Djstefnek - Parerile voastre despre Electro-voice Live - X

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Re: Djstefnek - Parerile voastre despre Electro-voice Live -

UNREAD_POSTde CreB0 » Mie Dec 07, 2011 11:24 am

715 are un driver de compresie de 1" si 725 are un driver de compresie de 2".
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Djstefnek - Parerile voastre despre Electro-voice Live -

UNREAD_POSTde djpedros » Mie Dec 07, 2011 1:59 pm

si asta cum se traduce? :)
Avatar utilizator
djpedros
Super Membru
 
Mesaje: 1252
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 6:27 pm
Localitate: Galati

Re: Djstefnek - Parerile voastre despre Electro-voice Live -

UNREAD_POSTde CreB0 » Mie Dec 07, 2011 3:08 pm

Pai nu stiu exact cum se traduce chestia asta. Dar este exact ca si la boxele cu woofer de 12" sau 15". La o boxa de 15" ai un bas mai puternic decat la una de 12".
La fel si cu driverele astea de 1" si 2". Banuiesc ca ai inalte mult mai clare sau probabil le auzi mult mai puternic.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Djstefnek - Parerile voastre despre Electro-voice Live -

UNREAD_POSTde Lucian » Mie Dec 07, 2011 6:36 pm

djpedros scrie: puterea am vazut ca e aceeasi in specificatii

Este adevarat, dar puterea de iesire se masoara in DB (max SPL) - diferenta dintre cele 2 boxe este data de difuzoarele care le contin.Daca pe partea de bass difuzorul se pare ca ar fi acelasi, pe partea de inalte situatia e alta: 725 are iesirea pe 2"(desi am inteles ca ar fi 1.75") si bobina(magnetul) de 2.5 " iar 715 are iesirea pe 1" si bobina de 1.75". Asta inseamna ca 725 avand driverul mai mare, poate cobora mai jos in frecventa adica 1200Hz, pe cand 715 numai la 1700 Hz. Difuzorul de bas nefiind obligat sa urce pana la 1700 Hz poate cobora mai jos fata de 715 oferind un bas mai puternic, adica 45 Hz fata de 50 Hz - de aici si dinamica mai mare evidentiata in diferenta de SPL:131Db fata de 130 Db.
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Djstefnek - Parerile voastre despre Electro-voice Live -

UNREAD_POSTde DJ Sun » Dum Ian 08, 2012 10:23 pm

Poate face cineva un review la EV ELX 118P, sper ca anu asta sa imi pot completa sistemul si cu un bass asa ca vreau sa ma documentez, nu am ascultat acest bass dar as merge pe mana lui pentru a-mi completa sistemul din aceasi serie.Mai sunt tentat si de JBL EON 518 S pe care l-am auzit la intalnire si am fost foarte placut impresionat, sau MACKIE SRM 1801.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Djstefnek - Parerile voastre despre Electro-voice Live -

UNREAD_POSTde DJ Sun » Joi Ian 12, 2012 9:37 pm

Nu foloseste nimeni bass-urile de mai sus? Dar alte alternative ?
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Djstefnek - Parerile voastre despre Electro-voice Live -

UNREAD_POSTde Sorinus » Joi Ian 12, 2012 10:43 pm

Eu am eonul,insa l-ai auzit la intalnire nu cred ca mai are rost sa-ti povestesc de el...la restul nu ma pronunt ca nici macar nu le-am vazut dar mai ales sa le ascult!
Avatar utilizator
Sorinus
Administrator
 
Mesaje: 3198
Membru din: Lun Apr 06, 2009 8:55 pm
Localitate: Timisoara

EV ELX 115P la interior

UNREAD_POSTde djcristian » Mar Feb 11, 2014 10:59 pm

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
djcristian
Super Membru
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 15, 2010 1:06 am
Localitate: Bucuresti

Re: Djstefnek - Parerile voastre despre Electro-voice Live -

UNREAD_POSTde cris » Lun Feb 17, 2014 11:24 am

ELX 118 activ am avut eu ocazia sa il folosesc de cateva ori.
Sunetul este... OK, daca nu ai f mari pretentii. Pe mine nu m-a impresionat. Este destul de incomod de carat pentru o persoana. Este destul de acid, insa intra repede in limitare.
Pentru un sistem cu 2 topuri bune de 15, iti recomand 2 basi sau altceva. Altfel il poti folosi doar pentru coloratura.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Djstefnek - Parerile voastre despre Electro-voice Live -

UNREAD_POSTde pufuletz » Joi Feb 27, 2014 4:43 pm

Lucian scrie:
djpedros scrie: puterea am vazut ca e aceeasi in specificatii

Este adevarat, dar puterea de iesire se masoara in DB (max SPL) - diferenta dintre cele 2 boxe este data de difuzoarele care le contin.Daca pe partea de bass difuzorul se pare ca ar fi acelasi, pe partea de inalte situatia e alta: 725 are iesirea pe 2"(desi am inteles ca ar fi 1.75") si bobina(magnetul) de 2.5 " iar 715 are iesirea pe 1" si bobina de 1.75". Asta inseamna ca 725 avand driverul mai mare, poate cobora mai jos in frecventa adica 1200Hz, pe cand 715 numai la 1700 Hz. Difuzorul de bas nefiind obligat sa urce pana la 1700 Hz poate cobora mai jos fata de 715 oferind un bas mai puternic, adica 45 Hz fata de 50 Hz - de aici si dinamica mai mare evidentiata in diferenta de SPL:131Db fata de 130 Db.


ART 715 are driver cu bobina de 1.7" si iesirea de 1" , iar ART 725 are driver cu bobina de 2.5" si iesire de 2" .

Atata timp cat incintele sunt identice si midbasul este acelasi o sa coboare la fel in frecventa . Taierea driverului nu are legatura cu cat de jos coboara midbasul .

Un difuzor pe 15" in general incepe sa devina foarte directional peste o anumita frecventa ( de obicei de pe la 1000 hz, dar depinde de difuzor ) asa ca in momentul in care il pui intr-o boxa pe 2 cai cu un driver cu bobina de 1.7" si iesirea de 1" esti nevoit sa lasi difuzorul sa urce mai mult de cat poate si astfel apar probleme cu dispersia boxei plus medii urate ( din nou depinde de difuzor ) ceea ce rezulta intr-un sunet mai prost .

In momentul in care il legi impreuna cu un driver cu bobina de 2.5" si iesire de 2" automat il poti taia mai jos in frecventa, driverul fiind capabil sa coboare mult mai jos si sa reziste la o putere mai mare .

Eu personal am ascultat ART 712-A care e pe 12 cu driver de 1" cu bobina de 1.7" si mi-a placut cum suna. Avea un sunet foarte apropiat de boxele mele cu Paudio SN12-MB si Selenium D220Ti , dar fiind un model activ suna ceva mai bine si avea mai mult bas. In schimb la capitoul SPL era mai slaba comparativ cu ale mele . Singurul lucru care nu mi-a placut a fost faptul ca amplificarea nu era separata de incinta si pufaia aerul pe langa butoane . Chestia asta mi s-a parut destul de rahat pt o boxa de 3000 ron .
[URL=https://datesnow.life]Relationships without boundaries or limitations[/URL]
Avatar utilizator
pufuletz
 
Mesaje: 86
Membru din: Mie Sep 30, 2009 12:29 am
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori