat intr-un sfarsit sa imi cumpar si eu scule.
Dupa ce am vazut si rezvazut diferite scule si preturi sunt total dezorientat, haideti sa vedem daca ma lumineaza cineva.
Ce vreau?Pai cred ca vreau cam multe pt banii astia :)
Vreau 2 boxe pe 15 active sau 2 boxe pe 12 si bass (as prefera pe 15) dar de "firma".
Pana acum am mers pe playere acum din nefericire imi cam depasesc bugetul, asadar fie playere second fie o consola buna (am unele emotii cu consolele poate pt ca nu am folosit niciodata)
Vreau alte maruntisuri precum microfon, cabluri, stative etc
Ce imi recomandati?
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Sistem complet audio.Buget 2500 E

UNREAD_POSTde The_Mack » Sâm Dec 03, 2011 12:19 am

oare ce pot sa iti recomand eu de acesti bani? hm, greu, foarte greu :D

evident, 2 * FBT ProMaxx 14a si un Denon DN MC6000 ;)

cum ziceam si la telefon, daca te ajuta si crezi ca ar fi relevant, da o fuga pana in Ploiesti sa asculti pe viu boxele mele. din pacate pe moment nu mai am nici un eveniment, dar vedem noi cum facem.

o varianta buna cred ca ar mai fi si EV-urile pe care le-ai ascultat la intalnire, dar acum eu personal sa aleg din cele 2 , as alege FBT-urile (dar aici probabil ca sunt subiectiv). poate reusesti sa faci treaba ce am discutat cu sculele de la firma, asa banuiesc ca si efortul financiar este mai sustenabil. cred ca variante sunt multe, inclusiv si la console (am vazut ca au aparut multe modele noi destul de smechere), dar acum depinde si de pret, si de inca un lucru (foarte important ptr. mine, si anume, sa pot folosi consola respectiva si ca mixer stand alone, daca nu vreau sa il leg la calculator (sau crapa calculatorul etc), ceea ce marea majoritate a consolelor cand am cumparat eu Denonul, nu faceau - adica scoteai laptopul din ea, gata muzica).
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sistem complet audio.Buget 2500 E

UNREAD_POSTde viji » Sâm Dec 03, 2011 12:39 am

Exact la asta ma gandeam si eu. :)
Am vazut/folosit sculele lui Sorin (The_Mack) la 2 evenimente (mai "in familie", dar totusi evenimente) si am fost foarte placut surprins si de FBT ProMaxx 14A si de controllerul Denon DN MC 6000. Foarte important ca Denon-ul poate fi mixer standalone si deloc de neglijat mi se pare ca aceste boxe sunt foarte usoare - aprox. 16 kg.
Ca boxe pe 12 ma gandesc la RCF ART 312A, dar n-as putea sa-ti zic de un bas activ bun.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sistem complet audio.Buget 2500 E

UNREAD_POSTde DJ Sun » Sâm Dec 03, 2011 10:38 am

Mersi baieti de sugestii, am intors si eu pe toate partile aceasta varianta dar se pare ca nu prea imi e accesibila :(, ma duce undeva la 2700 de euro, pe langa asta mai am nevoie si de alte accesorii.
Am primit ieri o oferta de RCF 315 la 525E si EV 115P la 675 E ma gandeam sa aleg din astea 2 ceva...
Alte variante ......
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Sistem complet audio.Buget 2500 E

UNREAD_POSTde viji » Sâm Dec 03, 2011 10:57 am

Ambele mi se par variante de succes. As merge pe RCF, mai usoare si mai ieftine.
Avatar utilizator
viji
Membru activ
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Iul 16, 2010 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sistem complet audio.Buget 2500 E

UNREAD_POSTde Lucian » Sâm Dec 03, 2011 1:26 pm

Ar trebui sa mergi sa le asculti si sa alegi pe cea care-ti place tie cum suna ;)
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Sistem complet audio.Buget 2500 E

UNREAD_POSTde DJ Sun » Dum Dec 04, 2011 12:18 am

Inca nu sunt 100%sigur dar inclin spre EV-uri,Le-am ascultat la intalnire sunt ok, sunt pe 15, sunt destul de puternice si cat de cat ma incadrez cu ele in buget.Pe partea de redare oscilez intre consola de la denon si cdj 350 second dar inca in garantie(am gasit un la un pret ok). Mai are cineva vreo varianta?
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Sistem complet audio.Buget 2500 E

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Dec 05, 2011 12:08 pm

ma uitam pe thomann, iar sistemul asta mie unul imi pare foarte ok:

http://www.thomann.de/ro/mackie_srm_450 ... ndle_2.htm

costa 1700 euro
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sistem complet audio.Buget 2500 E

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Dec 05, 2011 12:29 pm

Da e ok da cum am spus vreau sa imi iau ceva pe 15 ca sa scap de bass, oarecum am rezolvat dilema alegand electrovoice 115P.Acum imi bat capu de 2 zile cu playere vs controler eu vreau playere cu midi dar nu ma incadrez in banuti, mai sap poate gasesc ceva sau poate ma dau pe denon care e un pic mai ieftin.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Sistem complet audio.Buget 2500 E

UNREAD_POSTde CreB0 » Lun Dec 05, 2011 2:04 pm

Incearca cu 2 Numark NDX800. E si player si are si MIDI. pentru inceput e cea mai buna solutie.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Sistem complet audio.Buget 2500 E

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Dec 05, 2011 4:29 pm

Cred ca am rezolvat si problema playerelor, a ramas microfonul, ce imi recomandati pana in 1000 lei.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Sistem complet audio.Buget 2500 E

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Dec 05, 2011 5:40 pm

vorbesti de SHURE PGX24/PG58? As vrea eu dar sunt cam scumpe momentan.
PS.Vreau wireles
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Sistem complet audio.Buget 2500 E

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Dec 05, 2011 6:10 pm

deraiatu scrie:vorbesti de SHURE PGX24/PG58? As vrea eu dar sunt cam scumpe momentan.
PS.Vreau wireles


http://www.fly-music.ro/microfoane-voca ... 8-t10.html
Eu cred ca la asta se referea...e shure,e whirless,e pana in 1000 lei si e bunisor,asa ceva o sa-mi iau si eu anul viitor!


Referitor la sistem audio ma bucura faptul ca te-ai hotarat sa investesti,ai sa vezi ca merita,iar referitor la boxe eu iti recomand electrovoice modelul cum avea pedros suna foarte bine ,acuma nu stiu daca iti iei modelul ala,daca nu iti iei modelul ala iti recomnad sa le asculti inainte!
Daca esti obisnuit cu playere,ia-ti playere ca,cu consola nu o sa faci treaba extraordinara !
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Sistem complet audio.Buget 2500 E

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Dec 05, 2011 6:34 pm

In final am ajuns la 3000E
Si am luat (o sa iau ) urmatoarele:
2 buc EV ELX 115P
2 buc playere pioneer cdj 350
1 buc mixer pioneer djm 350
1 buc case facut pe comanda la senia pt linia pioneer plus tavita deasupra pt laptop (am vazut asa ceva la dancedj)
1 buc microfone Shure PG24/PG58
Plus maruntaie cabluri, prelungitoare, trepiezi...
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Sistem complet audio.Buget 2500 E

UNREAD_POSTde djMitu » Lun Dec 05, 2011 7:26 pm

zi-mi si mie te rog care este diferenta de la 350 - 400 (tu le iei albe sau negre/ daca sunt si albe super - cu lumini albastre)
bafta sa faci bani multi cu ele
Avatar utilizator
djMitu
DJ Fondator
 
Mesaje: 442
Membru din: Lun Mar 28, 2011 1:45 pm
Localitate: urziceni - ialomita

Re: Sistem complet audio.Buget 2500 E

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Dec 05, 2011 8:52 pm

Nu le iau albe pentru ca se murdaresc usor, dupa 10 evenimente o sa se faca muci.
Diferente sunt mai multe, cel mai precis o sa iti spun dupa ce o sa le folosesc o vreme, dar de ex. cdj-urile 350 sunt dintr-o generatie mai noua, de altfel vin sa inlocuiasca cdj-urile 400 care nu se mai fabrica, pe partea de usb cred si sper ca stau mai bine chiar si pe partea de midi, vine si cu un programel rekordbox care faciliteaza functionalitatea stickurilor, diverse functii care ajuta la mixat... etc
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Sistem complet audio.Buget 2500 E

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Dec 05, 2011 10:42 pm

bv man, felicitari ptr. viitoarele achizitii. referitor la mic, si eu tot asa iti recomandam si anume PG24/PG58, sau mai eftin cu 150 de ron, Freeport-ul de la senh, un microfon bun. teoretic in afar de firma si cei 150 de ron, intre cele 2 microfoane nu exista nici un fel de diferente.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Sistem complet audio.Buget 2500 E

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Dec 05, 2011 11:43 pm

Am primit oferta de pret si mi-a spus baiatu ca e un pic incert microfonu (ca si timp de livrare ca le vreau pe toate pana vineri :)), daca nu poate sa imi aduca shuru o sa cer free portul.
Eu am avut acest model de shure e ok nu e fita da isi face treaba s-a si cantat pe el cu succes.
Tot baiatu asta mi-a spus ca free portul isi pierde semnalul daca e distanta mare pana la reciever, in rest e ok.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Sistem complet audio.Buget 2500 E

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mar Dec 06, 2011 12:50 am

O sa vina si un sub dar mai are de asteptat :)
PS.Mersi de recomandarea lu johnny
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Sistem complet audio.Buget 2500 E

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Dec 06, 2011 1:16 am

deraiatu scrie:Am primit oferta de pret si mi-a spus baiatu ca e un pic incert microfonu (ca si timp de livrare ca le vreau pe toate pana vineri :)), daca nu poate sa imi aduca shuru o sa cer free portul.
Eu am avut acest model de shure e ok nu e fita da isi face treaba s-a si cantat pe el cu succes.
Tot baiatu asta mi-a spus ca free portul isi pierde semnalul daca e distanta mare pana la reciever, in rest e ok.


de unde cumperi? a iesit ceva reducere? nu stiu ce sa zic cu pierdutul semnalului - personal consider asta vorbe din popor. la genul nostru de petreceri, garantat ca nu o sa pierzi semnalul (nici la PG si nici la freeport) decat poate daca vrea omul sa faca un anunt din masina parcata in spatele restaurantului.

de ce arde asa de nu poti sa mai astepti?
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Următorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori