PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Pareri seria NEO

Am, sunt foarte multumit.
13
45%
Am, nu sunt multumit.
1
3%
Nu le am, le-am auzit, nu imi plac.
5
17%
Le-am auzit, sunt ok.
9
31%
Le urasc si pe ele, si brand-ul Behringer (aveti voi urechi de tabla ... ele sunt varza si nu merita)
1
3%
 
Voturi totale : 29

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde iulianrugina » Dum Feb 03, 2013 4:04 am

singurele boxe care mi-au atras atentia la ultima intalnire au fost 815 NEO....dar, eu o sa trec pe RCF :lol: :lol: ...
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde johnnydj » Dum Feb 03, 2013 3:56 pm

cred ca ce spune iulian e un mare adevar, buna masina Loganu da eu tot Mercedes imi iau :)
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde DJ Sun » Dum Feb 03, 2013 4:24 pm

Parerea mea:
- raportul performanta/pret este senzational, doar atat vad eu senzational la aceste boxe (vorbim despre boxe active)
- putere foarte buna
- bass sau medii joase foarte bune la volum rezonabil, la volum ridicat dsp-ul taie din bass si creste inaltele, cu alte cuvinte ca orice boxa la volum mare "urla"
- exagerat de multe inalte, pentru mine chiar suparatoare, o data cu cresterea volumului acestea devin si mai accentuate

In concluzie pentru mine nu este o boxa senzationala, dar performantele oferite propulseaza aceasta boxa peste multe boxe brand name, mult mai costisitoare.

Personal recomand aceasta boxa.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde iulianrugina » Dum Feb 03, 2013 6:55 pm

[quote="tractor]Is prea bune pentru tine :lol: :lol:[/quote]
ce sunt prea bune? RCF sau Behringer?
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djcristian » Joi Feb 07, 2013 2:33 pm

Da, intr-adevar, inaltele sunt suparatoare dar se rezolva din EQ ;). Eu sunt tare curios cum s-ar auzi 815 NEO cu un driver RCF N350 care e in dB 605D. Poate pe viitor, fac o proba :D .
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde maginish » Dum Feb 10, 2013 11:15 am

Salut . Stie cineva cu ce model difuzoare sunt echipate aceste boxe ?As vrea sa-mi i-au si eu 2 buc ca prea le lauda lumea venind vorba de raport pret calitate.
maginish
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 25, 2013 1:53 pm

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djcristian » Dum Feb 10, 2013 5:13 pm

maginish scrie:Salut . Stie cineva cu ce model difuzoare sunt echipate aceste boxe ?As vrea sa-mi i-au si eu 2 buc ca prea le lauda lumea venind vorba de raport pret calitate.


Toate boxele Behringer au in componenta lor difuzoare marca proprie. Ei singuri le construiesc si numai ei stiu caracteristicile tehnice reale ale acestora.
Modelul din B815NEO este un difuzor pe neodym care nu se gaseste nicaieri de cumparat separat si nici nu apare vreo referinta sau vreun serial number.

In manualul de la B815NEO, referitor la putere, scrie ca :
LOW : RMS @ 1%THD - 800 W @ 8 OHM
HIGH : RMS @1%THD - 50 W @ 8 OHM

Nici eu, care sunt fan al brandului, nu pot crede ca woofer-ul are 800W RMS, dar 400 W RMS sunt sigur ca are, pentru ca se simt bine de tot in plamani :) .

In Romania, daca se strica difuzoarele la o boxa din asta pe neodym aflata in garantie, service-ul Senia desface alta noua si ia ce are nevoie din ea. Oricum, foarte rar ajung boxe Behringer prin service in perioada de garantie si asta v-o spun din surse sigure, nu din povesti ;). Daca ar fi atat de petarde pe cat le considera marea majoritate dintre voi nu s-ar mai vinde nicaieri in lumea asta si incet incet Uli Behringer ar fi fost falimentat de mult si iesit din joc. Daca v-ar fi spus cineva acum 2-3 ani ca boxele Behringer in viitorul apropiat vor fi "powered by Turbosound" , l-ati fi crezut nebun, nu ? Realitatatea este exact diametral opusa gandirii mainstream, iar cel mai graitor exemplu este reprezentat de achizitiile din ultimii 2 ani ale Turbosound, Midas si Klark Tehnik achizitii care sunt transpuse in noua seria de boxe Behringer iQ, care se anunta a fi fenomenale. :P

La final, ca sa revin on topic, indiferent ce difuzoare are in ea, B815NEO ROCKS si isi merita cu prisosinta toti banii !
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde DJ Sun » Dum Feb 10, 2013 9:24 pm

Sincer nu stiam faza asta cu difuzoarele.
Pai si cand ies din garantie si se bulesc ce se intampla, ca cei de la senia nu cred ca mai desfac boxe noi sa iti vanda tie difuzorul.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde maginish » Lun Feb 11, 2013 10:50 am

In final o sa-mi fac comanda de 2 buc de la NetMusic cu 1998 lei buc.( La Senia e 2097 lei ). Trebuie sa ai stabilizator pt ele ? Eu am de 1 an b215a si n-am avut .
maginish
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 25, 2013 1:53 pm

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde Sorinus » Lun Feb 11, 2013 11:43 am

DJ Sun scrie:Sincer nu stiam faza asta cu difuzoarele.

Trebuie sa existe ceva variante,nu cred ca nu se comercializeaza difuroare bery...oricum in cel mai rau caz sunt si alte variante celestioane sau din astea.
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Feb 11, 2013 11:59 am

Sorinus scrie:
DJ Sun scrie:Sincer nu stiam faza asta cu difuzoarele.

Trebuie sa existe ceva variante,nu cred ca nu se comercializeaza difuroare bery...oricum in cel mai rau caz sunt si alte variante celestioane sau din astea.

Si eu as echipa cu alt model de difuzor incintele nu neaparat tot cu originalul, dar pana in prezent nu am avut "ocazia" sa busesc vreunul :).
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Feb 11, 2013 12:14 pm

maginish scrie:In final o sa-mi fac comanda de 2 buc de la NetMusic cu 1998 lei buc.( La Senia e 2097 lei ). Trebuie sa ai stabilizator pt ele ? Eu am de 1 an b215a si n-am avut .


1. Asa cum ti-am spus si la telefon, imi vine greu sa cred ca un reseller sa aibe pret mai bun decat unicul importator si distribuitor asa ca din pura curiozitate am sunat chiar acum la Netmusic sa vad cum sta treaba si treaba sta dupa cum urmeaza : produsele se afla la depozitul central (mai mult ca sigur thomann.de), teoretic s-ar livra in 2-3 saptamani si asta in functie de cum strang si ei comanda. In concluzie eu cred ca se merita achizitia directa de la Senia.

2. Da, se recomanda chiar de catre producatori utilizarea de stabilizatoare de tensiune in alimentarea amplificatoarelor in clasa D. La boxele tale B215A nici nu era cazul pentru ca sunt clasa de amplificare AB cu transformator toroidal.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde maginish » Mar Feb 12, 2013 12:02 am

Ok multumesc djcristian pentru sfaturi.
maginish
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 25, 2013 1:53 pm

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde ubertracker » Mar Feb 12, 2013 5:17 pm

johnnydj scrie:Ehe astia nici nu poti sa ii numesti lautari...is genu care iau la o petrecere cat un dj...ce pretentii sa ai la scule

daca tu ca dj ai lua la o nunta cat ia Petrica matu Stoian, ti-ar ajunge 2-3 evenimente pe an sa iti faci plinu ;)
http://artistipentrununta.ro/2012/04/pe ... tu-stoian/
si atentie ca de multe ori preturile sunt date pe programe muzicale, care in general dureaza 30-45 min
plus minim 1000 euroi pentru taraf
sau tu te refereai la DJ-ii aia de ii vezi la MTV?
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde johnnydj » Mie Feb 13, 2013 11:00 am

lautari ieftini = scule ieftine=slabi
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djMitu » Mie Feb 13, 2013 11:27 am

eu unul chiar sunt iteresat despre pareri referitoare la behringer b815 neo
nu cred ca trebuie sa o luam pe campie si sa judecam ce scule si ce artisti sunt unii si altii
daca vreti deschideti si alte topicuri unde sa se discute "pareri despre nu stiu ce X boxa" sau ("sa-si laude fiecare ciocanul")
spor la postat
Avatar utilizator
djMitu
DJ Fondator
 
Mesaje: 442
Membru din: Lun Mar 28, 2011 1:45 pm
Localitate: urziceni - ialomita

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde maginish » Vin Feb 15, 2013 9:10 pm

Astazi mi-au venit boxele . Sunt fenomenale pur si simplu , au un bass incredibil , abia astept sa ma intalnesc cu baietii pentru un live sa vedem cum se comporta. Urmeaza de altfel sa-mi cumpar un stabilizator de tenensiune , ce imi recomandati pe releu sau servomotor avand in vedere ca o boxa mananca 1000 w din priza .
maginish
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 25, 2013 1:53 pm

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde DJ Sun » Vin Feb 15, 2013 9:12 pm

Servomotor un 5000 VA si poti sta linistit
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde johnnydj » Dum Feb 17, 2013 5:33 pm

nu are cum 1000 w...eu am un stabilizator de 5000 VA adica aprox 3,2 Kw si am mers pe el cu : 4 boxe de 400 rms, un bas de 500 rms, un bas de 400 rms, 2 masini fum de cate 700 w bucata, masina baloane sapun , mixer, lumini, laptopuri etc.... si nu era problema
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde maginish » Lun Feb 18, 2013 2:02 am

Te contrazic johnnydj are 1000w consum bucata asa scrie in spate unde se alimenteaza din priza , deci 2x1000w=2000w pot confirma utilizatorii care au astfel de boxe. Oricum sunt peste multe boxe gen rcf, fbt , am avut ocazia sa le folosesc live in aer liber pe instrumente , urla de rup , se aud super clar la un volum ridicat n-am avut ocazia sa ajung cu ele in clip , parerea mea ca pe live se aud mult mai bine ca pe calculator nu se compara una cu alta. Asa ca oameni buni care doriti sa va luati astfel de boxe luati-va ca merita fiecare banut .
maginish
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 25, 2013 1:53 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori