Traktor Pro 2

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Traktor Pro 2

UNREAD_POSTde lush » Vin Feb 11, 2011 9:55 am

Pentru cei interesati am primit pe mail noile placi de sunet si noile softuri de la native instruments pentru dj iala
http://www.native-instruments.com/#/en/ ... tor-pro-2/
http://www.native-instruments.com/#/en/ ... egory=1317
De pe 1 aprilie putem testa noutatile de la ei.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: Traktor Pro 2

UNREAD_POSTde CreB0 » Vin Feb 11, 2011 10:38 am

Nu stie nimeni inca...
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Traktor Pro 2

UNREAD_POSTde scarface » Vin Feb 11, 2011 10:49 am

De cand astept o placa de sunet in genul lui Audio 6 de la NI.
Alimentarea separata pentru mine conteaza foarte mult. Presimt ca o sa achizitionez asa ceva :D
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Traktor Pro 2

UNREAD_POSTde CreB0 » Vin Feb 11, 2011 11:36 am

Placa tot de la USB se alimenteaza :D iar alimentarea e optionala (adica o poti folosi si fara alimentare externa). Alimentarea aia externa este pentru DIRECT THRU (daca folosesti CD Player sau TURNTABLE) fara sa ai cablu MUTICORE sau placa legata la calculator. In principiu daca ai placa instalata intr-un club deja (legata direct la mixer) si vine cineva cu un CD atunci nu mai umblii in spate la mixer sa legi playeru si sa faci deranj acolo, bagi direct placa in priza si gata...
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Traktor Pro 2

UNREAD_POSTde scarface » Vin Feb 11, 2011 11:43 am

Pai ok, am vazut ce scrie pe site, dar presupun ca nu e o regula sa se alimenteze doar pe USB. Eu chiar am nevoie de alimentare separata si cred ca se poate configura sa o poti alimenta extern si cand e conectata la calculator.
Pretul pe care vad ca il scriu ei acolo e chiar super.
Audio 6 imi face mie cu ochiul si e 249 euro.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Traktor Pro 2

UNREAD_POSTde CreB0 » Vin Feb 11, 2011 11:50 am

Da, costa 249 E.
Vezi ca pentru alimentare separata or sa te puna la plata :D
Power Supply Via USB 2.0 interface, 5V 500mA bus power. Additional 9V 1200mA Power Supply will be available separately for using Direct Thru mode.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Traktor Pro 2

UNREAD_POSTde scarface » Vin Feb 11, 2011 12:13 pm

Eh... Nu e batut in cuie ca am sa cumpar. Cand va fi scoasa pe piata mai vedem. Pana atunci poate ma razgandesc si ajung la altceva.
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Traktor Pro 2

UNREAD_POSTde djgrecu » Vin Feb 11, 2011 1:17 pm

@shaloo : eu nu am prea inteles treaba cu direct thru...zice ca nu e nevoie de laptop.....Ma intreb daca nu e nevoie de laptop sa playezi o piesa cu ajutorul placii de sunet atunci la ce mai trebuie placa de sunet? Eu stiu ca placa de sunet e un device care lucreaza CU un calculator. Sincer nu inteleg. :)

ps am vazut poza aici http://www.native-instruments.com/#/en/ ... ?page=1967 si nu inteleg care e rolul placii fara conectare la un pc
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Traktor Pro 2

UNREAD_POSTde CreB0 » Vin Feb 11, 2011 1:27 pm

Pai...
Sa zicem ca esti intr-un club in care folosesti Traktor PRO (sau SCRATCH PRO) si urmezi dupa un alt DJ. Placa de sunet e deja instalata in club si legata la mixer (toate 4 canalele la AUDIO 10). Tu iti aduci laptopul cu tine si in loc sa opresti muzica ca sa iti legi tu la placa de sunet laptopul, DJ-ul din fata ta sa isi stranga catrafusele (laptop, controller, etc) atunci mixezi o melodie direct de pe un player (e legat in prealabil la placa de sunet pentru ca altfel versiunea SCRATCH nu ar functiona) si sunetul trece prin placa direct la mixer (de aici nevoia de alimentare externa, pentru ca in momentul in care deconectam laptopul adio alimentare). Cat timp merge melodia de pe player (5-10 min) ai timp sa iti pui laptopul, conectezi placa, instalezi controllerul pe care il folosesti si atunci mixezi la melodia care merge o alta (de data asta de pe laptop). In felul asta se pot schimba "n" DJ la un festival sau un club (fiecare cu laptopul lui) si sa nu se opreasca muzica deloc.
Sper ca am explicat destul de bine ce face DIRECT THRU si de ce trebuie alimentare separata.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Traktor Pro 2

UNREAD_POSTde djgrecu » Vin Feb 11, 2011 7:50 pm

Merci, acum am inteles. Practic se elimina necesitatea utilizarii unor cabluri in Y.....Daca diferenta de pret (intre 2 cabluri si alimentator) nu e mare banuiesc ca merita....
djgrecu
DJ Fondator
 
Mesaje: 1095
Membru din: Dum Mai 30, 2010 10:27 am

Re: Traktor Pro 2

UNREAD_POSTde p3psitwist » Joi Mar 31, 2011 11:41 am

am inceput sa trimit mailuri la magazine sa vad de unde il pot cumpara mai repede....bineinteles ca la noi o sa ajunga mai tarziu :)

Salut,

In primul rand vrem sa iti multumim pentru mail.

TS Pro 2 va fii disponibil dupa data de 1 aprilie. Speram sa ajunga pe stocul nostru undeva pana la jumatatea lunii
aprilie.

Cererea pentru ele deja este foarte mare, iar pentru noi este important sa te putem servii. Tocmai in aceasta idee,
in cazul in care esti interesat de el, avem rugamintea sa faci comanda online, pentru a iti putea rezerva unul si
sa il putem livra catre tine in momentul in care ne va ajunge.

Asteptam cu interes raspunsul tau!


ce calumea era ...daca pe 1 aprilie era deja si in magazinele noastre.....ca sambata am un eveniment unde ar fi fost binevenit sa il folosesc...
asa o sa trebuiasca sa imi fac timp sa ard cd`uri ....
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Traktor Pro 2

UNREAD_POSTde lush » Joi Mar 31, 2011 12:23 pm

A aparut T2 astazi am data jos varianta demo de la ei pe site.E altceva fata de restul versiunilor.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: Traktor Pro 2

UNREAD_POSTde CreB0 » Joi Mar 31, 2011 2:01 pm

A aparut de ieri (30.03.20011) pe la pranz. Atunci l-am achizitionat si activat. Mi-am facut upgrade la versiunea DUO si programul pot spune ca este super. De ieri l-am folosit intensiv si vad ca se comporta foarte bine. Singura chestie este ca tebuie reanalizate toate melodiile pentru a putea folosi TRU WAVE. In rest e excelent programul.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Traktor Pro 2

UNREAD_POSTde Lucian » Vin Apr 01, 2011 4:08 pm

Exista vreo diferenta de sunet intre TD si TD 2(calitativ vorbind)?
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Traktor Pro 2

UNREAD_POSTde CreB0 » Vin Apr 01, 2011 10:20 pm

Eu nu am observat sa fie vre-o diferenta de calitate sonora (depinde si ce interfata folosesti - onboard sau extern). Interfata este mai intuitiva si mai "curata" decat la vechiul soft. Mai apare in plus SAMPLE DECK (cate 4 sampleuri pentru fiecare deck) unde copiezi LOOP-ul care il vrei si il redai la infinit (sau folosit cum fiecare crede de cuviinta). Programul per general mi se pare mai stabil si mai intuitiv decat cel vechi. Mai am de testat si invatat sa folosesc sample deck-urile.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Traktor Pro 2

UNREAD_POSTde prologic » Mar Oct 29, 2013 7:47 pm

As vrea sa folosesc jogurile de la numark mixdeck in locul butonului de track search adica sa caut piesele folosind jogul dar nu reusesc sa le mapez ( sa folosesc butonul de eject sa schimbe functia jogului in cea de cautare prin track-uri), ma poate ajuta cineva?
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi

Re: Traktor Pro 2

UNREAD_POSTde CreB0 » Mar Oct 29, 2013 8:42 pm

Trebuie sa faci un modifier in traktor. Mapezi modifieru ala astfel incat atunci cand apesi butonul sa se activeze modificatoru ala specific si apoi sa se schimbe actiunea jogului.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: Traktor Pro 2

UNREAD_POSTde prologic » Mar Oct 29, 2013 9:00 pm

Multumesc de raspuns , fac modifieru dar dupa aceea undeva se rupe filmul si nici nu am dat peste vreun tutorial pe net...
prologic
Membru activ
 
Mesaje: 223
Membru din: Vin Aug 14, 2009 3:37 pm
Localitate: iasi


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori