PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Pareri seria NEO

Am, sunt foarte multumit.
13
45%
Am, nu sunt multumit.
1
3%
Nu le am, le-am auzit, nu imi plac.
5
17%
Le-am auzit, sunt ok.
9
31%
Le urasc si pe ele, si brand-ul Behringer (aveti voi urechi de tabla ... ele sunt varza si nu merita)
1
3%
 
Voturi totale : 29

PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djstefnek » Sâm Apr 16, 2011 10:54 pm

HELP ME !!! Aici este este locul cel mai porivit sa intreb despre aceste boxe: BEHRINGER B815 NEO (http://www.thomann.de/ro/behringer_b815neo.htm ). apelez la toata experienta si populatia DJ sa imi spuneti cum vi se par aceste boxe care in descriere suna bine....sincer eu nu am incredere in Behringher..eu sunt fun EV,QUBE,DYNACORD,HK..insa...vreau sa il initiez pe fi-miu...si cred ca asta e cel mai ok..raport calitate -pret-sunet si ce stiu ele sa faca...by the way...am ales aceste boxe pentru ca am fost invitat la un mini party si aveau acolo 4Behringer active B312B...si au sunat frate..BELEA!!!!..mersi anticipat..si...inca o data..astept sfaturi....am un buget de 4000 ron...si vreau 2 boxe active de mare putere...
Let`s speak music !
live-x powered
Imagine
http://www.djstefnek.ro
Avatar utilizator
djstefnek
Membru activ
 
Mesaje: 170
Membru din: Mar Feb 01, 2011 3:21 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde Lucian » Dum Apr 17, 2011 8:36 am

Citeste aici:http://forum.djfotovideo.ro/viewtopic.php?f=26&t=1387&start=20 - cineva tocmai si-a luat B815 NEO ;)
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde tractor » Dum Apr 17, 2011 10:45 pm

La banii aia,personal as lua RCF art 312A,sau 315A second
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Apr 18, 2011 10:14 am

si sa faci ce cu ele bro'? omul a zis clar ca are nevoie de niste boxe de putere, din pacate bugetul nu ii permite mai mult de bery. art 312A cat si art 315A sunt destul de slabe ptr. evenimentele mari (clar in oricare din configuratia art 312A sau art 315A, ai nevoie de cel putin un woofer de putere ptr. a compensa lipsa la art, si iar ajungem la buget) - nu cred ca ii convine cuiva sa cumpere art 312A sau 315A doar pentru evenimente mici. asa daca se putea duce spre un art 425A sau 415 mai era o treaba.

@stef,

poate te intereseaza anuntul colegului lush are 2 sateliti si 2 wooferi mag de vanzare la un pret ok uite aici anuntulu:

viewtopic.php?f=113&t=1504
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde tractor » Mar Apr 19, 2011 9:15 pm

Mai oameni buni,intelegeti odata ca voi nu ascultati W...
Punem 1 art315a vs behringeru ala,sa vedeti ca art il zapaceste...

Uitati-va de exemplu la behringer ep4000,putere declarata 2x750w 8ohmi...deci are 2x750w rms :lol: ,nasol,masurati ies undeva la 2x500w,cam asa e si cu boxele astea...

Iarasi va uitati la SPL maxim,care si ala depinde de foarte multe,si de multe ori e umflat cu pompa,ca deh e behringer


The mack din cele zise de tine ART315A ii "laba trista" fata de behringeru ala.....Apropo FBT tale cati W au?sa nu fie mai tari si ca FBT alea :lol:
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Apr 19, 2011 9:49 pm

asta zici tu, eu nu sunt de acord cu treaba asta. daca pui acele art-uri pe langa orice boxa de 350 w, atunci da ai dreptate, dar totusi nici scarba ta fata de berry, sau pasiunea fata de rcf nu pot ajuta art-urile atunci cand sunt puse in fata celor 1200w proiectati de berry (chiar daca acei 1200w nu exista in realitate, dar fi convins ca nici cei 350w de la art nu exista in realitate). ca berry nu o sa exprime aceaiasi fidelitate, claritate a sunetului, cu asta sunt total de acord, dar ca putere, acele berry vor devasta pur si simplu RCF-urile. si daca te uitai cu atentie, pe Stef il intereseaza boxe de putere mare, in speta la bugetul lui doar aceste boxe se incadreaza! restul este off topic!

l.e: ca si putere probabil ca sunt foarte apropiate FBT-urile de acele berry, si daca punem in calcul faptul ca si berry cat si FBT au pompat W si db "pe hartie" la greu in specificatii, atunci da, este posibil ca la nivelul de putere proiectata, boxele sa fie asemanatoare - again nu pun in discutie capitolul fidelitate, claritate, raspuns in frecventa, unde sigur nu exista comparatie, dar nu despre asta era vorba in topicul omului, si nu asta a intrebat!
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Mie Apr 20, 2011 10:39 am

Eu am vazut niste masuratori facute pe amplificatoarele Beringher si c-am au puterea care o dau in catalog, dar problema apare la stabilitatea amplificatorului, daca il tii mult timp in forja o sa se prajeajeasca, parerea mea este sa cumperi altceva pasiv de banii astia, ceva difuzoare Selenium 12" (600 w rms) si driver 1" pentru sateliti si un bas de 18 Selenium ( 1000 w rms) si 2 puteri plus un crossover si o sa sune foarte bine.
Un dif de 12 - 650 ron x 2 = 1300 ron, un set de drivere 1' sau 2 ' - 700 ron.
Un dif de 18 - 1000 ron = 1000 ron.
Un amplif second gen XP 3000 X 2 = 3000 RON
Un crossover asa mai bun 600 ron = 600 ron
Materiale ptr boxe luate din Baumax = 1000 ron
Total = 6600 ron, asta daca vrei sa ai putere si sunet bun, si o sa bata la fundulet orice boxa activa gen RCF, FBT si altele.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djstefnek » Mie Apr 20, 2011 11:38 am

multumesc tuturor pentru pareri si inainte de a face pasul de a cumpara ma voi gandi de 10 ori inainte...este clar ca la bugetul meu nu pot lua putere mare si fidelitate totodata...k...nu vreau variante pasive pentru ca ...usor..usor..acestea vor fi considerate ca si castele audio...demodate...boxele active sunt calculate perfect la amplif..plus ca dintr-o astfel de boxa poti sa mai pui una pasiva...plus..amplif digital, 24biti,eq..intrare microfon..multe alte functii in boxa...

multumec inca o data pentru interesul vostru si cu siguranta va voi spune decizia luata...cu poze..cu teste...tot...
Let`s speak music !
live-x powered
Imagine
http://www.djstefnek.ro
Avatar utilizator
djstefnek
Membru activ
 
Mesaje: 170
Membru din: Mar Feb 01, 2011 3:21 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde The_Mack » Mie Apr 20, 2011 1:22 pm

asteptam ;)

bafta
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde Sorinus » Mie Apr 20, 2011 3:41 pm

djstefnek scrie:plus ca dintr-o astfel de boxa poti sa mai pui una pasiva


Vezi ca dintr-o boxa activa nu poti lega una pasiva,la amplificatorul celei active!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde MajNooN » Mie Apr 20, 2011 4:57 pm

djstefnek scrie:boxele active sunt calculate perfect la amplif...


Nu stiu cat de "perfect" sunt calculate...
Unele amplifuri din active sunt cu mult subdimensionate fata de puterea RMS a difuzorului.
De fapt, depinde si de cat de serioasa e firma.
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde amyelectro2008 » Mie Iun 22, 2011 5:56 pm

Parerea mea este ca un driver de 1" nu poate suporta o putere pe boxa asa de mare din cauza grosimii sarmei bobinei.Cred ca pt 800w RMS este neaparat necesar un driver de 2".Deci cred ca puterea reala suportata de de boxa este ''umflata''.Cunoscatorii stiu despre ce este vorba.Daca vreti,pot detalia ceva mai amanuntit si mai pe intelesul tuturor.Boxele probabil se aud super,dar-sincer-nu cred ca au mai mult de 4-500w RMS.Daca gresesc,va rog sa ma corectati.Numai bine si va salut pe toti pt ca sunt la prima postare.
amyelectro2008
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mar 02, 2011 9:27 pm

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde tractor » Mie Iun 22, 2011 8:34 pm

amyelectro2008 scrie:Parerea mea este ca un driver de 1" nu poate suporta o putere pe boxa asa de mare din cauza grosimii sarmei bobinei.Cred ca pt 800w RMS este neaparat necesar un driver de 2".Deci cred ca puterea reala suportata de de boxa este ''umflata''.Cunoscatorii stiu despre ce este vorba.Daca vreti,pot detalia ceva mai amanuntit si mai pe intelesul tuturor.Boxele probabil se aud super,dar-sincer-nu cred ca au mai mult de 4-500w RMS.Daca gresesc,va rog sa ma corectati.Numai bine si va salut pe toti pt ca sunt la prima postare.


depinde f mult aia 80w la ce frecventa is
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde pufuletz » Mie Iun 29, 2011 4:52 pm

Eu zic sa o lasati mai usor cu puterile astea de 800w la nunta ! :lol:
[URL=https://datesnow.life]Relationships without boundaries or limitations[/URL]
Avatar utilizator
pufuletz
 
Mesaje: 86
Membru din: Mie Sep 30, 2009 12:29 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde DJ ROSSI » Mie Iul 20, 2011 9:08 pm

Salutare...sunt DJ ROSSI din Braila...am 38 de ani si o experienta de 20 de ani in sonorizari la diverse evenimente...5 ani experienta radio,si colaborator cu multe televiziuni ca voice-over...
In primul rand as vrea sa ii salut pe toti cei cu experienta ca DJ si apoi pe cei care mai nou au ales acest drum ...
Apoi as vrea sa va impartasesc parerea mea din punct de vedere tehnic vizavi de boxele Behringer...am folosit aproape toata gama de boxe active de la ei...sunt boxe bune daca ne referim la raportul calitate-pret...in schimb mi se pare sincer o aberatie din multe puncte de vedere sa compari cu firme gen profi....RCF,FBT,QSC...etc...
Mixerele in schimb sunt k..iti faci treaba cu ele...la fel din punct de vedere calitate-pret...eu acum folosesc un XENNYX X1204 FX USB...
Pana pe data viitoare...va urez mult succes...
DJ ROSSI
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iul 20, 2011 6:12 pm

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Mie Iul 20, 2011 9:58 pm

Bine ai venit pe forum, DJ Ross!
Spor la postat, si asteptam sa ne impartasesti si noua din experienta ta de 20 de ani.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djcristian » Mar Iul 26, 2011 12:33 am

In cursul zilei de astazi am avut in sfarsit ocazia sa aud live vestita B815 NEO. Intamplarea a facut sa pot auzi boxa intr-un test comparativ la sediul Senia din Bucuresti in sala aceea a lor special conceputa pentru "testari-degustari" audio. Comparatia a fost facuta intre Behringer B815 NEO si 2 incinte active DB Tehnnologies
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djcristian » Mar Iul 26, 2011 12:50 am

... am dat send din greseala ... revin:
intre 815 NEO ; DB 405D ; DB 605D.

Nu va pot spune decat ca : DB 605 A MUCIT CLAR B815, DAR CLAR, CRYSTAL CLAR. Referitor la DB 405D vs B815 pot spune ca sunt cam pe acolo la performante, B815 avand un bass mai profund si inalte mai clare si mai deslusite la volum mare.

Personal ma asteptam ca B815D sa se auda altfel, mai pronuntat, sa aiba un impact mai mare fata de versiunea precedenta B415DSP. Singura diferenta notabila este insa basul mai puternic la B815. Se pare ca de data asta Behringer a dorit sa ofere un produs full-extra-range care insa si-a pierdut un pic din performanta per total in toata gama de frecventa si a pus accentul mai mult pe bass si inalte, lasand mediile sa se lase asteptate.

Revenind acum la ideea anterioara : DB 605 A MUCIT CLAR B815, DAR CLAR, CLAR. Este o diferenta de 1300 de lei intre cele 2 incinte insa o consider justificata. Diferenta declarata in specificatii de 130 dB la DB605 D fara de 127dB a lui B815 NEO este se pare destul de reala si de sezizabila. Vorba colegului meu Mihai, DB 605 D are acel ceva care "umple" sala.

Inca un minus la B815NEO, calitatea executiei incintelor, net inferioara seriei B415DSP, plastic in valuri . Stiu ca nu este un criteriu important de selectie la o boxa dar a trebuit sa-l mentionez pentru ca eu am observat acest mic detaliu.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde demential » Mar Iul 26, 2011 9:43 am

pai tocmai diferenta de 1300 ron justifica calitatea :) nu as plati 1300 ron pe bucata in plus pe nimic, pentru ca nu cred ca este cazul :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde dj_man_electron » Dum Oct 16, 2011 8:14 pm

si eu vreau sa achizitionez boxele acestea dupa ce le-am ascultat la Senia.. in comparatie cu Turbosound Milan M15, EV ELX 115P sunt mai puternice si au bass destul de bun pentru muzica house. inca nu se stie cat poate sa munceasca aceste boxe ele fiind aparute in 2010 abia peste vreo 3 ani sa spuna cineva...
dj_man_electron
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Oct 09, 2011 2:17 pm

Următorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron