Numark NS 6 - pareri, sugestii, probleme?!? Update!

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Numark NS 6 - pareri, sugestii, probleme?!? Update!

UNREAD_POSTde sorinso » Mar Iul 12, 2011 10:16 pm

Salutare. Va rog sa va dati cu parerea despre consola Numark NS 6. Are cineva? Sau a auzit cineva de ceva probleme de functionare? Cum se comporta?
La cat mai multe detalii...
Va intreb acestea deoarece ma bate gandul sa o cumpar. Astept raspunsuri...
Va multumesc mult!
Ultima oară modificat de sorinso pe Sâm Iul 30, 2011 8:55 pm, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
sorinso
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iul 05, 2011 9:28 pm
Localitate: Sibiu

Re: Numark NS 6 - pareri, sugestii, probleme?!?

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Iul 12, 2011 10:45 pm

Decamdata te vei limita la citit review-ri, si la filmuletele de pe net.
Scula e prea noua, si nu cred ca o are cineva...

Sugestie- completeaza datele de la profil....
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Numark NS 6 - pareri, sugestii, probleme?!?

UNREAD_POSTde sorinso » Mar Iul 12, 2011 10:51 pm

Dar o parere despre brand? Incerc sa adun cat mai multe pareri si idei ca sa ma pot decide.
Multumesc!
Avatar utilizator
sorinso
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iul 05, 2011 9:28 pm
Localitate: Sibiu

Re: Numark NS 6 - pareri, sugestii, probleme?!?

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mar Iul 12, 2011 10:59 pm

Dupa mine Numark este No. 3 mondial, ca si pozitionare de imagine si calitate.
Primele doua ar fi Pioneer si Denon.
Asa ca eu recomand Numark, eu insumi folosesc un mixer Numark (Numark 5000FX), si sunt foaarte multumit...
I-am facut si un review:
viewtopic.php?f=26&t=506
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Numark NS 6 - pareri, sugestii, probleme?!?

UNREAD_POSTde djgrecu » Mar Iul 12, 2011 11:04 pm

Din cate stiu eu Numark au fost primii care au intrat serios in lumea controller-elor si in lumea digital dj-ilor. Daca m-ar tine jebu' (buzunarul) ieri as comanda un ns6. Oricum depinde si de ce vrei sa faci cu el. Daca nu vrei sa faci scratch sunt altele mai breze (denon mc6000 de exemplu).
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Numark NS 6 - pareri, sugestii, probleme?!?

UNREAD_POSTde sorinso » Mar Iul 12, 2011 11:06 pm

Multumesc pentru raspuns.
Eu controlerul de la pioneer (DDJ-T1, sau S1) nu vreau sa il cumpar, deoarece il are un prieten si are probleme cu el si anume, la fiecare ora - o ora jumate face pauza pur si simplu...si apoi continua piesa. Face si mai multe drop-uri dinastea daca latenta o selecteaza cat mai mica...si laptop are Mac book pro.
Denon nu am testat, m-am uitat la MC-6000 dar nu prea imi place, mi se pare putin cam inghesuit...
De aceea am zis ca sa cer niste pareri daca nu despre produs testat, macar despre brand.

Multumesc inca o data pt raspunsuri!
Avatar utilizator
sorinso
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iul 05, 2011 9:28 pm
Localitate: Sibiu

Re: Numark NS 6 - pareri, sugestii, probleme?!?

UNREAD_POSTde sorinso » Sâm Iul 30, 2011 8:02 pm

Revin cu un mix update.
Am cumparat Numark NS6 si sunt foarte multumit de consola...pana acum. Butoane aerisite, jog-urile se simt super...sensibilitate mare la ele, butoanele mi se par de calitate, faderele merg fain...nici prea greu nici prea usor. Consola se vinde cu softul ITCH, este mapata complet pt Itch. Eu am gasit o mapare foarte buna si pt Traktor 2.
In ceea ce priveste latenta: eu am un laptop 'cat de cat' - adica nu este super extra performant - Intel Core2Duo 1.66 GHz, 3 GB ram si latenta pe Itch am setat-o la minim si nu am avut nicio problema, niciun dropout, nicio problema. Pe traktor 2, am latenta la 2,3 ms si merge suuper bine.
In concluzie sunt multumit de ce am achizitionat. As recomanda oricui aceasta consola.
Si sa nu uit, am probat si microfon prin ea - suna destul de bine si nu limiteaza la volum mare, si am mai probat si un CD player (CDJ 200) merge foarte bine in paralel cu laptop-ul.
Eu am avut setat pe canalul 4 microfon, pe 1 si 2 lapto-ul si pe 3 un cd player. Merg foarte bine!

Numa bine!
Avatar utilizator
sorinso
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iul 05, 2011 9:28 pm
Localitate: Sibiu

Re: Numark NS 6 - pareri, sugestii, probleme?!? Update!

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Sâm Iul 30, 2011 9:53 pm

Sa o folosesti sanatos!
Si sa faci multe GIG-uri cu ea fara sa ai neplaceri!
Daca vrei poti sa postezi un filmulet, cu ea in lucru.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Numark NS 6 - pareri, sugestii, probleme?!? Update!

UNREAD_POSTde sorinso » Sâm Iul 30, 2011 10:05 pm

Multumesc!
O sa incerc in curand sa filmez ceva.
Avatar utilizator
sorinso
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iul 05, 2011 9:28 pm
Localitate: Sibiu

Re: Numark NS 6 - pareri, sugestii, probleme?!? Update!

UNREAD_POSTde sorinso » Vin Iun 22, 2012 2:18 pm

Salutare! Imi cer mii de scuze ca nu am raspuns la timpul potrivit, doar ca de pe acest forum, eu nu primesc e-mail de notificare cand cineva comenteaza la un post deschis de mine...si din cauza ca nu am mai intrat pe forum...am vazut abia acum mesajele.
Eu am avut la vanzare NS6, intre timp, mi s-a facut o oferta de la firma unde lucrez, am vandut=o la firma si tot eu lucrez cu ea...
motivul pentru care am vrut sa o vand nu e legat de o problema de a consolei...singurul inconvenient din punctul meu de vedere, la console este ca iti trebuie un computer ceva mai powerfull pentru a lucra cu softul lor, in cazul meu ITCH de la Serato, care este PERFECT ca si mapare, doar ca iti trebuie procesor ff bun ca sa lucrez la o latenta mica. Mie personal, nu imi place sa lucrez la o latenta mare, si daca procesorul nu duce, in timp ce canta o piesa, iti face drop-out - adica ingheata tot programul timp de jumatate de secunda, un sfert de secunda...care este daunator la un program de dans...extrem de neplacut. Fapt pentru care eu lucrez NS6 + Traktor. La aceasta combinatie, avantajele sunt urmatoarele: nu sunt probleme de "inghetare" a programului, iti poti modifica maparea cum iti place, fiecare buton poti sa il pui sa faca ce vrei...
dezavantajele sunt ca nefiind softul consolei, nu o poti mapa 100% corect - si aici ma refer la functionalitate!!! sa dau un exemplu sa se inteleaga ce vreau sa zic: in serato Itch, jog-urile funstioneaza in asa fel incat poti face un scratch foarte fain, foarte bine, aproape ca pe un turntable...cand incerci sa potrivesti o piesa in mix, nu trebuie sa invarti de jog sa iti vina rau....alta chestie ar fi ca potentiometrele de Hi-Mid-Low in Itch daca le dai pe toate la minim, nu se mai aude nimic....eh...in Traktor chestia cu potentiometrele este ca daca le tai pe toate la minim, inca se mai aude cva...adica nu taie complet...iar din mapare, eu personal nu am gasit cum se face...si credeti-ma ca am rascolit internetul pentru o mapare buna pt treaba asta...la fel si la jog-uri...sunt mapate...dar nu bine.
ca o paranteza...Legat de laptopul meu...nu este prevazut cu un procesor din generatia noua...si prefer sa mai astept putin sa imi iau un MAC, decat sa dau banii pe un windows pc.

In concluzia "romanului" ce l-am scris aici: consola NS6 + un laptop cu un procesor min i3, 2.5 GHz si softul original = performanta, comoditate, si placere de a lucra! Consolele numark sunt foarte bune, dar nu excelente! aici ma refer la cele de peste 2500 de lei ca pret de nou...nu la cele de 150 de lei.
Anyway: daca nu mai raspund pe forum, ma gasiti pe messenger sorin.schiop sau pe facebok la "dj so".
Avatar utilizator
sorinso
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iul 05, 2011 9:28 pm
Localitate: Sibiu

Re: Numark NS 6 - pareri, sugestii, probleme?!? Update!

UNREAD_POSTde sorinso » Vin Iun 22, 2012 2:19 pm

Manoka scrie:Este cineva care are Virtual DJ cumparata? As avea nevoie de fisierele de mapare pentru Numark NS6.

Poate ai reusit sa iti mapezi NS6 pt virtual dj...dar iti recomand Traktor. Daca ai nevoie de mapare pt Traktor cu NS6, zi-mi si ti le trimit ;)
Avatar utilizator
sorinso
 
Mesaje: 9
Membru din: Mar Iul 05, 2011 9:28 pm
Localitate: Sibiu

Re: Numark NS 6 - pareri, sugestii, probleme?!? Update!

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Iun 24, 2012 8:25 pm

@Manoka: man, nu-mi amintesc daca am vorbit despre mapare, dar daca nu atunci sincer imi pare rau pentru ca te-as fi putut ajuta....
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori