lungime cablu boxe !

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

lungime cablu boxe !

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Joi Mar 31, 2011 9:05 pm

Salutare !
O intrebare legata de lungimea minima a doua cabluri pentru boxe active , ce contin xrl + alimentare din poza de mai jos; Vreau sa le comand impreuna cu doua boxe active de pe Thomann .

http://www.thomann.de/ro/adam_hall_kxp_5.htm
Imagine

Preturile sunt in felul urmator la thomann:

ADAM HALL KXP 5m- 110 ron/ buc deci 220 RON setul
ADAM HALL KXP 10m - 191 ron/ buc deci 382 RON setul
ADAM HALL KXP 15 m - 259 ron/ buc (pe acesta daca il tai in doua si il mufez eu cu mufe tot originale ADAM HALL KXP ajung undeva la 320 ron 2 cabluri de 7,5 m)

Din mica mea experienta eu zic ca ajung 5 m de cablu la o boxa deoarece pe la mai toti vad cablurile stranse val sub masa dj-iului. In caz de urgenta am inca 2 cabluri cu mufe XRL de 15 m/bucata + 3 cabluri de microfon tot xrl vreo 30 m , deci in caza de forta major zic ca se poate prelungi cablul de semnal audio .

Mie mi se pare muuuult 382 RON pe doua cabluiri de 10 m, care sa le tin incolacite sub masa; Am gasit in Romania la 150 ron , 10 m cablu numai ca nu le au pe stoc decat peste 6 luni .

As vrea sa optez pentru varianta de 5 m , voi ce ziceti ?
Oricum placa de sunet separata nu am si ar cam trebui sa-mi iau neaparat pana de pasti.
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: lungime cablu boxe !

UNREAD_POSTde CreB0 » Joi Mar 31, 2011 9:21 pm

Nu stiu de cabluri multe, dar la placa de sunet iti recomand Audio 2 de la Native Instruments.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: lungime cablu boxe !

UNREAD_POSTde The_Mack » Joi Mar 31, 2011 9:47 pm

sincer ideea de a taia cablul si sa il mufezi tu, nu ma incanta chiar de loc. strici cablul si este pacat de el, ca tu nu o sa poti sa il faci ca din fabrica. ia 2 cabluri de 10m si esti rezolvat - doare cand dai atat de multi bani pe cabluri, stiu, dar merita. scapi de o gramada de probleme cu niste cabluri bune. adica bagam zeci, sute de milioane in boxe, mixere, puteri si luam cablu de 1 leu metrul sau le facem noi in casa.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: lungime cablu boxe !

UNREAD_POSTde Lucian » Joi Mar 31, 2011 11:28 pm

gabi_fundacescu scrie:As vrea sa optez pentru varianta de 5 m , voi ce ziceti ?

NU - alege varianta de 10 m; gandestete ca aproape 2m pierzi de la baza trepiedului pana unde se cupleaza la boxa ,1m si ceva de la mixer la podea si trebuie sa mai ti cont si de diferite obstacole pe care trebuie sa le ocolesti cu cablul pana ajungi la boxa.
Cablurile de semnal din link-ul pe care l-ai pus arata rau, te bucuri ca iti da si cabluri de alimentare dar nu constientizezi cat pierzi pe partea de semnal (calitatea sunetului) - deci, cel mai indicat ar fi sa-ti iei un cablu de semnal separat si de calitate, iar la alimentare poti folosi si cablurile boxelor bagate
intr-un prelungitor.Apropo, pana la urma ce boxe active ai ales?
Ultima oară modificat de Lucian pe Joi Mar 31, 2011 11:33 pm, modificat de 2 ori în total.
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: lungime cablu boxe !

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Joi Mar 31, 2011 11:30 pm

saluatare !

Singura chestie ce ma intereseaza este daca se merita sa dau bani in plus si sa iau cabluri de 10 m cand mi-ar ajuunge si cele de 5 m . Cu alea 2 milioane mai pun ceva si iau o placa de sunet eventual la mana a doua un Creativ sau cu ceva diferenta M-audio sau Native instrument 2 Dj .

Faza cu taiatul cablului eu zic ca nu exista nici o diferenta intre cel lipit de fabrica si cel lipit de mine . Taicamiu este electrician deci am avut de unde invata :), dar oricum nu vreau sa ma complic cu taiatul.

Acuma cablurile : posibil ca o sa-mi iau si ceva cabluri de firma ex: Cordial . Daca fac un calcul cate cabluri ieftine mi s-au intrerupt si au trebuit aruncate , plus stresul pe moment si nervii , sigur ,da sigur se merita. Am avut unul de 38 lei jack mic stereo--2 jack-uri mari mono, 1 m lungime, care a mers numai o zi in timpul probelor iar seara nu mai mergea. Nu-mi venea sa cred , il luasem pe cel mai scup cablu de la Dioda din Piatra Neamt.

Weekendul acesta de exemplu , am sculele de karaoke 'imprumutate" pentru o petrecere si un majorat la o cabana (imprumutul nu este degeaba, acopera ii eram dator pentru un favor). Acuma cablurile mele de la cele 3 microfoane , pe care am dat vreo 2 milioane sigur o sa fie calcate in picioare si trase de ele la greu , eu sper insa sa scape nevatamate. Am stat in telefon si le-am explicat cum sa lege mixerul la statie si microfoanele la mixer , cu se deschid microfoanele wirelees ,etc........ Oricum sistemul ce o sa-l cumpar nu cred ca o sa-l inchiriez fara mine sau fara fratemiu de fata. Jucarelele ce le am eu si-au scos saracele de mult banii si oricum trebuie inlocuite ,

Deci ce lungime au cablurile care le folositi la evenimente ???? Nu-s bunea si alea de 5 m ?
Nu e nimeni care sa tina cu mine . Toti tineti cu ursul ???? (era un banc cu ursul )


EDIT :

Acum am vazut raspunsul lui Lucian . deci trebuie pana la urma de 10 m . Nu cred ca o sa le mai iau pe alea de pe thoman . Vad cum fac cu ce am eu pe acasa.

Boxele pana la urma cred ca o sa ramana Behringer B815Neo deoarece am pierdut rcfurile. A dat un destept cu 200 euro mai mult ca mine si banii jos. Eu la 1000 euro nu prea am ce lua mai bun . Sunt B415 la 14 milioane dar sunt grele 38 Kg si nu coboara in specificatii cat coboara B815 care au numai 23 Kg . Pe stoc la noi in romania la pretul de 19 milioane nu se pre agasesc .Am intrebat sunat la magazinele online mai mari si erau incantati de cum se aud boxele si acum le recomandau.In decembrie cand am sunat toti aveau retineri si mi-au recomandat RCF ART315 sau 325.
Ultima oară modificat de gabi_fundacescu pe Joi Mar 31, 2011 11:43 pm, modificat 1 dată în total.
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: lungime cablu boxe !

UNREAD_POSTde Sorinus » Joi Mar 31, 2011 11:38 pm

Si eu iti recomand de 10 m...5 m mi se pare putin de tot.Eu am cabluri de 50 lei 30 m luate de la bluetech si trag de ele de 2 ani si inca nu au patit nimica,mai am si ceva cordial care au fost mai scumpe dar sunt la fel cu celelalte,cel putin la prima vedere.
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: lungime cablu boxe !

UNREAD_POSTde DJ Sun » Joi Mar 31, 2011 11:44 pm

Ideea e in felul urmator, cine se respecta si are si ceva banuti isi cumpara cabluri si scurte si lungi, folosind in functie de spatiu cablul corespunzator DAR noi fiind dj mobili si nu asa avuti ne cumparam cabluri mai lungi si le tinem exact cum ai spus tu stranse langa boxe cand ne desfasuram intrun spatiu restrans, sau le folosim cu succes in spatii mari fara a fi nevoiti sa le inadim.
E adevarat un cablu bun e mai scump dar cu siguranta te va scuti de multe emotii si sudori, recomandarea mea este sa iti iei 2 cabluri de 10 m.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: lungime cablu boxe !

UNREAD_POSTde Sorinus » Joi Mar 31, 2011 11:49 pm

deraiatu scrie:Ideea e in felul urmator, cine se respecta si are si ceva banuti isi cumpara cabluri si scurte si lungi.


eu am vreo 200 m de cablu de semnal de la 1,5 m lungime pana la 50 m....si vreo 150 m de cablu de curent,care le car de fiecare data cu mine intr-o geanta care se cam rupe si e cam foarte grea(dany stie)
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: lungime cablu boxe !

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Apr 01, 2011 11:16 am

deci banuiesc ca este clar acum ;) . cumpara 2 cabluri de 10 metri deja echipate, cabluri serioase si aia e. esti rezolvat si stai fara probleme multa vreme. daca tatal tau nu este robot pe linie, degeaba este electrician, asta ca sa raspund la afirmatia ta, cum ca poti sa le faci si singur acele mufe :D.

bafta.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: lungime cablu boxe !

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Vin Apr 01, 2011 12:43 pm

Oki !

Deci cablu alimentare 220W 10 m + cablu semnal 10 m este solutia cea mai sigura.

Am ceva cabluri si de semnale si de curent numai ca cel de alimentare este ALB si foarte gros . Am fost pe la cateva magazine dar nu au decat culoarea ALBA , culoarea neagra este pe cale de disparitie . Daca nu gasesc pe la noi, o sa cumpar gata mufat cablu de pe Thoman .

Ce am urmarit pana acum a fost sa fie cat mai estetic sistemul si de asta voiam cablu semnal+ alimentare, ca arata mai bine. O sa incerc sa iau 2 randuri de cabluri, negre si sa le leg intre ele cu banda neagra , sper sa arate bine. Combinatia cablu negru+ alb legate intre ele sare in ochi ca am incercat.

La afirmatia cu mufele : Ma refeream sa tai cablu in doua si sa lipesc stecherele + mufele XRL mama/tata cumparate. Se gasesc pe Thomann sa cumpaeri separat numai acele ; Nu ai nevoie de cat de o surubelnita in cruce + pistol de lipit+ fludor+ sacaz ;


Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Ultima oară modificat de gabi_fundacescu pe Vin Apr 01, 2011 12:57 pm, modificat 1 dată în total.
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: lungime cablu boxe !

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Apr 01, 2011 12:47 pm

a, ok. am inteles eu gresit - credeam ca te referi sa tai cablul de semnal, si apoi sa il mufezi tu. la cele de curent nu este nici un fel de problema sa le faci tu, desi pana la urma si pe acestea poti sa le cumperi gata facute, ca nu costa chiar o avere.

spor.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori