Achizitie echipamente din afara

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Re: Achizitie echipamente din afara

UNREAD_POSTde The_Mack » Vin Feb 11, 2011 12:37 pm

greierele scrie:

STAIRVILLE DJ LASE GR-140 RGY DMX ,1 buc, 667 ron p.i., 581 ron p.o.



cico ai nevoie de ochelari? :lol: :D uite ce a scris greierele aici mai sus.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Achizitie echipamente din afara

UNREAD_POSTde p3psitwist » Vin Feb 11, 2011 12:51 pm

da tre sa mi`i schimb..
e simpatic laserul
Imagine
Avatar utilizator
p3psitwist
Administrator
 
Mesaje: 1893
Membru din: Vin Apr 02, 2010 10:45 am
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitie echipamente din afara

UNREAD_POSTde greierele » Vin Feb 11, 2011 1:08 pm

STAIRVILLE DJ LASE GR-140 RGY DMX

E ultimul de jos pe lista , 09 feb

http://www.magazinuldemuzica.ro/STAIRVI ... 10882.html

http://www.youtube.com/watch?v=rsNpqi2kDk0
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: Achizitie echipamente din afara

UNREAD_POSTde greierele » Lun Feb 21, 2011 3:27 pm

Salutare,
Va scriu ca mi-au venit la sfarsitul de saptamana echipamentele comandate ( mai putin BCD 3000 nu stiu care e motivul, dar ajunge si el ), ce sa zic, sunt asa cum ma asteptam, abia am apucat sa le scot si eu din cutii, par-ii sunt super parerea mea, laserul, masinuta de fum, etc, insa... am o mare problema, am ajuns la concluzia ca sunt ori prea prost sa am asa ceva incat nu stiu sa conectez par-ii cu controllerul dmx, ori cele cateva descrieri tehnice sunt prea putine.
Din tutorialele pe care le-am gasit, aproape toti pun accentul pe partea in care iti prezinta echip., scanere, fadere, joistik, bla bla bla, insa sa vad si eu ceva concret. Sincer ori cablurile nu sunt ok, dar am 4 cabluri pe care scrie dmx nu microphone, am incercat sa lun macar 2 pari sa-i vad ca se sincronizeaza ceva .
in manualul tehnic ( vb de par-i ) zice ca setezi ptr dmx comutatoarele din spate 10, 11, 12 pe off, si de la 1 la 9, setezi canalele 1 la 507. Nu stiu exact cum se conecteaza ( lucruri simple pe langa programarea de scene , scanere ,fadere, etc ), banalele cabluri dmx, inteleg ca plec cu primul din controler, le inseriez, si la final inchid bucla ? Adica din ultimul par, pe dmx out intru in controler sau nu ? Atat controlerul cat si parii au dmx in si out.
M a credeam priceput cand venea vorba de mufe, cabluri si altele dar s-ar parea ca sunt varza. Nu mai zic de programe, zice cum ar trebui sa programezi cate o scena, sa o stergi, una sau toate, sa copiezi scanere, scene, insa eu nu stiu ce inseamna fiecare.Mi se par explicatiile sumare rau. O mare bila neagra din partea mea pntru stairville si thomann, ar trebui sa priceapa cat de cat oricine , sau se presupune ca stii basic-ul.

Va rog, daca este cineva amabil si dragut sa imi explice cate ceva, ca ma uita ca vita-n teava, si sunt frustrat din cauza asta, i-as ramane recunoscator.
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: Achizitie echipamente din afara

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Feb 21, 2011 6:39 pm

In capat nu inchizi bucla, ci pui un DMX terminator, pe out-ul ultimului PAR.
http://www.zeedoshop.ro/produs_xlr-cone ... dmx-3-pin_
ori
http://www.magazinuldemuzica.ro/STAIRVI ... 10375.html
Ai grija la adresarile PAR-ilor, si a celorlalte lumini din inserierea DMX...
Gasesti o gashca de tutoriale pe youtube.
Bafta!
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Achizitie echipamente din afara

UNREAD_POSTde greierele » Lun Feb 21, 2011 6:50 pm

Ok, nu stiam, dar daca pun la ultimul par terminator, inseamna ca plec cu un singur cablu, out din controler , in in primul par, si tot asa le inseriezi sa inteleg.
Imi poti spune cum fac sa adresez parii si restul ? Chiar realizez ca nevazand nici macar o data cum sunt legate si cum se fac programele, imi dau seama ca nu e chiar asa usor cum pare, stii, toata lumea spune, ...'' si ca sa controlezi, iei un dmx controler si ii faci sa mearga cum vrei tu ...'', insa nimeni nu zice cat de usor/greu e ca incepator, daca vedeam undeva nu mai puneam atatea intrebari, acum ma lovesc serios de chestiile astea . Nush` cum o sa rezolv problema asta. Va trebui sa-mi storc creierii, dar daca nu ai un pct de plecare tot degeaba.
Oricum cei de la magazin mi-au livrat si niste cabluri insa nu mi-au spus si de mufa asta.
Merci mult oricum.
Mai astept si alte indicatii , cat de mica imi prinde bine.
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: Achizitie echipamente din afara

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Feb 21, 2011 7:06 pm

Ideea e ca s-ar putea sa merga si fara terminator, mie imi merge, dar ultima lumina din inseriere nu e un PAR, este un Min spot moving head, si imi functioneaza fara DMX terminator...
Uite aici un filmulet (groaznic filmat) cum se pun cablurile, si cum setezi programele pe controller...
http://www.youtube.com/watch?v=aSp84b3u ... re=related
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Achizitie echipamente din afara

UNREAD_POSTde greierele » Lun Feb 21, 2011 8:19 pm

Ok, merci, trebuie sa merg sa imi cumpar o mufa din aceea, dar pana atunci voi sta la noapte , maine sa vad ce tutoriale mai gasesc.
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: Achizitie echipamente din afara

UNREAD_POSTde greierele » Lun Feb 28, 2011 7:55 pm

Ma poate lamuri cineva care anume este legatura dintre switchurile de pe spatele led par-ului si controlerul dmx ?
Am inteles ca pentru a-i face o adresa unui par pe un canal/scanner de pe controler, trebuie setat un cod/adresa, format din cifre care corespund modelului de controler. Eu tot nu inteleg ce setez din aceste switch-uri, dip 1 = 1; dip2 = 2; dip3 = 4, dip4 = 8; dip5 = 16; dip6 = 32; dip7 = 64; dip8 = 128; dip9 = 256; iar dip 10, 11, 12 trebuiesc pusi in poz off ca sa intre in modul dmx. Mai imi spune in cele cateva randuri din manualul led par-ului, ca :
CH-1 = red, ch-2 = green, ch-3 = blue, ch-4 = macro, ch-5 = speed/strobe, ch-6 = mode, ch-7 = master dim.
Inteleg ca pentru un singur par pot ocupa pe un singur scaner 7 canale din cele 512 ?
Are cineva de la STAIRVILLE led par 64 can 10 mm si dmx controler master I , incat sa ma poata ajuta si pe mine ?
Din tutorialele de pe youtube nu am reusit inca sa inteleg cum setez un par sa fie vazut de butonul 1 scaner de pe controler, par 2 pe butonul2, par 3 pe butonul 3, etc... Daca as reusi sa-i spun conrolerului ca pe parul 1 il cheama 1, pe parul 2 il cheama 2 etc, poate as reusi sa ii fac si eu niste scene si sa vad care e treaba cu chase-urile.
Va rog, fac cinste numai sa pot vedea eventual la cineva cum se seteaza echipamentele astea, basic, sa stiu sa asignez fiecare par si sa ii memorez pe controler cateva jocuri de lumini.

Mercic mult de tot.
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: Achizitie echipamente din afara

UNREAD_POSTde Lucian » Lun Feb 28, 2011 9:19 pm

Cineva de pe forum a explicat asa de frumos la doar o sectiune mai jos: viewtopic.php?f=27&t=1009&start=20#p20663
- oameni buni, mai rasfoiti si forumul inainte de-a intreba!
greierele scrie:Va rog, fac cinste

in cazul asta, trebuie sa vi la intalnire sa-i faci cinste lui dannyinthemix :) ;)
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Achizitie echipamente din afara

UNREAD_POSTde greierele » Mie Mar 02, 2011 1:30 pm

Salutare, revin la partea cu cinstea, dannyinthemix ma poti ajuta cu setarile pentru controllerul meu dmx si par-ii ?
Sau altfel spus, e cineva ( daca ar fi din Bucuresti ar fi si mai bine ) care ma poate ajuta cu aceste echipamente ?

0746.048.868 Acesta este nr meu de telefon, daca ma poate ajuta cineva.

Numai bine, o zi placuta tuturor.
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: Achizitie echipamente din afara

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Lun Mar 21, 2011 6:10 pm

Salutare colegi !

Nu stiu daca s-a anuntat deja pe forum. dar acuma Thoman expediaza oficial in Romania si magazinul are interfata in limba romana si preturile in euro si in lei cu TVA calculat deja . Se selecteaza steagul Romanie la intrerea pe site :

http://www.thomann.de/ro/index.html

Oricum magazinele online din Romania trebuie sa-si modifice preturile la echipamentele scumpe deoarece 30 euro costa transportul din Germania pana in Romania si diferentele de pret sunt destul de mari

Bafta !!1
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: Achizitie echipamente din afara

UNREAD_POSTde DJ Sun » Lun Mar 21, 2011 6:24 pm

Foarte buna aceasta treaba pe care au facut-o cei de la thomann.
Singurul dezavantaj pe care il vad eu e garantia, de fapt durata reparatiei in garantie, pana trimiti marfa stricata,pana se repara, pana vine inapoi plus costuri de transport in cazul garantiei care cred ca sunt suportate tot de noi.
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Achizitie echipamente din afara

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Sâm Apr 09, 2011 5:15 pm

Salutare !

Am facut comanda la inceputul lunii de doua boxe Behringer B815Neo de la un magazin din Romania , prin o persoana recomandata de un prieten , ce are un magazin de instrumente muzicale.
Am aflat ca s-ar putea ca boxele sa nu ajunga pana de Pasti , si ar fi disponibila doar o bucata.Drept urmare am comandata una de pe thoman chiar daca ma ajungea cu 30 euro in plus .
Joi am achitat boxa cu cardul in lei , iar vineri a fost expediata la pretul de 1960 ron , deci vreo 11 euro a costat transportul . Daca stiam sigur ca nu costa 30 euro/boxa le luam pe amandoua de la iei nu ma mai complicam si cu alta firma. Am primit vreo 4 emailuri de confirmare a comenzii, de instructiui cu urmarirea comenzii, de confirmare a existentei produsului pe stoc si de confirmare a livrarii.
Pana acum totul pare oki , astept sa vad cat timp dureaza lvrarea . Din ce mi-au comunicat acestia in Europa timpul de livrare este intre 2 si 6 zile prin UPS .
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: Achizitie echipamente din afara

UNREAD_POSTde The_Mack » Dum Apr 10, 2011 12:40 am

@gabi

pacat ca nu ai citit aici - eu am spus exact cum am procedat eu. defapt platesti 30 de euro ptr. toate produsele din transport, si nu pe produs in parte! eu spre exemplu am avut 2 colete care faceau cam 50 de kg ptr. care am platit 30 de euro cu UPS standard.

bafta
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Achizitie echipamente din afara

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Dum Apr 10, 2011 12:41 pm

Salut!
Am citit ce ai scris tu , numai ca din ce am vazut ai dat comanda cand site-ul nu era si in romaneste .
Eu am selectat o boxa in cos , si la comanda s-a adaugat automat 30 euro transportul doar pentru o bucata .Am zis ca asa o fi mai nou acuma .

Abia dupa ce am efectuat plata cu cardul, am vazut ca mi-a luat mai putini bani de pe card decat imi arata initial . De acolo am dedus ca transportul este 11 euro nu 30 euro.

BAFTA !
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: Achizitie echipamente din afara

UNREAD_POSTde The_Mack » Dum Apr 10, 2011 3:53 pm

am inteles. e lasa, sa vina si a 2-a boxa, sa le stapanesti sanatos si sa te ajute sa faci multi bani.

bafta
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Achizitie echipamente din afara

UNREAD_POSTde djstefnek » Dum Apr 17, 2011 11:05 am

gabi_fundacescu scrie:Salutare !

Am facut comanda la inceputul lunii de doua boxe Behringer B815Neo de la un magazin din Romania , prin o persoana recomandata de un prieten , ce are un magazin de instrumente muzicale.
Am aflat ca s-ar putea ca boxele sa nu ajunga pana de Pasti , si ar fi disponibila doar o bucata.Drept urmare am comandata una de pe thoman chiar daca ma ajungea cu 30 euro in plus .
Joi am achitat boxa cu cardul in lei , iar vineri a fost expediata la pretul de 1960 ron , deci vreo 11 euro a costat transportul . Daca stiam sigur ca nu costa 30 euro/boxa le luam pe amandoua de la iei nu ma mai complicam si cu alta firma. Am primit vreo 4 emailuri de confirmare a comenzii, de instructiui cu urmarirea comenzii, de confirmare a existentei produsului pe stoc si de confirmare a livrarii.
Pana acum totul pare oki , astept sa vad cat timp dureaza lvrarea . Din ce mi-au comunicat acestia in Europa timpul de livrare este intre 2 si 6 zile prin UPS .


salut Gabi, spune-mi si mie cum ti se par boxele?..am pus si eu ochii pe ele si chiar as vrea sa imi spui in detaliu parerea ta despre ele...
viewtopic.php?f=26&t=1558
Let`s speak music !
live-x powered
Imagine
http://www.djstefnek.ro
Avatar utilizator
djstefnek
Membru activ
 
Mesaje: 170
Membru din: Mar Feb 01, 2011 3:21 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitie echipamente din afara

UNREAD_POSTde djstefnek » Dum Apr 17, 2011 11:06 am

viewtopic.php?f=26&t=1387&p=22436#p22436
sorry ..asta e link-ul complet...astept un semn...cya
Let`s speak music !
live-x powered
Imagine
http://www.djstefnek.ro
Avatar utilizator
djstefnek
Membru activ
 
Mesaje: 170
Membru din: Mar Feb 01, 2011 3:21 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitie echipamente din afara

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Lun Apr 18, 2011 7:10 pm

Salutare !

Eu am comandat 2 boxe , mi-a ajuns numai una deocamdata din Germania, A doua a fost comandata din Romania dar ajunge dupa pasti . Din pacate acuma nu pot sa-ti spun cum suna deoarece nu am testat decat una in casa, si nu mi-am putut da seama cum se aude deoarece volumul a fost mic.

La prima sonorizare, cu ambele boxe o sa fac o reviu.De pasti o sa am un party numai ca o sa aduc alte boxe pana vine si a doua Behringer.
Dar vezi c amai este un coleg care sia cumparat .

O zi faina !
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Anterior

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori