BOXA ACTIVA BEHRINGER B815NEO

Boxe, microfoane, statii, mixere, playere, softuri etc.

Moderator: SnakeBiteTWO

BOXA ACTIVA BEHRINGER B815NEO

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Dum Noi 14, 2010 9:56 pm

Salutare !
Tocmai ce mi-am vandut mixerul amplificat pmp3000 si vreau sa-mi iau 2 boxe active usoare si care sa aiba neaparat bas deci dif pe 15 :

Va dati seama ca initial voiam sa dau cat mai putini bani, dar pana la urma am ajuns la concluzia ca daca vrei sa castigi bani frumosi trebuie sa bagi bani frumosi

Prima data, impresionat, m-am hotarat sa-mi iau BOXA ACTIVA BEHRINGER B815NEO, la 22,3 milioane bucata , am dat cate un email la toate siteurile care comercializeaza acest model dar niciuna nu-l are pe stoc si de la toate am primit recomandari cu privire la alte boxe . Ciudat tare .

alte variante care le caut acum :

RCF ART 415A noi pot cumpara 2 bucati la 1300euro cu garantie 2 ani
boxele au 400 w rms bass de 15 deci ar fi oki ;

rcf art525A noi vechime un an , garantie inca un an 1200 euro, boxele mi-au fost recomandate de catre magazinul de unde au fost cumparate si unde recent le-a fost schimbat driverul de inalte care avea calota fisurata (de la microfonii lungi si inalte date la maxim , specific lautarilor ). boxeele au 500w bass _ 250 w inalte si driver de 2 deci 750 w dar uite ca au fost folosite 1 an .

As vrea totusi o parere despre BOXA ACTIVA BEHRINGER B815NEO , care are un pdf destul de ciudat fat ade rcf si un pret la jumatate http://www.behringer.com/EN/downloads/p ... _ES_FR.pdf

La pagina 9 din pdf la specificatii este trecut :
Low-frequency range - 800 w rms (dif joase )
High-frequency range - 50 w rms (driver inalte)
frequency reponse - 40Hz- 160Hz (24Db/Oct) (coboara teoretic mai bine decat rcf )

Eu nu sunt expert in boxe, dar din asta deduc ca boxa aceasta are pe partea de joase 800 w rms iar driverul chiar daca e de 1,7 are doar 50 w RMS .Ciudat , ciudat tare : boxele rcf de 750 w au 500w dif joase si 250 w rms driverul . iar cele de 400 w au 300w joase si 100 w driverul inalte ;
Pe de alta parte coboara mult mai bine in frecvente pe partea de joase decat rcf cel putin teoretic :

M-am apucat si caut pe google de vreo 2 saptamani ceva pareri sau forumuri unde sa se discute despre aceste boxe dar nu am gasit nimic concret nici macar in forumurile din strainatate (sau poate nu ma pricep eu sa caut e posibil)


Vreau o parere de la cineva care se pricepe la boxe active sau care poate chiar a auzit sau are aceste boxe .inclusiv boxele rcf 525 A si 415A.
Pasive am o pereche in consructie care sunt grele si vor fi date la o discoteca a unui prieten deci nu-mi propuneti variante pasive.


bafta !
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: BOXA ACTIVA BEHRINGER B815NEO

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Dum Noi 14, 2010 10:11 pm

Mai pune un leu si ia o pereche de FBT PROMaxx 14a, la un SPL maxim de inebunesti - 135,5dB, si cu un pret (destul de maricel insa merita) bun pentru kilogramele si puterea pe are le au aceste boxe.
Eu cel putin, sunt "setat" sa -mi iau o pereche de astea...
http://www.esound.ro/FBT-ProMaxX-14-A-b ... 11017.html
P.S.
RCF sunt boxe bune, insa FBT-urile astea au specificatii foarte tari.
Berry-urile astea sunt prea noi si nu ai putea avea opinii obiective de la cineva...
Oricum vezi ca si-a cumparat userul partymasters si a scris despre ele ceva pe forum.
viewtopic.php?f=3&t=172&start=80
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: BOXA ACTIVA BEHRINGER B815NEO

UNREAD_POSTde DjZmaltz » Dum Noi 14, 2010 11:33 pm

SnakeBiteTWO eu după ce le-am ascultat ( de două ori în zile diferite ) am spus şi spun aşa:
Merită fiecare bănuţ boxele acestea !
Me, Myself and I, the only one
Avatar utilizator
DjZmaltz
 
Mesaje: 135
Membru din: Joi Mai 06, 2010 12:06 pm
Localitate: Bucureşti

Re: BOXA ACTIVA BEHRINGER B815NEO

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Dum Noi 14, 2010 11:51 pm

Pai, ti-am spus, pe la primavara imi iau o pereche de FBT PROMaxx 14a...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: BOXA ACTIVA BEHRINGER B815NEO

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Lun Noi 15, 2010 12:01 am

Bun. Am inteles ca au spl mare, dar cum stau cu partea de bass deoarece au dif de 14 din ce am observat si eu nu mai vreau sa car un sub cu mine . Fac fata pe partea de bass??
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: BOXA ACTIVA BEHRINGER B815NEO

UNREAD_POSTde DjZmaltz » Lun Noi 15, 2010 12:08 am

Sună foarte Okis şi pe bass. Sunt procesate corespunzător !
Me, Myself and I, the only one
Avatar utilizator
DjZmaltz
 
Mesaje: 135
Membru din: Joi Mai 06, 2010 12:06 pm
Localitate: Bucureşti

Re: BOXA ACTIVA BEHRINGER B815NEO

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Noi 15, 2010 12:10 am

Pai, coboara la 45 Hz, ceea ce e bine, tinand cont ca unii subwooferi de pe piata "abia coboara" pe la aceasta frecventa ...
Oricum, pentru un sunet "plin" si sustinut pe partea e frecvente joase, iti trebuie totusi un subwoofer.
----------------------------------------------------------
Samsonurile mele dB 500A coboara doar la 58 Hz, si nu ma plang totusi de lipsa de bass, si nici clientii mei, insa numai pe la evenimente de pana la 75 de persoane.
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: BOXA ACTIVA BEHRINGER B815NEO

UNREAD_POSTde demential » Lun Noi 15, 2010 10:56 am

si eu ma gandesc sa cumpar aceste boxe. pretul mi se pare bun. si sper sa se auda mai tare ca B315A. din ce scrie pe tabla din fatsa e de 3 ori mai tare :))
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: BOXA ACTIVA BEHRINGER B815NEO

UNREAD_POSTde Lucian » Lun Noi 15, 2010 11:26 am

gabi_fundacescu scrie: boxele rcf 525 A si 415A.

Daca ar fi sa alegi intre cele 2 ti-as recomanda clar art 525 A chiar daca a fost umblat in ele si folosite un an - de fapt s-ar putea sa mai aiba garantie
inca un an sau 2. Vad ca are specificatii ca ale mele (art 725A) si pot sa spun ca au bas sufecient pentru locatii mici si medii (pentru spatii mari
iti trebuie clar subwoofer, orice FR ai avea) - plus ca mai are ceva foarte placut " rezerva de putere" - sunt momente, in timpul evenimentului, cand
trebuie "sa dai mai tare" si asta poti sa faci fara distorsiuni sau clip excesiv.


P.S. Locatii mici si medii sunt majoritatea restaurantelor ;)
MUSIC IS OUR PASSION
www.djnuntabotez.ro
Avatar utilizator
Lucian
DJ Fondator
 
Mesaje: 1415
Membru din: Joi Apr 22, 2010 7:33 pm
Localitate: Campulung, Jud Arges

Re: BOXA ACTIVA BEHRINGER B815NEO

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Noi 15, 2010 12:54 pm

demential scrie:si eu ma gandesc sa cumpar aceste boxe. pretul mi se pare bun. si sper sa se auda mai tare ca B315A. din ce scrie pe tabla din fatsa e de 3 ori mai tare :))

Am observat ironia, insa sa stii ca nu sunt de trei ori mai puternice, ci de trei ori mai scumpe, si doar de 2 ori mai puternice, ca sa fiu mai exact.
Din specifcatiile lui B315:
# putere: 250W RMS
# banda de frecvente: 50 Hz - 18 kHz
# SPL maxim : 126 dB
# dimensiuni (I x L x A): 658 x 394 x 384mm
# greutate: 24.2 kg

Din specificatiile lui FBT ProMaxx 14a:
Putere 900 W - LF 600W+HF 300W max. RMS
- banda de fracvente 45Hz-20kHz
- SPL maxim: 135.5 dB.
- Greutate: 16.50 kg

Urechea umana are nevoie de +10dB ca sa perceapa o dublare a presiunii sonore (a volumului)...
Eu zic ca merita de ~3 ori pretul pe care l-ai dat pe Berry-urile tale.
---------------------------------------------------
Pentru unii chiar conteaza ce scrie pe tabla din fata.
Toata consideratia pentru produsele Behringer, am folosit si eu, si inca mai folosesc produse de la ei, dar cand vine vorba de upgrade, atunci...
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: BOXA ACTIVA BEHRINGER B815NEO

UNREAD_POSTde demential » Lun Noi 15, 2010 1:13 pm

costele cred ca incepi sa suferi de mania persecutiei.
nu am fost ironic cu nimeni si nimic.
"si eu ma gandesc sa cumpar aceste boxe" : B815neo
"pretul mi se pare bun" : pentru B815neo
"si sper sa se auda mai tare ca B315A" : B815neo
"din ce scrie pe tabla din fatsa e de 3 ori mai tare" : la B815neo scrie 1200w. la B315a scrie 400w. 1200:400=3.
in cel mai rau caz ma auto-ironizam, glumind pe seama slabei mele pregatiri tehnice. din pacate inca nu sunt obisnuit sa ma raportez la decibeli. ci doar la w.


L.E. : cu 2500 RON cumpar 2 boxe cu care merg la nunti si botezuri de 30-130 persoane. se aude de rupe.
de ce sa dau 7400 ron ca sa cumpar alte 2 boxe ? daca as avea bani de investit 7400 ron in nici un caz nu mi-as luat alea, pentru ca mi-ar fi absolut inutile. as prefera sa iau 3 linii de berry.
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti

Re: BOXA ACTIVA BEHRINGER B815NEO

UNREAD_POSTde SnakeBiteTWO » Lun Noi 15, 2010 1:16 pm

Sorry!
My bad.
Nu sufar de mania persecutiei, am crezut ca te refereai la FBT-uri, si am vrut sa iti arat de ce i-am propus FBT initiatorului acestui topic.
Stima!
Provoc distractie si conserv amintiri.
----------------------------------------
Follow da bass line.
Imagine
Avatar utilizator
SnakeBiteTWO
DJ Fondator
 
Mesaje: 1257
Membru din: Sâm Iun 20, 2009 12:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: BOXA ACTIVA BEHRINGER B815NEO

UNREAD_POSTde gabi_fundacescu » Lun Noi 15, 2010 6:52 pm

Salutare !
Pai Demential daca pui tu mana pe alea doua inainte sa-mi iau alceva chiar as fi curios sa le ascult . :x
gabi_fundacescu
Membru activ
 
Mesaje: 154
Membru din: Lun Mar 22, 2010 1:14 pm
Localitate: ROMAN

Re: BOXA ACTIVA BEHRINGER B815NEO

UNREAD_POSTde demential » Lun Noi 15, 2010 7:43 pm

ne dorim si a 3-a linie de sunet proprie, problema e ca eu am avut deja ultimul eveniment, si ne gandim bine daca merita investitia acum sau daca asteptam sa vedem gradul de "umplere" de la anu :)
Avatar utilizator
demential
Administrator
 
Mesaje: 7017
Membru din: Lun Apr 06, 2009 2:40 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Sonorizare si dj

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

cron