PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Pareri seria NEO

Am, sunt foarte multumit.
13
45%
Am, nu sunt multumit.
1
3%
Nu le am, le-am auzit, nu imi plac.
5
17%
Le-am auzit, sunt ok.
9
31%
Le urasc si pe ele, si brand-ul Behringer (aveti voi urechi de tabla ... ele sunt varza si nu merita)
1
3%
 
Voturi totale : 29

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde Interpret&Dj » Dum Sep 29, 2013 9:01 pm

Am inteles mai baieti. Si nu mai fiti asa de rai...
Formatie sau Dj? Eu sunt alegerea potrivita
Interpret&Dj
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:39 pm
Localitate: Breaza

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djgrecu » Joi Oct 03, 2013 12:22 am

Zilele trecute am fost la o proba cu 815neo vs. ev elx115 pe un powermate 1000-2. Ev-urile au sunat mai bine in general si mai ales si-au pastrat basul si la volum mare pe cand 815neo la volum ridicat si-a pierdut basul acela jos...s-a transformat in kick. Acum am ajuns sa ma intreb daca o fi asa mare diferenta intre ev elx115 si ev elx115p ? La Bradet am ramas cu impresia ca 815neo a sunat mai bine decat elx115p... Stiu, diferenta de pret intre 815neo si ev+powermate e destul de mare, nu de asta am postat impresiile ci doar asa, ca fapt divers.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde Lucian » Joi Oct 03, 2013 6:00 pm

ELX-ul a primit un semnal mai puternic decat Neo, poate asta ar fi explicatia.
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Joi Oct 03, 2013 10:36 pm

Boxele pasive au o dinamica mai mare. De aceea au ceva mai multa "consistenta" din punct de vedere auditiv...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde demential » Dum Oct 06, 2013 11:13 pm

sambata am avut ca sateliti VL152 . azi sunt cu neo815. este diferenta .. "vizibila".
DAR tot sunt foarte multumit de berry, pentru banii la care pot fi achizitionate :)
pe medii/inalte ii da clasa VL-ul (evident). totusi la bass sta mai bine berry decat VL-ul. chiar si la volum mare.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djcristian » Mie Oct 16, 2013 1:28 am

Pentru cei interesati sa isi faca o parere despre aceste incinte, niste materiale audio-video proprii :

http://youtu.be/olcP5CG8Sks

http://youtu.be/QX0MopDBQ8E

http://youtu.be/Yzwf1DA1Xl4

Enjoy !
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

BEHRINGER B815 NEO vs. TURBOSOUND MILAN M15

UNREAD_POSTde djcristian » Vin Noi 15, 2013 12:52 am

Trebuie mentionat de la bun inceput ca seria MILAN de la Turbosound este realizata in fabrica Behringer ;) si se pare ca acesta este motivul pentru care inca nu a fost lansata seria IQ. Au produs un lot complet de MILAN probabil asa de test.

Imagine

Concluziile testului comparativ : NEO e rege :D ! MILAN nu iese cu nimic in evidenta. Pare o boxa activa banala. Nu te uimeste cu nimic . Eqalizatorul este in plus, raspunsul in frecenta este subtil. Ii dai bass, ii dai inalte ... ea parca nu simte ... sincer sunt dezamagit :( ... ma asteptam la mai mult. Cand "balansau" baietii semnalul de la una la alta, iti doreai sa revina la NEO mai repede.

Alte parte nasola este faptul ca MILAN M15 este destul de grea ... 23-24 de kg. Nu am putut sa o pun singur in stativ si referitor la flansa dubla, pana te obisnuiesti cu ea, dureaza. Este o incita foarte robusta si solida, frumoasa foc cu insertii de aluminiu pe laterale ... o frumusete, ce mai ! ... insa din pacate pe cat de frumoasa si atragatoare este, pe atat de banala si neimpresionanta este in functionare. Pacat ... :cry:
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde misu_misu66 » Mie Oct 01, 2014 2:45 pm

Salut. De saptamana trecuta sunt si eu printre posesorii de 815NEO. Primul eveniment l-am avut cu ele sambata trecuta, intr-o locatie destul de pretentioasa ca si acustica. Sunt FOARTE MULTUMIT de ce pot aceste boxe, super multumit de tot. Am vazut ca multi pe-aici stramba din nas ca sunt BEHRINGER si ca vezi doamne nu au claritate si alte vrajeli. Suna excelent pentru ceea ce facem noi. Daca eram formatie ma orientam poate spre altceva dar pentru NBC sunt perfecte. Le recomand din tot sufletul.
www.djromania.ro
Miandro Sound - Mihai Andronic
Sonorizari evenimente Galati - 0722436832
Avatar utilizator
misu_misu66
DJ Fondator
 
Mesaje: 154
Membru din: Vin Apr 17, 2009 2:18 pm
Localitate: Glalati

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde sauronc » Sâm Feb 07, 2015 10:58 pm

Salutare,

Dau si eu pe aici ca sa reinvie topic-ul.
Am vazut ca dati ca setari pe DSP (obligat),High 0, Low 1, Cut 70hz.
Daca ar fi dupa mine as tine la maxim pe Low, dar imi e sa nu imbatraneasca prea repede.
Sunt in perioada de acomodare pentru ca abia le-am luat, in trecere de la pasive la active si imi e sa nu dau in alte belele.

Intrebarea mea este urmatoarea.
Daca folosesc ca placa audio un X-fi pe USB, care imi da si ea Eq-ul propriu, gresesc folosind-ul.
Mentionez ca nu imi intra in clip si oricum din cate am observat intra filtrele boxei automat cand e prea puternic pe joase.
sauronc
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Ian 30, 2015 7:34 pm

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde dannyinthemix » Dum Feb 08, 2015 5:10 pm

In legatura cu setarile de eq exista clar o lege : inalte maxim ora 3, medii ora1 -2, si bas MAXIM ORA UNU. Asta daca tii la difuzoare si nu vrei sa l-e distrugi. Situatia se aplica in cazul cind ai sursa de semnal buna calitativ ca inregistrare.
dannyinthemix
DJ Fondator
 
Mesaje: 594
Membru din: Lun Noi 23, 2009 3:47 pm
Localitate: timisoara

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde sauronc » Dum Feb 08, 2015 6:12 pm

Daca-i lege o sa incerc sa ma supun.
Mie imi era sa nu fie o lege cam data de 'bunici' care tineau pickup-ul pe dulap si lasau discul cursiv pana la final ca sa nu zgarie ceva. :)
sauronc
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Ian 30, 2015 7:34 pm

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djcristian » Lun Feb 09, 2015 4:35 pm

Nu e nici o lege si sunt doar recomandari amicale pentru a avea rezultate bune ;). Fiecare e liber sa tina setat dupa bunul plac si dupa placerea personala. E bunul tau, dai cum vrei in el :D . Amplificarea este destul de desteapta sa se protejeze la abuzuri :P
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde remy » Lun Mar 09, 2015 11:25 am

Difuzorul din 815 neo, 400w rms, atat poate boxa asta.... 800w ...vrajeala, aceeasi vrajeala si la 821/912 neo, doar 400w rms...
http://www.pop-music.ru/catalog.php?id=888880020717
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djgrecu » Lun Mar 09, 2015 1:30 pm

Iar pe driver scrie 30W
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde sauronc » Vin Mar 13, 2015 4:46 pm

Nu stiu de ce dar nu am avut niciodata interesul si timpul sa caut bube
vreunui echipament incat sa am ce posta pe forum-urile dedicate.
Sunt constient ca nu sunt cele mai minunate boxe, nu le compar cu RCF, FBT, Dynacord etc., dar sunt perfecte pentru evenimentele la care merg eu.
In alta ordine de idei, stie cineva de ce nu se mai aduc?
As mai vrea sa imi mai cumpar un set dar nu la 2600 lei/boxa :).
sauronc
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Ian 30, 2015 7:34 pm

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde remy » Vin Mar 13, 2015 6:13 pm

nu se mai fabrica deoarece magnetii pe NEO au devenit foarte scumpi, Thomann mai asteaspta un ultim import din China luna aceasta, dar nu 815neo, doar 912neo... si se pare ca seria aceasta a iesit din fabricatie total...
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde bogo4all » Lun Mar 16, 2015 4:58 pm

Buna baieti, si fete dac-o fi. Pe scurt..
Am fost pana de curand posesorul a 4 x Berry 1520 PRO, care au fost amplificate de un lexon si ajutate de un 1800d pro. Inainte de acestea am avut si berry 215D active, care sa fiu sincer le-am tinut foarte putin, fara un bass langa ele nu prea par a fi boxe fullrange. In cele din urma le-am vandut pe toate si acum sunt hotarat sa fac un pas in fata.
De vreo 2 saptamani ma uit ce sa cumpar si nu stiu ce.Fiind o suma relativ mica pentru domeniul PRO audio, se pare ca trebuie sa gasesti loc de compromisuri.
Ma uitam in special dupa ceva SH pasiv, sa zic gen RCF 315 insa citeam pe forumurile vecine ca la fel, fara un bass langa ele mare lucru n-ai rezolvat.
Ca idee ce m-ar face sa aleg 815 neo in loc de Art 315-mk3 , care din ce am vazut pe internet, au aproape aceleasi preturi.
In primul rand caut ceva care sa aiba spl si sa si reziste la abuz, nu ca la 215d care dupa o ora date mai tare ramai fara inalte.
Am zis ca totusi sa trec de la berry la ceva mai serios, insa dimineata mi-am amintit de aceste boxe si am citit tot thread-ul. Fara sa ajung sa citesc tot dupa cateva cautari am descoperit si eu ce scrie aici, ca boxa ar avea difuzorul de mid/low - 400W si driver-ul de 30w. Nici spl-ul din caracteristici nu e foarte grozav. Ma orientasem si catre niste boxe DIY, gen cele facute de nexus, insa cam depasesc bugetul meu si nu stiu daca se justifica diferenta de pret intre aceste 815NEO care vad ca sunt foarte laudate. Nu a desfacut nimeni o incinta sa vedem cap coada ce-i inauntru?
Acum intrebarea e daca voi fi multumit de puterea lor, bineinteles, nu doar sa urle si fidelitate 0. Nu am avut ocazia sa le ascult, decat 512dsp care-mi pareau destul de ok.Nu m-as fi gandit ca as putea lua ceva activ in banii astia si sa fie si ok ,asa amplificatorul il voi putea folosii pentru a amplifica potentiali basi pe viitor, ca de bas nu duce nimeni lipsa, sau acestea n-au nevoie de asa ceva? :lol:
Dupa video-ul de aici par sa sune bine.
https://www.youtube.com/watch?v=Qv5MIojlF40
bogo4all
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 16, 2015 4:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde sauronc » Mar Mar 24, 2015 1:03 pm

Imi permit sa iti raspund eu. Ca proaspat posesor de B815Neo pot sa spun ca sunt foarte multumit de ele.
Intr-adevar are niste limitari dar la pretul lor (ala normal de 16-17) sunt mai mult decat decente.
Din proprie experienta iti spun ca trebuie sa fii foarte atent la ce sursa folosesti.
Pe degeaba iti cumperi mixer si cabluri scumpe daca pleci din laptop cu HDA sau Realtek.
Foloseste neaparat o placa audio externa si mp3-uri de calitate.
De obicei muzica de petrecere sufera la capitolul calitate dar mai poti recupera prin reglaje.
Nu lua in seama suparaciosii care dau direct cu marea descoperire de 400W/ML si 30W/H. Chiar credea cineva ca sunt la 1200W cat scrie pe fata?
Pana apare boxa aia de 1200W pe aceeasi constructie poti merge la sigur pe B815NEO.
Pe degeaba ai putere mare si ditamai arsenalul daca nu ai un pic grija cum il reglezi.
La capitolul abuz nu cred ca stau mai stralucit decat B215D. Poate sunt eu mai nebun dar as zice ca iti mai trebuie totusi si un subwoofer.
La muzica de petrecere (nunti) merge doar cu top-urile dar la capitolul basi pe muzica de club(majorate) sau dance eu zic ca se poate ma bine.
Am incercat sa fortez joasele pe boxe dar la volum mai mare iti taie si parca mai scurteaza. La capitolul asta nu imi dau seama daca limitarea este electronica sau difuzorul nu poate arunca prea mult.
Daca vrei sa le cumperi si gasesti, arunca si pe aici o vorba.
sauronc
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Ian 30, 2015 7:34 pm

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde bogo4all » Joi Mar 26, 2015 5:31 pm

Ramane sa ma decid.
Ce recomandati 2 x 815 NEO SH la 2500 lei cel mai mic pret care l-am gasit..
sau 2x912 NEO NOI la 2100 lei.

Totul avand in vedre ca am avut behringer 1520 PRO de lemn dupa o experienta destul de proasta cu cateva de plastic, inclusiv 215D.
Sau nu merita investitia si sa mai astept sa iau ceva mai ok.
Mackie SRM 450 cum sunt? din ce vad sunt aceeasi constructie....
bogo4all
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 16, 2015 4:12 pm
Localitate: Baia Mare

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djcristian » Mie Mai 06, 2015 9:38 pm

Cateodata mi se face dor de vechile mele B1520 PRO :P . Cum duduiau ele, ufff :D ... da si cand era de carat la plecare ce mai le spucam :lol:

Revenind ... vrei forta bruta iti iei 815. Fiind SH te duci, testezi intens, asculti si tragi concluzii.

Inca odata zic, diferenta intre incinte de 12" si 15" este de ~40% diminuare de putere din cauza volumului fizic al incintelor.
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron