Problema redare melodii in programul muzical.

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Problema redare melodii in programul muzical.

UNREAD_POSTde djrelow » Dum Aug 07, 2011 3:07 pm

Salutare la toata lumea. Sunt nou pe acest forum, dar cu permisiunea vostra o sa deschid un topic nou legat de sonorizare si dj.
Mai precis am o problema cu redarea melodiilor in programul muzical, sunt momente(recunosc nu multe) in care se intrerup pentru o fractiune de secunda, destul cat sa schimbe ritmul melodiei. Mentionez ca nu se intampla mereu la aceiasi melodie, deci nu se pune problema de felul in care a fost descarcata.
Pentru a fi mai explicit detin urmatorul sistem pentru sonorizari:
- 2 boxe active Behringer B212 D + trepiezi;
- 1 subwoofer activ Behringer B1500D PRO;
- consola Behringer BCD3000;
- casti Behringer HPX2000;
- microfon SHURE C606WD;
- laptop ACER Aspire 5742-333G32Mnkk cu procesor Intel® CoreTM i3-330M 2.13GHz, 3GB, 320GB, Intel® HD Graphics, sistem de operare Windows 7 Ultimate;
- HDD extern Seagate Expansion External Drive 1TB, 7200 rotatii pe minut si 16MB buffer.

Ca soft folosesc Traktor.Pro2.v.2.0.1.
Am redat melodiile atat din HDD extern cat si de pe laptop, fara niciun rezultat, problema persista.
Astept parerile vostre si poate reusesc sa rezolv problema.

Ma bucur ca am intrat intr-o comunitate de profesionisti unde "vorbim aceiasi limba" ;)
Avatar utilizator
djrelow
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Iul 31, 2011 12:59 pm

Re: Problema redare melodii in programul muzical.

UNREAD_POSTde djpedros » Dum Aug 07, 2011 3:23 pm

softul e cu licenta? banuiesc ca nu. iti pot trimite varianta de traktor pe care o folosesc eu, lasa-mi adresa de mail pe pm
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Problema redare melodii in programul muzical.

UNREAD_POSTde georgel84 » Dum Aug 07, 2011 4:31 pm

daca redai melodiile din winamp iti face aceeasi problema?
georgel84
 
Mesaje: 38
Membru din: Sâm Mar 12, 2011 9:12 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema redare melodii in programul muzical.

UNREAD_POSTde CreB0 » Dum Aug 07, 2011 6:41 pm

Problema e din latenta (milisecundele) placii de sunet. Pentru Traktor trebuie sa iti "aranjezi" putin calculatorul ca sa nu ai probleme. Toata aranjarea asta dureaza 5 min maxim dar e foarte bine sa o faci. Recomand totusi sa folositi un soft CU LICENTA deoarece nu o sa va faca probleme. Traktor DUO costa 99 E si e mai mult decat suficient pentru ce facem noi la nunti. De 3 ani de cand am licenta pe DUO nu am avut nici o problema cu el.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Problema redare melodii in programul muzical.

UNREAD_POSTde cris » Lun Aug 08, 2011 9:03 am

Salutare,
dezactiveaza wireless-ul de pe laptop. Eventual opreste serviciul "wireless zero configuration". N-o sa mai intrerupa.
Verifica ptr orice eventualitate si latenta placa de sunet.
Daca face si pe placa on board, e din soft sau ai probleme la transferul de date de pe hdd.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Problema redare melodii in programul muzical.

UNREAD_POSTde CreB0 » Lun Aug 08, 2011 10:25 am

Pot fi mai multe cauze...
Adaptorul wireless, placa video (de obicei nVidia face figuri), bateria de la laptop (ACPI manager), etc. Exista programele care iti arata exact ce se intampla si exista si ghiduri pe siteu oficial Native Instruments, dar nu ai acces la ghidurile care tin de setarea programului si laptopului decat daca ai licenta pe program si te loghezi la ei.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Problema redare melodii in programul muzical.

UNREAD_POSTde remy » Lun Aug 08, 2011 9:04 pm

parerea mea este ca bcd-el e cauza, daca redai prin el....sau cu el ca si controler
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: Problema redare melodii in programul muzical.

UNREAD_POSTde djrelow » Sâm Aug 13, 2011 2:48 pm

georgel84 scrie:daca redai melodiile din winamp iti face aceeasi problema?


Nu in winamp n apare aceiasi problema.
La fel daca redau melodiile si in AIMP player.
Avatar utilizator
djrelow
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Iul 31, 2011 12:59 pm

Re: Problema redare melodii in programul muzical.

UNREAD_POSTde djrelow » Sâm Aug 13, 2011 2:52 pm

CreB0 scrie:Problema e din latenta (milisecundele) placii de sunet. Pentru Traktor trebuie sa iti "aranjezi" putin calculatorul ca sa nu ai probleme. Toata aranjarea asta dureaza 5 min maxim dar e foarte bine sa o faci. Recomand totusi sa folositi un soft CU LICENTA deoarece nu o sa va faca probleme. Traktor DUO costa 99 E si e mai mult decat suficient pentru ce facem noi la nunti. De 3 ani de cand am licenta pe DUO nu am avut nici o problema cu el.



Latenta am stabilit-o atat din cpanel-ul consolei cat si din soft.
Dar problema persista.
La placa de sunet nu am aceasta posibilitate sau nu stiu eu unde sa setez, dar este o placa clasica Realtek HD on board.
Avatar utilizator
djrelow
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Iul 31, 2011 12:59 pm

Re: Problema redare melodii in programul muzical.

UNREAD_POSTde djrelow » Sâm Aug 13, 2011 3:03 pm

Multumesc tuturor pentru sfaturi si sper ca in curand sa imi rezolv problema.
Totusi sunt curios cati dintre voi folositi traktor cu win 7?
De ce spun asta pentru ca pe desktop unde am win xp cu sp3 nu am nici cea mai mica problema si l-am testat aprox 4 ore in continuu.
Avatar utilizator
djrelow
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Iul 31, 2011 12:59 pm

Re: Problema redare melodii in programul muzical.

UNREAD_POSTde CreB0 » Sâm Aug 13, 2011 6:56 pm

Eu folosesc Traktor Duo si Traktor DUO 2 impreuna cu o placa audio NI Audio 4 DJ si un controller NI Traktor Kontrol X1 pe Win 7 Home Premium. Am avut niste probleme cu ceva timp in urma (aproximativ 1 an) din cauza driverilor de placa video nVidia si sistemului ACPI de management al bateriei din laptop. Dupa aparitia unor driveri noi de la nVidia si dezactivarea ACPI nu mai am nici o problema.
Mai fa un test sa vezi daca si asa iti face probleme: scoate bateria de la laptop si foloseste alimentarea direct de la retea. Daca nu mai apar pocniturile alea atunci e clar problema cu bateria, adica sistemul ACPI al bateriei (se poate dezactiva). Pentru mai multe informatii iti stau la dispozitie.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Problema redare melodii in programul muzical.

UNREAD_POSTde Lucian » Lun Aug 15, 2011 10:42 pm

djrelow scrie:sunt momente(recunosc nu multe) in care se intrerup pentru o fractiune de secunda

si mie mi se intampla cand intru pe internet si deschid o pagina noua, si merg tot pe tot Win7 cu Traktor Duo 2.
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Problema redare melodii in programul muzical.

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Aug 15, 2011 11:51 pm

Ce am constatat eu este ca problema principala pleaca de la adaptorul whirless...mergeti cu whirlesul oprit,eventual puteti pune un stick de internet...daca este necesar net.
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Problema redare melodii in programul muzical.

UNREAD_POSTde p3psitwist » Mar Aug 16, 2011 8:51 am

djrelow scrie:Multumesc tuturor pentru sfaturi si sper ca in curand sa imi rezolv problema.
Totusi sunt curios cati dintre voi folositi traktor cu win 7?
De ce spun asta pentru ca pe desktop unde am win xp cu sp3 nu am nici cea mai mica problema si l-am testat aprox 4 ore in continuu.


eu am folosit traktor 2 cu cdj400 pe win 7 ultimate x64 si nu am avut nici o problema...niciodata pana cand mi-a cedat laptopul :)
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori