beehringer 1622usb

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

beehringer 1622usb

UNREAD_POSTde coreo » Mie Sep 28, 2011 8:24 pm

mi-am achizitionat si eu un mixer behringer 1622usb si nu sunt asa de priceput in al conecta...putin ajutor...as vrea sa il conectez la laptop....
coreo
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Sep 04, 2011 12:29 am

Re: beehringer 1622usb

UNREAD_POSTde Sorinus » Joi Sep 29, 2011 1:47 pm

Instalezi driverele care le-ai primit cu mixerul,conectezi dupa aia mixerul si gata,ar trebu sa mearga,binenteles sa setezi si virtualul sau cu ce pui tu muzica pe behringer nu pe placa audio a laptopului cum e stata in mod normal...bafta!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: beehringer 1622usb

UNREAD_POSTde coreo » Vin Sep 30, 2011 10:25 am

Sorinus scrie:Instalezi driverele care le-ai primit cu mixerul,conectezi dupa aia mixerul si gata,ar trebu sa mearga,binenteles sa setezi si virtualul sau cu ce pui tu muzica pe behringer nu pe placa audio a laptopului cum e stata in mod normal...bafta!

da...dar are iesiri de out pe interfata usb, pe spate inca 2 si pe fata 2...deci aici sunt cam nedumerit...mersi de ajutor totusi
coreo
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Sep 04, 2011 12:29 am

Re: beehringer 1622usb

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Sep 30, 2011 10:58 am

man nu inteleg sincer la ce te referi. cine are 2 iesiri pe out? deci cu cablul USB furnizat in cutia mixerului, bagi un capat in mixer si celalalt capat in laptop dupa ce ai instalat driverele furnizate. apoi din main out iesi cu semnal in putere si de acolo in boxe. si asta este tot.

daca te referi ca mixerul are 3 randuri de iesiri ptr. semnalul audio, asta este adevarat - tu folosesti spre exemplu iesirea ptr. care ai conectica (ori cea din spate pe XLR), ori cea de pe fata mixerului cu jack 1/4 - a 2-a iersire de pe spate cea cu jack 1/4, si scrie deasupra ei ca este iesire ptr. sub (desi si pe acesta o poti folosi ca iesire both daca este cazul, desi aici nu o sa ai corectie de medie, joasa etc, ci doar volum)

sper ca am reusit sa te lamuresc.

bafta
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: beehringer 1622usb

UNREAD_POSTde coreo » Vin Sep 30, 2011 9:10 pm

am inteles pana la urma...mersi...dar cu trecerea acestei probleme apare alta...de fapt e o poveste despre ce as vrea eu sa faca mixerul si ceea ce poate sa faca si eu cu siguranta nu stiu...totusi nu cred ca ma insir aici ca nu nu cred ca ai timp de mine...sunt mai rookie
coreo
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Sep 04, 2011 12:29 am

Re: beehringer 1622usb

UNREAD_POSTde The_Mack » Sâm Oct 01, 2011 1:44 am

problema nu este ca esti rookie, dupa cum vezi ai primit deja 2 raspunsuri la topicul tau, problema este ca nu explici prea bine ceea ce doresti sa afli
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: beehringer 1622usb

UNREAD_POSTde coreo » Sâm Oct 01, 2011 1:24 pm

ok...am reusit cu cablurile...mersi...acum vreau sa vad daca se poate inregistra ceva intr-un program profesional de muzica...pe laptop...din cate stiu ar trebui sa mearga...
mack...hai sa ma lamuresti cu ceva...eu am microfon conectat la el si statia pe main out...dar cand vorbesc pe microfon nu se opreste muzica...in fine...problema mea este microfonia...se aude cand vorbesc mai tare...cum pot scapa de ea? sper ca ai inteles de data asta...daca nu poate ma ajuti si la explicatii :?
coreo
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Sep 04, 2011 12:29 am

Re: beehringer 1622usb

UNREAD_POSTde DJ Sun » Sâm Oct 01, 2011 1:58 pm

1. Pentru a se opri muzica cand vorbesti la microfon ai nevoie de functia Talk over, functie pe care probabil mixerul tau nu o are integrata, mai pe intelesul tau e un buton care atunci cand este apasat si tu vorbesti la microfon iti taie volumul muzicii (nu de tot) si iti deschide calea microfonului la volum normal.Aceasta chestie o poti face si fara talk over, cand vrei sa vorbesti la microfon tai volumul muzicii vorbesti si apoi il ridici la loc, de fapt acest talk over eu personal nu il folosesc, merg pe "manual", pentru ca imi ofera libertatea de a taia volumul cand si cat vreau eu.Si tot personal am folosit si am gasit utila aceasta functie atunci cand am fost la un drive test unde a mers muzica toata ziua si am dat microfonul cuiva din staff pentru a anunta persoanele ce vor urma sa conduca, am gasit-o utila deoarece nu a fost nevoie sa mai stau eu toata ziua sa fiu atent cand sa tai si sa ridic volumul
2.Microfonia, aici e boala grea si depinde de mai multi factori, depinde de calitatea microfonului, depinde de pozitionarea boxelor, depinde de volum, sunt foarte multe variabile.In principiu indreapta boxele in directia opusa (pe cat posibil) de microfon, incearca sa gasesti si sa nu treci de pragul volumului in care intri in microfonie, incearca sa tai din frecventele care iti induc microfonia (adica inaltele sau mediile), daca ai facut toate astea si tot intri in microfonie la un volum scazut inseamna ca problema se trage de la microfon.
Sper ca am fost pe intelesul tau ....
Ultima oară modificat de DJ Sun pe Sâm Oct 01, 2011 2:18 pm, modificat 1 dată în total.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: beehringer 1622usb

UNREAD_POSTde The_Mack » Sâm Oct 01, 2011 2:01 pm

deci o sa o iau treptat,

- functia de care zici tu (si anume muzica sa se auda mai incet sau deloc in timp ce tu vb la microfon) se numeste talk over, si este o functie disponibila din cate stiu eu, doar pe mixerele de DJ - cum tu ai mixer ptr. aplicatii live special facute ptr. voci (procesor de sunet, efecte, etc) mai mult ca sigur ca acest mixer nu are aceasta functie, dar daca tu chiar vrei sa faci treaba asta (adica sa se auda mai tare vocea peste muzica, nu ai decat varianta sa dai volumul liniar de pe canalul in care intri cu semnal audio - aceste canale pe mixerul tau sunt cele numerotate 5/6 pana la 11/12 - restul canalelor sunt canale ptr. voci - mai incet - atentie nu liniarul general ptr.ca stfel dai totul mai incet )

- poti sa inregistrezi in calculator (stiu ca de regula cei de la berry la astfel de mixere dau in pachet si ceva soft de al lor ptr. asa ceva, daca nu il are, netul geme de diferite astfel de programe)

- referitor la microfonie, sunt mai multe cauze posibile, si anume:

corectiile pe canalul microfonului sunt naspa facute (de regula inaltele si media mare - in cazul tau avand medie parametrica pe mixer, trebuie sa verifici si butonul high mid - este cauza celor mai multe microfonii), microfonul prost, gain prea mare pe canalul microfonului (de regula cand vb la microfon vb mai tare si apasat, nu vb incet si fara vlaga sa fi nevoit sa ridici gain-ul la cer, apropierea exagerata de boxe.

cam astea ar fi.

bafta

l.e: acum vad ca (,) colegul deraiatu a fost mai rapid decat mine :D
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: beehringer 1622usb

UNREAD_POSTde coreo » Sâm Oct 01, 2011 6:51 pm

multumesc mult baieti...o sa le pun in aplicare...microfonul e un behringer super cardioid xm1800s si inca un philips care cu siguranta e de proasta calitate...sper sa reusesc sa invat si eu practic pe el cat mai multe sa nu mai fiu nevoit sa deranjez cu intrebari destul de puerile...mersi din nou
coreo
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Sep 04, 2011 12:29 am


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori