PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Pareri seria NEO

Am, sunt foarte multumit.
13
45%
Am, nu sunt multumit.
1
3%
Nu le am, le-am auzit, nu imi plac.
5
17%
Le-am auzit, sunt ok.
9
31%
Le urasc si pe ele, si brand-ul Behringer (aveti voi urechi de tabla ... ele sunt varza si nu merita)
1
3%
 
Voturi totale : 29

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde demential » Dum Mai 26, 2013 12:51 am

eu am senzatia ca toate posturile tale din ultimele 24 de ore se pot rezuma la "da-mi ban si gata", si nu inteleg de unde atata ura directionata catre mine. esti hater ?

EGOCENTRÍSM s. n. (Livr.) Atitudine a celui care privește totul prin prisma intereselor și a sentimentelor personale, tendință de a face din sine „centrul universului”; egotism. – Din fr. égocentrisme.

pentru o secunda aveam senzatia ca ai spus-o peiorativ, incercand sa ma persiflezi. oricum, irefutabila parerea ta.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Mai 26, 2013 1:31 am

@partymasters: imi raspunzi te rog legat de setarea dsp-ului ?
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde partymasters » Dum Mai 26, 2013 3:03 am

@grecu
ai pm
www.google.ro
Avatar utilizator
partymasters
DJ Fondator
 
Mesaje: 156
Membru din: Mar Feb 23, 2010 1:20 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde p3psitwist » Dum Mai 26, 2013 2:38 pm

iar v-a apucat nebuneala....
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde johnnydj » Dum Mai 26, 2013 8:06 pm

@demential ...boxele au costat aprox 1000 euro bucata cu tot cu huse originale...sunt mici usoare sunet puternic si clar si pe bass si pe inalte, chiar coboara f bine pe bass, eu le folosesc si la muzica mecanica si programe live...le recomand cu caldura(deja colegul iulian rugina e setat sa ia si el o pereche)
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde iulianrugina » Dum Mai 26, 2013 8:41 pm

[quote="johnnydj(deja colegul iulian rugina e setat sa ia si el o pereche)[/quote]
correct !!!
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde lush » Lun Mai 27, 2013 10:59 am

Eu cred ca si Bery si FBT si RCF sunt bune atata timp cat isi fac treaba si castigi bani cu ele.Ca suna mai prost sau mai bine ,asta depinde de fiecare dintre voi cum va multumeste sunetul unei boxe.Am avut surprize si cu Bery si cu FBT urile,o activa de la Bery s a ars a 2 a zi si FBT ul a crapat in timpul unei nunti la un volum normal.Am dus FBT ul acasa si am adus o boxa Bery care o aveam de acum 3 ani.Pe un stativ era un FBT si pe celalalt BERY,atunci am constatat diferenetele de sunet intre cele doua boxe.La momentul actual as putea sa ma intorc la Bery numai in cazul in care mai crapa un FBT.Am facut bani si cu Bery si cu FBT,sa nu credeti ca a interesat pe cineva din public cu ce boxe ma duc la treaba.Ideea este ca daca folosesti boxele pentru life e mult mai usor si suna mult mai bine cu FBT urile.Daca mergi numai cu playere ,calculator sunt foarte bune boxele BEry.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Mai 27, 2013 12:57 pm

@ partmasters - da ai dreptate, acest model de incinta reproduce un sunet strident si asta din cauza ca sunt redate mult prea pronuntat frecventele inalte si nu pentru ca incinta nu ar avea inalte asa cum ai scris tu anterior . eu stau cu inaltele pe mixer la "fara 10" cand sonorizez cu ele tocmai pentru ca mi se pare prea tipator sunetul reprodus. imi pare sincer rau ca ti s-a busit un driver de inalte si ca ti-ai pierdut putina incredere pe care o aveai in brand . lui demential i s-a busit o boxa in prima luna si uite-l increzator in continuare fiind chiar un vajnic aparator al acestui model de incinta . eu de asemenea sunt multumit de ele . destul multi le apreciaza, mult mai multi le critica. meritul lor este undeva la mijloc. marketingul din spatele lor sta bine pe hartie si nu prin ele a castigat teren modelul asta ci prin comportamentul pe teren ;). referitor la defectiune, ca idee, orice se poate intampla oricand, oricui, oriunde si faptul ca ti s-a intamplat tie sa-ti pice ceva la ele nu trebuie sa le discrediteze automat si in ochii celorlalti . unul din colaboratorii mei si-a achizitionat recent o pereche de RCF-uri 315MK3 si la al doilea eveniment a "pierdut" o inalta dar asta nu insemna ca modelul e automat nasol ci pur si simplu shit has happend ;) . a inlocuit-o la service, le foloseste in continuare si nu a inceput sa le porcaie in stanga si in dreapta

@ lush -
lush scrie:Eu cred ca si Bery si FBT si RCF sunt bune atata timp cat isi fac treaba si castigi bani cu ele.Ca suna mai prost sau mai bine ,asta depinde de fiecare dintre voi cum va multumeste sunetul unei boxe.
Adevarat ! ;)
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Mai 27, 2013 1:01 pm

Intamplator, sambata ma plictiseam pe la local in asteptarea invitatilor si am facut videoclipul asta in care se poat vedea si auzi "infamele" B815NEO alaturi de sub-ul SAMSON EX500:
http://www.youtube.com/watch?v=jPL9E7T2_C8
Enjoy, hate, comment, rate ... do whatever you want ! ;)
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde demential » Lun Mai 27, 2013 2:58 pm

7 contra 3. interesant scor.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde tractor » Lun Mai 27, 2013 3:26 pm

djcristian scrie:Intamplator, sambata ma plictiseam pe la local in asteptarea invitatilor si am facut videoclipul asta in care se poat vedea si auzi "infamele" B815NEO alaturi de sub-ul SAMSON EX500:
http://www.youtube.com/watch?v=jPL9E7T2_C8
Enjoy, hate, comment, rate ... do whatever you want ! ;)




Aoleu prietene am ajuns sa comparam,ascultam boxe prin filmulete pe youtube? :lol: :lol:
Si pe mine m-ati facut f curios,sper sa apucam saptamana asta sa vedem care ii treaba...pana acuma doar le-am vazut si opinie personala: is f urate,atat pot sa zic deocamdata despre ele
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djgrecu » Lun Mai 27, 2013 5:11 pm

Tu esti mai urat ca ele :)))))
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Mai 27, 2013 5:40 pm

djcristian scrie:Intamplator, sambata ma plictiseam pe la local in asteptarea invitatilor si am facut videoclipul asta in care se poat vedea si auzi "infamele" B815NEO alaturi de sub-ul SAMSON EX500:
http://www.youtube.com/watch?v=jPL9E7T2_C8
Enjoy, hate, comment, rate ... do whatever you want ! ;)

Aveam o parere mai buna despre 815 inainte sa aud clipu asta :))))
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde tractor » Lun Mai 27, 2013 5:50 pm

djgrecu scrie:Tu esti mai urat ca ele :)))))



Marius...te rog :lol: :lol: Stii si tu ca au un design nimicitor :mrgreen: .Cum ti-am mai zis si tie cu "gardul" acela de la driver s-ar potrivi perfect la o gradina :lol: Pffff ce rau is :x
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djcristian » Mar Mai 28, 2013 1:40 pm

DJ Sun scrie:
djcristian scrie:Intamplator, sambata ma plictiseam pe la local in asteptarea invitatilor si am facut videoclipul asta in care se poat vedea si auzi "infamele" B815NEO alaturi de sub-ul SAMSON EX500:
http://www.youtube.com/watch?v=jPL9E7T2_C8
Enjoy, hate, comment, rate ... do whatever you want ! ;)

Aveam o parere mai buna despre 815 inainte sa aud clipu asta :))))

:lol: :lol: :lol: Da Sun, buna asta! :P
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djcristian » Mar Mai 28, 2013 2:35 pm

tractor scrie:
djcristian scrie:Intamplator, sambata ma plictiseam pe la local in asteptarea invitatilor si am facut videoclipul asta in care se poat vedea si auzi "infamele" B815NEO alaturi de sub-ul SAMSON EX500:
http://www.youtube.com/watch?v=jPL9E7T2_C8
Enjoy, hate, comment, rate ... do whatever you want ! ;)


Aoleu prietene am ajuns sa comparam,ascultam boxe prin filmulete pe youtube? :lol: :lol:
Si pe mine m-ati facut f curios,sper sa apucam saptamana asta sa vedem care ii treaba...pana acuma doar le-am vazut si opinie personala: is f urate,atat pot sa zic deocamdata despre ele


Nu comparam nimic "prietene", doar ma jucam cu a mea camera prin sala in timp ce asteptam sa vina invitatii si totodata satisfaceam o rugaminte de-a ospatarilor prezenti la eveniment . Au vrut sa auda si ei Saint Tropez de 3 ori la rand, asa ca de incalzire :lol: . Am profitat de ocazie si am facut un filmulet pentru mine si acum ca tot este postat aici pe forum, de ce sa nu fie si la indemana diverselor persoane interesate sa vada / auda macar asa in mare cum se comporta boxele astea intr-o sala de evenimente de dimensiuni medii (max 100 de persoane) cu gresie pe jos si un tavan semi-inalt. Asta asa ca idee ;) ...

Referitor la curiozitatea ta, eu iti pot spune de pe acum ca la finalul testului pe care vrei sa-l faci cu B815NEO ale lui dj grecu vs RCF 415 ART-urile tale, daca esti in stare sa-ti calci pe orgoliu si sa recunosti ca nu-i ca tine, fiind ai sa vezi/auzi ca nu-i ca tine, vei inghiti in sec si vei constata ca nu mancam rahat noi astia care avem asa ceva si le-am comparat deja in fel si chip cu alte incinte de acelasi calibru de pe la alti producatori dar consistent mai scumpe.
B815NEO URLA, DUDUIE si ZGUDUIE BINEEE plamanu' fara vreun subwoofer adaugat in set ! La volume spre 80-85% sunetul se schimba si devine strident insa pana acolo se aude impecabil pe toata gama de frevente, cu un bass naucitor pentru un satelit full-range, pentru ca in definitiv B815 este decat un satelit fullrange de 400 + 30 WATTI RMS nominal, nu sustine nimeni ca ar fi Duhul Sfant al boxelor active :) . Reglata media cu grija din EQ-ul de pe mixer se compenseaza si lipsa nativa a mediilor care am mai mentionat-o in alte postari pe marginea acestui subiect. Vei auzi si vei constata singur asta la probele pe care urmeaza sa le faci ;). Chiar va recomand sa filmati testul vostru cu o camera care preia sunet stero pentru a vedea si noi cum au decurs probele, genurile muzicale folosite dar in special pentru a-ti vedea expresia fetei cand iti vei da seama cum "infama" si "hulita" B815 ii da muku' "ilustrei" 415ART ca si putere totala. Ca si claritate seria ART nu prea straluceste asa cum au impresia multi, in general RCF-urile fiind pronuntate pe medii si nu pe inalte, pentru a ajuta in aplicatiile vocale si neavand bass foarte pronuntat din dorinta producatorului ca posesorii de astfel de sateliti sa-si cumpere si subwooferi pentru completare ;). Singurul model cu ceva mai mult bass ar fi 725 ART insa pretul este de 3 ori mai mare deci alta liga. Alte serii sunt cu adevarat stralucitoare ;) : 4PRO, NX, TT. Nici nu mi-ar trece prin minte sa compar B815 cu vreo incinta din seriile astea. Nu am acum, pentru nu exista termen de comparatie.

Eu niciodata nu am vorbit sau scris aici pe forum decat strict din experienta mea proprie si personala. Cand nu am informatii bazate pe ceva, tac din gura sau pur si simplu nu tastez ceva doar ca sa ma aflu in treaba, pentru ca lumea e plina de oameni prost informati sau pur si simplu idoti absoluti de felul lor si de informatii proaste, false si total dezinformate bazate pe asumptii cretine de genul celor facute de tine si altii ca tine.

No, bye !
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde johnnydj » Mar Mai 28, 2013 10:51 pm

Eu spun ca rcf o sa se auda mai bine decat 815 neo , asta ca si calitate...vorbeai de boxe de la rcf ai ascultat seria hd? Sa.vezi la boxa pe 12 bass si inalte
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde demential » Mie Mai 29, 2013 8:52 am

8 contra 3. sincer, orice discutie ulterioara "contra" este penibila :)
sau avem de-a face cu 8 incepatori cu urechi de tabla contra 3 profesionisti.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djcristian » Mie Mai 29, 2013 11:06 am

johnnydj scrie:Eu spun ca rcf o sa se auda mai bine decat 815 neo , asta ca si calitate...vorbeai de boxe de la rcf ai ascultat seria hd? Sa.vezi la boxa pe 12 bass si inalte

1. Calitativ da, power wise nu ;).
2. Am auzit numai de bine despre HD12 insa pana acum nu am avut unde sa le aud.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde voxparty » Mie Mai 29, 2013 12:28 pm

djcristian scrie:Ca si claritate seria ART nu prea straluceste asa cum au impresia multi, in general RCF-urile fiind pronuntate pe medii si nu pe inalte, pentru a ajuta in aplicatiile vocale si neavand bass foarte pronuntat din dorinta producatorului ca posesorii de astfel de sateliti sa-si cumpere si subwooferi pentru completare ;). Singurul model cu ceva mai mult bass ar fi 725 ART insa pretul este de 3 ori mai mare deci alta liga. Alte serii sunt cu adevarat stralucitoare ;) : 4PRO, NX, TT.


daca nu ma insel singura diferenta intre seria RCF ART 7 si NX consta in incinta, ART-urile sunt de plastic iar NX-urile sunt din lemn. Electronica este aceiasi.
Imagine
Avatar utilizator
voxparty
Super Membru
 
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Noi 11, 2011 5:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori