PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Pareri seria NEO

Am, sunt foarte multumit.
13
45%
Am, nu sunt multumit.
1
3%
Nu le am, le-am auzit, nu imi plac.
5
17%
Le-am auzit, sunt ok.
9
31%
Le urasc si pe ele, si brand-ul Behringer (aveti voi urechi de tabla ... ele sunt varza si nu merita)
1
3%
 
Voturi totale : 29

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde johnnydj » Mie Mai 29, 2013 6:59 pm

djcristian scrie:
johnnydj scrie:Eu spun ca rcf o sa se auda mai bine decat 815 neo , asta ca si calitate...vorbeai de boxe de la rcf ai ascultat seria hd? Sa.vezi la boxa pe 12 bass si inalte

1. Calitativ da, power wise nu ;).
2. Am auzit numai de bine despre HD12 insa pana acum nu am avut unde sa le aud.

suna bine tare :D tocmai am facut 4 sonorizari cu ele...bass inalte ...
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde DJ Sun » Joi Mai 30, 2013 11:35 am

In ultima vreme deoarece am avut si o sa mai am evenimente mai maricele la care voi avea nevoie de echipament suplimentar am tot rascolit netul in cautare de solutii viabile si pentru care sa nu fiu nevoit sa imi vand garsoniera pentru a mi le achizitiona.Teoretic mai aveam nevoie de un bass (ceva decent ma duce la 1000 e minim) dar si asa pentru a acoperi sali mari e nevoie de inca 2 topuri.Intr-un final am ajuns la concluzia ca e ok in acest moment sa imi achizitionez inca 2 topuri bery 815 Neo.Stiu cum suna, stiu atuurile si neajunsurile lor dar cred ca in combinatie cu sistemul meu actual voi putea acoperi fara probleme evenimente de 200 de persoane.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde demential » Joi Mai 30, 2013 11:38 am

in viitorul apropiat o sa am o sonorizare cu 4 x B815neo, 1 x 315D si 1x woofer B1800DPRO.
practic, un test "de foc" :)
o sa revin cu feedback :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde demential » Sâm Iul 06, 2013 4:55 pm

RCF Art715-A. am onoarea sa le folosesc la un eveniment.
cel putin, asa am crezut inainte sa le ascult. acum a devenit o oroare.
comparate cu B815neo la volum mediu suna putin mai curat, mai fin. DAR nu la fel de complet.

la volum mare ... s-a terminat. medii, inalte, tipatoare, fara pic de bass.

asadar, inca o bila alba in plus pentru B815neo - cel mai bun raport calitate pret din punctul meu de vedere, pentru eveniment cu sali unde acustica este minim decenta si un numar de maxim 100 invitati.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde tractor » Sâm Iul 06, 2013 6:19 pm

Si mediile-inaltele pe care trebuie sa le aiba un satelit/fullrange unde is?PUTIN mai curat,PUTIN mai fin? :lol: :lol: .
B815 is niste boxe brute,nu au nicio treaba cu fidelitatea,sunet tare, infundat si prost,parerea mea.

Apropo,cumti so parut inaltele de la rcf comparativ cu behri,bine asta daca vrei sa fi obiectiv nu ca bery is ale mele si alea is miezu


Ce te faci cu behringer intr-o sala mare cu mediile inaltele alea?
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde demential » Sâm Iul 06, 2013 6:45 pm

nu inteleg, ce vrei sa-ti spun ? nu-mi plac. sunt sub 815neo si ... mai scumpe:)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde DJ Sun » Sâm Iul 06, 2013 9:48 pm

Am vazut foarte multe 715 la vanzare si nu stiam de ce, eu am ascultat 725 si sunt foarte misto.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde tractor » Dum Iul 07, 2013 12:24 pm

le vand pentru ca is niste banuti,multi blocati in ele,pe o vreme cand preturile s-au dus la naiba,si nu merita tinuti atatia bani in 2 boxe,cand el primeste aceasi bani ca si cel cu berry de 300euro boxa
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde DJ Sun » Dum Iul 07, 2013 12:31 pm

Pai nu vad nici o afacere sa iei un 2 rcf 715 si sa dai 6000 ron apoi sa le vinzi cu cat? ca mai mult de 4500 ron nu iei si cu bani astia sa iti iei bery 815 ???
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde tractor » Dum Iul 07, 2013 6:56 pm

DJ Sun scrie:Pai nu vad nici o afacere sa iei un 2 rcf 715 si sa dai 6000 ron apoi sa le vinzi cu cat? ca mai mult de 4500 ron nu iei si cu bani astia sa iti iei bery 815 ???



Cei care au luat o masina in leasing acum 3-4 ani,si acuma o predau in imposibilitatea continuarii ratelor ti se pare o afacere?Asa se poate intampla f frumos si cu boxele,si cu orice alte bunuri...Sunt si altii care vand din simplu fapt ca nu mai merita dpdv financiar sa tina atatia bani blocati in niste boxe cu care nu mai poate produce nimic,sau poate produce dar infim fata de investitia facuta.Sunt n motive pentru a vinde niste boxe,nu neaparat nemultumirea fata de ele,deci nu neaparat daca se vand is de kko.


De ce nu aduce nimeni in discutie calitatea cutiilor(se zgarie cutia si daca se pune o musca pe ea),designu(care din punctul meu de vedere e hidos),potentiometrel alea de mixer de 200lei,conectorii china,so zgarcit la inca un piciorus in plus....aduceti si astea in discutie,pentru ca acolo se regaseste o parte din pretul mai mic
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Iul 07, 2013 7:20 pm

@tractor:
Si totusi ramane un produs cu un raport pret/calitate pe care greu il poti bate. Iar alte modele de la alte marci iti ofera un PIC mai mult pentru o diferenta PREA mare de pret. Adica tu vrei sa zici ca designul+potentiometre de "calitate" (nu china)+conectori "adevarati" (nu china) si un plastic mai putin sensibil la zgarieturi fac de la 10 mil in sus diferenta pe o boxa? Atunci esti cam snob. O sa iti vinzi rcf-urile cum ti-ai vandut si playerele si probabil o sa invoci acelasi motiv pueril...bani blocati degeaba. Sau poate o sa te saturi de ascultat muzica pe medii-inalte...sau poate o sa-ti iai si un subwoofer (tot de marca nu basini) ca sa ai un sunet complet, sa simti loudness-ul.

@ceilalti utilizatori: nu puneti suflet in discutiile cu tractoras ca nu ajungeti nicaieri. Am fost la test cu berila si rcf si m-am enervat destul cand l-am auzit ce aberatii scotea legat de frecvente (ex: la 2,5khz el zice ca e inalta nu medie). Si partea funny a fost cand se batea cu pumnul in piept ca ce bine suna rcf cand de fapt suna berila (am acoperit faderul cu mana ca sa nu isi dea seama). Deci lasati-l in treaba lui :) In rest e copil de treaba pentru cine are rabdare cu el :) LOL
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djcristian » Dum Iul 07, 2013 7:51 pm

tractor scrie:Aoleu prietene am ajuns sa comparam,ascultam boxe prin filmulete pe youtube? :lol: :lol:
Si pe mine m-ati facut f curios,sper sa apucam saptamana asta sa vedem care ii treaba...pana acuma doar le-am vazut si opinie personala: is f urate,atat pot sa zic deocamdata despre ele


@tractor - Vezi, cum esti, prietene ? Ai fost, ai probat, ai testat, ai ascultat si nu ai adus nici o completare posturilor tale turbate pline de dispret catre acest model de incinta pe care unii dintre noi il detin si il stimeaza enorm. Nu ai avut bunul simt sa ne impartasesti impresiile tale la finalul testelor si asta spune multe despre tine, prietene.

S-a intamplat exact cum asa cum iti spuneam eu ca o sa se intample si nu ti-a venit sa crezi ca o "coarda" de Behringer iti desfiinteaza pretioasele tale RCF-uri, nu ? Ti-am spus ca Behringer rules, dar tu nu ... batman, batman :) !

Daca lucrurile ar fi stat invers, ai fi urlat ca un zmeu pe forum despre asta si ti-ai fi lovit-o de noi, insa realitatea te-a lovit crunt peste timpane si ti-ai dat probabil seama ca nu de cretini apreciem unii dintre noi B815NEO care pentru pretul ei modest de 2200 lei poate face destul de multe.

Toate cele bune, "prietene" si s-auzim numai de bine !
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde tractor » Dum Iul 07, 2013 9:11 pm

djcristian,sa stii ca in fiecare noapte cand ma puneam in pat ma gandeam ca dc nu am postat pe forum concluziile mele in legatura cu cele 2 modele de boxe,asta e principala mea grija...

Tineti seama ca am comparat rcf art 415a nu 725a cu behringer.Concluziile mele in urma ascultarii: bas mai jos,isi face simtita prezenta mai bine la Behri fata de rcf unde e mai kick,nu asa jos,dar pe partea de medii-inalte nu are rost comparatia,asta va poate confirma si djgrecu daca e obiectiv bineinteles.Da chestiile de genu mufe,cutii,potentiometre se platesc!In general calitatea se plateste...


In fine la cat de indoctrinati sunteti aici cu behringer astea,parca l-ati fi prins pe dumnezo de un picior dar nu inteleg dc...are basu ala jos,care intr-o sala mare puse pe stativ nu stiu ce va mai ramane de el,in rest sunt fix pix,pe vocee mi se par infundate comparativ cu rcf care le-am avut la dispozitie,sa nu zic si de cutii care is simtitor mai mari la 815,deci normal si un bas mai +


815 astea le vad ideale pt petreceri micute se pot folosi si fara subwoofer,dar daca le pui peste 2 basi calumea,intr-o sala mare,o sa ai lipsa de medii inalte la greu.



Deci ca un rezumat: Behri 815 +:bas mai pronuntat , Rcf: bas mai kick,nu asa jos dar pe medii,inalte claritate vocee nu au niciun termen de comparatie cu 815.Astea is concluziile mele strict legat de sunet,la design si calitate le-am spus mai sus.
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djcristian » Dum Iul 07, 2013 9:18 pm

Multumim pentru impresiile impartasite. ;)
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde blak » Dum Iul 07, 2013 9:24 pm

opinia mea? RCF nu face boxe pentru banii ceruti.... RCF e ok pe basi..in rest fix pix
blak
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Mai 22, 2012 3:02 pm

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde tractor » Dum Iul 07, 2013 9:37 pm

Sa punem si o poza cu djgrecu in actiunea lui de testing:))

Imagine

Si o poza cu inculpatele:

Imagine


Nu va luati de bere,era a mea domnul cu testele a fost treaz pe toata durata lor :mrgreen:
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde ubertracker » Dum Iul 07, 2013 10:17 pm

trebuia sa pui o poza cu tine, nu cu el...
daca poza ar fi fost cu mine si nu ti-as fi dat acordul, cred ca ti s-ar fi parut stramt Clujul.
foarte urat, concitadinule.

on topic:

nu am auzit cum suna RCF412a, deci nu pot sa ma pronunt in privinta lor

dar am auzit cum suna behringerurile in cauza si concluziile sunt:
1. duc un eveniment de 150 de persoane fara probleme
2. mediile sunt putin mai in spate, dar nu e grava problema. doar ca am vazut ca unii dj au tendinta de a ridica basul si inaltele pe canalul stereo si astfel mediile raman si mai in urma.
3. inaltele devin putin agresive la volum mare
4. parerea mea este ca sunt potrivite pentru activitatea de dj NBC prin raportul performante-pret. fiabilitatea ramane de vazut :)
5. se poate canta pe ele. am cantat pe ele si sunt destul de ok. dar nu mi le-as cumpara cu scopul de a canta pe ele

in contextul general al forumului pe care scriem acum, as tinde sa cred ca behringerul asta bate rcf412a. (desi nu l-am auzit)
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde tractor » Dum Iul 07, 2013 10:21 pm

era vb de 415a nu 412a .Da nu cred ca e o problema cu o poza,data viitoare ma trag si eu in chip,oricum daca este o problema cu poza o s-o scot bineinteles,am mai vazut n poze postate pe forum de la intalniri si in ideea asta am zis ca nu cred ca ar fi o problema.


Deci djgrecu daca te deranjeaza buzz si o scot
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djgrecu » Dum Iul 07, 2013 10:49 pm

@tractor:
Nu ma deranjeaza. Stiu de ce ai pus poza cu mine si nu ai pus cu tine: sunt mai frumos :))
Eu sunt de acord ca rcf suna pe medii si inalte mai bine decat berry dar nu pot fi de acord cu acea 'lipsa de comparatie" pe care o sustii. Dupa cum spui tu as zice ca 815 neo e prastie pe medii si inalte dar nu e chiar asa...exagerezi. si oricat ti-ai dori tu asta diferenta ca sound nu face in veci diferenta in bani. Dar asta este parerea mea. La urmatorul test mai ducem pe cineva cu noi :)

@Ubertracker
Imi pare rau ca atunci cand ai cantat nu am setat dsp-ul pe speech. Asa cum era setat pe "music" exact asa s-a comportat: a lasat mediile mai jos si a dat un pic de boost pe basi si inalte. Nu zic ca ar fi sunat mediile ca pe rcf-urile voastre dar poate nu ar fi ramas asa in spate

P.s. in ciuda "muscaturilor" dintre mine si tractoras vreau sa precizez ca noi ne intelegem si ne ajutam reciproc :) ce sa fac....mi-e vecin :P
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djMitu » Joi Iul 11, 2013 2:07 pm

vreau sa-mi cumpar o pereche de 815 neo de unde ma sfătuiți sa o cumpăr senia sau thoman (astept sfaturile voastre). multumesc
Avatar utilizator
djMitu
DJ Fondator
 
Mesaje: 442
Membru din: Lun Mar 28, 2011 1:45 pm
Localitate: urziceni - ialomita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori