PC sau MAC ?

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

PC sau MAC ?

UNREAD_POSTde DanceDj » Lun Noi 28, 2011 1:38 am

Ma gandesc sa-mi achizitionez un laptop nou STRICT pentru sonorizari (folosesc traktor si mixmeister). Sunt curios sa aflu pareri de la persoane care au folosit si PC si MAC. Care din ele se merita?
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PC sau MAC ?

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Noi 28, 2011 1:48 am

Daca iti permiti MAC clar, de ce pentru ca e mai fiabil si zic eu e un plus pt imagine.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: PC sau MAC ?

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Noi 28, 2011 10:18 am

Si eu mi-as lua un mac insa nu stiu cat de usor ma pot obisnui cu sistemul lor de operare...
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: PC sau MAC ?

UNREAD_POSTde DanceDj » Lun Noi 28, 2011 10:20 am

Din punctul meu de vedere avantajele MAC-ului ar fi:
1. stabilitate si fiabilitate sporita (din ce am citit pe net)
2. o imagine mai buna (cum a spus si colegul mai sus)

Dezavantajele:
1. Pretul mult mai mare.
2. Necompatibilitatea cu soft-urile pentru PC.

PS. Am Traktor pentru PC cu licenta, cumparat de pe net. Trebuie sa cumpar varianta pentru MAC sau pe baza cod-ului o pot descarca gratuit?
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PC sau MAC ?

UNREAD_POSTde CreB0 » Lun Noi 28, 2011 11:59 am

Nu mai trebuie sa cumperi pentru MAC. Poti descarca varianta pentru MAC sau PC din contul tau de la NI. Te loghezi si dai jos ce versiune vrei de acolo.
Pe de alta parte daca urmaresti forumurile NI foarte multi din cei care utilizeaza MAC s-au plans de instabilitate si crashuri cu modelele produse in anul 2011. Nu stiu daca au probleme si cu Traktor 1 sau doar cu Traktor 2.
Eu unul consider ca deocamdata... in afara de IMAGINE cu un MAC nu castigi mare lucru. Windows 7 este foarte stabil si nu am nici o problema cu el de aproape 2 ani de zile. Nu mi-a murit Traktorul sau laptopul nici macar o singura data si am un amarat de Acer dual core la 2.00 Ghz cu 4 Gb RAM. Daca neaparat vrei IMAGINE si ai de unde sa dai banii pe un MAC atunci ia-ti unul dar eu conside ca nu se prea merita.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: PC sau MAC ?

UNREAD_POSTde lush » Lun Noi 28, 2011 12:32 pm

De ce nu incercati pt laptopurile mai noi sistemul de operare MAC?Eu am pus un SnowLeopard pe un lenovo si mergea super.Sta mai mult la inceput cand deschizi laptopul insa merge struna dupa aia.E f bine optimizat in privinta resurselor.As fi ramas cu el insa nu ma am putut obisnui cu sistemul.In privinta win 7 colegul are dreptate,este stabil si nu mi a dat rateuri si l folosesc la capacitate cu controller conectat la el ,cu soft Traktor 2,placa de sunet externa.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: PC sau MAC ?

UNREAD_POSTde georgel84 » Lun Noi 28, 2011 2:22 pm

Eu de cand mi-am luat un Macboock Pro de 13 sunt extrem de multumit de el....

Avantaje:
- pt Mac nu exista antivirus pentru ca nu exista virusi.. clar au un sistem de operare foarte stabil si pana acum nu m-a lasat niciodata
- e usor, fiabil, isi foloseste resursele cu cap si nu mi s-a blocat niciodata, il folosesc cu virtual dj dar si cu traktor controlate din Numark Mixdeck
- eu il folosesc si la scris CD-uri foarte mult pt ca pot scrie cu viteza de 1x
- imaginea : intr-adevar multi cand vad marul muscat se uita cu alti ochi

Dezavantaj:
- Sistemul de operare e un pic ciudat pentru cei care s-au obijnuit cu windows-ul
- Softurile se gasesc un pic mai greu
- Si pretul care este cam exagerat
georgel84
 
Mesaje: 38
Membru din: Sâm Mar 12, 2011 9:12 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PC sau MAC ?

UNREAD_POSTde Lucian » Lun Noi 28, 2011 2:32 pm

georgel84 scrie: intr-adevar multi cand vad marul muscat

zice ca esti satul...c'mon man - 99,99% din invitati nu fac diferenta intre un Mac si un PC ;)
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: PC sau MAC ?

UNREAD_POSTde DanceDj » Lun Noi 28, 2011 3:31 pm

Poate dintre invitati nu fac diferenta, dar cred ca 80% dintre clienti o fac. Ma rog nu este atat de important aspectul asta.

Ptr Georgel. Ce traktor folosesti? Ce configuratie de Apple ?
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PC sau MAC ?

UNREAD_POSTde voxparty » Lun Noi 28, 2011 4:32 pm

la urma urmei e vorba de preferintele fiecaruia... si mac-urile au gaurile lor de securitate doar ca nu sunt exploatate la fel ca cele de pe sistemele windows... avand in vedere ca windows-ul este instalat pe aproape 80% din calculatoare evident ca cei ce fac virusi se orienteaza mai mult spre acest sistem operativ. Un laptop cu Windows 7 pus la punct nu este cu nimic mai prejos fata de oricare Mac existent la ora actuala pe piata...

De cand am Windows 7 nu am avut niciodata probleme cu el...

Evident ca sistemul de operare de pe Mac este mult mai usor de consolidat dat fiind faptul ca ruleaza pe 3-4 modele, fata de Windows care trebuie sa ruleze pe 10.000 de configuratii posibile si imposibile... sunt de ideea ca la Mac platesti brandul si cam atat, cam la fel ca si iPhone... e un telefon bengos si atat...
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

Re: PC sau MAC ?

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Noi 30, 2011 11:02 am

mix mister ca si program de editare audio sau ca program de redare audio?
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: PC sau MAC ?

UNREAD_POSTde georgel84 » Joi Dec 01, 2011 1:35 pm

DanceDj scrie:Ptr Georgel. Ce traktor folosesti? Ce configuratie de Apple ?



Folosesc TRAKTOR PRO 2 pe un MacBook Pro 13 inch, procesor dual-core 2.4 GHz, 4 GB RAM, HDD de 500 GB
georgel84
 
Mesaje: 38
Membru din: Sâm Mar 12, 2011 9:12 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PC sau MAC ?

UNREAD_POSTde Sorinus » Joi Dec 01, 2011 2:46 pm

Manoka scrie:DA!



Da adica???Program de editare sau program de redare?
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: PC sau MAC ?

UNREAD_POSTde Sorinus » Joi Dec 01, 2011 3:08 pm

Eram curios fiindca eu mixmister il folosesc la editare audio si atat dar se pare ca ma surprinde daca spui ca merge ok si la redare...super tare!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: PC sau MAC ?

UNREAD_POSTde DanceDj » Joi Dec 01, 2011 8:07 pm

Off topic:
Merge foarte bine si ptr sonorizari. Iti trebuie insa o placa audio cu 2 iesiri. 1 ptr casti alta ptr master. Prezinta un avantaj care nu-l mai are niciun program de mixat si anume posibilitatea de a previzualiza "trecerea".

Partea negativa la folosirea ptr sonorizari a acestui program este ca nu poti face interventii in timp real. mai exact nu poti mixa live.

Referitor la MAC vs PC.
Din sugestiile primite pana acum am inteles ca MAC-ul se merita doar ptr imagine. Diferenta de pret fata de un PC (aprox 3000ron) parca nu se merita doar ptr imagine.

Oricum mai astept pareri pro si contra.
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PC sau MAC ?

UNREAD_POSTde prodan cezar » Vin Sep 14, 2012 10:15 pm

Salut, interesant topicul, as dori sa stiu daca ma puteti ajuta, cei care flositi Mac-uri, cam ce configuratie ar trebui sa aiba um Mac pentru sonorizari? ( Dupa mine ar fi un dual core cu minim 2 GB de ram.) Multumesc anticipat
[b]Sonorizari petreceri private, evenimente , corporate party[/b]
Avatar utilizator
prodan cezar
 
Mesaje: 32
Membru din: Dum Dec 26, 2010 11:44 am
Localitate: iasi


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori