Echipament Patratzel

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

Echipament Patratzel

UNREAD_POSTde patratzel » Dum Ian 16, 2011 12:51 am

Am sa va prezint pe scurt echipamentul meu,nu am sa va spun mare lucru.
1.Sistem activ 2+1 Montarbo DTRIX 15 2 X Sateliti +1 Subwoofer
2.Sistem activ 2 X The Box pa 302 (12 toli)
3.Sistem pasiv Electro-Voice Tour-X pe 15 + tamp 2400 mk-x
4.2 basi pasivi Proel pe 15
5.Mixer Karma Fx8
6.Mixer Yamaha MG124
7.Microfon wireless db etc etc
8.Microfon dinamic T.bone
9.Conectica Proel

Laptop dual core 2 duo
Hard mobil 320 Gb FULL (muzica)
Consola Hercules DJ RMX + vIRTUAL dj LICENTIAT
Casti TDK Monitor Dj
Stabilizator de tensiune 5000 VA( pe care il recomand oricui )
Masina fum Antari
American DJ TRI gem led
Stairville LAser etc etc 3 culori
Tomahawk florale cate doua.
Un stroboscop chinezesc care nu l-am folosit.
patratzel
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Ian 13, 2011 5:30 pm
Localitate: Focsani

Re: Echipament Patratzel

UNREAD_POSTde DJ Sun » Dum Ian 16, 2011 9:02 pm

Cum se aud Montarbo-urile?Am auzit lucruri bune despre ele
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: Echipament Patratzel

UNREAD_POSTde patratzel » Dum Ian 16, 2011 9:22 pm

Stii tu cum e ,fiecare cioara isi lauda puii,dar despre Montarbo am numai lucruri bune de spus.In primul rand,calitatea sunetului este MAXIMA,acoper toate frecventele,se aude clar,limpede si cald.Mi-au trecut ceva incinte prin mana,si m-am oprit la astea.Le bag in matiz,in spate,fara sa rabatez bancile.Si am plecat la treaba.Fiind sistem activ,isi cunoaste limitele,nu distorsioneaza.Are 8 programe,prin care el isi regleaza automat frecventele.2 x Live,2x Disco,1x loudness,1x x-bass,1xflat,1x satelit(basul nu lucreaza,si iti reda doar in sateliti).
Oricum,dupa ce asculti sistemul,si petreci ceva timp cu el, cand auzi alte boxe,ai impresia ca se aude ciudat,plastic,si sec.
2 atuuri are acest sistem CALITATEA si DIMENSIUNILE REDUSE (satelitul are driver titan de 1' ,dif de medii de 8' si basul e pe 15')
patratzel
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Ian 13, 2011 5:30 pm
Localitate: Focsani

Re: Echipament Patratzel

UNREAD_POSTde The_Mack » Lun Ian 17, 2011 1:22 pm

salut patrazel, vroiam sa te intreb si eu ceva referitor la satelitii de la montarbo, si anume nu is micuti ca si putere? adica te descurci cu ei? la ce numar de persoane maxim de bagi cu sistemul? te intreb ptr. ca din cate stiu sistemul asta are satelitii de 150W.

si vroiam sa te intreb ce fel de stabilizator de tensiune folosesti? imi pare ca este de 3500W corect?

merci
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Echipament Patratzel

UNREAD_POSTde patratzel » Mar Ian 18, 2011 12:03 am

Colegu'The mack,intradevar,sateliti sunt de 150 de wati,problema nu apare la sateilti,problema apare la bass.Acolo mai simt nevoia, in sali marisoare,sa am bass sa rasune putin.Dar sa ne intelegem,eu nu fac discoteca,nu fac club.Eu merg si pun muzica oamenilor care vor sa se distreze,si in acelasi timp sa se mai inteleaga la mese.Stiu tot felul de colegi,care merg cu shpemii de incinte dupa ei,dau volumul la 80% inaltele si mediile ,ambele la jumatate(jumatate peste 0),si e o huiala si o tipatura acolo de nu te intelegi nici macar cu un ospatar.Pentru mine primeaza CALITATEA si nu neaparat puterea.Nu fac fata montarbo,scoatem arsenalul,tour x pe 15,incinte care iti zguduie lumea,cu toate ca se preteaza mai bine la muzica live,dar iti faci treaba cu ele f bine.Fac chestia asta din placere,si deja am cercul meu de prieteni,cunostinte,carora le-am pus muzica la nunta,botez 1 si botez 2 .
P.S.1 - Intradevar 150 de w au sateliti,dar cand le-ai dat drumu' te socheaza.Radeau de mine unii si veneau cu faze de genu"astea sunt monitoare de studio ma" sunt extrem de mici.
P.S.2 Sa stii ca in 2000 cand am inceput,sa fac treaba asta,am plecat de la o statie ELECTROARGES de 2x 15 W si 2 boxe de 30w /buc(pe care o am si acum acasa,functionala,un PC intel MMX de 200mhz, 32 RAM, hard de 2 Gb,si o mapa de 100 de cd-uri,originale.Asta sa nu crezi ca sunt vreun parvenit cu ifose de mare lautar ce stiu doar de Dynacord,Montarbo,Electro-Voice sau HK.Prin munca am ajuns aici,si voi continua pana cand ma voi satura,sau pana cand voi emigra.
Sonorizarile sunt pentru mine un hobby,o iesire din viata cotidiana. Cea mai mare satisfactie pentru mine este cand vad ca lumea se distreaza,si zambeste,si la plecare ,vin si iti strang mana.Nu sunt ipocrit,conteaza si partea financiara,intro oarecare masura,dar nu stau in banii de la sonorizari,ma repet,o fac din placere.Si inca ceva,sa stii ca am fost la majorate si pe 100 de lei,si moca.Intradevar,m-au ajutat la carat pretenii sarbatoritului,nimic de zis.Am facut program de karaoke intrun bar,de vreo 2 ori,la fel,nu am cerut nimic.
Nu am vrut sa fiu malitios cu postul meu,dar vroiam sa spun aceste lucruri aici,sa nu se inteleaga altceva.

P.S.3 Stabilizatorul,da 3500 de W , l-am luat in 2007 si a fost 900 de lei,model cu servo-motor.
Cu respect si stima.
patratzel
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Ian 13, 2011 5:30 pm
Localitate: Focsani

Re: Echipament Patratzel

UNREAD_POSTde The_Mack » Mar Ian 18, 2011 1:31 am

multam de raspuns. da asa este nu ai nevoie de mii de W de regula la sonorizari obisnuite, dar sunt momente, datorita acusticii salii, suprafetei, dispunerii meselor, numarului de persoane, cand mai multi W fac diferenta, la asta ma refeream si anume pana la ce numar de persoane esti ok cu satelitii respectivi. nu zice nimani ca nu sunt ok, ba din contra montarbo fac niste boxe cu adevarat ok.
http://www.soundlightvideo.ro
http://www.slvservices.ro
DJMACK - Your Party Maker!
Mare Roman Maresalul Antonescu!
Avatar utilizator
The_Mack
VIP
 
Mesaje: 3321
Membru din: Lun Aug 24, 2009 2:21 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Echipament Patratzel

UNREAD_POSTde tractor » Mar Ian 18, 2011 11:25 am

...................................
Ultima oară modificat de The_Mack pe Mar Ian 18, 2011 11:56 pm, modificat 1 dată în total.
Motiv: off topic: editat de mine
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Echipament Patratzel

UNREAD_POSTde scarface » Mar Ian 18, 2011 11:53 am

...............
Ultima oară modificat de The_Mack pe Mar Ian 18, 2011 11:56 pm, modificat 1 dată în total.
Motiv: off topic: editat de mine
scarface
Membru activ
 
Mesaje: 450
Membru din: Mie Mai 27, 2009 2:10 pm
Localitate: Bistrita

Re: Echipament Patratzel

UNREAD_POSTde tractor » Mar Ian 18, 2011 10:51 pm

..................
Ultima oară modificat de The_Mack pe Mar Ian 18, 2011 11:57 pm, modificat 1 dată în total.
Motiv: off topic si limbaj
tractor
Membru activ
 
Mesaje: 592
Membru din: Vin Sep 11, 2009 11:27 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Echipament Patratzel

UNREAD_POSTde tony » Mar Ian 18, 2011 11:07 pm

Hei , gata cu cearta , mutati-va in dormitor!
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: Echipament Patratzel

UNREAD_POSTde patratzel » Mie Ian 19, 2011 12:29 am

Domnilor,va rog ,nu va certati in coltul meu :)
Suntem fortati de imprejurari sa mai mergem si la mocaciuni,pentru ca suntem oameni,si langa noi traiesc tot oameni.Si trebuie sa lasi o portita deschisa,ca nu se stie ce iti ofera viata asta.
Raman placut surprins cand ma intalnesc cu persoana X,si ma recunoaste,isi aduce aminte de mine ca am pus muzica la petrecerea lor.Bineinteles,ca isi aduc aminte si cei care au fost la petreceri si nu le-a placut muzica,nu ai cum sa impaci pe toata lumea.
Oricum,am observat de la un timp incoace,prin partile mele pe aici,lumea nu mai vrea sa se distreze,nu mai vine din placere la nunta sau botez,vin din obligatie.Si daca ai 3-4 perechi "obosite" din 20-30 de perechi,acea indispozitie a lor le este transmisa si celorlati invitati,si tu te strofoci sa ii faci sa se simta bine,sa rupa ringu,si ei stau ca niste vite pe scaun,crapa in ei mancarea toata,ca vorba aia ,au venit si daruiesc, beau 2 litri de vin,si la 12 sparg gasca.
Apropo de strofocat,anu trecut,am fost la un botez,40 persoane,au venit la 20 le-am facut o semi primire,ceva caffe concert,au adus aperitivele si am inceput cu niste mixuri sa ii vad cum reactioneaza.Cresc usor volumul,ii vad cum se uita la mine ,80 % din ei,cu niste ochi mari,vine unu si zice "putin mai incet te rugam"...imi zic"asta e ciufut,vine sa discute afaceri la botez ..."nu il i-au in seama ,las volumul asa,si dai,un dans in 2,un vals, un 80 hit,nimic.Toti erau lesinati,asa ca scot carligele,caravana,ce seara minunata,etc,ei nimic,vine iar unu' "domle,da mai incet" ,cand iti zice unu ca esti nebun,nu il bagi in seama,dar cand vin 2 ,deja iti pui semne de intrebare.Zic "nu le place muzica",schimbam ,dai cu etno,hore bune alea alea,ei nimic.Deja aveam mari semne de intrebare,si nu stiam ce se intampla.Vad un semn din sala,sa las mai incet muzica,deja era la 10 % din putere,am mai redus un pic,si dai in continuare meneaito musama,brasoveanca rednex,si tot alaiul de dansuri specifice,ei nimic.Deja eram un pachet de draci,dar am continuat,cu piese gen Andra (melodii vechi) ,talisman, blondy,3-sud est, astia nimic.S-a facut ceasul 1 noaptea,s-au ridicat de la masa,vine ospatarita fugind,mai sa ii dea tzatzele pe afara,"Patratzel,in 30 de secunde tortul" Caut la multi ani,caut mars de tort,se aduce tortu,cantam la multi ani,mai mult eu decat ei,se duc la masa din nou,mananca tortul,si la un moment dat,ii vad pe toti in picioare,isi i-au hainele pe ei si pleaca.A mai ramas tatal copilului,si cu nasu' in sala,au venit la mine,mi-au zis ca pot strange,s-au achitat ei cu restaurantul,acum veneau catre mine.Pe cuvant de onoare,imi venea sa le spun ca nu vreau nimic....asa stare de nervi si draci mi-au creat.La care tatal copilului,"Muzica a fost foarte buna,ne-am simtit cat s-a putut de bine." Si nu a mai rabdat inima si il intreb,"daca v-ati simtit atat de bine,de ce nu a dansat nimeni?" la care el "Fratele meu si cu fratele nasului,acum 3 saptamani au murit intr-un accident de masina,toti suntem in doliu,am invitat doar familia la petrecere,platisem restaurant si toate cele,si nu am mai mutat data evenimentului si din cauza asta nu am iesit la dans."
Acum va intreb pe voi,nu putea sa vina "fiul ploii"si sa manance raha.u de fata cu mine,sa ma anunte de la inceput? Dupa ce am benganit toata noaptea la microfon,cu luminile aprinse,cu muzica data incet,incercandu-i sa ii scot la dans,cine e papagalul in toata povestea asta ? Ma gandeam a doua zi,acasa,ce or fi spus invitatii ?" Uite-l si pe asta,mai are un pic si ne spune bancuri,si noi suntem in doliu."
patratzel
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Ian 13, 2011 5:30 pm
Localitate: Focsani

Re: Echipament Patratzel

UNREAD_POSTde tony » Mie Ian 19, 2011 1:32 am

...la mine sa intamplat invers , murise un unchi al tatalui copilui cu 3 ore inainte sa vina la petrecere , si invitatii (culmea batranei) , m-au ajutat dansand toata noaptea ! , chiar daca partea indoliata era mai retrasa , au zis ca macar pentru copil sa fie frumos , plus ca chiar cum ai zis si tu , iti era rusine sa mai ceri banii ,ei mi-au oferit mai mult pentru ca i-am facut in putinul timp sa fie mai veseli!

... Nimic nu este perfect!
tony
Super Membru
 
Mesaje: 1080
Membru din: Dum Iun 06, 2010 9:29 am
Localitate: Rieti

Re: Echipament Patratzel

UNREAD_POSTde Lucian » Mie Ian 19, 2011 8:02 pm

Felicitari Patratel - se vede ca esti "muscat" de pasiunea pentru audio, un audiofil; cred ca majoritatea de aici ne recuoastem in ce ai postat tu mai sus.
patratzel scrie:am observat de la un timp incoace,prin partile mele pe aici,lumea nu mai vrea sa se distreze,nu mai vine din placere la nunta sau botez,vin din obligatie


ai punctat f bine aici - si nu numai in zona ta - cred ca e general valabila; se pare ca aceasta criza e din ce in ce mai apasatoare si influenteaza din cand in cand starea de spirit la un eveniment.Eu am observat ca si evnimentele s-au redus (ca numar de persoane)
rar cand o nunta depaseste 100 pers si un botez 50, as zice chiar 40 de pers.

Ca si ciudatenii, si mie mi s-a intamplat ceva asemanator, cand am asigurat muzica ambientala la o pensiune pentru un grup de turisti care erau jumatate tineri si jumatate mai in varsta (trecuti de 50 ani); cand am pus muzica '70 - '80 ringul plin cu cei varstnici, dupa care m-am gandit sa schimb un pic ritmul sa-i ridic si pe cei tineri. Dupa vreo 2-3 melodii antrenante, care au efect verificat - NIMIC - la un moment
dat apare si un ospatar cu rugamintea "de sus" sa las tot pe oldies, si asa am lasat toata seara ca in final sa aflu de la "fiul ploi" :lol: ca grupul de tineri erau POCAITI :!: :!: :!:
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: Echipament Patratzel

UNREAD_POSTde johnnydj » Vin Oct 14, 2011 6:38 pm

beton sistemul lui patratel...si eu am ramas masca cand l-am auzit pt petreceri nu f mari e perfect :)
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Echipament Patratzel

UNREAD_POSTde patratzel » Vin Mar 15, 2013 1:39 pm

Actualizare echipament !
Am vandut The Box-urile PA 302 de 400 de W,pe 12 inch,unui amic de-al meu,care se gaseau in perfecta stare de functionare,am mai pus "ceva" bani si am luat 2 FR Montarbo W17As. Le-am facut o proba aseara,dar nu am putut da in ele asa cum mi-as fi dorit deoarece in respectivul restaurant erau vreo 4 domni ce doreau sa vada stirile.
Prima impresie? orgasm total ! Calitate maxima ! O singura problema am.. La volum mic,nu simti frecventele joase decat daca ciupesti mixerul la +4 in bass. Dar in momentul in care cresti volumul...s-a cam terminat jmecheria !
Acum urmeaza achizitia unui subwoofer,de 18 inch de preferat ar fi Montarbo sau Mackie,undeva la 1000,1200 de W RMS la 130 dB.
As dori sa stiu,de la cei care aveti basi pe 18,ce folositi si cat de multumiti sunteti de el/ele,fiabilitate,versatilitate,sunet ,dimensiuni si GREUTATE :D
P.S. Mai am o chestie de reprosat....SUNT MARI .. masive,iar plasticul incintei este de o duritate,de zici ca-i lemn,rezonanta puternica !
patratzel
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Ian 13, 2011 5:30 pm
Localitate: Focsani

Re: Echipament Patratzel

UNREAD_POSTde George.B » Vin Mar 15, 2013 2:11 pm

Inainte sa iei o hotarare in ceea ce priveste subwooferii Mackie, iti recomand sa ai o discutie cu DJ Sun.
DJ & Solista muzica live - nunti, botezuri Constanta
http://www.dj-solista-constanta.party
http://www.facebook.com/DJ.Solista.Constanta
Telefon: 0723241877 (George Badea)
Avatar utilizator
George.B
DJ Fondator
 
Mesaje: 227
Membru din: Joi Apr 15, 2010 9:42 pm
Localitate: Constanta

Re: Echipament Patratzel

UNREAD_POSTde johnnydj » Vin Mar 15, 2013 6:14 pm

patratzel ...basi de 1000 1200 rms is doar din aia de scena poate vrei un 500 600 rms curati...bine ai revenit pe forum :D
johnnydj
DJ Fondator
 
Mesaje: 1120
Membru din: Lun Oct 05, 2009 4:58 pm
Localitate: Bacau-Focsani-Piatra Neamt

Re: Echipament Patratzel

UNREAD_POSTde patratzel » Lun Mar 18, 2013 2:08 am

Johnny,curat vreau 1000 de W si nu vreau din aceia de scena ! Vreau un bass versatil,care sa faca treaba in conditii aprige :D Uite aici un exemplu Montarbo BX181A. Crede-ma pe cuvant,aia 1000 de W la 132 de dB chiar sunt reali ! :D
patratzel
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Ian 13, 2011 5:30 pm
Localitate: Focsani

Re: Echipament Patratzel

UNREAD_POSTde cris » Lun Mar 18, 2013 3:25 pm

Parerea mea: faci mai multa treaba cu 2 mai mici decat cu unul mare.
Dimensional vei avea probleme cu bagatul in masina. Daca vrei sa il duci singur, iti tre muschi. Are 45 de kile; 5-10 trepte vor fi prea multe.
Eu am un Pulsar X18 (pasiv), care are mai putin de 20 de kile, dar din cauza dimensiunilor il folosesc rar.
fr: SN15LF+PreNeo-750N
Pulsar X18
HPA 3100L
Tapco J2500
DCX 2496
Mackie CFX12
Avatar utilizator
cris
Membru activ
 
Mesaje: 313
Membru din: Mar Apr 06, 2010 1:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Echipament Patratzel

UNREAD_POSTde patratzel » Lun Mar 18, 2013 5:15 pm

Suntem 2 care caram la ele :)) deci n-ar fi o problema ! Vreau ceva pe 18" si 1000 de w reali la 130 de dB,pentru a merge in completarea celor 2 w17 As . Full range-urile au 600 de w bucata,daca le pun un bass de 500 W e doar de design,nu se va simti ! W17 A suna bine,dar nu are joase la volum mic,si n-as vrea sa fortez dif-ul pentru frecvente sub 150 Hz.
In urma discutiei pe care am avut-o cu Dj Sun,m-am desumflat si cu bass-ul de la Mackie ;)) deci....continuam sa cautam !!!! :D
Astept alte recomandari !
patratzel
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Ian 13, 2011 5:30 pm
Localitate: Focsani

Următorul

Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori