GEMINI CDMP 6000

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

GEMINI CDMP 6000

UNREAD_POSTde greierele » Mie Ian 05, 2011 12:06 am

Salutare si La Multi Ani !
Sunt nou pe forum si nu am apucat sa vad toate subiectele, insa daca s-a scris ori ba, intreb si eu, stie cineva de unde as putea achizitiona o consola gemini cdmp6000 la cel mai bun pret in Romania, sau cat mai mic, sau e mai bine sa o aduc de afara. Cel mai ieftin am gasit pe magazine on-line in jur de 2100 ron cu tva. A lucrat cineva cu ea, e ok ? Am vazut ca are intrare si usb , dar citeste si mp3 .


Succes tuturor !
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: GEMINI CDMP 6000

UNREAD_POSTde DJ Sun » Mie Ian 05, 2011 6:40 pm

Da se pare ca citeste si mp3
The CDMP-6000 CD/MP3/USB Mixing Console from top to bottom gives the DJ all the tools they need at their fingertips. Gemini’s CDMP-6000 is the ultimate in affordable and reliable Professional Dual CD/Mp3/USB mixing consoles, providing digital connection via built-in USB inputs for the ability to play and manipulate songs directly from a USB Key and MP3 player to give DJ’s the flexibility and convenience of both CDs and MP3s! Ideal for mobile DJ rigs or club installations and loaded with cutting-edge features such as, Scratch effect, BPM read out, Anti-Shock™ using RAM buffer memory, VFD screen, plus a mixer section that boasts a 3-band EQ w/ Gain Control, the CDMP-6000 delivers optimum functionality to take your MP3 performances to the next level. Easy to use, cutting edge design, all the HOTTESTEST FEATURES you need to put up a solid breathe-taking performance…This console has it all!
Imagine
Avatar utilizator
DJ Sun
VIP
 
Mesaje: 3474
Membru din: Lun Sep 06, 2010 9:35 pm
Localitate: Brasov

Re: GEMINI CDMP 6000

UNREAD_POSTde DanceDj » Joi Ian 06, 2011 4:31 pm

Am si eu o consola Gemini CDMP 6000, la inceput am fost incantat de ea (foarte compacta si cu destul de multe functii) acum dupa aproximativ 1 an am ajuns la concluzia ca a fost cea mai proasta investitie a mea.
Cateva dintre "minusuri" :
-calitatea sunetului foarte slaba, mai ales la volum mai mare.
-tot felul de zgomote ciudate (cand scot cd-ul se aude un bazait in boxe, cei drept sesizabil doar cand este muzica oprita)
-zgomot de fond
-butoanele sunt de cea mai proasta calitate (plastic ordinar)
-nu are bpm counter
-portul usb s-a plocat de cateva ori

Ma rog ar mai fi multe. Sfatul meu este sa te orientezi spre altceva pentru ca o sa-ti para rau.

Personal eu nu ma mai apropii de marca Gemini. Sunt multe firme care ofera produse bune de tip entry level cu preturi k. Ex: Numark, Behringer, Reloop.
Avatar utilizator
DanceDj
DJ Fondator
 
Mesaje: 210
Membru din: Lun Oct 12, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: GEMINI CDMP 6000

UNREAD_POSTde greierele » Joi Ian 06, 2011 6:39 pm

Merci DanceDJ, nu ma asteptam sincer sa aiba atatea probleme, am sa incerc si alte console ( sa pun intrebari ).
Nu vreau sa arunc banii pe echipamente chiar asa slabe, parea ok din poze sau din descrieri, de aceea am vrut pareri de la cei care au folosit-o.
Merci inca odata, succes in continuare
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: GEMINI CDMP 6000

UNREAD_POSTde greierele » Joi Ian 06, 2011 9:41 pm

O alta varianta la consola gemini cdmp 6000 sau 3600, care sincer imi plac cum arata, ar fi de la numark cd-mix1, cd-mix2, de la marathon, MARATHON DCM-2000 Dual CD Mixer Station Anti Shock, gemsound, Gemsound CDM-150 Club DJMix Dual CDMixer Combo, acestea fiind tot dual mix cd player, insa pe langa faptul ca nu ma atrag ca si forma sau culori,nu fac ceea ce face consola gemini si... nu stiu nimic despre ele.
Are cineva vreo parere sau vreun comentariu despre aceste echipamente ? Care sunt mai bune ? Ma puteti indruma catre ceva de genul acesta ? Sincer nu-mi permit sa iau cd player pioneer cdj 200 - 2000, mi-ar placea dar nici nu le-as putea folosi la adevarata lor valoare momentan, iar un cdj 100 care si acesta costa in jur de 1600 - 1700 ron, mi se pare destul de chel d.p.d.v. al functiilor, nu contest insa calitatea.
Numai bine.
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: GEMINI CDMP 6000

UNREAD_POSTde CreB0 » Vin Ian 07, 2011 12:58 am

In primul rand ... ce vrei sa faci ? Vrei neaparat cd playere si sa mixezi pe playere cu CD sau vrei sa le folosesti ca si controllere la un program audio pe laptotp ?
Daca vrei neaparat sa ai cd playere incearca Reloop RMP-2 MK2 http://www.reloopdj.com/product_info.ph ... 1f0a643fc7 pentru ca sunt niste playere ok si ofera destul de multe pentru banii care ii dai pe ele. Daca vrei sa controlezi un soft prin MIDI atunci orienteaza-te spre o consola ALL IN ONE [Reloop, Behringer, Vestax (trebuie separat interfata sunet), etc.] pentru inceput si invata pe ea ce si cum apoi poti sa iti schimbi setup-ul si sa iti cumperi ce vrei tu.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: GEMINI CDMP 6000

UNREAD_POSTde greierele » Vin Ian 07, 2011 6:34 pm

Eu sincer nu stiu de ce fug de laptop, desi baza mea de date o am pe hdd, si nu tin neaparat sa playez pe cd, iar ca sa merg pe cd-player insemna o intreaga colectie de cd-uri pe care trebuie sa le scriu. M-am jucat ( din curiozitate ) pe '' virtual dj '', insa nu cred ca a ajuns sa-mi placa pentru ca , mai mult ca sigur, nu pot folosi mai multe butoane, doar mouse-ul... Probabil ''munca la cd '' este mai complicata decat sa play-ezi mp3 din laptop si daca nu ai '' sculele'' bune mai iti da si rateuri, si decat sa-mi iau cel mai ieftin cd player destul de golas, prefer un controller.
Va intreb atunci, ce parere aveti de un controller de la behringer, bcd-2000, 3000, care oricum vad ca sunt mult mai ieftine, isi fac treaba, cam ce performante ar trebui sa aiba laptopul ? As folosi doar o placa audio, mentionez ca am una in plus fata de cea a laptopului, adica o intrare pe mixer, am un mixer audio cu 6 intrari, micut dar suficient.
Ar fi bun un controller din asta, sau alta marca ori model ?


Pana atunci... sa curga muzica...
Numai bine.
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: GEMINI CDMP 6000

UNREAD_POSTde CreB0 » Vin Ian 07, 2011 6:59 pm

Depinde in primul rand de cati bani dispui ca sa achizitionezi un controller. Computerul nu trebuie sa fie extraordinar de puternic, un procesor dual core la 2000 MHz si 2 sau 3 Gb RAM ar fi suficient sa mearga si softul de mixaj si controllerul.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: GEMINI CDMP 6000

UNREAD_POSTde greierele » Vin Ian 07, 2011 9:04 pm

Pai nu stiu ce sa zic, o consola din astea doua de la behringer de pilda, isi merita banii ? Un astfel de laptop am, deci ar trebui sa nu am probleme.
Am vazut controllere si de la altii, numark de exemplu. Care ar fi alegerea ? Ca bani, undeva pana in 1000 ron as da, dar mai mult nu stiu ce sa zic, nu vreau sa mixez in club, iar pentru un playlist cu melodii pentru o nunta sau botez de exemplu, nu cred ca este nevoie de mai mult. Dar ceva trebuie sa fie, ca nu ma simt confortabil doar cu un mouse si un laptop, asa ca asta as dori eu. Ceva cu care sa-mi fac treaba si sa fie stabil ca si soft in banii lui.
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: GEMINI CDMP 6000

UNREAD_POSTde CreB0 » Vin Ian 07, 2011 9:15 pm

Pentru inceput si sa inveti sa lucrezi cu controller un Behringer BCD3000 e ok (are si placa de sunet incorporata) si nu mai umblii cu atatea cabluri si conexiuni. Dar mai cauta si alte controllere si apoi hotaraste-te care sa il cumperi. Cauta controllere care au deja o placa de sunet incorporata.
Avatar utilizator
CreB0
Membru activ
 
Mesaje: 620
Membru din: Dum Iul 25, 2010 9:47 pm
Localitate: Arad

Re: GEMINI CDMP 6000

UNREAD_POSTde greierele » Dum Ian 09, 2011 1:55 am

Sincer nu-mi dau seama din descrierile de pe site-uri, (poate doar la producatori dar nu am cautat), daca un controller are sau nu placa de sunet. Daca nu ar avea, atunci se presupune sa am eu in plus alta decat cea a laptopului ? Nu inteleg cum sta treaba, controllerul nu doar ''controleaza'' melodia si o '' gadila dupa placul dj-ului'', dar sunetul se aude din laptop ? Sau pc-ul il conectezi la controller si sunetul il scoti din controller, atunci nu-ti mai trebuie placa de pe pc, legatura fiind prin usb. Pot sa-mi dau seama daca are placa de sunet un controller dupa iesirile din spate sau unde le-o avea ? Behringer BCD 2000 sau 3000 au placa de sunet ? Cum imi dau seama din cateva fotografii si o descriere sumara, trebuie sa contina un cuvant ceva gen, preamplificator, sau altceva ? Ma poate lamuri cineva ?
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: GEMINI CDMP 6000

UNREAD_POSTde lush » Lun Ian 10, 2011 9:39 am

Daca are mufe RCA pe spate si in fata intrare microfon e clar ca are placa de sunet.Cele fara placa de sunet au pe spate numai portul USB.Eu detin un controller de la hercules RMX ul si sunt foarte multumit de el,arata mult mai bine ca berry,este din aluminiu iar berry de plastic si e in jur de 14 mil nou.Variante sunt foarte multe functie de banii care i ai.Eu personal as mai investi acum intr un controller fara placa de sunet de la Hercules si anume STEEL si o placa de sunet de la native instruments si cred ca un audio 4 sa fie cuplate pe al 2 lea laptop de beckup.
http://www.DjIasi.Ro
Avatar utilizator
lush
DJ Fondator
 
Mesaje: 604
Membru din: Lun Apr 06, 2009 3:44 pm
Localitate: Iasi

Re: GEMINI CDMP 6000

UNREAD_POSTde greierele » Lun Ian 10, 2011 9:50 pm

Mi-a placut insa cum arata si Numark Mix Track pro, insa nu mi-a placut ca nu l-am gasit pe la noi ( poate are cineva un site ) sa aflu si eu ce pret are. Oricum daca as ramane la bcd 2000 sau 3000, e mica diferenta de bani oricum, mai oscilez intre un mixer, nu ca bcd-ul nu ar avea, insa imi trebuie in plus, eu am si o clapa roland si mai folosesc si microfon, doua pentru voce, sau, alt instrument. Deoarece nu-mi permit inca un Dynacord, as cam avea de ales intre un mixer xeny x1222usb si xeny x1222 sau 1622fx, insa nu-mi dau seama care e diferenta intre usb si fx ( imi cer scuze ca am deviat un pic de la topic, insa odata cu un controller, as vrea sa-mi iau si un mixer, poate stiti cum sta treaba cu ele ). Targetul meu sincer nu este sa mixez in club, eu fiind instrumentist si solist vocal ( parerea mea ), imi place muzica de petrecere, de aceea nu stiu daca are rost sa ma chinui cu ceva complex tipic pentru dj. Insa vedeti voi, fie ca e un party, botez sau cununie/nunta, nu se mai asculta numai muzica de petrecere ( n-am zis populara ), mai trebuie si de dans, ca este mai mult tineret. Pentru asta in schimb as vrea un controller, nu ceva extraordinar, insa sa pot lucra cu un soft, traktor sau virtual dj, ar fi ok pentru mine cred.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri, clar m-am razgandit in privinta consolei gemini cdmp 6000, desi recunosc, mi-a cam placut cum arata si mi-a lasat asa o usoara dezamagire, ma uit dupa ea de o luna, aproape.

USB ? FX ? nush` care e diferenta, arata si costa cam la fel, insa cred ca trebuie sa merg la senia sa-mi explice baietii de acolo.

http://www.senia.ro/xenyx-1222fx-mixer- ... er-19433-3
http://www.senia.ro/xenyx-1622fx-mixer- ... er-19434-3
http://www.senia.ro/xenyx-x1622usb-mixe ... er-20584-3

Pana atunci...sa curga muzica...
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: GEMINI CDMP 6000

UNREAD_POSTde greierele » Dum Ian 23, 2011 2:37 pm

Am si eu o intrebare pentru cei care cunsc, sper ca am ales bine topicul,
Incerc sa gasesc o solutie ptr echipament, insa nu am reusit sa ma hotarasc, un mixer behringer din gama vmx... usb ( 100, 200, 300 ), zice ca poate controla cumva muzica direct din pc, la ce mod o face ?
In comparatie cu o consola controller ( numark mix track pro, sau bcd 3000 ) cat poate avea control asupra play-listului ? Inteleg ca nu ai posibilitatea de scratch, si alte efecte, insa cum pot sa pun muzica cu un virtual dj de exemplu, selectez tot cu mouse-ul melodiile ? Ca asta nu prea mai e control.

Merci
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: GEMINI CDMP 6000

UNREAD_POSTde patratzel » Dum Ian 23, 2011 5:09 pm

Greiere,nu am avut ocazia sa lucrez cu bcd 2000 sau 3000,in schimb le-am auzit,si se aude PROST. LA 3000 am inteles ca are probleme cu buffer-ul over nu mai stiu cum,eq e sub orice critica,potentiometrele se duc repede si incepe sa scartaie .Asta e ceea ce am inteles eu de la 2 dintre baietii care au folosit-o.Daca imi spunea unul intelegeam,dar cand imi spun 2 aceleasi chestii deja imi pun un semn de intrebare.Parerea mea,ar fi sa te orientezi catre altceva.Mai strange niste bani si i-ati ceva mai bun.Nu te grabi !!!
P.S. Oricum Winamp-ul ramane rege :D
patratzel
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Ian 13, 2011 5:30 pm
Localitate: Focsani

Re: GEMINI CDMP 6000

UNREAD_POSTde greierele » Dum Ian 23, 2011 6:05 pm

Patratzel, merci , insa vroiam o comparatie intre un controller dedicat care merge cu un soft ( traktor, virtual dj,.. ) si un mixer care zice ca are puterea de a controla muzica din pc. Nu stiu in ce sens o face. Mie nu stiu daca imi trebuie neaparat un controller ca e 500 lei sau 1500 lei, ori un mixer intre x.. lei si y.. lei, incerc doar sa-mi fac o idee de ce anume imi trebuie. Eu intr-adevar nu mixez, iar pentru a pune muzica ar fi suficient win-amp, insa cred ca exista si o alta metoda . Probabil voi merge in continuare pe win-amp x 2, placa de sunet x 2 si un mixer dj profi. S-ar parea ca desi imi place cum arata un soft de dj, nu imi e de folos, deci cade controllerul, fie ca e 800 lei sau 2000 lei. Altceva mai scump la ce te referi ? Ceva care sa imi foloseasca.

Merci.
greierele
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 04, 2011 11:16 pm

Re: GEMINI CDMP 6000

UNREAD_POSTde anmol77 » Mie Mai 18, 2016 9:21 am

Va intreb atunci, ce parere aveti de un controller de la behringer, bcd-2000, 3000, care oricum vad ca sunt mult mai ieftine, isi fac treaba, cam ce performante ar trebui sa aiba laptopul ?????
anmol77
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 18, 2016 9:10 am


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron