PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Pareri seria NEO

Am, sunt foarte multumit.
13
45%
Am, nu sunt multumit.
1
3%
Nu le am, le-am auzit, nu imi plac.
5
17%
Le-am auzit, sunt ok.
9
31%
Le urasc si pe ele, si brand-ul Behringer (aveti voi urechi de tabla ... ele sunt varza si nu merita)
1
3%
 
Voturi totale : 29

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde maginish » Vin Sep 20, 2013 6:23 pm

Salut. Detin o pereche de berry b815neo si u mixer berry 1204 fx pro . Cand ascult muzica si e setat balansul pe o singura boxa are un bass puteric iar cand reglez potentiometrul in 0 sa se auda ambele boxe pierd excesiv din bass . Care ar fi cauza?????
maginish
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 25, 2013 1:53 pm

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde MajNooN » Vin Sep 20, 2013 8:12 pm

maginish scrie:Salut. Detin o pereche de berry b815neo si u mixer berry 1204 fx pro . Cand ascult muzica si e setat balansul pe o singura boxa are un bass puteric iar cand reglez potentiometrul in 0 sa se auda ambele boxe pierd excesiv din bass . Care ar fi cauza?????

Defazajul. Ce cabluri folosești? Respectă polaritatea?
Imagine
Let the music play loud, fuck the neighbours...
Avatar utilizator
MajNooN
Super Membru
 
Mesaje: 1455
Membru din: Vin Oct 09, 2009 9:58 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djcristian » Sâm Sep 21, 2013 12:08 am

demential scrie:uneori, la unele evenimente, spre dimineata, mi s-a stricat "BAAAAAA, da mai tare !!!!".
tie ti-a strigat cineva vreodata, spre dimineata : "Ba, da-o mai calda ! mai plina !


:lol: :lol: :lol:
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djcristian » Sâm Sep 21, 2013 12:13 am

MajNooN scrie:
maginish scrie:Salut. Detin o pereche de berry b815neo si u mixer berry 1204 fx pro . Cand ascult muzica si e setat balansul pe o singura boxa are un bass puteric iar cand reglez potentiometrul in 0 sa se auda ambele boxe pierd excesiv din bass . Care ar fi cauza?????

Defazajul. Ce cabluri folosești? Respectă polaritatea?


1.Pe alt canal iti face la fel ?
2.Defazajul nu e valabil doar la pasive ?
3.Felicitari pentru detinerea de B815NEO ! :)
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde maginish » Sâm Sep 21, 2013 1:45 am

Pe ambele canale face , cablurile sunt italiene le-am luat de noi 90 lei buc. Pana la urma am desfacut mufele si lipiturile sunt facute la fel pe ambele cabluri.
maginish
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 25, 2013 1:53 pm

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djgrecu » Sâm Sep 21, 2013 2:35 am

La mixer e activat vreun efect? Pentru mai multa siguranta pune maxim stanga toate potentiometrele care au FX. Sursa de muzica ce este ? As banui ca sursa e mono si tu intri in mixer pe stereo. Daca sursa e pe mono atunci foloseste doar intrarea stanga (mono) a canalului.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde maginish » Sâm Sep 21, 2013 11:17 pm

Multumesc o sa incerc.
maginish
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 25, 2013 1:53 pm

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde Interpret&Dj » Dum Sep 22, 2013 9:54 pm

djcristian scrie:
djMitu scrie:as mai dori ceva sfaturi de cei care folosesc b815neo (am intrat de ieri in posesia unei perechi, de la senia)
cum este mai bine si ce setari folositi la filtrele boxelor
si mai vreau sa stiu daca chiar este necesar sa folosesc stabilizator?


Egalizatorul lor lasat la ora 12 pe ambele corectii. Low-cut-ul dat la minim cand le folosesc doar pe ele si dat pe la 70 HZ cand am si subwoofer.

Pe mixer, EQ setat astfel: HF - ora 10 ; MF - ora 2 sau 3 in functie de piesa ; LF - ora 12 sau 1 la fel, in functie de piesa.

Folosesc de fiecare data stabilizator de tensiune pentru calmarea piticilor din creierul meu. Pana acum, in vreo 4-5 ocazii, si-a dovedit din plin utilitatea. Altfel sunt mai mult decat sigur ca puscau sursele de alimentare din ele la ce anomalii erau pe prize, si la ce sunete scotea stabilizatorul in incercarile lui de a tine in frau variatiile de tensiune.

Spune-mi si mie,te rog,ce stabilizator folosesti ca vreau si eu sa-mi iau?!! Cati watti?
Formatie sau Dj? Eu sunt alegerea potrivita
Interpret&Dj
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:39 pm
Localitate: Breaza

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde Interpret&Dj » Dum Sep 22, 2013 10:05 pm

demential scrie:poti pune te rog o poza cu setarile puse ? nu ma pricep la asta cu "ora x".
eu tin bassul la + 2 gradatii si inaltele la - 2 gradatii ... music, fara sa umblu la low cut. volumul la jumatate.

Nu credeti ca setati inaltele prea jos?? Incercati sa setati inaltele cel putin la fel ca bass-ul sau chiar un pic mai mult si lasati mediile la ora 12. Sa-mi spuneti cum suna???!
Formatie sau Dj? Eu sunt alegerea potrivita
Interpret&Dj
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:39 pm
Localitate: Breaza

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde ubertracker » Lun Sep 23, 2013 7:30 pm

apai numai rau vor suna! :mrgreen:
boxele astea sigur au media ramasa in urma (mai mult sau mai putin), ca restul boxelor behringer. daca cresti inaltele si basul si lasi mediile pe ,,12", atunci vor face mai mult galagie decat muzica.

in general la astfel de boxe, e o idee mult mai buna sa mai iei din inalte si eventual si din bas. la volume mari, boxele de nivelul asta suna cam strident pe inalte.
ubertracker
Membru activ
 
Mesaje: 161
Membru din: Lun Ian 30, 2012 11:01 pm
Localitate: cluj

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde Interpret&Dj » Mar Sep 24, 2013 9:44 pm

DanKo scrie:Eu am doua B 315 A,400Wsi nu mi-a zis nimeni pana acum sa dau mai tare,din contra sa le las mai incet,mai ales bassul care chiar isi face treaba.Le am de doi ani jumatate,nu am avut nici o problema cu ele.Am facut evenimente de 130 de persoane si au facut fata cu brio fara sub. B 815 NEO le-am auzit de cateva ori,suna super si au intradevar putere mare.

Si eu am doua behringer 315 D,se aud super,mi-am luat si doua RCF 312 art si un sub 705 As pentru pofta mea. Oricum behringer-ul e bun ;)
Formatie sau Dj? Eu sunt alegerea potrivita
Interpret&Dj
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:39 pm
Localitate: Breaza

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde Interpret&Dj » Mar Sep 24, 2013 11:31 pm

tractor scrie:Si mediile-inaltele pe care trebuie sa le aiba un satelit/fullrange unde is?PUTIN mai curat,PUTIN mai fin? :lol: :lol: .
B815 is niste boxe brute,nu au nicio treaba cu fidelitatea,sunet tare, infundat si prost,parerea mea.

Apropo,cumti so parut inaltele de la rcf comparativ cu behri,bine asta daca vrei sa fi obiectiv nu ca bery is ale mele si alea is miezu


Ce te faci cu behringer intr-o sala mare cu mediile inaltele alea?

Baieti,eu am doua behringer 315 D si doua RCF art 312. Berry sunt bune,puternice,se aud frumos dar daca vrei un sunet de calitate RCF-ul le da clasa,fie sala mica sau mare , 100 sau 200 de invitati. Sunt ale mele toate deci am fost sincer!
Formatie sau Dj? Eu sunt alegerea potrivita
Interpret&Dj
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:39 pm
Localitate: Breaza

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde Interpret&Dj » Mie Sep 25, 2013 10:43 pm

Cine-mi spune si mie,cum suna efectul ala 5 55,ca sunt tare curios? Are delay mai lenes sau mai rapid,se repeta repede si scurt sau incet si mai lung? Mersi
Formatie sau Dj? Eu sunt alegerea potrivita
Interpret&Dj
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:39 pm
Localitate: Breaza

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde demential » Joi Sep 26, 2013 9:14 am

boxele Behringer B815 Neo nu au efectul 5.55. au doar 666.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde remy » Joi Sep 26, 2013 12:19 pm

:? :lol:
Avatar utilizator
remy
DJ Fondator
 
Mesaje: 946
Membru din: Mar Apr 07, 2009 8:59 am
Localitate: Roman

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde Interpret&Dj » Vin Sep 27, 2013 5:03 pm

Cocosel,nu avea legatura cu behringer-ul,era in alta ordine de idei si anume pedala mea boss ve-20; vreau sa o setez astfel incat sa sune ca acel efect (din curiozitate,ca toata lumea il lauda).
Formatie sau Dj? Eu sunt alegerea potrivita
Interpret&Dj
 
Mesaje: 51
Membru din: Mar Aug 27, 2013 11:39 pm
Localitate: Breaza

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde djgrecu » Vin Sep 27, 2013 5:36 pm

Salut. Tocmai pentru ca

Interpret&Dj scrie:nu avea legatura cu behringer-ul,era in alta ordine de idei si anume pedala mea boss ve-20


colegul nostru a facut o gluma. Cel mai bine ar fi sa cauti un topic despre ceea ce te intereseaza sau daca nu este deja deschis sa deschizi tu unul. Asa o sa ai mai mult succes in a primi raspunsuri plus ca eviti off-topic-ul. Spor la postat.
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde iulianrugina » Vin Sep 27, 2013 6:53 pm

Interpret&Dj scrie:Cocosel,nu avea legatura cu behringer-ul,era in alta ordine de idei si anume pedala mea boss ve-20; vreau sa o setez astfel incat sa sune ca acel efect (din curiozitate,ca toata lumea il lauda).

ba are foarte mare legatura, chiar daca tu ai procesorul slab si nu pricepi !!!!! tu postezi niste aberatii intr-un topic care se intituleaza ``PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO`` !!!! ce legatura are efectele pe voce cu boxele behringer????
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde iulianrugina » Vin Sep 27, 2013 6:55 pm

si ca sa fiu mai concis, pe forumul acesta NU SE ACCEPTA OFF-TOPIC-ul!!!!!
http://www.djnuntaneamt.ro/
Avatar utilizator
iulianrugina
DJ Fondator
 
Mesaje: 2245
Membru din: Mie Apr 08, 2009 7:26 pm
Localitate: Roman, Neamt

Re: PARERI DESPRE BEHRINGER B815 NEO

UNREAD_POSTde demential » Vin Sep 27, 2013 7:52 pm

iar eu chiar am fost ontopic : 815neo sunt date dracu' ! (666) :D :))
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori